Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Λύσεις που υποκαθιστούν τα Cloud drives ως μέσα συγχρονισμού ή αποθήκευσης της βιβλιοθήκης φωτογραφιών


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
203 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/01/2021 - 21:00

Κανένας δεν μπορεί να μπει ακόμα και έτσι.

Απλά επειδή σε όλα τα router του κόσμου η θύρα 21 είναι δεσμευμένη για τους FTP, θα μπορούσε ένα bot να κάνει επιθέσεις σε τυχαίες διευθύνσεις, στην θύρα 21 με τα default username & password των Router.

Επειδή η πλειονότητα των συνανθρώπων μας είναι ηλεκτρονικά αναλφάβητοι, δεν φροντίζουν να αλλάξουν τα default.
Γι’ αυτό και ο ISP φροντίζει να τους προστατεύσει εκ των προτέρων μπλοκάροντας την θύρα.

Σε κάθε περίπτωση καλό θα ήταν να βάλεις ένα ισχυρό password

Σημείωσε ότι η εξωτερική IP διεύθυνση σου είναι εκτεθειμένη στο διαδίκτυο μόνο και μόνο που θα επισκεφτείς οποιαδήποτε ιστοσελίδα
Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/01/2021 - 01:24

Με τεράστιο όγκο φωτογραφιών και βιντεο μερικών tb από διάφορες πηγές πέρασα στη λυση σοβαρού nas με raid και τέλος. Το οικοσύστημα του synology είναι πολύ καλό σε γενικές γραμμές και η remote πρόσβαση άνετη. Συνεχίζω φυσικά και χρησιμοποιώ το icloud στις συσκευές. 



#93   laniel

laniel

    iPH Addict

  • 710 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/01/2021 - 04:00

ame="laniel" post="2047691" timestamp="1610625545"]

1. Εφόσον έβαλες δίσκο έστω και δοκιμαστικά, πάρε backup (όχι απαραίτητα όλο το camera roll αλλά έστω ένα album) για να δεις πως γίνεται.
Βεβαιώσου πως είσαι συνδεμένος σε 5GHz WiFi για να δεις πως οι ταχύτητες είναι ασύλληπτες. Μέσα σε 3’ μπορεί να πάρει backup χιλιάδες φωτό.
Επίσης θα δεις πως αν μετά διαγράψεις φωτό από την συσκευή σου, στο επόμενο backup θα προστεθούν οι πιθανές καινούργιες φωτό στον Server αλλά δεν θα διαγραφούν ποτέ αυτές που είχες διαγράψει. Θα προστίθενται συσσωρευτικά και θα τις έχεις για πάντα όλες.
Εννοείται βέβαια πως μπορείς να διαγράφεις απ´ευθείας και από τον Server.
Μπορείς επίσης να παίρνεις backup μοιράζοντας τις φωτό σου σε φακέλους ανά Έτος.

2. Οι δίσκοι δεν δουλεύουν 24/7. Μπαίνουν αυτόματα σε κατάσταση idle εφόσον δεν χρησιμοποιούνται.
Γι ´αυτό αν προσπαθήσεις να προσπελάσεις τον Server αρκετή ώρα μετά την τελευταία χρήση του, θα περιμένεις 3-5sec έως να δεις το αρχικό Folder tree και να περιηγηθείς. Δηλ. μέχρι να ενεργοποιηθούν ξανά οι δίσκοι.

Σε κάθε περίπτωση προσωπικά θα επέλεγα δίσκο χωρίς κινητά μέρη. Δηλ τύπου SSD για μακροζωία.

καλημερα λοιπον αγορασα και την εφαρμογη, κανοντας μια δοκιμη ανεβαζοντας ενα album με 454 φωτο εκανε κανενα μισαωρο με 5G.. οταν παω να τις δω μεσα απ τον σερβερ δεν μου τις ανοιγει ολες μονο καμια δεκαρια ανοιγουν και αμα πας στην επομενη περιμενεις περιμενεις και σαν να χανεται η συνδεση.. μαλλον το speedport plus δεν τα παει καλα με τον ftp εκτος και αν χρειαζεται καμια ρυθμιση. απ το photo library παμε για να κανουμε backup ετσι δεν ειναι;
97d18ce8ffb3b248a2d789165ef83235.png

Τελευταία επεξεργασία από: laniel, 15/01/2021 - 04:01


#94   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 15/01/2021 - 11:50

Δες λίγο αυτό ως αποθήκευση ασφαλείας. https://allwaysync.com/

 

 

Πολύ ενδιαφέρον αλλά δυσκολεύομαι να καταλάβω πως βρίσκει εφαρμογή σε περιβάλλον iOS και στο photos backup

Έχεις δίκιο, δεν είχα προσέξει ότι μιλάμε για περιβάλλον iOS μόνο.
 



#95   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/01/2021 - 18:46

καλημερα λοιπον αγορασα και την εφαρμογη, κανοντας μια δοκιμη ανεβαζοντας ενα album με 454 φωτο εκανε κανενα μισαωρο με 5G.. οταν παω να τις δω μεσα απ τον σερβερ δεν μου τις ανοιγει ολες μονο καμια δεκαρια ανοιγουν και αμα πας στην επομενη περιμενεις περιμενεις και σαν να χανεται η συνδεση.. μαλλον το speedport plus δεν τα παει καλα με τον ftp εκτος και αν χρειαζεται καμια ρυθμιση. απ το photo library παμε για να κανουμε backup ετσι δεν ειναι;
97d18ce8ffb3b248a2d789165ef83235.png

Πράγματι σέρνεται το speedport. Δεν θυμάμαι και τι ταχύτητες υποστηρίζει. Νομίζω έως 300Mbps.
Το δικό μου είναι μακριά... στα 1900 αν θυμάμαι, που δικαιολογεί την ταχύτητα της φωτό...


18e41a985474be33b929472a0b519ed9.jpg

Μην σκας όμως διότι μόνο το πρώτο σου backup θα είναι χρονοβόρο.
Στα επόμενα backup μεταφέρονται μόνο οι καινούριες φωτο. Όλες οι άλλες ούτως ή άλλως περιλαμβάνονται. Οπότε αν κάνεις backup κάθε 3 έως 7 ημέρες πάλι ζήτημα 2-3 λεπτών θα είναι.
...ναι από photo library...
Big things have small beginnings

#96   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 15/01/2021 - 21:55

Άνετα. Ούτως ή άλλως οι ταχύτητες εγγραφής/ανάγνωσης θα περιοριστούν από τις ταχύτητες του δικτύου σου.
Επίσης το δικό μου RaspberryPi 3 είναι με καλώδιο UTP. Δεν θυμάμαι αν έχει 5GHz module.
Αλλά και 2,4GHz να είναι δεν πρόκειται να κολλήσεις εκεί. Η δουλειά σου θα γίνεται με το παραπάνω

 

Το ξεκίνησα λίγο. όλοι οι οδηγοί που διάβασα έχουν ένα συγκεκριμένο directory στο home. Φανταζομαι εγω θα πρεπει να βαλω τον σκληρο και να δηλωσω αυτο το directory. Σωστά;



#97   laniel

laniel

    iPH Addict

  • 710 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/01/2021 - 05:21

Πράγματι σέρνεται το speedport. Δεν θυμάμαι και τι ταχύτητες υποστηρίζει. Νομίζω έως 300Mbps.
Το δικό μου είναι μακριά... στα 1900 αν θυμάμαι, που δικαιολογεί την ταχύτητα της φωτό...


18e41a985474be33b929472a0b519ed9.jpg

Μην σκας όμως διότι μόνο το πρώτο σου backup θα είναι χρονοβόρο.
Στα επόμενα backup μεταφέρονται μόνο οι καινούριες φωτο. Όλες οι άλλες ούτως ή άλλως περιλαμβάνονται. Οπότε αν κάνεις backup κάθε 3 έως 7 ημέρες πάλι ζήτημα 2-3 λεπτών θα είναι.
...ναι από photo library...

ζηλευω την ταχυτητα σου.. εχω και ενα raspbery pi 3 που τρεχει pihole λες να δοκιμασω και εκει αν ειναι τα πραγματα καλυτερα; Εχουμε καποιο λινκ με κανενα οδηγο πως γινεται στο pi; Και παλι σ ευχαριστω για τον χρονο σου!

#98   Galera

Galera

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα

Δημοσίευση 16/01/2021 - 08:23

Παρακολουθώ την συζήτηση σας, αλλά έχω μια απορία. Ίσως κάτι δεν πρόσεξα.
Νιώθετε ασφαλείς να έχετε τα αρχεία σας μόνο σε τοπικούς δίσκους (που από ότι βλέπω δεν μιλάτε καν για raid, αλλά για μεμονωμένους εξωτερικούς δίσκους).
Εκτός αν το θέλετε αυτό επιπροσθέτως του iCloud ή κάποιας άλλης cloud υπηρεσίας.

#99   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 16/01/2021 - 10:17

Παρακολουθώ την συζήτηση σας, αλλά έχω μια απορία. Ίσως κάτι δεν πρόσεξα.
Νιώθετε ασφαλείς να έχετε τα αρχεία σας μόνο σε τοπικούς δίσκους (που από ότι βλέπω δεν μιλάτε καν για raid, αλλά για μεμονωμένους εξωτερικούς δίσκους).
Εκτός αν το θέλετε αυτό επιπροσθέτως του iCloud ή κάποιας άλλης cloud υπηρεσίας.

Εγώ θεωρω ασφάλεια να υπάρχει στο iCloud Και τοπικά + μαζεμένα όλα σε κάποιο δίσκο στο σπίτι, Το χειρότερο είναι να τα έχεις μόνο στο Κλάουντ

#100   Galera

Galera

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα

Δημοσίευση 16/01/2021 - 11:03

Εγώ θεωρω ασφάλεια να υπάρχει στο iCloud Και τοπικά + μαζεμένα όλα σε κάποιο δίσκο στο σπίτι, Το χειρότερο είναι να τα έχεις μόνο στο Κλάουντ

Σωστό το ίδιο κάνω και εγώ. Είχα το google photos ως 2η υπηρεσία cloud αλλά τώρα το έκοψα και έχω μόνο ένα cloud και τον προσωπικό σέρβερ.

#101   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 16/01/2021 - 13:43

Update!
Το έβαλα στο raspberry σε ένα εξωτερικό στικάκι μου.
Η ταχύτητα κομπλέ.

Κατέβασα και την εφαρμογή που προτάθηκε. Αλήθεια ποια η χρησιμότητα του my files?
Επίσης φαντάζομαι δεν μπορούμε να ρυθμίσουμε να κάνει μόνο του backup συγκεκριμένες μέρες ε;

#102   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/01/2021 - 14:12

Παρακολουθώ την συζήτηση σας, αλλά έχω μια απορία. Ίσως κάτι δεν πρόσεξα.
Νιώθετε ασφαλείς να έχετε τα αρχεία σας μόνο σε τοπικούς δίσκους (που από ότι βλέπω δεν μιλάτε καν για raid, αλλά για μεμονωμένους εξωτερικούς δίσκους).
Εκτός αν το θέλετε αυτό επιπροσθέτως του iCloud ή κάποιας άλλης cloud υπηρεσίας.

Έχεις απόλυτο δίκιο σ´αυτό που λες.
Για το ίδιο λόγο υπάρχουν 2 σκληροί πάνω στο Router , όπου ο ένας κάνει mirror τον άλλον.

Update!
Το έβαλα στο raspberry σε ένα εξωτερικό στικάκι μου.
Η ταχύτητα κομπλέ.

Κατέβασα και την εφαρμογή που προτάθηκε. Αλήθεια ποια η χρησιμότητα του my files?
Επίσης φαντάζομαι δεν μπορούμε να ρυθμίσουμε να κάνει μόνο του backup συγκεκριμένες μέρες ε;

Μπορείς αν θες να κάνεις mount ένα σκληρό σε όποιο directory θέλεις και όχι απαραίτητα στην default τοποθεσία που ορίζει το pi.

Δες εδώ https://www.raspberr...rnal-storage.md

Το my files Αντιπροσωπεύει τα αρχεία εκείνα που είναι αποθηκευμένα στην ίδια την εφαρμογή. Μπορείς να τα έχεις κάνει εκεί download από οπουδήποτε ή από μία άλλη εφαρμογή.
Οι φάκελοι που βρίσκονται στο my files μπορούν να συγχρονίζουν με τον server

Όχι το backup δεν μπορεί να προγραμματιστεί

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 16/01/2021 - 14:13

Big things have small beginnings

#103   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 16/01/2021 - 14:15

Κατανοητο αυτό με το my files.
Η ερώτηση μου για το σκληρό είναι η εξής. Τώρα πχ μέσω τέρμιναλ έδωσα εντολή να γίνει ftp αυτό το στικάκι στη τάδε θύρα. Αν θέλω να βάλω και άλλον δισκο για να έχω δύο πχ γίνεται;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#104   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/01/2021 - 14:25

Δήλωσε ένα directory που θα τρέχει το πρωτόκολλο FTP.
Μετά πρόσθεσε όσους σκληρούς θες , όπου ο καθένας θα γίνεται mount μέσα σ´ενα φάκελο που περιλαμβάνεται στο directory.
Ακολούθησε τον οδηγό.
Φρόντισε να ενεργοποιήσεις το auto mount διότι μετά από κάθε επανεκκίνηση το Pi δεν θα βλέπει τους σκληρούς
Big things have small beginnings

#105   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 16/01/2021 - 14:44

Έχεις απόλυτο δίκιο σ´αυτό που λες.
Για το ίδιο λόγο υπάρχουν 2 σκληροί πάνω στο Router , όπου ο ένας κάνει mirror τον άλλον.

Μπορείς αν θες να κάνεις mount ένα σκληρό σε όποιο directory θέλεις και όχι απαραίτητα στην default τοποθεσία που ορίζει το pi.

Δες εδώ https://www.raspberr...rnal-storage.md

Το my files Αντιπροσωπεύει τα αρχεία εκείνα που είναι αποθηκευμένα στην ίδια την εφαρμογή. Μπορείς να τα έχεις κάνει εκεί download από οπουδήποτε ή από μία άλλη εφαρμογή.
Οι φάκελοι που βρίσκονται στο my files μπορούν να συγχρονίζουν με τον server

Όχι το backup δεν μπορεί να προγραμματιστεί

Φαντάζομαι ότι δεν υποστηρίζουν όλα τα ρούτερ 2 σκληρούς δίσκους

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες