Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 4 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 13 Pro/Pro Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
808 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#166   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 10/10/2021 - 23:03

Εάν κάνω αγορά φέτος, δεν πολύ ψήνομαι λόγο σχεδιασμού, αλλά εάν μου γυρίσει ο εγκέφαλος και το αγοράσω, δεν θα πάω σε pro max λόγο μεγέθους, είναι άβολο για την χρήση που κάνω αλλά και το βάρος είναι πολύ αποτρεπτικός παράγοντας… είναι πολύ βαρύ για κινητό, αυτό πρέπει να αλλάξει. Πιθανότατα θα περιμένω για το 14 σε pro.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#167   fdlap

fdlap

    iPH Contributor

  • 996 μηνύματα

Δημοσίευση 11/10/2021 - 03:00

Το βάρος θα μειωθεί ΜΟΝΟ όταν αποφασίσουν να αλλάξουν το υλικό στο περίβλημα (stainless steel). Για παράδειγμα το 13 από το 13 pro που έχουν ίδιες διαστάσεις είναι 30 γρ ελαφρύτερο λόγω υλικού κατασκευής.

#168   sofnik69

sofnik69

    iPH Enthousiast

  • 584 μηνύματα
  • Twitter:@sofnik1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 11/10/2021 - 08:28

Εάν κάνω αγορά φέτος, δεν πολύ ψήνομαι λόγο σχεδιασμού, αλλά εάν μου γυρίσει ο εγκέφαλος και το αγοράσω, δεν θα πάω σε pro max λόγο μεγέθους, είναι άβολο για την χρήση που κάνω αλλά και το βάρος είναι πολύ αποτρεπτικός παράγοντας… είναι πολύ βαρύ για κινητό, αυτό πρέπει να αλλάξει. Πιθανότατα θα περιμένω για το 14 σε pro.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Θα σε αποζημιώσει η μπαταρία, του προ μαξ!



#169   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/10/2021 - 09:12

Xs max = 157.5 x 77.4 x 7.7 mm (6.20 x 3.05 x 0.30 in)
13 pro max = 160.8 x 78.1 x 7.7 mm (6.33 x 3.07 x 0.30 in)

Η διαφορά στο ύψος είναι μόλις 3 mm και στο πλάτος <1mm….
Νομίζω σας λύθηκε η απορία ως προς το μέγεθος

Μόνο το βάρος έχει σημασία 208gr vs 240gr. Βρείτε κάτι που ζυγίζει 32gr (η διαφορά δηλ) βάλτε το πάνω στο xs max και δείτε αν ενοχλεί

 

Αν και ψήνομαι ξανά για το max,  μπορει οι διαφορές να είναι μικρές , αλλά μην ξεχνάμε ότι το μετράμε από το προηγούμενο max.....

Αυτό σημαίνει ότι στο σύνολο έχει ανέβει πολύ και το μέγεθος (ειδικά το σχήμα με τις γωνίες , το κάνει πιο ογκώδες) και το βάρος, με αποτέλεσμα να μιλάμε πλεόν για ένα phablet (έστω μικρό).........

 

 

Αλλά για να μην τα ξαναλέμε, το κάθε μέγεθος έχει να κάνει με τις ανάγκες του καθένα και την φάση που βρίσκεται, οπότε για τον καθένα το κάθε μέγεθος , μπορεί να είναι για αυτόν το ΙΔΑΝΙΚΟ!!!!

 

.


Τελευταία επεξεργασία από: COSTASK, 11/10/2021 - 09:20


#170   xsiv74

xsiv74

    iPH Addict

  • 658 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 11/10/2021 - 11:12

Καλημέρα . Μετά από μια εβδομάδα χρήσης μπορώ να πω ότι η οθόνη είναι πιο smooth και η μπαταρία τα σπάει. Με βάση τους χρόνους αναμονής-χρήσης και το υπόλοιπο ξεπερνάει τις 10ώρες. Με 5 ώρες ενεργή οθόνη  το Σ/Κ και 40 λεπτά ανενεργή το έβαλα για φόρτιση Κυριακή βράδυ με 56%.. Το βάρος μου δεν μου έκανε διαφορά σε σχέση με το 12pro max .Νομίζω ότι έχω και καλύτερο wifi αλλά και δίκτυο κινητης στη vodafone που είναι με κάρτα. Την esim της cosmote θα την ενεργοποιήσω ξανα αυριο γιατί είχαν θέμα με τους κωδικούς, κλασσικά ..

Το μόνο ψυχαναγκαστικό που έκανα είναι ότι έβαλα το τηλέφωνο μόλις το αγόρασα στο coconut battery και είδα capacity 102%...ενώ χθες μου έλεγε 98%..Στο health του τηλεφώνου είναι στο 100%. Έκανα 3 κύκλους φόρτισης σε μία εβδομάδα με το φορτιστή 10w της Apple από το παλιo iPad Air2. Έχω και 5w και 18w και 20w  αλλά φορτίζω βράδυ και όχι γρήγορα. Να το βάλω λέτε στο 5w αφού δε βιάζομαι ή γράφει μπούρδες το coconut battery ? Πάντως το iPhone 12 Pro max από πέρισυ αγορασμένο Νοέμβριο έχει health 89% και είναι πρώτη φορά για τα δικά μου δεδομένα σε 11 μήνες τέτοια πτώση . Αυτό το φόρτιζα στην αρχή με τους γρήγορους και είδα να μειώνεται η υγεία της μπαταρίας πιο γρήγορα. 



#171   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/10/2021 - 11:19

Καλημέρα . Μετά από μια εβδομάδα χρήσης μπορώ να πω ότι η οθόνη είναι πιο smooth και η μπαταρία τα σπάει. Με βάση τους χρόνους αναμονής-χρήσης και το υπόλοιπο ξεπερνάει τις 10ώρες. Με 5 ώρες ενεργή οθόνη το Σ/Κ και 40 λεπτά ανενεργή το έβαλα για φόρτιση Κυριακή βράδυ με 56%.. Το βάρος μου δεν μου έκανε διαφορά σε σχέση με το 12pro max .Νομίζω ότι έχω και καλύτερο wifi αλλά και δίκτυο κινητης στη vodafone που είναι με κάρτα. Την esim της cosmote θα την ενεργοποιήσω ξανα αυριο γιατί είχαν θέμα με τους κωδικούς, κλασσικά ..
Το μόνο ψυχαναγκαστικό που έκανα είναι ότι έβαλα το τηλέφωνο μόλις το αγόρασα στο coconut battery και είδα capacity 102%...ενώ χθες μου έλεγε 98%..Στο health του τηλεφώνου είναι στο 100%. Έκανα 3 κύκλους φόρτισης σε μία εβδομάδα με το φορτιστή 10w της Apple από το παλιo iPad Air2. Έχω και 5w και 18w και 20w αλλά φορτίζω βράδυ και όχι γρήγορα. Να το βάλω λέτε στο 5w αφού δε βιάζομαι ή γράφει μπούρδες το coconut battery ? Πάντως το iPhone 12 Pro max από πέρισυ αγορασμένο Νοέμβριο έχει health 89% και είναι πρώτη φορά για τα δικά μου δεδομένα σε 11 μήνες τέτοια πτώση . Αυτό το φόρτιζα στην αρχή με τους γρήγορους και είδα να μειώνεται η υγεία της μπαταρίας πιο γρήγορα.

Ιδανικά μόνο με 5w και κατ´εξαίρεση στην ανάγκη γρήγορη φόρτιση, αν υπάρχει βιασύνη. Η αργή φόρτιση παραμένει η ιδανική...

#172   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/10/2021 - 11:48

Το μόνο ψυχαναγκαστικό που έκανα είναι ότι έβαλα το τηλέφωνο μόλις το αγόρασα στο coconut battery και είδα capacity 102%...ενώ χθες μου έλεγε 98%..Στο health του τηλεφώνου είναι στο 100%. Έκανα 3 κύκλους φόρτισης σε μία εβδομάδα με το φορτιστή 10w της Apple από το παλιo iPad Air2. Έχω και 5w και 18w και 20w  αλλά φορτίζω βράδυ και όχι γρήγορα. Να το βάλω λέτε στο 5w αφού δε βιάζομαι ή γράφει μπούρδες το coconut battery ? Πάντως το iPhone 12 Pro max από πέρισυ αγορασμένο Νοέμβριο έχει health 89% και είναι πρώτη φορά για τα δικά μου δεδομένα σε 11 μήνες τέτοια πτώση . Αυτό το φόρτιζα στην αρχή με τους γρήγορους και είδα να μειώνεται η υγεία της μπαταρίας πιο γρήγορα. 

Όπως έχουμε πει πολλές φορές απο εδώ μέσα, Fast Charging και γενικότερα με μεγαλύτερο αντάπτορα, μόνο σε έκτακτες ανάγκες που βιάζεσαι.

 

Όσο πιο αργή φόρτιση (που σημαίνει και χαμηλές θερμοκρασίες για τη μπαταρία), τόσο το καλύτερο για βάθος χρόνου.

 

Επίσης, φόρτιζε μεταξύ 40-80 ή 90%.

 

Το αστείο Health απο την άλλη, μην ασχολείσαι. Μη το κάνεις αυτό στον εαυτό σου πρώτα και μετά στο τηλ..


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#173   BAGGELIS

BAGGELIS

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/10/2021 - 13:40

τελικά ποτέ έρχεται,ακουγεται για Παρασκευή,υπαρχει κάτι επίσημο όμως που το λεει αυτό?



#174   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/10/2021 - 13:42

Δεν ακούγεται, επίσημο είναι.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#175   iUs3r

iUs3r

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/10/2021 - 14:41

Όπως έχουμε πει πολλές φορές απο εδώ μέσα, Fast Charging και γενικότερα με μεγαλύτερο αντάπτορα, μόνο σε έκτακτες ανάγκες που βιάζεσαι.

 

Όσο πιο αργή φόρτιση (που σημαίνει και χαμηλές θερμοκρασίες για τη μπαταρία), τόσο το καλύτερο για βάθος χρόνου.

 

Επίσης, φόρτιζε μεταξύ 40-80 ή 90%.

 

Το αστείο Health απο την άλλη, μην ασχολείσαι. Μη το κάνεις αυτό στον εαυτό σου πρώτα και μετά στο τηλ..

 

Επειδή το επαναλαμβάνετε, και το επαναλαμβάνετε.....και είναι λάθος, απλά αφήνω αυτό εδώ.

https://support.appl.../en-us/HT210512

https://www.cnet.com...tions-answered/

 

Αν θέλετε να πάμε σε σκληροπυρηνικά επιστημονικά άρθρα, μπορούμε να το κάνουμε.....

 

Facts:

1) Το κινητό φορτίζει μόνο του μέχρι ένα ποσοστό και όχι στο "100%" που βλέπεις....το πώς γίνεται αυτό, διαβάστε από Tesla, η Apple δεν τα κυκλοφορεί....

2) Η μπαταρία δεν επηρεάζεται είτε από fast είτε από slow charging. Το μόνο που την επηρεάζει είναι οι κύκλοι φόρτισης.... (πάντα για το θέμα που μιλάμε έτσι...μη το γενικεύσουμε....)

3) Το battery health είναι εντελώς ανακριβές, γιατί κάθε κινητό ξεκινάει μεν να γράφει 100% αλλά στην πραγματικότητα άλλα (ίδια κινητά) είναι ακριβώς στο 100% capacity και άλλα (ίδια κινητά) στο 108% capacity.


Τελευταία επεξεργασία από: iUs3r, 11/10/2021 - 14:43


#176   due

due

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/10/2021 - 14:53

 

Επειδή το επαναλαμβάνετε, και το επαναλαμβάνετε.....και είναι λάθος, απλά αφήνω αυτό εδώ.


2) Η μπαταρία δεν επηρεάζεται είτε από fast είτε από slow charging. Το μόνο που την επηρεάζει είναι οι κύκλοι φόρτισης....

 

Ερώτηση άσχετου. Οι υψηλές θερμοκρασίες επηρεάζουν την ζωή της μπαταρίας?
 



#177   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/10/2021 - 14:53

Επειδή το επαναλαμβάνετε, και το επαναλαμβάνετε.....και είναι λάθος, απλά αφήνω αυτό εδώ.

https://support.appl.../en-us/HT210512

https://www.cnet.com...tions-answered/

 

Αν θέλετε να πάμε σε σκληροπυρηνικά επιστημονικά άρθρα, μπορούμε να το κάνουμε.....

 

Facts:

1) Το κινητό φορτίζει μόνο του μέχρι ένα ποσοστό και όχι στο "100%" που βλέπεις....το πώς γίνεται αυτό, διαβάστε από Tesla, η Apple δεν τα κυκλοφορεί....

2) Η μπαταρία δεν επηρεάζεται είτε από fast είτε από slow charging. Το μόνο που την επηρεάζει είναι οι κύκλοι φόρτισης.... (πάντα για το θέμα που μιλάμε έτσι...μη το γενικεύσουμε....)

3) Το battery health είναι εντελώς ανακριβές, γιατί κάθε κινητό ξεκινάει μεν να γράφει 100% αλλά στην πραγματικότητα άλλα (ίδια κινητά) είναι ακριβώς στο 100% capacity και άλλα (ίδια κινητά) στο 108% capacity.

Να το κάνουμε, αλλά βαριέμαι να ξανακάνω πάλι τέτοιες κουβέντες :)

 

Τις έχω κάνει πολλάκις στα τόσα χρόνια εδώ μέσα και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

 

Όλα έχουν να κάνουν με τις θερμοκρασίες. Δε θα αναλύσω τίποτα άλλο.

 

Fun Fact, το Optimized που μου παραθέτεις δεν έχει καμιά σχέση με όσα αναφέρουμε.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 11/10/2021 - 14:54

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#178   Psychosocial

Psychosocial

    iPH User

  • 147 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/10/2021 - 15:07

Επειδή το επαναλαμβάνετε, και το επαναλαμβάνετε.....και είναι λάθος, απλά αφήνω αυτό εδώ.
https://support.appl.../en-us/HT210512
https://www.cnet.com...tions-answered/
 
Αν θέλετε να πάμε σε σκληροπυρηνικά επιστημονικά άρθρα, μπορούμε να το κάνουμε.....
 
Facts:
1) Το κινητό φορτίζει μόνο του μέχρι ένα ποσοστό και όχι στο "100%" που βλέπεις....το πώς γίνεται αυτό, διαβάστε από Tesla, η Apple δεν τα κυκλοφορεί....
2) Η μπαταρία δεν επηρεάζεται είτε από fast είτε από slow charging. Το μόνο που την επηρεάζει είναι οι κύκλοι φόρτισης.... (πάντα για το θέμα που μιλάμε έτσι...μη το γενικεύσουμε....)
3) Το battery health είναι εντελώς ανακριβές, γιατί κάθε κινητό ξεκινάει μεν να γράφει 100% αλλά στην πραγματικότητα άλλα (ίδια κινητά) είναι ακριβώς στο 100% capacity και άλλα (ίδια κινητά) στο 108% capacity.

Παρε σκληροπυρινικο αρθρο απο ατομο που ειναι και εδω στο φορουμ. To fast charging με μετρο.

https://www.research...ty_A_case_study

#179   fdlap

fdlap

    iPH Contributor

  • 996 μηνύματα

Δημοσίευση 11/10/2021 - 15:52

Προσωπικά πιστεύω πως περισσότερο ενοχλεί πόση ώρα αφήνεις το Κινητο στη πρίζα μετά το 100%.

Για παράδειγμα η apple μέσω του optimised σου λέει στα «ίσα» ότι δε πρέπει να αφήνεις πολύ ώρα το κινητό στη πρίζα μετά το 100% τσεκάροντας τις συνήθειες σου.

Σε laptop της Lenovo έχει επιλογή να βάζεις μέγιστο όριο φόρτισης το 80% για μεγαλύτερη διάρκεια ζωής της μπαταρίας

Σίγουρα έτσι κάνουν και άλλες εταιρείες πλέον. Όταν λοιπόν στο λένε οι ίδιοι οι κατασκευαστές τότε νομίζω αρκεί.

Από την άλλη πιστεύω πως τα κινητά έχουν δικλείδες ασφαλείας σε περίπτωση υπερθέρμανσης κατά τη φόρτιση ανάλογα τη μάρκα όποτε δε νομίζω ότι είναι τόσο τραγικό να έχεις γρήγορη φόρτιση όταν ο ίδιος ο κατασκευαστής πάλι στο επιτρέπει.

Μεγαλύτερη ζημιά θα κανείς στη μπαταρία αν τη σκίζεις στη χρήση πχ καλοκαίρι ντάλα ήλιο παρά κάτω από ελεγχόμενη φόρτιση….


Το 11 προ ΜΑξ το είχα δώσει στην αδερφή μου με 100% battery health και το έριξε στο 95% μέσα σε ένα μήνα 😂😂😂. Να ξέρετε στέκει ως ένα βαθμό το health. Μη ξεχνάτε ότι φτιάχνει η apple το κάνει σωστά (λέμε τώρα 😂😂)

Όπως και να χει αν έχεις σκοπό να το κρατήσεις για χρόνια και δε θες να πετάξεις 50 ευρώ για μπαταρία τοτε ναι θα το φορτίζεις με 5w φορτιστή και μέχρι 80%

Αν το αλλάζεις κάθε χρόνο ποιος χεστ….ε; 😂😂😂

#180   bougos

bougos

    iPH Member

  • 212 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/10/2021 - 18:36

Ερωτηση για τους περσινους(κατα βαση) μεσω προπαραγγελιας αγοραστες απο istorm.θυμαστε αν παραλαβατε day one ή περιμενατε τις επομενες μερες;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)