Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS Shortcuts (συντομεύσεις)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
459 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#301   drivtheod

drivtheod

    iPH User

  • 175 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/05/2023 - 17:23

Πηγαίνεις ρυθμίσεις, προσβασιμότητα, άγγιγμα, assistive touch το ενεργοποιείς, μόνο άγγιγμα επιλέγεις την οθόνη κλειδώματος. Θα εμφανιστεί ένα κουμπάκι ας το πούμε στην οθόνη το οποίο το μεταφέρεις όπου θες εσύ και πατώντας μια φορά πάνω θα σου πληρώνει το τηλέφωνο.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#302   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 02/05/2023 - 17:24

Συμφωνώ απόλυτα με τον @Nikkos78. Ο ουδέτερος είναι σημαντικός. Σκοπός είναι να υπάρχει εύκολα προσβάσιμο ρεύμα σε όλα τα δωμάτια και στους εξωτερικούς χώρους του σπιτιού. Ο θερμοστάτης δεν νομίζω να θέλει κάποια αλλαγή.
Επίσης στο βαθμό που είναι εφικτό, καλό θα ήταν να υπάρχει ενσύρματο δίκτυο σε κάθε δωμάτιο.
Τέλος Θα πρότεινα να υπάρχει αρκετός χώρος πίσω από τα κουτιά των πριζών/διακοπτών.

Επειδή το συγκεκριμένο θέμα συζήτησης το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον (για κάποιο λόγο μου ξέφυγε η αρχική σου ανάρτηση) και ενόψει των matter enabled αξεσουάρ που θα κατακλύσουν (για να μην πω θα μονοπωλήσουν) την αγορά τα επόμενα 2 χρόνια, προτείνω να ανοίξεις ένα νέο topic.
Θα μπορούσε να είχε τίτλο «Τεχνικές προδιαγραφές νέας ή υπό ανακαίνιση κατοικίας για να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις ενός έξυπνου Σπιτιού» ή κάτι συναφές.
Καλό θα ήταν στο παρόν νήμα να περιορίσουμε την συζήτηση μόνο για συντομεύσεις

Τεχνικές προδιαγραφές νέας ή υπό ανακαίνιση κατοικίας για να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις ενός έξυπνου Σπιτιού
 

Υ.Γ. Αν μπορείς και ως moderator αν θες να μεταφέρεις τα σχετικά μηνύματα σε εκείνο το topic!



#303   Lakis66

Lakis66

    iPH Member

  • 201 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 02/05/2023 - 17:44

Πηγαίνεις ρυθμίσεις, προσβασιμότητα, άγγιγμα, assistive touch το ενεργοποιείς, μόνο άγγιγμα επιλέγεις την οθόνη κλειδώματος. Θα εμφανιστεί ένα κουμπάκι ας το πούμε στην οθόνη το οποίο το μεταφέρεις όπου θες εσύ και πατώντας μια φορά πάνω θα σου πληρώνει το τηλέφωνο.

Οκ . Ευχαριστώ , αυτό ακριβώς ήθελα …

αυτή την ενέργεια κάνω σε παλιά μου συσκευή με jb - “tap and hold status bar” μέσο activator …

jb για αυτό μ αρέσει :)

ευχάριστο πολύ :)



#304   dimitrisnt

dimitrisnt

    iPH Contributor

  • 1.166 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/05/2023 - 21:36

για πρωτη φορα πιαστηκα κι εγω με τις συντομευσεις. Ομως χρησιμοποιησα τους αυτοματισμους μονο.

Εχω δυο περιπτωσεις που δεν μου δουλευουν.

1) Θελω οταν συνδεομαι στο δικτυο Wifi του σπιτιου να ενεργοποιειται το flight mode, αυτοματα.

IMG-3591.png

IMG-3592.png

 

2) Θελω οταν απενεργοποιω ξυπνητηρι να απενεργοποιειται το flight mode. Δεν μου δουλευει

IMG-3589.png

IMG-3589.png


IPhone 14 pro - Macbook air m2


#305   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/05/2023 - 22:31

για πρωτη φορα πιαστηκα κι εγω με τις συντομευσεις. Ομως χρησιμοποιησα τους αυτοματισμους μονο.
Εχω δυο περιπτωσεις που δεν μου δουλευουν.
1) Θελω οταν συνδεομαι στο δικτυο Wifi του σπιτιου να ενεργοποιειται το flight mode, αυτοματα.
IMG-3591.png
IMG-3592.png

2) Θελω οταν απενεργοποιω ξυπνητηρι να απενεργοποιειται το flight mode. Δεν μου δουλευει
IMG-3589.png
IMG-3589.png


Για να τρέξει ο αυτοματισμός του wifi, και για λόγους ασφαλείας, θα πρέπει ο χρήστης να δώσει την έγκριση του από την οθόνη κλειδώματος. Μόνο τότε θα τρέξει ο αυτοματισμός.

Στον δε αυτοματισμό με το ξυπνητήρι έχεις επιλέξει την αφύπνιση που αντιστοιχεί στο sleep mode που προφανώς δεν το έχεις ενεργοποιημένο.
Πρέπει να επιλέξεις οποιοδήποτε ξυπνητήρι ή ένα ή περισσότερα από αυτά που ήδη έχεις δημιουργήσει
Big things have small beginnings

#306   dimitrisnt

dimitrisnt

    iPH Contributor

  • 1.166 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/05/2023 - 22:39

σε ευχαριστω για την απαντηση, οσο περιμενα πειραματιστηκα, εφτιαξα μια συντομευση και μετα εναν αυτοματισμο το δοκιμασα και δουλεψε αυτοματα

IMG-3596.png

IMG-3597.png


IPhone 14 pro - Macbook air m2


#307   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/05/2023 - 22:43

Μια χαρά. Οι συντομεύσεις είναι πολύ ισχυρό εργαλείο. Ελπίζω να σε κερδίσουν!
Big things have small beginnings

#308   dimitrisnt

dimitrisnt

    iPH Contributor

  • 1.166 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/05/2023 - 22:49

σε ευχαριστω πολυ !


IPhone 14 pro - Macbook air m2


#309   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/05/2023 - 13:36

Μια χαρά. Οι συντομεύσεις είναι πολύ ισχυρό εργαλείο. Ελπίζω να σε κερδίσουν!


Καταναλώνουν παραπάνω μπαταρία τα iPhone με τις συντομεύσεις μόνο ή και τους αυτοματισμούς;

#310   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/05/2023 - 14:20

Καταναλώνουν παραπάνω μπαταρία τα iPhone με τις συντομεύσεις μόνο ή και τους αυτοματισμούς;


Λοιπόν, κοίταξε να δεις…
Το ερώτημα σου είναι πάρα πολύ λογικό αλλά ταυτόχρονα είναι και άτοπο.
Η ύπαρξη και ο σκοπός των συντομεύσεων αντανακλάται στο ίδιο το όνομά τους:

Συντόμευση = σύντομος/γρήγορος δρόμος (Από το ρήμα «Συντομεύω»)
Shortcut = σύντομο «μονοπάτι».

Ο σκοπός των συντομεύσεων είναι να γλιτώσουν από τον χρήστη χρόνο ενασχόλησης και από την συσκευή να γλυτώσουν ενέργεια.

Ένα πολύ απλό παράδειγμα:
Κάθε μέρα ένας χρήστης επισκέπτεται την εφαρμογή των σημειώσεων, περιηγείται για να εντοπίσει την σημείωση του και προβαίνει σε μια νέα καταχώρηση πριν εγκαταλείψει την εφαρμογή στο υπόβαθρο. Αυτό από μόνο του απαιτεί ένα δεδομένο ποσό ενέργειας.

Το ίδιο ακριβώς μπορεί να κάνει ο χρήστης και με μία συντόμευση χωρίς καν να εκκινηθεί η εφαρμογή των σημειώσεων. Τουλάχιστον 60% οικονομία στην ενέργεια.

Ένα πιο σύνθετο παράδειγμα:
Κάθε μέρα ένας χρήστης μόλις ξυπνάει, επισκέπτεται μεταξύ άλλων την εφαρμογή του καιρού για να δει τι καιρό θα κάνει μέσα στην μέρα, την εφαρμογή του ημερολογίου για να δει τι ραντεβού ή υποχρεώσεις έχει κατά τη διάρκεια της ημέρας, την εφαρμογή των reminders και μία εφαρμογή εορτολογίου για να δει ποιοι γιορτάζουν.
Φέρε τώρα στο μυαλό σου, σαν διαδικασία, όλα τα αναφερθέντα, σε μία συσκευή.
Ο χρήστης θα δαπανήσει πάνω από την οθόνη του έναν χρόνο Α και η συσκευή ένα ποσό ενέργειας Β.

Ένα αντίστοιχο shortcut θα μπορούσε να κάνει όλα τα παραπάνω σε 10 sec χωρίς καν να ξεκλειδώσει η συσκευή:
Με το που σταματήσει ο χρήστης το ξυπνητήρι, η συντόμευση θα τρέξει αυτόματα και θα τον ενημερώσει είτε γραπτώς είτε με φωνητική αναγγελία, τι καιρό θα κάνει, τι ραντεβού έχει, τι υπενθυμίσεις έχει, ποιοι γιορτάζουν σήμερα, ποιοι γιορτάζουν από τις επαφές του και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία του είναι χρήσιμη.
Σε αυτή την περίπτωση η εξοικονόμηση ενέργειας μπορεί να φτάσει και το 90%.

Η απάντηση λοιπόν είναι πως Ναι, οι συντομεύσεις καταναλώνουν ενέργεια ανάλογα με αυτό που κάνουν.
Καταναλώνουν όμως πολύ λιγότερη εάν αυτό που κάνουν γίνει με παραδοσιακό τρόπο.
Big things have small beginnings

#311   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/05/2023 - 17:43

Ένα αντίστοιχο shortcut θα μπορούσε να κάνει όλα τα παραπάνω σε 10 sec χωρίς καν να ξεκλειδώσει η συσκευή:
Με το που σταματήσει ο χρήστης το ξυπνητήρι, η συντόμευση θα τρέξει αυτόματα και θα τον ενημερώσει είτε γραπτώς είτε με φωνητική αναγγελία, τι καιρό θα κάνει, τι ραντεβού έχει, τι υπενθυμίσεις έχει, ποιοι γιορτάζουν σήμερα, ποιοι γιορτάζουν από τις επαφές του και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία του είναι χρήσιμη.
Σε αυτή την περίπτωση η εξοικονόμηση ενέργειας μπορεί να φτάσει και το 90%.

.


Ακούγεται πολύ πρακτικό.

Το δύσκολο είναι να στήσεις την συντόμευση να κάνει τα παραπάνω.

Υπάρχει έτοιμη συντόμευση; Αν όχι, θεωρείς για έναν πολύ αρχάριο ότι είναι εύκολο να την φτιάξει;

#312   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/05/2023 - 19:12

Η αλήθεια είναι πως δεν θα ήταν εύκολο για έναν αρχάριο. Έτοιμες υπάρχουν αλλά είναι πάρα πολύ εξατομικευμένες και ξενόγλωσσες.
Θα το βάλω στο πίσω μέρος του μυαλού μου και κάποια στιγμή θα το φτιάξουμε. Άλλωστε το εορτολόγιο το έχουμε ήδη έτοιμο.

Πετάξτε και καμιά ιδέα τι άλλο θα ήταν χρήσιμο στην ημερήσια αναφορά!
Big things have small beginnings

#313   Vag74

Vag74

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/05/2023 - 20:57

Πως μπορώ να βάλω το εορτολόγιο;

#314   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/05/2023 - 22:27

Πως μπορώ να βάλω το εορτολόγιο;

Ορίστε…

Γιορτάζουν σήμερα

Εορτές Επαφών

…και το μέγα Εορτολόγιο


http://www.iphonehel...ασης-και-αναζή/

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 12/05/2023 - 22:29

Big things have small beginnings

#315   Vag74

Vag74

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/05/2023 - 05:40

Ευχαριστώ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 22

0 μέλη, 21 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)