Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS Shortcuts (συντομεύσεις)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
459 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#361   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2023 - 10:44

Καλησπερα.
Σηκωνω και γω χερι για να παρω σειρα…
Η συντομευση που θελω επχει ως εξης…
Κατοικω σε μονοκατοικεια οπου εχω παρκινκ στο κηπο μονο για το ενα οχημα..
Το οποιο το καβαλαω κ γω και η γυναικα αλλα εγω λιγοτερο..
Θελω λοιπον να του κανω μια συντομευση οπου..
Όταν εγω γυρνάω σπίτι μεταξύ 23:00-7:00 να ανοιγει η γκαραζόπορτα μου ωστε να παρκαρω το συγκεκριμενο αμαξι μεσα..και μετα να κλεινει ξανα μονη της επειτα απο ενα χεονικο διαστημα. Αυτα περι ανοιξε και κλεισε οκ τα κατεχω κ χρονο. Ποιος θα με βοηθησει τωρα στο να κανονιζω τη πορτα που ειναι σμαρτ η γκαραζοπορτα και οπου το καθε αμαξι μου φοραει airtag ωστε να ξερει η συντομευση με ποιο λειπω απο την οιεια και ετσι να μ ανοιγει τη πορτα μονο οταν προκυτε να φθασει το αμαξι που θα πρεπει και να μπει στο παρκινκ;


Θα κάνεις υπομονή μέχρι το Σεπτέμβρη που θα βγει το iOS 17.
Οι συντομεύσεις θα μπορούν να επιτηρούν τις bluetooth συνδέσεις.
Έτσι όταν πλησιάζει το iphone στο σπίτι και ταυτόχρονα είναι συνδεδεμένο με το AirTag του αυτοκινήτου που πρέπει να μπει γκαράζ, θα ανοίγει την γκαραζόπορτα. Αλλιώς όχι
Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#362   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2023 - 10:51

Εμενα θα με βοηθουσε να μπορω να αναζητησω τις ημερες που η τιμη της μεταβλητης ειναι μεγαλυτερη απο Χ και μικροτερη απο Υ ή εστω ενα απο τα 2. 
Επισης δυο αποριες σχετικα με την συντομευση. Αν μια μερα ξεχασω να καταχωρησω την μετρηση πως μπορω να το κανω; Επισης μπορω να αλλαξω την διαρκεια του γεγονοτος για να αλλαξει και το μεγεθος στο ημερολογιο; ειναι πολυ μικρα και δεν φαινονται

Σου άλλαξα την διάρκεια του γεγονότος σε 30’. 
Επίσης πρόσθεσα δυνατότητα καταχώρησης μέτρησης σε παρελθοντικές ημερομηνίες. 
 
Τέλος πρόσθεσα μία μηχανή αναζήτησης. 
 
Πριν χρησιμοποιήσεις την συντόμευση για πρώτη φορά, μπες μέσα στο σενάριο πάνω πάνω και συμπλήρωσε το όνομα του ημερολογίου στο οποίο καταχωρούνται οι μετρήσεις. 
Πρόσεχε την σωστή ορθογραφία και μετά το τέλος του ονόματος μην αφήσεις spaces ή κενές γραμμές. 
Για ό,τι απορία εδώ είμαστε. 
 
https://www.icloud.c...ac327c7355bcccc 


Big things have small beginnings

#363   xristinak

xristinak

    iPH Member

  • 205 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 26/06/2023 - 20:56

Καλησπέρα, ελπίζω να μην κάνω χαζή ερώτηση μιας και δεν έχω πολυασχοληθεί με τις συντομεύσεις…

Υπάρχει κάποια έτοιμη ή μπορεί να φτιαχτεί ώστε να ανοίγουν τα δεδομένα όταν φεύγω από το σπίτι και να κλείνουν όταν επιστρέφω;

#364   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/06/2023 - 22:16

Καλησπέρα, ελπίζω να μην κάνω χαζή ερώτηση μιας και δεν έχω πολυασχοληθεί με τις συντομεύσεις…

Υπάρχει κάποια έτοιμη ή μπορεί να φτιαχτεί ώστε να ανοίγουν τα δεδομένα όταν φεύγω από το σπίτι και να κλείνουν όταν επιστρέφω;

 

θα πρέπει να δίνεις το οκ εσύ και θα γίνετε κατα προσέγγιση βάση gps

 



#365   xristinak

xristinak

    iPH Member

  • 205 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 28/06/2023 - 22:28


Και πως το φτιάχνω;

#366   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/07/2023 - 17:38

Υπάρχει δυνατότητα μέσω shortcut για αποθήκευση πολλαπλών ανοιγμένων tabs σε safari ως μεμονωμένα pdf;
Και φυσικά αν η ανάλυση του pdf θα είναι ίδια με την περίπτωση που γινόταν αυτό μέσω Mac, επειδή στο παρελθόν είχα δοκιμάσει από iPhone και μόλις άνοιξα το pdf στο Mac είχε μία καθόλου ευδιάκριτη ανάλυση και άρα ανάγνωση.

#367   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/07/2023 - 09:32

Και πως το φτιάχνω;


Δοκίμασε από συντομεύσεις
Δημιούργησε μια προσωπικές αυτοματοποιήσεις
Μια για οταν φτάνεις σπίτι σου και μια για οταν φεύγεις .
Στην προσωπικη θα σε πάει μόνο του μετα με τι ενέργειες θες να κανείς.

#368   xristinak

xristinak

    iPH Member

  • 205 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 03/07/2023 - 09:35

Δοκίμασε από συντομεύσεις
Δημιούργησε μια προσωπικές αυτοματοποιήσεις
Μια για οταν φτάνεις σπίτι σου και μια για οταν φεύγεις .
Στην προσωπικη θα σε πάει μόνο του μετα με τι ενέργειες θες να κανείς.


Οκ ευχαριστώ

#369   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/07/2023 - 17:36

Έβαλα διακόπτη σε θερμοσίφωνα και θέλω να κλείνει μετά από 30 λεπτά οταν το ενεργοποιώ χειροκίνητα , ( έχω κάνει να ανοίγει κάθε μέρα καθημερινές στις 19:00 και να κλείνει μετά από 30 λεπτά ) να κάνουν τα πιτσιρίκια μπάνιο . Αλλά Σ/Κ που δεν έχουμε στάνταρ ώρα ύπνου να μπορεί να σβήνει μετά από 30 λεπτά οταν ενεργοποιηθεί ο θερμοσίφωνας

Εγώ πάντως αυτό που αναφέρεις γενικότερα έχω βρει λύση με την εφαρμογή κοντρόλερ όπου μπαίνουμε στην εφαρμογή και εκεί φτιάχνω σενάρια αναγκάστηκα και του λέω ότι όταν άναψες πούμε το θερμοσίφωνα θέλω μετά από 2400 δευτερόλεπτα να τον σβήσεις. 



#370   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/07/2023 - 09:37

Ερωτηση προς @vrachamis και οποιον αλλον ισως μπορει η ξερει να βοηθησει..
Μπορουμε να κανουμε ενα σεναριο το οποιο μεσα να εχει ολες μας τις επαφες που ξεκινανε απο 69 αρα δλδ αριθμο κινητου ωστε να μπορουμε να κανουμε ενα κειμενο που θελουμε ομαδικη αποστολη..
Εν οψη εκλογων λοιπον εχω ανθρωπο που θα πολιτευτει στις δημοτικες οποτε θα ταν καλη ιστορια να μπορεσει να ατελενι στο κομσο ολο που χει αποθηκευμενο στο κινητο του,ενα κομματι κειμενου που εχει ο ιδιος ορισει ωστε να ενημερωνει..ως προς τον αγωνα του.

#371   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/07/2023 - 09:47

Υπάρχει δυνατότητα μέσω shortcut για αποθήκευση πολλαπλών ανοιγμένων tabs σε safari ως μεμονωμένα pdf;
Και φυσικά αν η ανάλυση του pdf θα είναι ίδια με την περίπτωση που γινόταν αυτό μέσω Mac, επειδή στο παρελθόν είχα δοκιμάσει από iPhone και μόλις άνοιξα το pdf στο Mac είχε μία καθόλου ευδιάκριτη ανάλυση και άρα ανάγνωση.


Υπάρχει δυνατότητα;
Ευχαριστώ!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#372   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/07/2023 - 10:38

Ερωτηση προς @vrachamis και οποιον αλλον ισως μπορει η ξερει να βοηθησει..
Μπορουμε να κανουμε ενα σεναριο το οποιο μεσα να εχει ολες μας τις επαφες που ξεκινανε απο 69 αρα δλδ αριθμο κινητου ωστε να μπορουμε να κανουμε ενα κειμενο που θελουμε ομαδικη αποστολη..
Εν οψη εκλογων λοιπον εχω ανθρωπο που θα πολιτευτει στις δημοτικες οποτε θα ταν καλη ιστορια να μπορεσει να ατελενι στο κομσο ολο που χει αποθηκευμενο στο κινητο του,ενα κομματι κειμενου που εχει ο ιδιος ορισει ωστε να ενημερωνει..ως προς τον αγωνα του.


Ναι γίνεται

Υπάρχει δυνατότητα;
Ευχαριστώ!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Για δοκίμασε αυτό..

https://www.icloud.c...833c10f45c239bd
Big things have small beginnings

#373   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/07/2023 - 07:55

Ναι γίνεται


Για δοκίμασε αυτό..

https://www.icloud.c...833c10f45c239bd


Αυτό το κάνει σε ένα ενιαίο pdf ή σε ξεχωριστό κάθε καρτέλα / tab του safari;

#374   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/07/2023 - 12:36

@vrachamis σε ευχαριστώ και πάλι για την λύση που έδωσες, απλώς επειδή έχω σε ομάδες tabs ανά θεματολογία στον safari, ήθελα να ζητήσω αν γίνεται να δημιουργεί μεμονωμένα pdf από κάθε tab που υπάρχει ανοικτό σε μία ομάδα. Και αν αυτή η ανάλυση του pdf που θα δημιουργηθεί θα είναι αναγνώσιμη σε υπολογιστή ή Mac.
Είχα δοκιμάσει παλιότερα μέσω iOS αποθήκευση μίας ιστοσελίδας σε pdf κι αποθηκεύοντας το απευθείας στο iCloud, μόλις προσπάθησα να το δω από Mac το εμφάνιζε στενόμακρο και χωρίς διακριτή ανάλυση.

Τελευταία επεξεργασία από: gousias, 20/07/2023 - 12:38


#375   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2023 - 22:42

Μου ρθε μιαιδεα και επειδη ο @vrachamis ειπε καποτε οτι ιδεα υπαρχει να την εκθετουμε..
Υπαρχει μηπως δυνατοτητα το ημερολογιο μας οταν περασεις μια βδομαδα απο τη στιγμη ενος γεγονοτος να μπορει να την διαγραφει αυτοματα;;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 28

0 μέλη, 28 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες