Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS Shortcuts (συντομεύσεις)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
459 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#436   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 04/11/2023 - 10:25

Θα Μπορούσια να βοηθήσω σε αυτό αλλά χωρίς το To do γιατί δεν το έχω

Κοίτα να δεις σύμπτωση που εχθές δημοσίευσα μια συντόμευση που καταγράφει αυτόματα όλες τις συναλλαγές με τις κάρτες του wallet και ενημερώνει ένα spreadsheet προσβάσιμο ανά πάσα στιγμή και χωρίς την απαίτηση 3rd party εφαρμογών.

https://www.reddit.c...ts/s/2uNWz4yhFa


Ακόμα καλύτερα, το είχα συνδυάσει με μια τεράστια συντόμευση που είναι από μόνη της ένας Expenses Tracker

https://www.reddit.c...ts/s/a02kq89F3f

Εμένα γιατί δεν μου βγάζει τιμές το amount και το name;3daa23cd5ab0e2f2d2eabaebc1b9aff1.jpg

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#437   cretan

cretan

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/11/2023 - 17:21

Τι να πω, τελικά ξεμπλόκαρε μόνο του


Sent from my iPhone using Tapatalk

#438   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2023 - 17:43

Καλημέρα υπάρχει κάποια συντόμευση που να μετατρέπει jpeg σε pdf?


Κάπως έτσι;

https://www.icloud.c...9bd301a5be99b95
Big things have small beginnings

#439   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2023 - 17:46

Εμένα γιατί δεν μου βγάζει τιμές το amount και το name;3daa23cd5ab0e2f2d2eabaebc1b9aff1.jpg

Έτσι θα το φτιάξεις Σαν το παρακάτω παράδειγμα.

https://www.icloud.c...1afc7978992e177

Edit: Άμα δεν τα καταφέρεις θα στο κάνω βίντεο

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 06/11/2023 - 17:49

Big things have small beginnings

#440   pakos30

pakos30

    iPH Hero

  • 4.038 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 06/11/2023 - 17:47

Κάπως έτσι;

https://www.icloud.c...9bd301a5be99b95

Ευχαριστω πολύ φίλος!

#441   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/11/2023 - 19:45

Στη συντόμευση του Apple Pay που συζητιέται πιο πάνω, όταν γίνεται πληρωμή με το ρολόι σε ξεκλείδωτο τηλέφωνο εμφανίζεται η συντόμευση και τρέχει κανονικά. Αν το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο εμφανίζεται γνωστοποίηση της συντόμευσης (δυστυχώς δεν κράτησα screenshot) την οποία αν πατήσεις ξεκλειδώνοντας το τηλέφωνο ανοίγει απλώς την εφαρμογή των συντομεύσεων χωρίς τελικά να τρέξει η συντόμευση. Μένει στο πιο κάτω screenshot.

988c22e1a5836a4d97fe81d8a93f30bd.jpg

Αν θυμάμαι καλά, η γνωστοποίηση αναφέρει ότι χρησιμοποιήθηκε ένα από τα Χ πάσα ή κάρτες …και πατήστε για να τρέξει η συντόμευση. Ή κάπως έτσι.

Έχετε καμία ιδέα ;

#442   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/11/2023 - 00:15

Tελειο! ..και πολυ βοηθητικο να υπαρχει σε συντομευση. 

Να σαι καλα. 

 



#443   meniost

meniost

    iPH newbie

  • 76 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 07/11/2023 - 16:46

Κοίτα να δεις σύμπτωση που εχθές δημοσίευσα μια συντόμευση που καταγράφει αυτόματα όλες τις συναλλαγές με τις κάρτες του wallet και ενημερώνει ένα spreadsheet προσβάσιμο ανά πάσα στιγμή και χωρίς την απαίτηση 3rd party εφαρμογών.

https://www.reddit.c...ts/s/2uNWz4yhFa
 

 

Φίλε vrachamis καλησπέρα,

 

έχω κατεβάσει την συντόμευση και έχω κάνει και τον αυτοματισμό που περιγράφεις αλλά μου πετάει error όσες φορές και εάν δοκίμασα μετά από πληρωμή με wallet. Εάν περάσω χειροκίνητα τιμές στο dictionary μου πετάει error "Unable to finish running - The output of the shortcut could not be processed." αλλά περνάει τις τιμές στο αρχείο.

 

Ξέρεις τι μπορεί να συμβαίνει?



#444   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2023 - 23:41

Φίλε vrachamis καλησπέρα,

έχω κατεβάσει την συντόμευση και έχω κάνει και τον αυτοματισμό που περιγράφεις αλλά μου πετάει error όσες φορές και εάν δοκίμασα μετά από πληρωμή με wallet. Εάν περάσω χειροκίνητα τιμές στο dictionary μου πετάει error "Unable to finish running - The output of the shortcut could not be processed." αλλά περνάει τις τιμές στο αρχείο.

Ξέρεις τι μπορεί να συμβαίνει?

Σπάνια αλλά γνωστά bug.
Δοκίμασε να επανεκκινήσεις την συσκευή ή να κάνεις την αναβάθμιση σε 17.1.1 που αναφέρει ρητώς ότι έφτιαξαν τα παραπάνω bugs
Big things have small beginnings

#445   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/11/2023 - 16:57

Κάπως έτσι;

https://www.icloud.c...9bd301a5be99b95

Δεν θυμάμαι αν έχω ξανά ρωτήσει, με ενδιαφέρει δυνατότητα μετατροπής ιστοσελίδων από safari σε μεμονωμένα pdf γιατί μιλάμε για πολλές καρτέλες σε ένα παράθυρο. Καταλαβαίνω ότι βγαίνει εκτός θέματος για λίγο, οπότε αν έχεις κάποια ιδέα ή και οποιοσδήποτε άλλος αν μπορείτε να στείλετε σε pm για να μην καταχράζομαι το θέμα εδώ, σας ευχαριστώ.
Το παλεύω πολύ καιρό τώρα με ψάξιμο και κάποιες δοκιμές αλλά δεν έχω βγάλει άκρη.
Σημαντικό είναι να είναι ευανάγνωστα αρχεία που να ανοίγουν και σε mac, επειδή μία μετατροπή από iPhone ανοίγοντας μετά σε mac το pdf ήταν σαν μια μακρόστενη γραμμή που δεν διέκρινες χαρακτήρες εικόνες κλπ

Τελευταία επεξεργασία από: gousias, 09/11/2023 - 16:59


#446   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/11/2023 - 21:09

Δεν θυμάμαι αν έχω ξανά ρωτήσει, με ενδιαφέρει δυνατότητα μετατροπής ιστοσελίδων από safari σε μεμονωμένα pdf γιατί μιλάμε για πολλές καρτέλες σε ένα παράθυρο. Καταλαβαίνω ότι βγαίνει εκτός θέματος για λίγο, οπότε αν έχεις κάποια ιδέα ή και οποιοσδήποτε άλλος αν μπορείτε να στείλετε σε pm για να μην καταχράζομαι το θέμα εδώ, σας ευχαριστώ.
Το παλεύω πολύ καιρό τώρα με ψάξιμο και κάποιες δοκιμές αλλά δεν έχω βγάλει άκρη.
Σημαντικό είναι να είναι ευανάγνωστα αρχεία που να ανοίγουν και σε mac, επειδή μία μετατροπή από iPhone ανοίγοντας μετά σε mac το pdf ήταν σαν μια μακρόστενη γραμμή που δεν διέκρινες χαρακτήρες εικόνες κλπ

Μπορείς να δημοσιεύσεις το shortcut που χρησιμοποιείς;
Big things have small beginnings

#447   pakos30

pakos30

    iPH Hero

  • 4.038 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/11/2023 - 10:03

Καλημέρα υπάρχει κάποια συντόμευση που να μεταφράζει σελίδες στο Safari στα ελληνικά;

#448   agpol07

agpol07

    iPH Contributor

  • 1.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 25/11/2023 - 18:47

Έχω βάλει tap action σε ένα widget να τρέχει ένα Shortcut που ανοίγει ένα application.
Γίνεται να ανοίγει κατευθείαν το app που έχω βάλει, χωρίς πρώτα να εμφανίζεται το Shortcut app;;

#449   PrisonBreak-7-

PrisonBreak-7-

    iPH Contributor

  • 1.647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/11/2023 - 08:52

Έχω βάλει δυο αυτοματοποιήσεις και κάθε φορά που ανοίγω το τηλ. μου πετάει μην. ότι έχω ενεργές αυτοματοποιήσεις. Αυτό απενεργοποιείται με κάποιο τρόπο ;



#450   pantelisvl

pantelisvl

    iPH Addict

  • 824 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:pvlassis

Δημοσίευση 12/01/2024 - 09:23

Καλημέρα. Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά. Μήπως υπάρχει συντόμευση για να σου βγάζει τον κωδικό wifi σε QR code??



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες