Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

iPhone 14/Plus/Pro/Pro Max - Διαθεσιμότητα / Παραγγελία / Παραλαβή


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1267 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#436   BIOXALK

BIOXALK

    iPH Addict

  • 709 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 25/09/2022 - 21:19

Το μέγεθος είναι όντως ένα θέμα για τη μεταφορά, κυρίως στις τσέπες το καλοκαίρι, αλλά η αίσθηση του βάρους έχει βελτιωθεί πολύ. Δε χάνεις και τίποτα με μια δοκιμή.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#437   thelos257

thelos257

    iPH Member

  • 278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:thelos257

Δημοσίευση 25/09/2022 - 21:58

a5609ad74f8417f50f136336c0dfa2e9.jpg

Μόλις το παρέλαβα κι εγώ !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλοριζικο και καλοδουλευτω φιλε μου.



#438   thelos257

thelos257

    iPH Member

  • 278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:thelos257

Δημοσίευση 25/09/2022 - 21:58

Καμία φορά λένε άμα έχεις τύχη…
Πήγα με φίλο για βόλτα στο mall, μπαίνω Κώτσο να δω το 14 pro, μου λέει η κοπέλα μπορώ να βοηθήσω; Δύσκολο λέω αν δεν έχεις εδώ και τώρα iPhone 14 pro SB - 256. Το κοιτάει και μου λέει έχω ακύρωση και υπάρχει ένα τελευταίο. Το πήρα κι έφυγα!!

76c74d928256e492097c0765c14ac6c2.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλοριζικο και καλοδουλευτω το τερας.



#439   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 25/09/2022 - 22:28

Το μέγεθος είναι όντως ένα θέμα για τη μεταφορά, κυρίως στις τσέπες το καλοκαίρι, αλλά η αίσθηση του βάρους έχει βελτιωθεί πολύ. Δε χάνεις και τίποτα με μια δοκιμή.

Θα το δω αύριο. Ποιός ξέρει. Μπορεί να πάμε για ανατροπή.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#440   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.893 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/09/2022 - 07:39

Ρε 'συ πραγματικά με κούρασε σε μέγεθος το PM.

Είχα τώρα για τις διακοπές το μικρό 13αρι Pro και η ευκολία - μεταφορά για φωτ/φίες, τρίποδα κτλ. δεν τα έχεις με το μεγάλο.

Είμαι περίεργος ωστόσο να δω αυτή την ισορροπία που όλοι αναφέρουν.

Για να σιγουρευτούμε ότι δεν είναι placebo effect αυτά τα περί κατανομής βάρους (γιατί ουσιαστικά ελάχιστα πράγματα έχουν αλλάξει σε σχέση με το 13 ΡΜ) και η Apple δε μπήκε στη διαδικασία να κάνει ολικό internal redesign όπως έκανε με τα 14/14 Plus για να έχουν την αφαιρούμενη πλάτη, περιμένουμε βίντεο από τον JerryRigEverything για να συγκρίνουμε τα εσωτερικά των 13 ΡΜ και 14 ΡΜ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#441   polakis

polakis

    iPH Contributor

  • 1.652 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/09/2022 - 08:54

Παιδια οντως το 14ΠΜ με κουραζει λιγοτερο σε σχεση με περσυ. Και επισης ζεσταινεται και λιγοτερο!

#442   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 637 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/09/2022 - 08:58

Θα το δω αύριο. Ποιός ξέρει. Μπορεί να πάμε για ανατροπή.

 

Όπως έχω υποσηρίξει και παλαιότερα εδώ στο νήμα, η μετάβαση από μικρό σε μεγάλο και τούμαπλιν , είναι λογικό να γίνεται , αφού ζητάμε κάθε φορά κάτι διαφορετικό, ανάλογα με τις ανάγκες μας όπως αυτές διαμοφώνονται και αλλάζουν...

Πάντως και εγώ θα σου πρότεινα , να ξαναδείς το MAX, το φετινό όντως και για μένα έχει καλύτερο ζύγισμα (εκτός αν είμαστε όλοι θύματα το placebo effect)...... μου μοιάζει στην αίσθηση πιο ανάλαφρο....

 

Επίσης σε αυτή τι φάση για μένα, από το μεγάλο στο μικρό, θα ήταν δύσκολη η προσαρμογή, αφού μου φαινεται πλέον μικρή η οθόνη (μάλλον συνήθισα και βολεύτικα)....

 

Και μια καθαρά υποκειμενική απόψη: στο πίσω μέρος οι κάμερες (που πλέον μεγάλωσαν κι άλλο) στο μικρό, δεν μου κάθονται τόσο συμμετρικά ως προς το μέγεθος, όσο στο μεγάλο.....

 

 

.


Τελευταία επεξεργασία από: COSTASK, 26/09/2022 - 09:01


#443   Lefty79

Lefty79

    iPH Addict

  • 665 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 26/09/2022 - 09:06

Παιδιά σας διαβάζω σας ξαναδιαβάζω και με πορώνετε περισσότερο!!(Τι ήθελα και τα διαβάζω όλα;  :D

Μια ζωή με τα μικρά είμαι και μιας και το μέγεθος μετράει όπως όλοι, λένε φέτος παρήγγειλα 1η φορά το max!!!

Εσείς που έχετε άκρα παντού ξέρετε πότε θα έρθει η νέα παλαβή iphones να παραλάβουμε και οι υπόλοιποι;

:)



#444   jimdem

jimdem

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/09/2022 - 09:37

1/11 μου είπαν οτι θα γίνει η αποστολή απο Amazon. Για να δούμε υπάρχει περίπτωση να σταλεί νωρίτερα απο το Πλαίσιο;...



#445   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/09/2022 - 10:31

Όπως έχω υποσηρίξει και παλαιότερα εδώ στο νήμα, η μετάβαση από μικρό σε μεγάλο και τούμαπλιν , είναι λογικό να γίνεται , αφού ζητάμε κάθε φορά κάτι διαφορετικό, ανάλογα με τις ανάγκες μας όπως αυτές διαμοφώνονται και αλλάζουν...

Πάντως και εγώ θα σου πρότεινα , να ξαναδείς το MAX, το φετινό όντως και για μένα έχει καλύτερο ζύγισμα (εκτός αν είμαστε όλοι θύματα το placebo effect)...... μου μοιάζει στην αίσθηση πιο ανάλαφρο....

 

Επίσης σε αυτή τι φάση για μένα, από το μεγάλο στο μικρό, θα ήταν δύσκολη η προσαρμογή, αφού μου φαινεται πλέον μικρή η οθόνη (μάλλον συνήθισα και βολεύτικα)....

 

Και μια καθαρά υποκειμενική απόψη: στο πίσω μέρος οι κάμερες (που πλέον μεγάλωσαν κι άλλο) στο μικρό, δεν μου κάθονται τόσο συμμετρικά ως προς το μέγεθος, όσο στο μεγάλο.....

Στα τόσα χρόνια απο τότε που βγήκε το πρώτο "μεγάλο" με το 6 Plus, πάντα πήγαινα σε αυτά χωρίς ενδιάμεσα να κάνω τράμπες και να δοκιμάζω τα άλλα μικρότερα.

 

Η συσκευή που έπαιρνα είτε λεγόταν Plus, είτε Max, έμενε μέχρι το τέλος που θα ερχόταν το επόμενο όποιο και να ήταν αυτό.

 

Πλέον όπως έχω πει και σε άλλα Topics, μιας και είχα την δυνατότητα να έχω και το μικρό Pro για περίπου ένα χρόνο τώρα, διπλά δίπλα με το δικό μου PM το να κάνω σύγκριση ήταν το πιο εύκολο.

 

Με βοήθησε να συνειδητοποιήσω αρκετά πράγματα. Βέβαια το μεγάλο ΜΠΑΜ έγινε στις διακοπές που τα τηλ. χρησιμοποιούνται ως βασικές κάμερες.

 

Η ευκολία στη φορητότητα, στο να μη σε κουράζει στιγμή ήταν το κουδουνάκι που έλεγε "πάμε Pro και ο,τι βγεί".

 

Τα λέω αυτά γιατί δεν είμαι ο τύπος που θα κάνω δοκιμές με συσκευές και μεγέθη.

 

Ακόμα και να μη με βολέψει τελικά το μικρό και να ψάχνω το PM, πιο πιθανό είναι τελικά να το αλλάξω για χρώμα και όχι μέγεθος :)


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#446   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.893 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/09/2022 - 11:26

Νίκο ακριβώς έτσι σκέφτηκα κι εγώ, αν και πιο νέος στο χώρο της μηλιάς, μετά από 12 ΡΜ και 13 ΡΜ κουράστηκα από το μέγεθος και το βάρος. Συν ένας παράγοντας βέβαια ότι στο σπίτι αράζω με το iPad Pro. 

 

Αλλά η φορητότητα και το βάρος του Pro ήταν ο λόγος που για πρώτη φορά έκανα το downsizing. Το ΡΜ δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσεις να το δουλέψεις με ένα χέρι και είχα πιάσει άπειρες φορές τον εαυτό μου να φέρνει τη συσκευή στο πλάι για να φτάσω π.χ. πάνω δεξιά, συν το γεγονός ότι πάνω από 5-10 λεπτά να το κρατάς με το ένα χέρι σε κουράζει. 

 

Θα έλεγα ότι οι 6.1" είναι το ιδανικό μέγεθος. Ίσως, αυτό που θα μου λείψει από το ΡΜ είναι η μπαταρία του που φόρτιζα κάθε 2η μέρα.



#447   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/09/2022 - 11:59

Ναι είναι συνδυασμός πραγμάτων. Δεν είναι μόνο το βάρος που στέκονται οι περισσότεροι, είναι και το μέγεθος.

 

Η μπαταρία του PM είναι η πιο εύκολη απάντηση στο τι θα σου λείψει πραγματικά, ακόμα και εκεί όμως είναι στο τι χρήση κάνει ο καθένας.

 

Άλλοι είναι συνέχεια στο δρόμο, άλλοι είναι τυχεροί και έχουν δίπλα τους όποτε χρειαστούν μια πρίζα.

 

Καλώς ή κακώς δε μου φάνηκε τόσο μεγάλη διαφορά με το μικρό Pro σε αυτό το κομμάτι.

 

Που να δεις πόσο βγάζει η μπαταρία του 8 Plus που έχω 2 μήνες τώρα να κάνω τη δουλειά μου.. Κλάμα.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 26/09/2022 - 12:00

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#448   agpol07

agpol07

    iPH Contributor

  • 1.085 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 26/09/2022 - 12:28

Άντε Νίκο ακόμα να παραλάβεις;;;


#449   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/09/2022 - 12:34

Τον φάγαμε μωρέ τον γάιδαρο.. :)

 

Στο τσάκ βέβαια θα προλάβω το βράδυ.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#450   BAGGELIS

BAGGELIS

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2022 - 14:38

έχουμε κάποιο νέο με τις παραλαβές τι γίνεται?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)