Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

iOS 17 | iPadOS 17


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1565 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1411   NASA

NASA

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/03/2024 - 10:32

Το θέμα είναι πως δεν είναι εφικτό να κάνεις clean restore σε κάθε update λειτουργικού.
Την τελευταία φορά έφαγα μια μέρα ολόκληρη να περάσω μία προς μία τις εφαρμογές, ρυθμίσεις, κλπ.

Και φυσικά δεν είναι δυνατόν. Ούτε ισοβίτης να είσαι δεν το κάνεις αυτο.
Για αυτό πληρώνουμε Apple.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1412   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.029 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/03/2024 - 10:36

Το θέμα είναι πως δεν είναι εφικτό να κάνεις clean restore σε κάθε update λειτουργικού.
Την τελευταία φορά έφαγα μια μέρα ολόκληρη να περάσω μία προς μία τις εφαρμογές, ρυθμίσεις, κλπ.


Μια μέρα μόνο;;; Λίγο λες!!!

#1413   nickvog

nickvog

    iPH Member

  • 321 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 13/03/2024 - 11:51

Επαναφορά από τελευταίο backup μετά από shift+restore στην 17.4 σε iphone 15 pro (από τις πρώτες συσκευές του istorm).

 

Δεν έχω πλήρη εικόνα. Οι βασικές μου εφαρμογές (σοσιαλ, τράπεζες, μέιλ, κλήσεις, μηνύματα) δουλεύουν κανονικά.

 

Αλλά μπήκα εδώ για να γράψω ότι, μετά από μιαμιση περίπου μέρα indexing, η μπαταρία του κινητού μετράπηκε σε σκυλί του πολέμου !!!! Απίστευτο !!!!

 

Ένα θα πω.... Χτες βράδυ αποσύνδεσα το καλώδιο φόρτισης στο 100% και τώρα - μισή μέρα περίπου μετά - η μπαταρία είναι ακόμη στο 100%, με δύο τηλεφωνήματα, τρία sms, κατέβασμα των τελευταίων μέιλς και (ελάχιστη) χρήση δύο άλλων apps. Δεν υπερβάλλω. Κάποιο "λάθος" έχει γίνει εδώ !!!!!



#1414   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/03/2024 - 12:10

Μετά από shift+restore (μέσω itunes) η επαναφορά του τελευταίου encrypted backup... επαναφέρει ίσως και κάποιες "παλιές αμαρτίες" προηγούμενων εκδόσεων ή μόνο δεδομένα εφαρμογών και επαφές, emails κλπ.?

Γιατί κάποιοι όταν λένε clean restore εννοούν το "as new" και μετά χειροκίνητα από την αρχή μία μία χειροκίνητη εγκατάσταση τις εφαρμογές και εκ νέου ρυθμίσεις.

Για πείτε, όσοι είστε σίγουροι, plz.


Γενικότερα η επαναφορά κάποιου Backup φέρνει ταυτόχρονα πίσω "σκουπίδια" και όποιο άλλο θέμα πιθανόν είχες.

Το Clean ουσιαστικά αυτό σημαίνει. Να μην επαναφέρεις κανένα Backup και να επιλέξεις As New.

Αυτό φυσικά δεν είναι υποχρεωτικό. ΜΟΝΟ αν πιο πρίν αντιμετώπιζες θέματα όπως πιο πάνω.

Επαναφορά από τελευταίο backup μετά από shift+restore στην 17.4 σε iphone 15 pro (από τις πρώτες συσκευές του istorm).

Δεν έχω πλήρη εικόνα. Οι βασικές μου εφαρμογές (σοσιαλ, τράπεζες, μέιλ, κλήσεις, μηνύματα) δουλεύουν κανονικά.

Αλλά μπήκα εδώ για να γράψω ότι, μετά από μιαμιση περίπου μέρα indexing, η μπαταρία του κινητού μετράπηκε σε σκυλί του πολέμου !!!! Απίστευτο !!!!

Ένα θα πω.... Χτες βράδυ αποσύνδεσα το καλώδιο φόρτισης στο 100% και τώρα - μισή μέρα περίπου μετά - η μπαταρία είναι ακόμη στο 100%, με δύο τηλεφωνήματα, τρία sms, κατέβασμα των τελευταίων μέιλς και (ελάχιστη) χρήση δύο άλλων apps. Δεν υπερβάλλω. Κάποιο "λάθος" έχει γίνει εδώ !!!!!


Δεν υπερβάλουμε και εμείς όταν λέμε πως τα Updates καλό είναι να γίνονται με Restore. Κανένα λάθος..
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1415   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3.408 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/03/2024 - 13:04

Γενικότερα η επαναφορά κάποιου Backup φέρνει ταυτόχρονα πίσω "σκουπίδια" και όποιο άλλο θέμα πιθανόν είχες.

Το Clean ουσιαστικά αυτό σημαίνει. Να μην επαναφέρεις κανένα Backup και να επιλέξεις As New.

Αυτό φυσικά δεν είναι υποχρεωτικό. ΜΟΝΟ αν πιο πρίν αντιμετώπιζες θέματα όπως πιο πάνω.


Δεν υπερβάλουμε και εμείς όταν λέμε πως τα Updates καλό είναι να γίνονται με Restore. Κανένα λάθος..

Άρα οχι με OTA?

Στάλθηκε από το SM-X516B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#1416   nickvog

nickvog

    iPH Member

  • 321 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 13/03/2024 - 13:05

Δεν υπερβάλουμε και εμείς όταν λέμε πως τα Updates καλό είναι να γίνονται με Restore. Κανένα λάθος..

Το "λάθος" ήδη το είχα βάλει σε εισαγωγικά υπονοώντας την απόλυτη έκπληξή μου. Ευχάριστη έκπληξη ενοείται. Δεν θυμάμαι πρόσφατα σε αναβάθμιση "δεκαδική" (όχι σε μικρότερες υποδιαιρέσεις του τύπου 17.3.1) που μάλιστα φέρνει και καινούργια πράγματα στο περιβάλλον του iOS να έχει υπάρχει τέτοια επιτυχία στην αυτονομία της μπαταρίας. Πριν μισή ώρα - κυριολεκτικά - έπεσε στο 99% !!!
 



#1417   MarkosMonk

MarkosMonk

    iPH Member

  • 253 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 13/03/2024 - 13:08

Άρα οχι με OTA?

Στάλθηκε από το SM-X516B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακριβώς!

 

Τώρα, πχ αμα βγει 17.5.1 οκ, δεν θα γίνει και κάτι. Αλλά, το καλύτερο είναι οχι ΟΤΑ.



#1418   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3.408 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/03/2024 - 13:19

Ακριβώς!

Τώρα, πχ αμα βγει 17.5.1 οκ, δεν θα γίνει και κάτι. Αλλά, το καλύτερο είναι οχι ΟΤΑ.

Άρα τώρα να κάνω back up στον υπολογιστή, μετά shift restore και επαναφορά από backup και θα είμαι οκ ,θα περαστούν όλα όπως ήταν με την μια;

Στάλθηκε από το SM-X516B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#1419   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/03/2024 - 13:27

Άρα οχι με OTA?

Στάλθηκε από το SM-X516B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο,τι βολεύει τον καθένα.

Σίγουρα θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα κάνοντας Restore.

Προσωπικά απο το '09, έκανα πρώτη φορά OTA στο τηλ. πρίν λίγους μήνες με τη 17.2 🫠

Θα το ξανακάνω? Όχι.

Το "λάθος" ήδη το είχα βάλει σε εισαγωγικά υπονοώντας την απόλυτη έκπληξή μου. Ευχάριστη έκπληξη ενοείται. Δεν θυμάμαι πρόσφατα σε αναβάθμιση "δεκαδική" (όχι σε μικρότερες υποδιαιρέσεις του τύπου 17.3.1) που μάλιστα φέρνει και καινούργια πράγματα στο περιβάλλον του iOS να έχει υπάρχει τέτοια επιτυχία στην αυτονομία της μπαταρίας. Πριν μισή ώρα - κυριολεκτικά - έπεσε στο 99% !!!


Δεν παίζει ρόλο αν μιλάμε για "μεγάλες" ή "μικρές" εκδόσεις.

Το αποτέλεσμα του Restore στο τέλος είναι το ίδιο.

Και αυτό γιατί όπως έχουμε πει πολλές φορές, οι αλλαγές που έρχονται γίνονται ως καθαρή εγκατάσταση απο την αρχή και όχι να περνάνε "απο πάνω" όπως γίνεται κάνοντας OTA.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1420   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.029 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/03/2024 - 13:28

Άρα στις μεγάλες από πχ iOS16 σε iOS17, οπωσδήποτε με restore και setup as new, δηλαδή εγκατάσταση καθεμιάς εφαρμογής εξαρχής και ρύθμιση αυτής;
Αντίστοιχα το ίδιο και σε εσωτερικές αναβαθμίσεις πχ iOS17.3 σε iOS17.4;

Τελευταία επεξεργασία από: gousias, 13/03/2024 - 13:29


#1421   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/03/2024 - 13:32

Παίδες, δεν υπάρχει "οπωσδήποτε".

Λέμε απλά εκ του αποτελέσματος τι είναι καλύτερο.

Απο εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ο,τι τον βολεύει και εξυπηρετεί.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1422   MarkosMonk

MarkosMonk

    iPH Member

  • 253 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 13/03/2024 - 13:47

Άρα τώρα να κάνω back up στον υπολογιστή, μετά shift restore και επαναφορά από backup και θα είμαι οκ ,θα περαστούν όλα όπως ήταν με την μια;

Στάλθηκε από το SM-X516B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακριβώς! 1) εφεδρικό αντίγραφο 2) επαναφορά και ενημέρωση 3) κάνει κατεβάζει και κάνει εγκατάσταση 4) περνάς το αντίγραφο και κάνεις τις ανάλογες ρυθμίσεις.



#1423   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3.408 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/03/2024 - 13:55

Ακριβώς! 1) εφεδρικό αντίγραφο 2) επαναφορά και ενημέρωση 3) κάνει κατεβάζει και κάνει εγκατάσταση 4) περνάς το αντίγραφο και κάνεις τις ανάλογες ρυθμίσεις.

Θα χρειαστεί να κάνω ρυθμίσεις, και εγκατάσταση από την αρχή εφαρμογών, ή θα περαστούν κατευθειαν;

Στάλθηκε από το SM-X516B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#1424   MarkosMonk

MarkosMonk

    iPH Member

  • 253 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 13/03/2024 - 17:03

Θα χρειαστεί να κάνω ρυθμίσεις, και εγκατάσταση από την αρχή εφαρμογών, ή θα περαστούν κατευθειαν;

Στάλθηκε από το SM-X516B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ανάλογα την εφαρμογή. πχ τράπεζες, θέλουν. Από τις 80 που εχω στο κινητό, στις 5 κάνω. δλδ, αφιερώνω 20 λεπτά μετά και τις φτιάχνω. 



#1425   axidous

axidous

    iPH Addict

  • 628 μηνύματα
  • Twitter:@axidous
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:axidous

Δημοσίευση 13/03/2024 - 18:33

5b5653409fd6b1dcbbeca75273f7caca.jpg
Σε φίλο μετά την αναβάθμιση σε 17.4 σε 14αρι του κολησε σε αυτή την οθόνη . Δεν το αφήνει να πατήσει κάτι . Πως το ξεκολαει ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

2 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    anochampions, manosvitacar, Facebook (1), Google (1)