Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

iOS 17 | iPadOS 17


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1509 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1441   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/03/2024 - 10:39

Ακριβώς! Μια από τα ίδια και εγώ! Έχει τελετουργικό χαρακτήρα! Πλέον το ζητάει το τηλέφωνο το clean restore και επαναφορά από back up. 

Εκτός του οτι στο 99% των περιπτώσεων δεν επαναφέρω Backup, επαναφέροντας το ουσιαστικά δεν κάνεις "Clean" (Set Up As New).

 

Έχει διαφορά η επαναφορά backup από iCloud με την επαναφορά backup από υπολογιστή;

Καμία.

 

Απλά με το Backup του iTunes τα έχεις τοπικά, ώστε να μπορείς να κάνεις εσύ πιο εύκολη διαχείριση.
 


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 18/03/2024 - 10:39

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1442   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/03/2024 - 11:14

'Οταν έχεις πάρει το κολάι στα τόσα χρόνια, σε μια ώρα όλα είναι έτοιμα :)

Για πόσες εφαρμογές αναφέρεσαι κάθε φορές ότι κάνεις εγκατάσταση και ρύθμιση εκ νέου;
Το σημαντικότερο όμως για εμένα, ποιες ρυθμίσεις στο όλο μενού του settings app κάνεις κάθε φορά και όλα τα υπομενού που ακολουθείς; Άρα έχεις κάποια backup οδηγών προσωπικών; Κάποιο «σκελετό» βημάτων που ακολουθείς;
Αφενός μεν να διασφαλίσεις ότι κάθε φορά δεν θα ξεχάσεις κάτι και αφετέρου να έχεις κάθε φορά τις σωστές ή επιτυχημένες (που μπορεί να προκύπτει από δοκιμή, έρευνα και χρόνο που έχεις αφιερώσει και δεν είναι δόκιμο να ξανά χάσεις κλπ) ρυθμίσεις.

Τελευταία επεξεργασία από: gousias, 18/03/2024 - 11:21


#1443   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/03/2024 - 11:26

Ρώτησα τα παραπάνω γιατί νομίζω ότι είναι σημαντικά, τουλάχιστον έτσι τα βλέπω εγώ και μέσα από εμπειρία χρήσης-τουλάχιστον αυτή που κατέχω.

#1444   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/03/2024 - 12:19

To μόνο που μπορείς να πείς οτο τρώει το περισσότερο χρόνο είναι το κατέβασμα των εφαρμογών και να συνδεθείς ξανά σε κάθε μια απο αυτές.

 

Δεν είναι λίγες σίγουρα. Απλά είναι το κλασικό που έχεις πόσες στη συσκευή και καταλήγεις να χρησιμοποιείς 10-20.

 

'Οπως επίσης και τα Automations που έχω απο Shortcuts.

 

Απο ρυθμίσεις θα μπω σε κάθε ένα Section ξεχωριστά και θα κάνω τις αλλαγές που θέλω.

 

Στα τόσα χρόνια όλα είναι συγκεκριμένα, ξέρω τι θέλω να αλλάξω, δε χρειάζομαι Screenshots κτλ.

 

Επίσης μιας και τα τελευταία χρόνια οι εκδόσεις είναι επιεικώς σκ@τά, δεν περνάω όλα τα Updates που δίνονται.

 

Μόνο αν πρίν έχω κάποιο σοβαρό θέμα, ή αν ξέρω πως η νέα έκδοση είναι συνολικά καλύτερη απο αυτή που υπάρχει στη συσκευή.

 

Εμείς που έχουμε ζήσει εποχές JB που κάθε τρείς και λίγο κατέληγες σε Restore με κάθε λογής Error, πλεόν φαίνεται η διαδικασία αστεία.

 

Θα το ξαναπώ για να μη παρεξηγούμαι. Το οτι εγώ επιλέγω για το Χ, Ψ λόγο να κάνω Restore με Set Up As New, δε σημαίνει πως είναι ο κανόνας και έτσι πρέπει να γίνεται..

 

Ο καθένας θα κάνει αυτό που τον βολεύει και εξυπηρετεί. Εγώ μπορεί να έχω τη διαθέση και τον χρόνο, άλλος όχι.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1445   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/03/2024 - 12:31

Δεν διαφωνώ ότι είναι επιλογή καθενός. Για αυτό και επέμεινα να μάθω κάτι που θα με βοηθήσει πλέον, αφού έχω δει ότι με ΟΤΑ δεν πάει καλά. Επίσης σκέφτομαι ότι πρώτα πρέπει να διασφαλίσω κάποιο αντίγραφο ασφαλείας και να εξάγω δεδομένα από κάποιες εφαρμογές όπως το Genius Scan που έχω πάνω από 100 αρχεία κλπ.
Αλλά ξαναλέω ότι με ενδιαφέρει μία μεθοδολογία που θα βοηθήσει.

#1446   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/03/2024 - 12:48

Αν η εκάστοτε εφαρμογή έχει επιλογή για Backup στο iCloud, είσα καλυμμένος.

 

Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο. Όταν θα τη κατεβάσεις ξανά και εφόσον είχε κάνει Backup, θα στα επαναφέρει όπως πρίν.

 

Επίσης όπως είπα πιο πίσω, κάνοντας Restore δεν είναι απαραίτητο να κάνεις As New.

 

Πάρε Encrypted Backup απο iTunes και το επαναφέρεις μετά, όποτε όλα θα είναι όπως πρίν.

 

Διαφορετικά θα πρέπει να κάνεις ένα-ένα τις μεταφορές.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1447   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/03/2024 - 16:44

Αν η εκάστοτε εφαρμογή έχει επιλογή για Backup στο iCloud, είσα καλυμμένος.

Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο. Όταν θα τη κατεβάσεις ξανά και εφόσον είχε κάνει Backup, θα στα επαναφέρει όπως πρίν.

Επίσης όπως είπα πιο πίσω, κάνοντας Restore δεν είναι απαραίτητο να κάνεις As New.

Πάρε Encrypted Backup απο iTunes και το επαναφέρεις μετά, όποτε όλα θα είναι όπως πρίν.

Διαφορετικά θα πρέπει να κάνεις ένα-ένα τις μεταφορές.


Νίκο το κυριότερο που με ανησυχεί είναι η διάσωση των αρχείων που έχει εσωτερικά αυτή εφαρμογή που προανέφερα, Genius Scan. Επειδή δεν έχω προλάβει να τα εξάγω όλα σε υπολογιστή και σκληρό δίσκο, χρειάζονται πρώτα επεξεργασία ένα ένα και θα απαιτήσει μέρες και κουράγιο, εάν δοκίμαζα πρώτα να κάνω ένα backup στο iCloud θα αποθηκεύονταν όλα αυτά τα αρχεία λογικά στην συγκεκριμένη εφαρμογή; Αλλά μετά αν ήθελα να κάνω setup as new, εκεί πως θα επανέρχονταν όλα αυτά τα αρχεία αφού δεν θα έκανα επαναφορά της εφαρμογής;

#1448   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 19/03/2024 - 17:36

Όταν μια εφαρμογή έχει επιλογή για να πάρεις αντίγραφο στο iCloud και έχεις πάρει αντίγραφο όταν θα την ξαναπεράσεις θα κατεβάσει αυτόματα το τελευταίο της αντίγραφο.



#1449   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/03/2024 - 18:44

Αυτό όμως ισχύει όταν επιλέγεται setup as new;

#1450   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 19/03/2024 - 19:05

Ναι. Πάρε για παράδειγμα την εφαρμογή WhatsApp που σου δίνει την επιλογή να κάνεις backup στο iCloud. Μόλις εγκαταστήσεις ξανά την εφαρμογή και βάλεις τον αριθμό σου, σου δίνει την επιλογή να κάνεις επαναφορά του τελευταίου backup που έχεις πάρει. 



#1451   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/03/2024 - 19:44

2ebba1ae0726795b0d96e7c4988942d2.jpg
Δεν ισχύει αυτό που είπες. Μόνο τοπικά εκτός κι αν πληρώνω συνδρομή.
Για αυτό δεν βλέπω να το ξαναχρησιμοποιώ, αφού πρώτα εξάγω τα αρχεία.

#1452   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 19/03/2024 - 20:03

Αν η εφαρμογή που χρησιμοποιείς δεν σου δίνει την δυνατότητα τότε θα πρέπει να τα περάσεις όλα χειροκίνητα για να έχεις αντίγραφο εκτός και αν κάνεις συνδρομή. Εφόσον όμως την χρησιμοποιείς κατά κόρον γιατί δεν κάνεις συνδρομή να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο;  



#1453   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/03/2024 - 20:10

Αφενός αυτό είχα ρωτήσει παραπάνω ότι εμένα μου έμοιαζε ότι κάνει τοπική αποθήκευση, αφετέρου η συνδρομή (και αυτή) άλλη μία στις τόσες που πλέον έχουν μάθει όλοι και ζητάνε… ε νομίζω κάπου φτάνει πια, άσε που δεν μου δίνει εμπιστοσύνη η αποθήκευση σε δικό τους server.
Όσο για την εφαρμογή μόλις εξάγω όλα τα αρχεία, λαμβάνει διαγραφή αυτή!

Τελευταία επεξεργασία από: gousias, 19/03/2024 - 20:11


#1454   giagal

giagal

    iPH Member

  • 242 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 19/03/2024 - 20:36

Εμένα πάντως με την τελευταία αναβάθμιση που έκανα setup as new μου έφερε μηνύματα μόνο μέχρι 23/01/2023 χωρίς να ξέρω γιατί. Προφανώς ο διακόπτης του Imessage στο icloud ηταν πάντα ανοικτός

#1455   nickvog

nickvog

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 20/03/2024 - 02:51

Προσπαθώ να αναβαθμίσω το Apple Watch Ultra 1 στην τελευταία  έκδοση 10.4 και ενώ έχω το ρολόι σε φόρτιση πάνω από 50% και το κινητό δίπλα, με έχει και περιμένω στην «Προετοιμασία» (κάπου λίγο περισσότερο απ τη μισή μπάρα προόδου)  εδώ και μέρες. Ανοιγόκλεισα το κινητό, τίποτα.

 

Εχει κανείς καμία ιδέα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 16

2 μέλη, 13 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1), afilopou, chriszg