Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

iPhone 3GS 32GB 3.1.3 oldbootrom jailbreak?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
208 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   joker25

joker25

    iPH Member

  • 267 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/03/2010 - 21:11

οχι φιλε μου μονο τα δεδομενα.. ακριβως ομως οπως σου ειπα.. παραπανω.. :)

Ευχαριστω πολυ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2010 - 01:48

Να ´σαι καλά το εφτιαξες;

#108   joker25

joker25

    iPH Member

  • 267 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2010 - 13:57

Να ´σαι καλά το εφτιαξες;

Το συνδεσα κ μου εβγαλε να κανω restore back up απο την τελευταια φορα που εκανα sync ή να δημιουργησω καινουριο αρχειο ονομασιας κ το εκλεισα γιατι φοβηθηκα μην μου σβησει την 3.1.2 που τοσο καιρο προσπαθουσα να βαλω...φοβαμαι μην μου κανει restore back up ετσι οπως ηταν το κινητο πριν καταφερω να το κανω,με 3.1.3...τι λες εσυ?σε επριξα αλλα ειδες ποσο καιρο προσπαθουσα να την περασω κ δεν θελω να την χασω...κ απο οτι θυμαμαι παλια,οποτε πατουσα restore back up μου επανεφερε το κινητο στην τελευταια μορφη που το ειχα κ αυτο ηταν με την 3.1.3...

#109   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2010 - 14:22

οταν σου λεει restore from backup.. εννοει να σου περασει sms και γενικα οτι ρυθμισεις ειχες πριν.. πηγαινε edit - preferences - general.. και ξετικαρησε το authomatically update.. επισης αποσυνδεσου απο το internet.. για να εισαι ησυχος.. πατησε στο ονομα της συσκευης και με δεξι κλικ.. κανε restore from backup.. και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.. ολα αυτα που σου γραφω ειναι περιττα .. τα γραφω για να εισαι ησυχος εσυ.. :)

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 05/03/2010 - 14:23


#110   joker25

joker25

    iPH Member

  • 267 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2010 - 14:45

οταν σου λεει restore from backup.. εννοει να σου περασει sms και γενικα οτι ρυθμισεις ειχες πριν.. πηγαινε edit - preferences - general.. και ξετικαρησε το authomatically update.. επισης αποσυνδεσου απο το internet.. για να εισαι ησυχος.. πατησε στο ονομα της συσκευης και με δεξι κλικ.. κανε restore from backup.. και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.. ολα αυτα που σου γραφω ειναι περιττα .. τα γραφω για να εισαι ησυχος εσυ.. :)

Εισαι πρωτος!Ευχαριστω πολυ

#111   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2010 - 14:46

ενταξει τα περασες.. ολα..;

#112   joker25

joker25

    iPH Member

  • 267 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2010 - 14:53

ενταξει τα περασες.. ολα..;

Ναι..ολα!ευχαριστω
τελικα ειχες δικιο καποια στιγμη που ειπες λιγη προσπαθεια κ υπομονη

Τελευταία επεξεργασία από: joker25, 05/03/2010 - 14:54


#113   billpnd

billpnd

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2010 - 16:01

Παιδια τα καταφερα!!!!το εκανα!!!!!!!!!!!!3.1.2 ειναι γεγονοσ...οποιος θελει πληροφοριες ειμαι διατεθειμενος να τον βοηθησω...φιλε DINFUN εχω μια απορια..τωρα για να περασω τα back up αρχεια μου θα περαστει κ η παλια firmware?χρειαζομαι επειγοντως τα μηνυματα κ τα τηλ μου...πως μπορω να κανω back up χωρις να χασω την 3.1.2...φοβαμαι να το συνδεσω στο itunes...τι να κανω?




Κρεμόμαστε απο τα χείλια σου....joker πώς έκανες τελικα downgrate απο 3.1.3 σε 3.1.2 χωρίς τα SHSH αρχεία??????
Βοήθησε μας......πες μας την λύση!!!!!!!!!

#114   dakis

dakis

    iPH Contributor

  • 1.304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:dakis

Δημοσίευση 05/03/2010 - 17:38

Κρεμόμαστε απο τα χείλια σου....joker πώς έκανες τελικα downgrate απο 3.1.3 σε 3.1.2 χωρίς τα SHSH αρχεία??????
Βοήθησε μας......πες μας την λύση!!!!!!!!!

πες joker και δεν αντεχω αλλο χωρις jb... θελω κι εγω να το κανω.... πες μασ!!! πεσ μασ!!! πεσ μασ!!! :D :D :D

#115   joker25

joker25

    iPH Member

  • 267 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2010 - 20:09

πες joker και δεν αντεχω αλλο χωρις jb... θελω κι εγω να το κανω.... πες μασ!!! πεσ μασ!!! πεσ μασ!!! :D :D :D

Λοιπον φιλε αν εχεισ oldbootrom στην 3Gs συσκευη σου υπαρχει τελικα τροπος να κανεις downgrade 3.1.3 σε 3.1.2...

#116   joker25

joker25

    iPH Member

  • 267 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2010 - 20:12

Σου παραθετω το εξης κ σου λεω το εξης,αν δεν τα καταφερεις θα ξαναμπω στο forum πιο αργα γιατι τωρα πρεπει να παω καπου,κ θα σου λυσω ολες τις αποριες...:
Βασικα προγραμματα κ αρχεια download που θα χρειαστουν:α. firmware 3.1.2 restore.ipsw,β. blackrain,γ. redsnow 0.9.2[σε windows]
Αρχικα κανουμε το εξης στην επιφανεια εργασιας:εναρξη-σημειωματαρειο(δεξι κλικ)-εκτελεση ως διαχειριστης-αρχειο(ανοιγμα)-windows-system32-drivers-etc(ολα τα αρχεια)-hosts-κ γραφουμε στο τελος μετα την τελευταια σειρα:74.208.10.249 gs.apple.com-αρχειο-αποθηκευση(οχι αποθηκευση ως)!τωρα ειμαστε ετοιμοι να ξεκινησουμε την διαδικασια downgrade 3.1.3 σε 3.1.2 oldbootrom 3Gs....


1)συνδεουμε το iphone (3Gs firmware 3.1.3) στο itunes κ το αφηνουμε να κανει back up..
2)μολις τελειωσει παταμε restore+shift κ επιλεγουμε την 3.1.2 firmware.ipsw κ μετα restore κ το αφηνουμε να κανει..σε καποιο σημειο θα μας εμφανισει error 1015,που ειναι πολυ φυσικο κ δεν συντρεχει κανενα φοβο ανησυχιας...
3)επαναλαμβανουμε την ιδια διαδικασια [το (2)] και περιμενουμε στο ιδιο σημειο να ξαναεμφανισει το ιδιο ακριβως error 1015!!(ΑΥΣΤΗΡΑ 2 φορες επαναλαμβανουμε την διαδικασια)
4)το αφηνουμε κ ανοιγουμε το redsnow 0.9.2 κ τρεχουμε την 3.1.2 παλι κ στο σημειο που ζηταει να πατησουμε ΝΑΙ αν ειναι MC-η συσκευη μας,ειδαλλως παταμε ΟΧΙ,αν δεν ειναι..
5)Παταμε ΝΑΙ,τρεχει το προγραμμα κ στη συνεχεια μασ εμφανιζει ενα παραθυρο με δυο επιλογες για τσεκαρισμα...Δημιουργια cydia κ just boot tethered right now.τσεκαρουμε ΜΟΝΟ την δευτερη,οχι το cydia!!!!κ συνεχιζουμε
6)παταμε finish μολις τελειωσει κ αυτοματα το iphone κανει restore την 3.1.2 κ ανοιγει το itunes..δεν πειραζουμε καθολου το κινητο κ απλα περιμενουμε στo itunes..
7)στη συνεχεια η διαδικασια εχει τελειωσει κ τρεχουμε blackrain(make it rain-double click)κ το κινητο ειναι ετοιμο.......


Κανε οτι ακριβως λεω,τιποτα παραπανω!τα λεμε μετα

#117   billpnd

billpnd

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2010 - 21:22

Σου παραθετω το εξης κ σου λεω το εξης,αν δεν τα καταφερεις θα ξαναμπω στο forum πιο αργα γιατι τωρα πρεπει να παω καπου,κ θα σου λυσω ολες τις αποριες...:
Βασικα προγραμματα κ αρχεια download που θα χρειαστουν:α. firmware 3.1.2 restore.ipsw,β. blackrain,γ. redsnow 0.9.2[σε windows]
Αρχικα κανουμε το εξης στην επιφανεια εργασιας:εναρξη-σημειωματαρειο(δεξι κλικ)-εκτελεση ως διαχειριστης-αρχειο(ανοιγμα)-windows-system32-drivers-etc(ολα τα αρχεια)-hosts-κ γραφουμε στο τελος μετα την τελευταια σειρα:74.208.10.249 gs.apple.com-αρχειο-αποθηκευση(οχι αποθηκευση ως)!τωρα ειμαστε ετοιμοι να ξεκινησουμε την διαδικασια downgrade 3.1.3 σε 3.1.2 oldbootrom 3Gs....


1)συνδεουμε το iphone (3Gs firmware 3.1.3) στο itunes κ το αφηνουμε να κανει back up..
2)μολις τελειωσει παταμε restore+shift κ επιλεγουμε την 3.1.2 firmware.ipsw κ μετα restore κ το αφηνουμε να κανει..σε καποιο σημειο θα μας εμφανισει error 1015,που ειναι πολυ φυσικο κ δεν συντρεχει κανενα φοβο ανησυχιας...
3)επαναλαμβανουμε την ιδια διαδικασια [το (2)] και περιμενουμε στο ιδιο σημειο να ξαναεμφανισει το ιδιο ακριβως error 1015!!(ΑΥΣΤΗΡΑ 2 φορες επαναλαμβανουμε την διαδικασια)
4)το αφηνουμε κ ανοιγουμε το redsnow 0.9.2 κ τρεχουμε την 3.1.2 παλι κ στο σημειο που ζηταει να πατησουμε ΝΑΙ αν ειναι MC-η συσκευη μας,ειδαλλως παταμε ΟΧΙ,αν δεν ειναι..
5)Παταμε ΝΑΙ,τρεχει το προγραμμα κ στη συνεχεια μασ εμφανιζει ενα παραθυρο με δυο επιλογες για τσεκαρισμα...Δημιουργια cydia κ just boot tethered right now.τσεκαρουμε ΜΟΝΟ την δευτερη,οχι το cydia!!!!κ συνεχιζουμε
6)παταμε finish μολις τελειωσει κ αυτοματα το iphone κανει restore την 3.1.2 κ ανοιγει το itunes..δεν πειραζουμε καθολου το κινητο κ απλα περιμενουμε στo itunes..
7)στη συνεχεια η διαδικασια εχει τελειωσει κ τρεχουμε blackrain(make it rain-double click)κ το κινητο ειναι ετοιμο.......


Κανε οτι ακριβως λεω,τιποτα παραπανω!τα λεμε μετα


Το είχα δοκιμάσει και δεν εβγαζε το error 1015 αλλα this device isnt illegible κατι τετοιο.....
Σιγουρα δεν χρειάζεται να ειναι prejailbroken το iphone??
παιζει ρόλο ποια έκδοση itunes χρησιμοποιώ?
και οταν αλλαζω το host αρχειο πρεπει το itunes να ειναι κλειστό??
Εχω iphone 3gs 3.1.3 MC model me 05.12.01 firmware και oldbootrom....

#118   Athos

Athos

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2010 - 22:49

Πώς ελέγχουμε το oldbootrom για να ξέρουμε αν μπορούμε να κάνουμε downgrade?
μετά το upgrade το modem firmware είναι 05.12.01




Το είχα δοκιμάσει και δεν εβγαζε το error 1015 αλλα this device isnt illegible κατι τετοιο.....
Σιγουρα δεν χρειάζεται να ειναι prejailbroken το iphone??
παιζει ρόλο ποια έκδοση itunes χρησιμοποιώ?
και οταν αλλαζω το host αρχειο πρεπει το itunes να ειναι κλειστό??
Εχω iphone 3gs 3.1.3 MC model me 05.12.01 firmware και oldbootrom....



#119   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2010 - 23:03

Ρίξε μια ματιά παρακάτω

http://www.iphonehel..._1

#120   billpnd

billpnd

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2010 - 23:18

Συγνώμη joker αλλα ανακαλυψα οτι εχω νεα bootrom. Δεν ξερω αν εγινε σε καποιο restore οταν δοκιμαζα να κανω jailbreak/downgrade αλλα
τωρα εχω iBoot-359.3.2...οποτε τελος οι δοκιμες..απλα περιμενω ε?
το τραγικο ειναι οτι οταν το πηρα ειχε firmware 3.1.2 και με την ενεργοποιηση εκανα και upgrade se 3.1.3 γμτο!!!!!!$%^$#@

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες