Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Vodafone unlimited με Internet - Tethering τέλος από τη Vodafone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
525 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#271   McX

McX

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/04/2010 - 20:51

Αρχικα ειπα να δοκιμασω τον αναλυτικο οδηγο του McX με τον οποιο δυστηχως δεν τα καταφερα (οταν παταω shift+restore) μου δινει επιλογη μονο για .ipsw αρχεια.
Δοκιμασα να κανω και restart το pc και παλι τπτ...
(Παλιοτερα με το iphone 2g που το ειχα κανει, ειχε δουλεψει κανονικα)


Μήπως έχεις 64bit Windows? Αν ναι... για δοκίμασε αντί για:

2) Start->Run και γραφουμε: "%ProgramFiles%\iTunes\iTunes.exe" /setPrefInt carrier-testing 1 (με τα εισαγωγικά)

Το:

"C:\Program Files (x86)\iTunes\iTunes.exe" /setPrefInt carrier-testing 1

Φρόντισε το iTunes να είναι κλειστό (και το κινητό μη συνδεδεμένο με usb) και κάνε ένα Restart πριν και μετά το κάνεις...

Αν σου επιτρέψει να περάσεις το .ipcc έχεις λύση... μέχρι το επόμενο upgrade σε 3.1.χ ή 4.χ... όπου θα δούμε τι μπορεί να γίνει...

Με Jailbreak πιστεύω ότι ΠΑΝΤΑ θα υπάρχει tethered λύση (γιατί απλά ΔΕΝ μπορούν να ξεχωρίσουν το 0 και το 1 αν δε το "βαφτίζει" κάποιος την ώρα που στέλνεται ως tethered... και όσο έχεις τον έλεγχο του τι κάνει το κινητό σου... απλά το παρακάμπτεις με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.

Για απορίες, περισσότερη βοήθεια κλπ.. στείλε μου ένα πμ... να μη πρίζουμε όλο το κόσμο :)

Όσον αφορά τη καταγγελία... ΝΑΙ να την κάνεις... και αν δεν σου είχαν διεκρυνήσει κάτι στην αγορά (πες ότι ρώτησες κι'όλας)... πρέπει ή να το "πάρουν πίσω"... ή να σου δώσουν λύση.


Φιλικά,

Ανδρέας

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#272   kokosmech

kokosmech

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/04/2010 - 00:12

Παιδιά,

Πρώτον θα ήθελα να σας συγχαρώ για τις πολύτιμες πληροφορίες που βρήκα σε αυτό το forum...

Βασικά, χάρηκα πάρα πολύ που είδα ότι τόσος κόσμος έχει πάρει χαμπάρι αυτήν την απατεωνιά της Vodafone...
Έχω επικοινωνήσει 2 φορές για παράπονα και με έγραψαν κανονικά...
Σήμερα επίσης πήγα σε ένα μαγαζί Vodafone... τα ίδια... δεν ενδιαφέρθηκε κανείς...

Οπότε, πάω και εγώ τη Δευτέρα για αίτηση φορητότητας...

Όσον αφορά τώρα τη διόρθωση...

Οι τελευταίες οδηγίες που έχουν αναφερθεί εδώ (ευτυχώς) έλυσαν το πρόβλημα...

Iphone 3GS 16 GB, 3.1.2

Ευχαριστώ...

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 25/04/2010 - 10:21
Greeklish σε Ελληνικά


#273   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/04/2010 - 00:17

Εάν μπορούσες να γράφεις και Ελληνικά θα ήταν πολύ καλύτερα .. από τους κανόνες του forum ευχαριστώ..

#274   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 25/04/2010 - 00:18

Φίλε μου γράφε στα ελληνικά σε παρακαλώ.

#275   DmZ

DmZ

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/04/2010 - 13:34

Μια διαφορά του webonly με το internet είναι πως με το webonly δεν παίζουν σωστά κάποιες υπηρεσίες. Για παράδειγμα, με το webonly, εδώ και λίγο καιρό δεν λειτουργεί καθόλου η εφαρμογή Foursquare στο iPhone, ενώ παλιά δούλευε.

ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΦΙΛΕΕ ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ!!!
ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΘΑ Π... ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ!!!!
γιαυτό εδω και κατι μήνες δεν παίζει το foursquare και 1-2 άλλες παρόμοιες εφαρμογές??????????
κόντεψα να σπάσω το iphone και έχω κράξει προγραμματιστές οτι δε με βοηθάνε στο να παίξει σωστά η εφαρμογή τους!!
ΕΛΕΟΣ...
Στην τύχη μπήκα στο τοπικ γιατί χρησιμοποίησα το Πάσχα λίγο το tethering ...
ΔΗΛΑΔΗ ΕΛΕΟΣ... ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΝΑ ΨΙΛΙΑΣΤΟΥΜΕ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ...!!???
Εμένα οι ρυθμίσεις ΔΕΝ έχουν αλλάξει γιατί έχω να συνδέσω το iphone με το itunes απο τον Φλεβάρη!!!
Επειδή πλέον δε με νοιάζει το tethering και θέλω να παίζουν 2-3 εφαρμογές στο iphone, ποιές είναι οι νέες ρυθμίσεις και μπορούν να μπούνε χειροκίνητα??
Ευχαριστώ!!!

#276   DmZ

DmZ

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/04/2010 - 13:48

ωπ μισό λεπτό...
αν βάλω ΑΛΛΕΣ ρυθμίσεις σημαίνει πως ΘΑ ΧΡΕΩΝΟΜΑΙ για data σε foursquare ή άλλη παρόμοια εφαρμογή ???

#277   online79

online79

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/05/2010 - 13:22

Παιδιά μία απορία γιατι έχω μπερδευτεί λίγο!

Έχω το iphone 3gs με την 3.1.2 και η συσκευή δεν είναι jailbroken.
Ο πάροχός μου είναι η vodafone και η carrier έκδοση είναι η vf GR 5.0
Το πρόγραμμα συμβολαίου που έχω είναι με 500ΜΒ internet το οποίο και έχω χρησιμοποιήσει χωρίς πρόβλημα μέσω του iphone.

Όταν πάω λοιπόν στο Settings-->General-->Network εκεί δεν υπάρχει καθόλου η επιλογή internet tethering (για την ακρίβεια δεν υπήρχε ποτέ εδώ και περίπου 2 μήνες που έχω το iphone!).

Μήπως γνωρίζεται τι συμβένει; Κάθε συμβουλή δεκτή! Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

#278   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 02/05/2010 - 13:24

Καποια στιγμη η Vodafone ειχε βγαλει αναβαθμιση παροχου με αποτελεσμα οταν το εκανε καποιος αυτοματως εφευγε η επιλογη για tethering η οποια πλεον υπηρεσια κοστολογειται απο την εταιρια φιλε μου.

#279   online79

online79

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/05/2010 - 14:00

Καποια στιγμη η Vodafone ειχε βγαλει αναβαθμιση παροχου με αποτελεσμα οταν το εκανε καποιος αυτοματως εφευγε η επιλογη για tethering η οποια πλεον υπηρεσια κοστολογειται απο την εταιρια φιλε μου.


Αν έχω καταλάβει καλά αυτό ισχύει για τα carrier settings με έδοση 5.1 έτσι δεν είναι; Εγώ όμως έχει ακόμα έκδοση 5.0.

#280   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/05/2010 - 22:03

Παιδιά μία απορία γιατι έχω μπερδευτεί λίγο!

Έχω το iphone 3gs με την 3.1.2 και η συσκευή δεν είναι jailbroken.
Ο πάροχός μου είναι η vodafone και η carrier έκδοση είναι η vf GR 5.0
Το πρόγραμμα συμβολαίου που έχω είναι με 500ΜΒ internet το οποίο και έχω χρησιμοποιήσει χωρίς πρόβλημα μέσω του iphone.

Όταν πάω λοιπόν στο Settings-->General-->Network εκεί δεν υπάρχει καθόλου η επιλογή internet tethering (για την ακρίβεια δεν υπήρχε ποτέ εδώ και περίπου 2 μήνες που έχω το iphone!).

Μήπως γνωρίζεται τι συμβένει; Κάθε συμβουλή δεκτή! Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.


Αν δεις στις ρυθμίσεις Settings -> Network -> Cellular data network (ή κάπως έτσι, εγώ το έχω στα ελληνικά), μάλλον έχεις ρυθμισμένο το APN: internet.vodafone.gr το οποίο και δεν υποστηρίζει tethering όπως το webonly.vodafone.gr.

#281   than1981

than1981

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 08/05/2010 - 18:17

Καλησπέρα,

Μόλις χθες έμαθα για την μ****** της vodafone σχετικά με το tethering και έχω εκνευριστεί. Έχω iphone 3g με την έκδοση 3.0.1 αυτή τη στιγμή. Ευτυχώς προς το παρόν δεν το έκανα update και το tethering λειτουργεί κανονικά Περιμένω να κάνω να βγει η 4.0 για να κάνω update. Αν κάνω update τώρα μπορώ να επιλέξω να μην κάνει update τα carrier settings; Στην 4.0 υποχρεωτικά θα γίνουν update τα carrier settings;

Δυστυχώς ανανέωσα το συμβόλαιό μου τον Φεβρουάριο και είμαι δεσμευμένος μέχρι τον Φεβρουάριο του 2011. Αν δεν αλλάξει τακτική η vodafone θα πάω στην cosmote μετά τη λήξη του συμβολαίου μου. Ποιος μου λέει όμως ότι και η Cosmote δε θα κάνει τα ίδια αργότερα;

Ευχαριστώ πολύ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

Θανάσης.

#282   vroutos

vroutos

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/05/2010 - 18:29

Με αναβάθμιση λογισμικού, δεν αναβαθμίζεται και το carrier settings. Άρα είσαι οκ για update firmware!

#283   pavlospa

pavlospa

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/05/2010 - 10:16

αγαπητοί φίλοι
αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα Vodafone/tethering όπως όλοι σας εδώ.
έχω κάνει έγγραφη καταγγελία στην Vodafone και στη επιτροπή τηλεπικοινωνιών εδώ και 1 μήνα και δεν μου έχει απαντήσει κανένας.
Η Vodafone όταν προέκοιψε το πρόβλημα μου είπαν προφορικά ότι το "συμβόλαιο" που υπέγραψα ξεχωρίζει την χρήση του internet, κάτι το οποίο είναι ψέμα και το είδε δικηγόρος.
Επιπλέον το χαρτί που υπογράφουμε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ αλλά ιδιωτικό συμφωνητικό, γιατί πολύ απλά δεν έγινε παρουσία συμβολαιογράφου.
Σήμερα το πρωί μίλησα με την επιτροπή τηλεπικοινωνιών σήμερα για να δω τι μπορώ να κάνω και ένας ευγενέστατος τύπος μου έδωσε μια διαφορετική άποψη.

κατ' αρχήν το θέμα είναι προς συζήτηση όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και πανευρωπαικά και οι νομικές υπηρεσίες μελετούν την νομιμότητα αυτής της αλλαγής.

1ον. η εταιρία για να αλλάξει κάτι στο "συμβόλαιο" πρέπει να μας το κοινοποιήσει εγγράφως προσωπικώς και δια μέσω του τύπου ενάμιση μήνα πριν, δίνοντας μας την επιλογή να φύγουμε χωρίς καμοία εππιβάρυνση, γιατί θεωρήτε μονομερείς αλλαγή των όρων τις συμφωνίας μας!!!

και
2ον. ίσως το καλύτερο!!! Σύμφωνα με τον «Κανονισμό Γενικών Αδειών»
http://www.eett.gr/o..._390_3_2006.pdf
σελίδα 38 2.1.15.Eυθύνη έναντι των Χρηστών παρ Β αναφέρονται τα εξής:

Κάθε Χρήστης δικαιούται να ζητήσει από τον πάροχο άμεση και πλήρη αποκατάσταση οποιασδήποτε θετικής ή αποθετικής ζημίας ή ηθικής βλάβης που υπέστη λόγω ελλιπούς ή ελαττωματικής κατασκευής, εγκατάστασης, συντήρησης ή λειτουργίας του Δικτύου, των παρεχόμενων Υπηρεσιών Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών ή του τηλεπικοινωνιακού τερματικού εξοπλισμού. Η αδικαιολόγητη διακοπή του Δικτύου και των Υπηρεσιών Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών προς τους Χρήστες γεννά επίσης δικαίωμα αποζημίωσής τους. Ως τέτοια, με την επιφύλαξη όσων ορίζονται σε επιμέρους συμφωνίες επιπέδου υπηρεσιών (service level agreement) που συνάπτονται με τους Χρήστες, δεν νοείται η διακοπή που είναι απαραίτητη για την εκτέλεση των αναγκαίων εργασιών συντήρησης του Δικτύου και η οποία έχει προηγουμένως ρητά γνωστοποιηθεί στους χρήστες.

νομίζω ότι στην απειλή του ΦΕΥΓΩ καλύτερα είναι το ΑΠΟΖΗΜΊΩΣΕ ΜΕ κιόλας

καλές οι λύσεις του να γυρίσουμε πίσω την version κλπ και έτσι δουλεύω εδώ και ένα μήνα, αλλά νομίζω οτι το αποφασίζουμε και διατάζουμε είναι και πρέπει να είναι παλιά ιστορία, ιδίως με τις σημερινές κοινωνικές καταστάσεις.

Παύλος

#284   vroutos

vroutos

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/05/2010 - 10:26

Νταβατζιλίκι, εγώ άλλαξα τη διεύθυνση που έρχεται ο λογαριασμός και χωρίς καμία προειδοποίηση μου έκοψαν το internet, τα mms, το μήνυμα των κλήσεων όταν έχεις κλειστό το κινητό.. Πήρα τηλέφωνο να δω τι γίνεται και μου είπαν πως με οποιαδήποτε αλλαγή, οι υπηρεσίες κόβονται αυτόματα! Για την ενεργοποίηση του internet περίμενα 2 μέρες! Και φυσικά αυτές τις 2 μέρες θα τις πληρώσω και στο πάγιο!! Vodafone rulez

Τελευταία επεξεργασία από: vroutos, 25/05/2010 - 10:27


#285   elcorso

elcorso

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:elcorso2011

Δημοσίευση 25/05/2010 - 12:48

Παιδες , εγω πριν λιγο μιλησα με την Vodafone και μου ειπαν οτι το προβλημα ειναι οτι μετα το update στην 3.1.3 απλα δημιουργηθηκε καποιο προβλημα με τα carrier settings και μου εστειλαν ενα μαιλ που στην ουσια μου λεει να κανω restore σε προηγουμενες ρυθμισεις. Το tethering συνεχιζει να λειτουργει για οσους εχουν συμβολαια με δεδομενα.
Ισχυει δεν ισχυει δεν ξερω ακομα προσπαθω τωρα να το κανω. Θα ενημερωσω αν ολα πανε καλα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)