Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

MobileMe for free? Try Funambol


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 24/08/2008 - 03:13

Το είδαμε στο WWDC και μας άρεσε! Ο λόγος για το MobileMe. Την ασύρματη υπηρεσία συνγχρονισμού δεδομένων της Apple, κάτι σαν το Microsoft Exchange Server για τους χρήστες Windows. Η τιμή του ($99) δεν είναι κακή... ωστόσο, το να μην πληρώσετε τίποτα και να έχετε τις ίδιες υπηρεσίες ακούγεται ακόμη καλύτερο!

Αναρτημένη εικόνα


Το Funambol, είναι μία open-source, SDK-developed, ασύρματη υπηρεσία συνγχρονισμού δεδομένων, σχεδιασμένη γύρω από το myFUNAMBOL portal.Υποστηρίζει το συνχρονισμό μέσω POP, IMAP, Microsoft Exchange και Domino, και επί του παρόντος συνεργάζεται με περισσότερα από 150 μοντέλα κινητών τηλεφώνων!Επί του παρόντος, το Funambol υποστηρίζει μόνο τον συνχρονισμό επαφών (contacts) για το iPhone, ωστόσο αναμένεται υποστήριξη τόσο για το ημερολόγιο (calendar) όσο και για τις σημειώσεις (notes) στην επόμενη έκδοση, η οποία και θα κυκλοφορήσει μέσω του Appstore.

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 08/01/2011 - 13:49


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/05/2009 - 13:47

Λοιπον,επειδη πιστευω πως κανεις δεν εχει προσεξει αυτο το σημαντικοτατο ποστ,εχουμε και λεμε:





Posted Image


Για να συγχρονισετε το iPhone σας με τον web server:

Καντε εγγραφη στο myFUNAMBOL portal. Ακολουθηστε ολες τις οδηγιες προσεχτικα και συμπληρωστε ολα τα πεδία.Το myFUNAMBOL μπορει να συγχρονισει πολλες συσκευες σαν το MobileMe, δηλαδη over-the-air . Ετσι μπορειτε να το χρησιμοποιησετε και σαν ασυρματο Backup Utility.
Εφ'οσον βαλετε το iphone σαν κινητο σας θα πρεπει να εγκαταστησετε την εφαρμογη Funambol απο το App Store, βαλτε τα στοιχεια σας (κατα την εγγραφη στο myFunambol) και ειστε ετοιμοι!Απλως πατηστε sync contacts και οι επαφες σας θα πανε απευθειας στο myFunambol Portal account σας.

Επισης μπορειτε να κατεβασετε το Outlook Sync Client για να κανετε Synchronize contacts, calendar, tasks και notes με το Outlook XP, 2007 and 2003.



#3   Peris

Peris

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:peris72

Δημοσίευση 15/05/2009 - 15:14

Το ότι ζητάει αριθμό τηλεφώνου κατά την διάρκεια εγγραφής, να ανησυχώ μήπως και χρησιμοποιήσουν τον αριθμό για να στέλνουν sms με διαφημιστικά ή κάτι άλλο που ίσως χρεώνεται;

#4   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/05/2009 - 17:01

Οχι μην ανησυχεις καθολου,κι εγω το εβαλα.

#5   Peris

Peris

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:peris72

Δημοσίευση 15/05/2009 - 18:00

Ok, έστειλα ήδη τις επαφές στο account μου εκεί. Για free είναι πολύ καλό να έχεις backup πάντα τις επαφές και με ένα κλικ να τις έχεις πάλι στο κινητό.

#6   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/05/2009 - 11:43

Αντε τωρα περιμενουμε calendar και notes!!

#7   jasonvitt

jasonvitt

    iPH newbie

  • 89 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/06/2009 - 13:53

Παιδια το εβαλα κ θα αρχισω να το δοκιμαζω συντομα. Θελει ομως νομιζω 2.2.1 version στο iphone που δεν εχω ακομα κ περιμενω την 3.0.

Ρε παιδια ομως τι γινεται με προστασια δεδομενων?
Αναφερεται τπτ?

Επισης οταν κανουμε πολλα τηλεφωνα σε μια επαφη sync με το outlook δεν γινονται ολα (κ καποια labels ισως χανονται). Εχει αντιστοιχα προβληματα κ αυτο? περα δλδ απ τους περιορισμους του outlook.

Ευχαριστω



#8   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 15/06/2009 - 23:02

Σε εμένα το μόνο που με βολεύουν τέτοιου είδους υπηρεσείες είναι ότι μπορώ να έχω ένα back up των contacts σε περίπτωση που κάτι γίνει... πχ τώρα στο OS 3 που μάλλον θα το βάλω και σαν new device θα είναι αρκετά χρήσιμο, μιας και μου είναι ιδιαίτερα αναγκαία τα contacts και τίποτε άλλο.

#9   Peris

Peris

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:peris72

Δημοσίευση 16/06/2009 - 08:46

Quote

Παιδια το εβαλα κ θα αρχισω να το δοκιμαζω συντομα. Θελει ομως νομιζω 2.2.1 version στο iphone που δεν εχω ακομα κ περιμενω την 3.0.



Ρε παιδια ομως τι γινεται με προστασια δεδομενων?

Αναφερεται τπτ?



Επισης οταν κανουμε πολλα τηλεφωνα σε μια επαφη sync με το outlook δεν γινονται ολα (κ καποια labels ισως χανονται). Εχει αντιστοιχα προβληματα κ αυτο? περα δλδ απ τους περιορισμους του outlook.



Ευχαριστω


Με τα πολλαπλά πεδία δεν έχει πρόβλημα απο ότι είδα. 3-4 αριθμούς τηλεφώνων σε μια επαφή, τους δέχεται κανονικά. Επίσης έχει και τις φωτογραφίες που είχα σε επαφές.

Απο restore ως νέο κινητό, κατέβασα το πρόγραμμα, έκανα συγχρονισμό με το site τους και κατέβασε και τις φωτογραφίες στις 5-6 επαφές που είχα βάλει φωτογραφίες.

#10   jasonvitt

jasonvitt

    iPH newbie

  • 89 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/06/2009 - 08:49

Quote

Quote

Παιδια το εβαλα κ θα αρχισω να το δοκιμαζω συντομα. Θελει ομως νομιζω 2.2.1 version στο iphone που δεν εχω ακομα κ περιμενω την 3.0.



Ρε παιδια ομως τι γινεται με προστασια δεδομενων?

Αναφερεται τπτ?



Επισης οταν κανουμε πολλα τηλεφωνα σε μια επαφη sync με το outlook δεν γινονται ολα (κ καποια labels ισως χανονται). Εχει αντιστοιχα προβληματα κ αυτο? περα δλδ απ τους περιορισμους του outlook.



Ευχαριστω




Με τα πολλαπλά πεδία δεν έχει πρόβλημα απο ότι είδα. 3-4 αριθμούς τηλεφώνων σε μια επαφή, τους δέχεται κανονικά. Επίσης έχει και τις φωτογραφίες που είχα σε επαφές.



Απο restore ως νέο κινητό, κατέβασα το πρόγραμμα, έκανα συγχρονισμό με το site τους και κατέβασε και τις φωτογραφίες στις 5-6 επαφές που είχα βάλει φωτογραφίες.


Καλα θα το ψυρισω πολυ τωρα αλλα εχεις προσεξει αν χωραει 5-6 αριθμους?
Επισης αν στις φωτογραφιες μετα το συνγχρονισμο οταν σε καλουν οι επαφες σου τις εμφανιζει μεγαλες (full screen) η μονο το thumbnai.

Για το πρωτο ρωταω γιατι λογω εξωτερικου οπου μένω όλες μου οι επαφές εχουν ενα τηλ εδω, ενα ελλαδα, ενα καπου αλλου.
Για το δευτερο απλα θελω να καταλαβω αν κανει καλο sync γιατι κατι τετοια προβληματα μου χαν ξαναβγει.

thanks


#11   Peris

Peris

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:peris72

Δημοσίευση 16/06/2009 - 09:00

Σε μια συγκεκριμένη επαφή που έχω τηλέφωνα απο δουλειά, σπίτι και κινητό, έβαλε και τα 3 νούμερα. Την φωτογραφία την βγάζει σε πλήρη οθόνη.

#12   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 16/06/2009 - 16:35

Χωραει 3 νουμερα νομιζω. Μπορεις να κανεις Edit της επαφες στο στο site.
Εχει ενα που λεει Phone Number και αλλα 2 τα οποια λεει Other Phone Number 1/2

#13   Peris

Peris

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:peris72

Δημοσίευση 16/06/2009 - 17:00

Τα πεδία που έχει για να αλλάξεις στο site για τους αριθμούς τηλεφώνου (εκτός ονομάτων κ.λ.π.) είναι:

Στο "Personal":
Phone
Mobile
Fax.

Στο "Work":
Phone
Company Phone
Fax.

Στο "Other":
Other Phone 1
Other Phone 2.

Παίζει να παίρνει και πολύ περισσότερα δηλαδή; Δεν έχω δοκιμάσει.

Άσχετο: Το http://my.funambol.com μου ανοίγει μόνο με IE και όχι με Safari ή Google Chrome (μετά που πάω να κάνω login). Δεν τα υποστηρίζει λέει.

#14   Ultralord

Ultralord

    iPH Contributor

  • 953 μηνύματα
  • Twitter:@levasval
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:val lev

Δημοσίευση 30/09/2009 - 00:06

θα το δοκιμάσω αλλά αυτό με τις 90 μέρες τι εστί? και πόσο πάει αν θέλουμε να το κρατήσουμε? και αν συμφέρει καλύτερα το mobileme

#15   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 30/09/2009 - 01:23

Αν το ζήτημα είναι να έχετε κάπου αποθηκευμένες τις Επαφές σας για ώρα ανάγκης και να μπορείτε φυσικά να κάνετε over the air συγχρονισμό, γιατί δεν χρησιμοποιείτε το Google Account σας; Με το Google account (και σετάροντας αντίστοιχα το iPhone) έχετε Calendar, Contacts και Mail να συγχρονίζονται over the air, συν του ότι έχετε και Google Docs (υπάρχουν πολλές εφαρμογες για το iPhone που συγχρονίζονται με Google Docs, όπως πχ το Documents 2 ή το Awesome Note), Google News (μέσα απο το Safari σαν web app) και Google Reader (έχω σετάρει το Newsstand να τραβάει όλα τα feeds που έχω στο Google Reader). Και όλα αυτά με ένα account...

Τελευταία επεξεργασία από: Tillter, 30/09/2009 - 01:25


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες