Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Καλώς το δέχτηκα! (iPad)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
168 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   lambroukosbalander

lambroukosbalander

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 24/06/2010 - 08:15

Καλημέρα 3η μέρα με ipad..δεν το πήρα στην δουλεια και μου λειπει..ειχα διαβάσει το παρακάτω και με βρίσκει περιπου συμφωνο. (να πω οτι δουλευω στην πληροφορική)

Στη ζωή μου υπάρχουν αυτή τη στιγμή πέντε οθόνες: Της τηλεόρασης, του λάπτοπ, του desktop του σπιτιού, του desktop του γραφείου και του κινητού. Περνώ το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας κοιτώντας αυτές τις οθόνες. Γιατί χρειάζομαι μια έκτη; Η απλή απάντηση είναι ότι δεν χρειάζομαι –και οι πέντε πολλές είναι. Η απλή λογική λέει ότι το iPad θα μου ήταν χρήσιμο αν αντικαθιστούσε μια από τις οθόνες αυτές –πιθανότατα του λάπτοπ. Η όχι και τόσο απλή λογική της Apple λέει πως το iPad δεν απευθύνεται καν σε μένα, αλλά σε ανθρώπους με λιγότερες οθόνες, με τρεις το πολύ, που χρειάζονται ένα μαραφέτι που παίζει media και Ίντερνετ και κάνει και κάποια απλά βασικά tasks

Πηγή:http://www.yupi.gr/gkrinia/c17360/iPad:_To_Mega_Review.html

Μου αρεσει όμως παιδιά, εχθες εβαλα και παιχνιδια, όλα τα application ειναι πανεμορφα..Ειμαι ανθρωπος που αγαπάω τα windows είχα μλάλιστα iphone 3g το εδωσα για να έχω τωρα HTC HD2. Κανει πολλές μαγκιές το HD ωραια πραγματα αλλα δεν ειναι ΟΜΟΡΦΑ. Kαι αυτο θέλω να ΤΟΝΙΣΩ, όλα ειναι πολυ όμορφα και μαγικα και πολυ πολυ γρηγορα. Δεν θέλω να κουρασω παραπάνω θα το αντιμετωπίσω όπως θέλουν ως netbook και θα δουμε αν έχουν δικιο.

Τέλος θα πάρω το εξωτερικό πληκτολογίο αυτο ειναι σιγουρο. (και επίσης) για το office που με προβληματιζει διαβάζα ότι η microsoft θα βγαλει online εκδοση του office. Μου λεινει τα χερια;;. Η απάντηση ειναι μαλλον ναι.

Το πηρα απο τα Μakrο στην παλληνη 16gb / 680 euros

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 24/06/2010 - 08:19

Μου ήρθε μετά από μια εβδομάδα αναμονής και το δοκίμασα με αυτά που υπόσχεται ότι κάνει και με τα δύο και η μεταφορά είναι γρήγορη και πανεύκολη στην χρήση!!

Μάλλον πρέπει να αρχίσουμε να ψαχνόμαστε αν υπάρχει δυνατότητα να δει usb flash, κάτι που αρνήθηκε να το κάνει. Οσο για το σκληρό που κυκλοφορεί εδώ και καιρό δεν με πολύ απασχολεί προς το παρών..


Πόσο το αγόρασες και από που, αν επιτρέπεται;

Όσον αφορά το usb flash, για να το δει, μόνο με jailbreak.

#138   kondan

kondan

    iPH User

  • 190 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/06/2010 - 12:35

Το Global AQ απο που το βρισκουμε; Πολυ καλη η φαση του μοναδικου αριθμου ειδικα για να λαμβανεις μηνυματα στο ipad

#139   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 24/06/2010 - 15:30

Πόσο το αγόρασες και από που, αν επιτρέπεται;

Όσον αφορά το usb flash, για να το δει, μόνο με jailbreak.



60€ περίπου μαζί με τα μεταφορικά από ebay! Αλλά τα πήρα μαζί με την θήκη της Αpple, και όλα μαζί πήγανε 120€..

Με jb δεν αντιλέγω αλλά τι βάζω από cydia για να το δει, έψαξα λίγο εχτές αλλά δεν βρήκα κάτι...


Ευχαριστώ φίλε μου 'nmout',


Περιμένοντας ένα επίσημο update της Apple, (η κανέναν Έλληνα Developer στο Cydia!) μέχρι στιγμής σαν 'εναλλακτική' λύση υπάρχει το greek keyboard στο App Store εδω ;)


ps: Δυστυχώς μόνο με copy past! :(



Που πραγματικά είναι πολύ σπαστικό... Δεν το αντέχω....

Τελευταία επεξεργασία από: velkus, 24/06/2010 - 15:34

@CaLi@


#140   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 24/06/2010 - 15:40

Με jb δεν αντιλέγω αλλά τι βάζω από cydia για να το δει, έψαξα λίγο εχτές αλλά δεν βρήκα κάτι...


Πρεπει να εγκαταστησεις το OpenSSH απο Cydia. Μετα, επειδη δυστυχως δεν παιζει το mobile terminal στο iPad, θα πρεπει να βαλεις την εφαρμογη iSSH απο το AppStore.

Θα την ανοιξεις και με ανοικτο το SSH στο iPad, θα συνδεθεις localhost (στην 127.0.0.1). Δηλαδη συνδεση τοπικα στο iPad.
Μετα πρεπει να τρεξεις την εντολη για linux για να κανεις mount το camera connection kit και να το δει ως external media (external storage device). Και με εντολες copy να περνας οτι θελεις εκει μεσα. Ισως καποια στιγμη να βγει και καποιο application με GUI για πιο ευκολες μεταφορες.

#141   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 24/06/2010 - 16:07

Πρεπει να εγκαταστησεις το OpenSSH απο Cydia. Μετα, επειδη δυστυχως δεν παιζει το mobile terminal στο iPad, θα πρεπει να βαλεις την εφαρμογη iSSH απο το AppStore.

Θα την ανοιξεις και με ανοικτο το SSH στο iPad, θα συνδεθεις localhost (στην 127.0.0.1). Δηλαδη συνδεση τοπικα στο iPad.
Μετα πρεπει να τρεξεις την εντολη για linux για να κανεις mount το camera connection kit και να το δει ως external media (external storage device). Και με εντολες copy να περνας οτι θελεις εκει μεσα. Ισως καποια στιγμη να βγει και καποιο application με GUI για πιο ευκολες μεταφορες.


To open ssh είναι από τα πρώτα που μπήκαν, το issh κατεβένει τώρα, και τι εντολή του δίνεις??

Σε ευχαριστώ!!


ΕDIT:
Έχω συνδεθεί απλά δεν ξέρω τις εντολές..

Τελευταία επεξεργασία από: velkus, 24/06/2010 - 16:12

@CaLi@


#142   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 24/06/2010 - 19:13

Το Global AQ απο που το βρισκουμε; Πολυ καλη η φαση του μοναδικου αριθμου ειδικα για να λαμβανεις μηνυματα στο ipad

Global.AQ ;)


ps: Προσοχή! δεν λειτουργεί σε JB iPad!

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 27/06/2010 - 02:22

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#143   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 24/06/2010 - 19:26

To open ssh είναι από τα πρώτα που μπήκαν, το issh κατεβένει τώρα, και τι εντολή του δίνεις??

Σε ευχαριστώ!!


ΕDIT:
Έχω συνδεθεί απλά δεν ξέρω τις εντολές..


Πρεπει να εχεις συνδεσει εξωτερικο δισκο σε FAT32. Αλλιως τι θα κανεις mount... Θελεις ενα δισκο ειτε με δικια του τροφοδοσια ειτε με διπλο usb καλωδιο, ωστε το ενα να πηγαινει στο iPad και το αλλο σε καποια αλλη usb, pc, laptop για επιπλεον ταση. Για το δευτερο usb μπορεις να χρησιμοποιησεις και τον φορτιστη του iPhone/iPad.

Δεν ξερω αν παιζει και με sd card. Θελω να το δοκιμασω αλλα δεν εχω ακομα το camera connection kit.

Δες και εδω και εδω.

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 24/06/2010 - 19:31


#144   kondan

kondan

    iPH User

  • 190 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/06/2010 - 15:00

Καλησπερα σας και παλι!

Γνωριζει καποιος για ποιο λογο στην εφαρμογη doublesms οταν παω να κανω login στο ipad, μου βγαζει ΜΟΝΟ ελληνικο πληκτρολογιο χωρις να υπαρχει δυνατοτητα να το αλλαξω?
Σας επισυναπτω και σχετικη photo, αυτο μου καθιστα αδυνατο να κανω login μιας και τοσο το password οσο και το username ειναι σε λατινικους χαρακτηρες.

Εχω την αισθηυση οτι μου το εχει ξανακανει και σε αλλο προγραμμα, δεν θυμαμαι σε ποιο, οποτε κατι ειναι με το ipad μαλλον και οχι με το προγραμμα

Σας ευχαριστω

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  photo.PNG   106,91KB   0 λήψεις


#145   Gullwing

Gullwing

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Twitter:@gullwingx
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:Gullwingxtreme

Δημοσίευση 27/06/2010 - 00:57

Πωπω iluxus ζηλευω.... Δεν μπορω να περιμενω αλλες 4 μερες για να φτασει το δικο μου...

#146   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 27/06/2010 - 04:19

Καλησπερα σας και παλι!

Γνωριζει καποιος για ποιο λογο στην εφαρμογη doublesms οταν παω να κανω login στο ipad, μου βγαζει ΜΟΝΟ ελληνικο πληκτρολογιο χωρις να υπαρχει δυνατοτητα να το αλλαξω?
Σας επισυναπτω και σχετικη photo, αυτο μου καθιστα αδυνατο να κανω login μιας και τοσο το password οσο και το username ειναι σε λατινικους χαρακτηρες.

Εχω την αισθηυση οτι μου το εχει ξανακανει και σε αλλο προγραμμα, δεν θυμαμαι σε ποιο, οποτε κατι ειναι με το ipad μαλλον και οχι με το προγραμμα

Σας ευχαριστω


Προτεινόμενες λύσεις!

1: Απεγκατέστησε , και επανεγκατέστησε την εφαρμογή!
2: Κάνε copy/paste το password και το username του login στο 'κανονικό' πληκτρολόγιο, και πέρασε τα (copy/paste) στην εφαρμογή doublesms!
3: Αν τελικά το πρόβλημα σου δεν λυθεί! κάνε και μια ερώτηση εδω ; )

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 28/06/2010 - 22:17

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#147   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 27/06/2010 - 04:21

Πωπω iluxus ζηλευω.... Δεν μπορω να περιμενω αλλες 4 μερες για να φτασει το δικο μου...

Η υπομονή είναι Αρετή. ;)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#148   lambroukosbalander

lambroukosbalander

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 30/06/2010 - 11:57

που μπορω να βρω keyboard ρε μαγκες;;;

#149   JP335i

JP335i

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@JimPapan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:JP335i

Δημοσίευση 30/06/2010 - 12:17

από το appstore κατέβασε το greekkeyboard for ipad. αν κατάλαβα καλά τι ζητάς..

#150   mike26

mike26

    iPH Enthousiast

  • 369 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/06/2010 - 14:09

Καλησπερα σας και παλι!

Γνωριζει καποιος για ποιο λογο στην εφαρμογη doublesms οταν παω να κανω login στο ipad, μου βγαζει ΜΟΝΟ ελληνικο πληκτρολογιο χωρις να υπαρχει δυνατοτητα να το αλλαξω?
Σας επισυναπτω και σχετικη photo, αυτο μου καθιστα αδυνατο να κανω login μιας και τοσο το password οσο και το username ειναι σε λατινικους χαρακτηρες.

Εχω την αισθηυση οτι μου το εχει ξανακανει και σε αλλο προγραμμα, δεν θυμαμαι σε ποιο, οποτε κατι ειναι με το ipad μαλλον και οχι με το προγραμμα

Σας ευχαριστω

αλλαξε ΟΛΕΣ τις ρυθμησεις απο Greek-> ενγλισ !αυτο φταιει!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες