Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

iMedicines Εφαρμογή


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
104 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 17/09/2010 - 19:39

Εσύ μπορεί να θέλεις να πάρεις την εφαρμογή δωρεάν, και μπορεί και κάποιοι έξω επειδή δεν το βλέπουν επαγγελματικά ή επειδή δεν έχουν ανάγκη τα χρήματα να προσφέρουν τις εφαρμογές τους δωρεάν.
Εγώ ως επαγγελματίας κοστολογώ την δουλειά μου τόσο.

Εσύ αν θες με προτιμάς ή αν δεν θες απλά προσπερνάς.

Λάβε όμως υπόψη σου οτι η εφαρμογή απευθύνεται σε πολύ συγκεκριμένο κοινό.

Επειδή το θέμα έχει θιγεί ξανά, επέτρεψε μου να σου πω οτι τα νούμερα για το Ελληνικό App Store είναι απογοητευτικά.
Τα έσοδα που μπορεί να αποκομίσει ένας developer από μια εφαρμογή που απευθύνεται στο Ελληνικό κοινό είναι για μετριότατα (να μην πω απογοητευτικά), ακόμα και για τις καλύτερες εφαρμογές.

Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το οτι ως Έλληνες αγαπάμε το "cracked" ή αν απλά οι περισσότεροι στην Ελλάδα έχουν Iphone μόνο και μόνο για να κάνουν επίδειξη (χωρίς να αγοράζουν ούτε μία εφαρμογή - και πίστεψε με έχω γνωστό μου τέτοιον), η πραγματικότητα όμως είναι αυτή.

Ως developers έχουμε επενδύσει χρόνο για να μάθουμε την πλατφόρμα, έχουμε επενδύσει χρήματα για αγορά εξοπλισμού αλλά και βιβλίων και περιμένουμε να αποκομίσουμε κάτι.
Και εσύ μεθαύριο ως γιατρός δεν φαντάζομαι να ζητάς 1.99 Ευρώ για την επίσκεψη. Σωστά? (και πρόσεξε υπάρχουν και γιατροί που προσφέρουν αφιλοκερδώς τις υπηρεσίες τους)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 30/09/2010 - 13:16

Η νέα έκδοση του iMedicines, 2.0 θα είναι διαθέσιμη εντός των επόμενων 24ωρών για κατέβασμα από το AppStore.

Στην νέα έκδοση οι αλλαγές είναι:

  • Ανανεώθηκε η λίστα των φαρμάκων καθώς προστέθηκαν τα νέα φάρμακα και αφαιρέθηκαν οι διαγραφές.
  • Ανανεώθηκαν οι τιμές των φαρμακευτικών σκευασμάτων βάση του νέου ενιαίου δελτίου τιμών.
  • Η εφαρμογή έχει πλέον γραφικά συμβατά με την retina display του νέου Iphone 4.
  • Προστέθηκε η δυνατότητα της ενημέρωσης της βάσης δεδομένων μέσα από την εφαρμογή, ώστε η ενημέρωση των τιμών των φαρμακευτικών σκευασμάτων να είναι πιο άμεση στο μέλλον.


#48   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 02/10/2010 - 01:35

Κυκλοφόρησε η καινούργια αναβάθμιση ...

What's New In Version 2

Ανανεώθηκε η λίστα των φαρμάκων καθώς προστέθηκαν τα νέα φάρμακα και αφαιρέθηκαν οι διαγραφές.
Ανανεώθηκαν οι τιμές των φαρμακευτικών σκευασμάτων βάση του νέου ενιαίου δελτίου τιμών.
Η εφαρμογή έχει πλέον γραφικά συμβατά με την retina display του νέου Iphone 4.
Προστέθηκε η δυνατότητα της ενημέρωσης της βάσης δεδομένων μέσα από την εφαρμογή, ώστε η ενημέρωση των τιμών των φαρμακευτικών σκευασμάτων να είναι πιο άμεση στο μέλλον.

Τελευταία επεξεργασία από: JohnHasio, 02/10/2010 - 01:36


#49   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 02/10/2010 - 11:38

Να επισημάνω πάντως οτι από μια απροσεξία εμφανίζει το πρόγραμμα σε όσους κάνουν αναβάθμιση της έκδοσης και όχι fresh install, οτι υπάρχει νεότερη έκδοση της βάσης δεδομένων προς κατέβασμα.

Μάλιστα τους εμφάνιζε μέχρι τώρα οτι δεν βρέθηκε και το αρχείο στον διακομιστή (μιας και ο πρώτος φίλος που το δοκίμασε μας βαθμολόγησε την εφαρμογή με 2 ** στο AppStore για αυτόν τον λόγο).

Πλέον δεν θα εμφανίζει το μήνυμα οτι δεν βρέθηκε το αρχείο, ωστόσο η βάση δεδομένων που θα κατέβει θα είναι η ίδια που έχει το πρόγραμμα ενσωματωμένη.
Θα διορθωθεί το πρόβλημα στο επόμενο update που θα σταλεί ήδη σήμερα στην Apple.
Απλά λόγω της καθυστέρησης στο review των εφαρμογών, λογικά θα είναι διαθέσιμη η διορθωμένη έκδοση την επόμενη Πέμπτη με Παρασκευή...

#50   drspeed

drspeed

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/10/2010 - 02:24

Ένα λαθάκι που πρόσεξα στην εφαρμογή είναι ότι στην αλφαβητική κατάταξη όταν υπάρχει αριθμός τότε λαμβάνεται υπ, όψιν σαν πρωτεύουσα κατάταξη το πρώτο ψηφίο του αριθμού μόνο με αποτέλεσμα η σειρά να είναι πχ 10mg,150mg,20mg,200mg, 250mg,40mg,450mg,50mg.....
Πρέπει να λαμβάνει και τα 3 ψηφία στην πρωτεύουσα κατάταξη οπότε θα έχεις μία λογική σειρά πχ 10mg,20,30,40,50,100,150,200,250,...400,...500
Έτσι όπως είναι τώρα αν ψάχνεις κάποια συγκεκριμένη δόση ψάχνεις πάνω κάτω.Δεν είναι κάτι τραγικό και δεν νομίζω να θέλει πολύ κόπο για να διορθωθεί.

#51   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 06/10/2010 - 08:51

Θα πρέπει να το κοιτάξω λίγο από άποψη απόδοσης, μιας και για να γίνει natural ordering (αυτό που ζητάς) θα πρέπει να μπει και ένας μίνι αλγόριθμος που θα ορίζει την σειρά (δεν προσφέρει η sql natural ordering by default), οπότε ενδέχεται να έχουμε προβλήματα απόδοσης.

#52   supergeorge

supergeorge

    iPH Member

  • 320 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/10/2010 - 17:09

Στο sorting, των εταιρειών τουλάχιστον, υπάρχουν κάποια λάθη. Πχ η ΑΓΓ. ΔΕΔΟΥΣΗΣ ΕΕ εμφανίζεται στο λατινικό Α και η ΒΙΑΝΕΞ στο λατινικό Β. Προφανώς έχεις γράψει το πρώτο γράμμα με λατινικούς χαρακτήρες.

Να πω επίσης ότι η εφαρμογή είναι πάρα πολύ καλή και αν και την έχω λιγότερο από μία ημέρα ήδη με έχει βοηθήσει 2 φορές. Από τα screenshots δε μου φαινόταν και πολύ όμορφη, αλλά τελικά έχει πολύ όμορφο σχεδιασμό και χρώματα.

Τελευταία επεξεργασία από: supergeorge, 06/10/2010 - 17:11


#53   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 06/10/2010 - 21:25

Στο sorting, των εταιρειών τουλάχιστον, υπάρχουν κάποια λάθη. Πχ η ΑΓΓ. ΔΕΔΟΥΣΗΣ ΕΕ εμφανίζεται στο λατινικό Α και η ΒΙΑΝΕΞ στο λατινικό Β. Προφανώς έχεις γράψει το πρώτο γράμμα με λατινικούς χαρακτήρες.

Να πω επίσης ότι η εφαρμογή είναι πάρα πολύ καλή και αν και την έχω λιγότερο από μία ημέρα ήδη με έχει βοηθήσει 2 φορές. Από τα screenshots δε μου φαινόταν και πολύ όμορφη, αλλά τελικά έχει πολύ όμορφο σχεδιασμό και χρώματα.


Τα ονόματα τα έχω πάρει από την λίστα που βγάζει η Γενική Γραμματεία Εμπορίου.
Προφανώς αυτοί έχουν κάνει τα λάθη και αυτά περάστηκαν στην εφαρμογή.

Αν θέλεις και μου πεις ποια είναι τα λάθη, ευχαρίστως να τα διορθώσω και να δοκιμάσουμε στην πράξη και την λειτουργία update της βάσης δεδομένων... :)

#54   giannis1984

giannis1984

    iPH Enthousiast

  • 499 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:giatag

Δημοσίευση 06/10/2010 - 21:47

εχει 4-5 ακομα εταιριες που ειναι στα λατινικα αν και τα ονοματα τους ειναι ελληνικα . η εφαρμογη ειναι πολυ χρησιμη και πολυ καλη . ειδικα εγω που δουλευω σε φαρμακαποθηκη ειμαι κομπλε .

#55   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 12/10/2010 - 15:25

Η εφαρμογή από σήμερα διατίθεται σε νέα χαμηλότερη τιμή, στα 7.99 Ευρώ (20% φθηνότερα).

Μάλιστα ετοιμάζεται και έκδοση για Ipad, η οποία θα είναι universal, δλδ δεν θα χρειάζεται αγορά ξεχωριστής έκδοσης!
Ωστόσο η έκδοση για Ipad δεν πρέπει να αναμένεται πρίν τον Νοέμβρη.

#56   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/12/2010 - 14:44

Το γράφω και εδώ, για σήμερα τρέχει διαγωνισμός με 10 Promo Codes που δίνονται μέσα από το IphoneHellas

Περισσότερα εδώ

#57   ikariofil

ikariofil

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/12/2010 - 15:02

οπωσδήποτε καλή κίνηση από την Apple

#58   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 02/01/2011 - 15:47

Κυκλοφόρησε πριν λίγο η νέα βάση δεδομένων των φαρμάκων με τις νέες τιμές που ισχύουν από 1/1/2011

Διορθώθηκαν επίσηςη κάποιοι λάθος κωδικοί ΕΟΦ που υπήρχαν σε ορισμένα φάρμακα, αφαιρέθηκαν ορισμένες διπλοεγγραφές και προστέθηκαν κάποια νέα σκευάσματα.
Για να ενημερώσετε την βάση δεδομένων απλά επιλέξετε "Ενημέρωση" από το κεντρικό μενού.

#59   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/02/2011 - 13:19

καλημερα χθες εγινε η ανακοινωση των νεο τιμων φαρμακων... στην ανανεωση και ενημερωση που εκανα μεσα απο την συσκευη παροτι κατεβασε 3 mb οι τιμες δεν αλλαξαν.. παρακαλω κοιταξτε το και ενημερωστε με ευχαριστω!

#60   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 23/02/2011 - 21:58

καλημερα χθες εγινε η ανακοινωση των νεο τιμων φαρμακων... στην ανανεωση και ενημερωση που εκανα μεσα απο την συσκευη παροτι κατεβασε 3 mb οι τιμες δεν αλλαξαν.. παρακαλω κοιταξτε το και ενημερωστε με ευχαριστω!


Τις τιμές μόλις τώρα τις ενημέρωσα, ενώ περάστηκαν και οι αλλαγές στις εμπορικές ονομασίες καθώς και οι διαγραφές.
Σε περίπου 15 λεπτά θα είναι έτοιμη η νέα βάση δεδομένων με τις αλλαγές.

Έχεις και PM για κάτι σχετικά με την εφαρμογή... ;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες