Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPad ή Turbo X-leaf;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
30 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   djhancks

djhancks

    iPH User

  • 117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/04/2010 - 15:55

Αυτό το turbo-x που θες έχει επεξεργαστή Intel Pentium SU2700 στα 1.30 GHz... τι ακριβώς θα μπορείς να κάνεις με αυτό το κάρβουνο?


Το καρβουνο ειναι φθηνο, και αποτελει ακομη την ιδανικη εναλλακτικη λυση :P

Τωρα αν καποιος προτιμα την ηλεκτρονικη ψηστιερα παω πασσο.. :lol:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 27/04/2010 - 15:56

2)turbo x πηρε ο θειος μου που ουτε αυτος πολυασχολειται μονο και μονο γιατι ηταν φθηνο και ειχε πισω το ονομα του πλαισιο..χωρις να μακρυγορω η οθονη του καικε στο χρονο πανω...



η οθονη που καικε στο δευτερο περιστατικο θεωρηθηκε πως δεν εγινε χωρις λογο ενω καποια pixels ειχαν αρχισει να καιγονται περιπου μια βδομαδα πριν..αρα η εγγυηση δεν το καλυπτε..


Συγνώμη κιόλας , αλλά φταίει ο θείος σου που δεν του το κάλυψε η εγγύηση ... δεν υπάρχει κάψιμο οθόνης δίχως λόγο (π.χ. χτύπημα) και να ΜΗΝ το καλύπτει η εγγύηση!

Τέλος πάντως ας μην βγαίνουμε off-topic , αλλά δεν πρέπει να αφήνουμε ασχολίαστες τέτοιες καταγγελίες!!!

Φιλικά!! :)

#18   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 27/04/2010 - 15:59

Βασικά, ο φίλος πρέπει να ξεκαθαρίσει τι θέλει.. τι ανάγκες έχει... αν θελει να κανει πολλα διαφορετικα πραγματα και να εχει πληρη ελευθερια, δεν πρεπει να παρει iPad. Αλλα ουτε και αυτο το turbo-x που επελεξε...

Ας παει στην τελικη σε καποιο 11,1-11,6 netbook, να κανει τη δουλεια του... Αλλιως να παρει ενα κανονικο laptop ή το macbook.

#19   komitis

komitis

    iPH Addict

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/04/2010 - 16:03

φιλε johnhasio τις πρωτες μερες που πηρε τηλεφωνο του ειπαν πως αν υπαρχουν λιγα καμμενα pixel σε αποσταση μεγαλυτερη του 1 χιλιοστου (δεν θυμαμαι ακριβως ποσα ειπαν) δεν ειναι λογος ανησυχιας..και μολις καικε εντελως του ειπαν πως δεν εγινε μονη της ετσι..τελος παντων..ισως εχω γκαντεμοσογο :lol: :lol: ..

#20   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/04/2010 - 16:04

ποσα δινεις να σου πουμε μερικες λυσεις...ενα φεγγαρι ειχα ενα acer εναν ξερετε τι μου ειπαν στο πλαισιο εαν επαιρνες turbox μπορεις να ανοιξεις τωρα το pc σου και αν εχει προβλημα δεν στον ανοιγουμε σου δινουμε αλλον την ιδια στιγμη ενω αν εχεις acer κτλ κτλ παιρνεις αντιπροσωπια το πας απο κει

#21   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/04/2010 - 16:05

Αν χρειάζεσαι μόνο τα πράγματα που κάνει το iPad, αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει καλύτερο. Όμως τα 5 αυτά πράγματα και τίποτα άλλο.

Αν έχεις ανάγκη πχ να δουλέψεις Office ή να μπαίνεις σε Domain και δίχτυα ή πχ να τυπώνεις(!!!) τότε μην το σκέφτεσαι καν. Όλα εξαρτιόνται από την χρήση που το θέλεις. Αν θέλεις Laptop πάρε laptop!!!

Τα δύο πράγματα δεν είναι συγκρίσιμα. Είναι σαν να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια.


θα συμφωνησω με τον φιλο που αναφερει πως τα δυο μηχανηματα δεν ειναι συγκρισιμα αλλη δουλεια κανει το iPad και αλλη ενα net book.. επισης κι εγω αγοραζω διαφορα απο το plaisio.. ποτε δεν ειχα οποιοδηποτε προβλημα συννενοησης...

#22   aromeo

aromeo

    iPH Enthousiast

  • 407 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/04/2010 - 16:28

Να πω και εγω την γνωμη μου?Ωραιο το iPad...αλλα δεν προσφερει τιποτα αλλο απο ενα iPhone....δηλαδη οτι τι?εχω μεγαλυτερη οθονη και κατι εγινε?ΟΧΙ....ωραια η οθονη αλλα να εχει και χρηση.....δηλαδη το να μην μου επιτρεπει επεκταση χωριτικοτητας δεν ειναι το οτι καλυτερο.Το να μην με αφηνει να συνδεσω το οποιο αξεσουαρ(bluetooth,usb flash) παλι δεν ειναι το καλυτερο πραγμα.Το να ζηταει τοσα λεφτα για μια συσκευη που ειναι για παιχνιδια,εφαρμογες κλπ δν εχει νοημα.Οταν θα θες καποια μερα να παρεις κατι απο το usb stick σου δεν θα μπορεις.Γενικα ειναι μια σκετη οθονη με ενα iPhone OS χωρις τιποτα αλλο.Το iPad σε καμια περιπτωση δεν συγκρινετε με PC.Καταρχας στο PC εχεις οτι μα οτι θες.Οποιο λειτουργικο θες.Αν θελετε να μιλησουμε για ταχυτητα...οκ....το iPadι τρεχει το iPhone OS το οποιο ειναι ενα ελαφρυ OS για πλακα.Τα windows,mac OS ειναι το καθενα πιο βαρυ λειτουργικο.Για αυτο αλλωστε υπαρχουν και τοσα πιο πολλα προγραμματα,μπορεις να κανεις πιο πολλα πραγματα κλπ.Γενικα η συγκριση PC με iPadι ειναι σαν να συγκρινεις ενα iPhone με pc.Το iPadι ειναι πολυ καλο για internet αντε και για λιγα παιχνιδακια της πλακας.Το pc ειναι πιο καλο για εφαρμογες γραφειου.

#23   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/04/2010 - 17:14

νομιζω ομως πως υεισαι off topic.. συγκρινουμε συγκεκριμενα πραγματα φιλικα παντα :)

#24   aromeo

aromeo

    iPH Enthousiast

  • 407 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/04/2010 - 17:40

Προσπαθησα να εκφρασω την γνωμη μου στο τι προσφερει το ενα και τι το αλλο....

#25   mike26

mike26

    iPH Enthousiast

  • 369 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/04/2010 - 18:06

καταρχήν τοποθετήσου! Τι θέλεις ακριβώς? Τραίνο express ή τον μουτζουρη?

Κοίτα, το ipad είναι καλό για καθημερινές δουλείες (βλ. internet,email,videos,apps και games,ebooks) αλλά και πολύ καλό για office εφαρμογές.Το iwork κάνει τα βασικά και πολλά παραπάνω από όσα θα ήθελε κάποιος (ίσως να θεωρούσαμε ελαττώματα την απουσία 3d γραφημάτων και printing).Επίσης μπορείς με το camera connection kit να συνδέσεις και usb keyboard


Άμα από την άλλη όμως θέλεις γραμμές εντολών, χακεριες ,πειρατείες , 1821 εφαρμογές να τρέχουν μαζί αλλά και να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς παραθυράκια στο παρελθόν ,να υπομείνεις 1.200.000+ ιούς,να μπαίνεις στον internet explorer και να καταρρέει το σύμπαν ,τότε πάρε το turbo x

#26   vasilakis13

vasilakis13

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:mbp 13'', imac 24''

Δημοσίευση 27/04/2010 - 18:40

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις απόψεις σας! Μάλλον για ipad με βλέπω!!Σκέφτηκα πως αφού έχω έναν imac, ένα άλλο pc κ ένα εταιρικό λάπτοπ(αν και πολύ αργο), λέω να πάω σε ipad!Η χρήση που θέλω να κάνω είναι κυρίως για internet,videos & photos.Οπότε...

#27   apaes

apaes

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/04/2010 - 19:29

Για internet video και photos το ipad ειναι μια χαρα, δεν ειναι ομως φορητος και δεν εχει καμια σχεση με αυτον. Σκεψου πολυ απλα οτι για να βαλεις τα αρχεια στο ipad χρειαζεσαι ενα pc οπως ειναι και το turbox που σκεφτεσαι, αντιθετα το αλλο ειναι αυτονομο και κανει τη δουλεια ενος υπολογιστη. Το ipad κανει τη δουλεια που κανεις και με ενα iphone απλα σε πολυ μεγαλυτερη οθονη.

#28   vasilakis13

vasilakis13

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:mbp 13'', imac 24''

Δημοσίευση 27/04/2010 - 19:47

Tο ipad εχει μεγαλη αυτονομια μπαταριας, αριστη οθονη,ελαφρυ κ μικρο μεγεθος! Αλλωστε, αν θελω να περασω κατι, θα το περναω με itunes κ ετοιμος!

#29   apaes

apaes

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/04/2010 - 19:50

Aυτο ακριβως σου λεω και εγω, τα δυο προιοντα που συγκρινεις δεν εχουν καθολου παρομοιες δυνατοτητες. Για αυτα που ζητας, ενα multimedia internet tablet δηλαδη το ipad ειναι το ιδανικο, αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορει να αντικαταστησει ενα netbook η laptop.

#30   aromeo

aromeo

    iPH Enthousiast

  • 407 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/04/2010 - 21:00

Φυσικα απο την στιγμη που εχεις ενα laptop παιρνεις το iPad.
P.S Οσο για αυτα με τους ιους,κρασαρισματα κλπ....δεν ειπε κανενας οτι το Turbo X θα εχει με το ζορι Windows πανω 8)
Οταν εισαι κολλημενος με μια συσκευη(προφανως εχοντας την ή ζηλευοντας την επειδη δεν μπορεις να την αποκτησεις η κατι τετοιο τελος παντων) δεν μπορεις να εκφρασεις μια γνωμη σε καποιον που ψαχνετε παρα μονο τι βλεπουν τα iEyes σου μεσα απο τον καταπληκτικο μαγικο κοσμο του iPadιου.
Επισης το οτι θες να περασεις κατι μεσα στο iPad θα το βαλεις με το iTunes...ετσι χαιρω πολυ....κουβαλαω 200 συσκευες μαζι μου και τα περναω ολα παντου.
+Επισης οτι το iPad δεν εχει print(μεχρι τωρα.....) οποτε παλι θες αλλες συσκευες μαζι σου.....οποτε το iWork ειναι αχρηστο...αλλα χρησιμο για προβολη εγγραφων στο iPad και μονο....(με δεδομενο οτι τα αρχεια που θα αποθηκευει δεν θα ειναι λογικα αναγνωρισιμα απο το pc για να τα εκτυπωσεις...)
Οποτε το iPad ειναι μια χαρα για photos,web,music,videos αλλα μεχρι εκει...απο εκει και περα θες ενα laptop ή κατι τετοιο.
Το iPad μην το μπερδευετε με υπολογιστη....ειναι ενα iPod Touch με μεγαλυτερη οθονη....και αυτονομια μπαταριας.

Τελευταία επεξεργασία από: aromeo, 27/04/2010 - 21:06


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες