Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 3G: Vodafone vs Cosmote


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
76 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 21/07/2009 - 21:25

Την ίδια ερώτηση έχω και εγώ παιδιά (αγορά από Vodafone ή Γερμανό)... :huh: Μακάρι να το πουλούσε και στο Πλαίσιο..εκεί στο άλλαζαν με την μια..




...και ποιος μας λέει ότι και οι άλλοι δεν κάνουν τα ίδια? Απλά δεν το έχουμε μάθει ακόμα...



1. Το Πλαίσιο είναι authorized retailer της Apple (όπως άλλωστε είναι και ο Γερμανός, τα Carrefour, το E-Shop, τα Multirama, το Public, η Ηλεκτρονική Αθηνών και ο Κωτσόβολος)...

2. Δεν μπορείς να εξισώνεις μια υπόθεση ("και ποιός μας λέει...") με ένα γεγονός (Σκάνδαλο Vodafone).

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   dmoud

dmoud

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/07/2009 - 22:34

Την ίδια ερώτηση έχω και εγώ παιδιά (αγορά από Vodafone ή Γερμανό)... :huh: Μακάρι να το πουλούσε και στο Πλαίσιο..εκεί στο άλλαζαν με την μια..



To Πλαίσιο πούλαγε κάποια στιγμή iPhone με συνδέσεις Vodafone. Αλλά για service το έστελναν στην Vodafone καθώς μόνο αυτή και η Cosmote έχουν εξουσιοδοτημένο service. Ανάμεσα στις δύο δυστυχώς δεν θα δεις κάποια ιδιαίτερη διαφορά στο after sales support...

@tilter:Οι εξουσιοδοτημένοιμεταπωλητές Apple ορίζονται από τη Rainbow η οποία δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το iPhone. Επισήμως στην Ελλάδα η διανομή γίνεται από Vodafone και Cosmote σε όποια καταστήματα θέλουν οι δύο αυτές εταιρείες.

..και ποιος μας λέει ότι και οι άλλοι δεν κάνουν τα ίδια? Απλά δεν το έχουμε μάθει ακόμα...

Θα συμφωνήσω. Κατα τη γνώμη μου πάντα είναι χαζό να πιστεύει κάποιος ότι τις υποκλοπές τις έκανε η ίδια η Vodafone, να νομίζει ότι τα δίκτυα των άλλων δύο είναι πιο ασφαλη όταν χρησιμοποιούν τον ακριβώς ίδιο εξοπλισμό από τους ίδιους vendors, να μην αντιλαμβάνεται πως από τη στιγμή που η υπόθεση αποκαλύφθηκε από την ίδια την εταιρεία (μια και η αρμόδια αρχή κοιμότανε τον ύπνο του δικαίου) ενδεχομένως παρόμοια περιστατικά στην ίδια ή σε άλλες εταιρείες να μην έχουν αποκαλυφθεί και τέλος να θεωρεί πως γενικά οι τηλεφωνικές συνδιαλέξεις είναι ασφαλείς και πως καμία κρατική υπηρεσία/αρχή ή ιδιώτης έχοντας τα κατάλληλα μέσα δεν μπορεί να παρακολουθήσει μια συνομιλία. Δεν είμαστε δυστυχώς ασφαλείς σε όποια εταιρεία και αν είμαστε. Και με αυτή τη λογική θα έπρεπε να είχαμε κόψει και ΟΤΕ ή Cosmote μια και στις αρχές της προηγούμενης δεκαετίας παρόμοιο περιστατικό υποκλοπών έγινε και στον ΟΤΕ (υπόθεση Μαυρίκη).

#48   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 22/07/2009 - 19:45

Μετά από το γνωστό σκάνδαλο με την Voda, ποτέ ΞΑΝΑ με την εν λογω εταιρεία και ας είναι και 30 φορές καλύτερη σε DATA, και σε ότι άλλο θέλει...κάποιοι ξεχνούν εύκολα εγώ όμως όχι!

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!


Ο καθένας έχει αναφαίρετο δικαίωμα να επιλέξει όποια εταιρεία θέλει, για όποιον λόγο θέλει.

Από εκεί και πέρα, επειδή τυχαίνει να γνωρίζω μερικά πράγματα παραπάνω, οφείλω να σου πω ότι η άποψη που εξέφρασες είναι στην καλύτερη των περιπτώσεων εξαιρετικά επιφανειακή, αν όχι και αφελής. Αυτοί που ενορχηστρώσαν τις υποκλοπές θα συνεχίσουν να τις κάνουν, όποτε και σε όποιο δίκτυο θέλουν πολύ απλά γιατί είναι υπεράνω δικτύων, χωρών, συνόρων και κυρίως, οικονομικών ευχεριών. Επίσης, είναι αφελές να πιστεύουμε ότι μόνο στην Vodafone υποκλάπηκαν συνομιλίες.

Γι αυτό τον λόγο, είναι κρίμα να περιορίζεις τις επιλογές σου θέτοντας τέτοια κριτήρια. Σου προτείνω να το ξεχάσεις και να έχεις να επιλέξεις μεταξύ τριών εταιρειών.

Φιλικά
Tsopanos.

τέλος να θεωρεί πως γενικά οι τηλεφωνικές συνδιαλέξεις είναι ασφαλείς και πως καμία κρατική υπηρεσία/αρχή ή ιδιώτης έχοντας τα κατάλληλα μέσα δεν μπορεί να παρακολουθήσει μια συνομιλία.


Κανένας κοινός θνητός δεν μπορεί να υποκλέψει συνομιλία ακούγοντας τον αέρα. Για να μην μπούμε σε λεπτομέρειες, οι αλγόριθμοι κρυπτογράφησης είναι το ένα από τα πολλά εμπόδια που υπάρχουν, το κυριότερο είναι η τεχνική μετάδοσης πληροφορίας (WCDMA) μέσω της οποίας το σήμα είναι ίδιο με απλό και άχρηστο θόρυβο.

Οι υποκλοπές που έγιναν, πραγματοποιήθηκαν μέσα στο δίκτυο κορμού, από άτομα που ήξεραν από πρώτο χέρι βαθιά βιομηχανικά μυστικά της Ericsson (γλώσσα μηχανής των mobile switching centers).

Καταλαβαίνετε λοιπόν γιατί το να φρίττουμε με τις υποκλοπές και με την Vodafone είναι συμπεριφορά που αγγίζει την αστειότητα. Έγιναν, γίνονται και θα γίνονται πάντα σε όλα τα δίκτυα, σταθερά και κινητά.

#49   dmoud

dmoud

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/07/2009 - 14:39

Ο καθένας έχει αναφαίρετο δικαίωμα να επιλέξει όποια εταιρεία θέλει, για όποιον λόγο θέλει.

Από εκεί και πέρα, επειδή τυχαίνει να γνωρίζω μερικά πράγματα παραπάνω, οφείλω να σου πω ότι η άποψη που εξέφρασες είναι στην καλύτερη των περιπτώσεων εξαιρετικά επιφανειακή, αν όχι και αφελής. Αυτοί που ενορχηστρώσαν τις υποκλοπές θα συνεχίσουν να τις κάνουν, όποτε και σε όποιο δίκτυο θέλουν πολύ απλά γιατί είναι υπεράνω δικτύων, χωρών, συνόρων και κυρίως, οικονομικών ευχεριών. Επίσης, είναι αφελές να πιστεύουμε ότι μόνο στην Vodafone υποκλάπηκαν συνομιλίες.

Γι αυτό τον λόγο, είναι κρίμα να περιορίζεις τις επιλογές σου θέτοντας τέτοια κριτήρια. Σου προτείνω να το ξεχάσεις και να έχεις να επιλέξεις μεταξύ τριών εταιρειών.

Φιλικά
Tsopanos.



Κανένας κοινός θνητός δεν μπορεί να υποκλέψει συνομιλία ακούγοντας τον αέρα. Για να μην μπούμε σε λεπτομέρειες, οι αλγόριθμοι κρυπτογράφησης είναι το ένα από τα πολλά εμπόδια που υπάρχουν, το κυριότερο είναι η τεχνική μετάδοσης πληροφορίας (WCDMA) μέσω της οποίας το σήμα είναι ίδιο με απλό και άχρηστο θόρυβο.

Οι υποκλοπές που έγιναν, πραγματοποιήθηκαν μέσα στο δίκτυο κορμού, από άτομα που ήξεραν από πρώτο χέρι βαθιά βιομηχανικά μυστικά της Ericsson (γλώσσα μηχανής των mobile switching centers).

Καταλαβαίνετε λοιπόν γιατί το να φρίττουμε με τις υποκλοπές και με την Vodafone είναι συμπεριφορά που αγγίζει την αστειότητα. Έγιναν, γίνονται και θα γίνονται πάντα σε όλα τα δίκτυα, σταθερά και κινητά.

Όταν αναφέρομαι σε ιδιώτη προφανώς δεν εννοώ κάποιον κοινό θνητό/πολίτη. Γενικά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

#50   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/07/2009 - 19:26

Όταν αναφέρομαι σε ιδιώτη προφανώς δεν εννοώ κάποιον κοινό θνητό/πολίτη. Γενικά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.


Μα δεν πρόκειται καν για ιδιώτες. Προσωπική μου γνώμη είναι ότι ενεπλάκησαν διεθνείς υπηρεσίες πληροφοριών και ασφάλειας. Μόνο αυτοί έχουν την δυνατότητα που αναφέρεται χαρακτηριστικά στο Matrix:

"Some rules can be broken. Others can be bent".

Δεν μπορείς να εξισώνεις μια υπόθεση ("και ποιός μας λέει...") με ένα γεγονός (Σκάνδαλο Vodafone).


Το ότι το σκάνδαλο ήρθε στην επιφάνεια, οφείλεται στο national roaming μεταξύ της Vodafone και της Q-Telecom εκείνον τον καιρό και στην σχετική τεχνική πολυπλοκότητα. Κανένας άλλος πάροχος δεν είχε national roaming και αυτός είναι ο πιο πιθανός λόγος που δεν ενεπλάκησαν κι άλλες εταιρείες σε παρόμοια σκάνδαλα. Αλλιώς να είσαι βέβαιος ότι υποκλοπές γίνονται και θα συνεχίσουν να γίνονται σε όλα τα δίκτυα.

Και αυτό δεν είναι υπόθεση.

#51   diosak

diosak

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/07/2009 - 20:43

παιδια εγω εχω what's up. σκεφτομαι λοιπον να αγορασω το iphone 3gs 16gb... να αγορασω σκετη συσκευη? η με συμβολαιο...κι αν ναι να παραμεινω σε cosmote η να αλλαξω σε vodafone με ιδιο νουμερο?
απλα και μονο απο την οποια εμπειρια σας...
ευχαριστω εκ των προτερων.

#52   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/08/2009 - 23:38

Ό,τι κι αν πάρεις, θα πρέπει να έχει ενσωματωμένο δωρεάν όγκο δεδομένων. Η συσκευή αυτή χωρίς data plan είναι άχρηστη.

#53   Spiroslp

Spiroslp

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:Spiroslp

Δημοσίευση 10/08/2009 - 01:00

Το iPhone δεν είναι άχρηστο χωρίς data plan. Μια χαρά είναι και με το WiFi. Όσοι είναι πωρωμένοι ή επαγγελματίες που θέλουν παντού να έχουν Internet και Mail τότε για αυτούς είναι το Data plan.

#54   ecekat

ecekat

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/09/2009 - 19:20

καλησπερα.θελω να παρω το iphone 3gs με προγραμμα συμβολαιου.βεβαια το μονο που με ενδιαφερει ειναι το internet.οχι τοσο η καλυψη ,μιας και μενω πατρα,αλλα η ταχυτητα.ποια εταιρεια μου προτεινετε??

#55   reg

reg

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/09/2009 - 19:30

Προτείνω τη Vodafone. Η Cosmote σέρνεται...

#56   ecekat

ecekat

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/09/2009 - 19:59

λες??πηρα τηλ στη vodafone να ρωτησω και δε ξεραν τι τους γινεται απο ταχυτητες και καλυψη.

#57   ecekat

ecekat

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2009 - 12:35

καλησπερα.θελω να παρω το iphone 3gs με προγραμμα συμβολαιου.βεβαια το μονο που με ενδιαφερει ειναι το internet.οχι τοσο η καλυψη ,μιας και μενω πατρα,αλλα η ταχυτητα.ποια εταιρεια μου προτεινετε??


κανεις δε ξερει ρε παιδια?????

#58   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/09/2009 - 12:41

εγώ θα σου πρότεινα cosmote...

#59   slay3rg1

slay3rg1

    iPH Elite Poster

  • 2.189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 12/09/2009 - 20:01

Κάθε εταιρία διαφέρει άλλη είναι καλύτερη σε έναν τομέα ενώ είναι χειρότερη σε άλλο και το αντίθετο, εγώ χρονια τώρα επιλέγω Cosmote (εάν και έχω περάσει από τα περισσότερα δίκτυα: vodafone - Q - Cosmote - Frog - ακόμα και καρτοκινητό AB Βασιλόπουλος :D) να σας πω ότι έμεινα στην Cosmote για τον εξής λόγο, εάν πετύχεις τα σωστά προγράμματα μπορείς να βγείς πολύ κερδισμένος, εγώ χρησιμοποιώ το What'σ up και με 3€ τον μηνα μπορώ να μιλάω 1000 λεπτά με όλους τους φίλους μου, πολύ καλο και ωραίο, όμως δεν σου δίνει extra bonus όταν τελειώσουν σε αντίθεση με την vodafone που μπορεί να σου δώσει μέχρι και 20% παραπάνω (αυτό ενός ότι κάποιοι είναι καλύτεροι και κάπιοι χειρότεροι)

τώρα όσο αναφορά το service ας μην μιλήσουμε καθόλου :D και οι δυο εταιρίες είναι άστα να πάνε

εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις vodafone εάν θέλεις να έχεις γρήγορες ταχύτητες στο internet μέσο 3G

#60   ecekat

ecekat

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2009 - 00:13

ησουνα πολυ κατατοπιστικος! ευχαριστω για τη βοηθεια!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες