Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 3G: Vodafone vs Cosmote


  • Please log in to reply
76 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   tasosnastos

tasosnastos

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/09/2009 - 13:35

AΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΤΗΣ VODAFONE
Εκανα αιτηση προκρατησης του iphone 3GS στις 17 ιουλιου 2009 , στο υποκαταστημα της Vodafone Ιωαννινων (πλ. Δημοκρατιας), Μετα απο αναμονή 15 ημερών αρχισα τις επισκεψεις στο εν λογω υποκαταστημα αλλα χωρις αποτελεσμα, και ουτε βεβαια ποτε μου απαντησαν συγκεκριμενα για το ποια σειρα προτεραιοτητας εχω για την αποκτηση του iphone. Με απλα λογια με κοροιδευαν εν ψυχρω, με τα πολλα αποφασισα να παρω τηλεφωνο την vodafone στο 1399 , στις 4 Σεπτεμβριου, οπου μου ειπαν οτι δεν μπορουν να βρουν την αιτηση προκρατησης , γιατι δεν εγινε ποτε η καταχωρηση της απο το υποκαταστημα Ιωαννινων και μετα απο προτροπη της υπαλληλου ξανακανω αιτημα προκρατησης μετα βεβαια απο την διαβεβαιωση οτι εντος 10 το πολυ ημερων θα ειχα την συσκευη. Στις 16 Σεπτεμβρη εκανα παλι τηλ. στο 1399 οπου απλα με ενημερωσαν οτι το "αιτημα μου διερευναται" περα βρεχει.....
Με τα πολλα μου είπαν οτι επρεπε να είχα κανει ανανεωση συμβολαιου πριν οπου θα επρεπε να γινει χρηση της επιδοτησης σαν προκαταβολη (επιδοτηση 333 ευρω)
Αφου βεβαια εκανα και αυτο με διαβεβαιωσαν οτι θα ψαξουν σε ολα τα υποκαταστηματα τις Ελλαδας για να βρουν και να μου δωσουν την συσκευη εντος 3- 4 ημερων.
Ματαια περιμενω, ματαια τους παιρνω τηλεφωνο, ματαια... και το χειροτερο με δουλευουν αγριως,,, Απαραδεκτη συμπεριφορα,, λες και μου κανουν και χαρη,,
Πιστευω οτι η VODAFONE εχει την χειροτερη εξυπηρετηση πελατων απο ολες τις αλλες εταιρειες κινητης στην ΕΥΡΩΠΗ.
Η συγκεκριμενη συσκευη iphone 3GS ειναι διαθεσιμη σε ολη την ευρωπη πλην VODAFONE Ελλαδας, Αλλα δυστυχως σε αυτη την χωρα δεν λειτουργει τελειως τιποτα , δεν υπαρχουν ελεγχοι, ανταγωνισμος, προστασια καταναλωτη, κ.τ.λ. με αποτελεσμα να λειτουργει ασυδοτα η συγκεκριμενη εταιρεια, πραγμα που δεν κανει στην υπολοιπη Ευρωπη οπου και κανονες υπαρχουν αλλα και εφαρμοζονται.
Δυστυχως για εμας τους Ελληνες ζουμε σε τριτικοσμικη και εντονα καθυστερημενη χωρα και ετσι μες καβαλανε οι καθε ειδους τυχαρπαστοι[/QUOTE]

Τελευταία επεξεργασία από: tasosnastos, 23/09/2009 - 13:35.


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   tasosnastos

tasosnastos

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/09/2009 - 23:35

Σε ολη την ΕΥΡΩΠΗ (πλην Ελλαδας ενοειται ) υπάρχει διαθεσιμοτητα αμεση,
π.χ. Ιταλια υπαρχει διαθεσιμοτητα και η παραγγελια εκτελειται εντος 3 (τριων) ημερων απο την παραγγελια , ακομα και απο το applestore ιταλιας, αρα απολυτα υπευθυνοι ειναι οι Ελληνες (καραγκιοζηδες) παροχοι...
Ελεος οχι αλλες δικαιολογιες απλα οι παροχοι στην Ελλαδα λειτουργουν ανεξελεγκτα , χωρις κανονες ανταγωνισμου, κανονες σεβασμου του πελατη, κανονες δεοντολογιας, κανονες σοβαροτητας, υπευθυνοτητας ,, οπως ολα αλλωστε σε αυτη την χωρα,,,
Αυτα δεν τα κανει η VODAFONE στην υπολοιπη εξεληγμενη Ευρωπη , παρα μονο στην μπανανια που λεγεται ΕΛΛΑΔΑ,, ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΙΜΩΡΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ............

#63   gs74

gs74

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2009 - 02:16

Παιδιά αυτά είναι τα τραγικά της Ελληνικής πραγματικότητας. Απαράδεκτη η vodafone, όμως να σας πω και εγώ ότι είχα κάνει αίτηση από 24 Αυγούστου στο ΓΕΡΜΑΝΟ, COSMOTE, και το τηλέφωνο ήταν άφαντο μέχρι πριν 5 μέρες που το πήρα. Δεν το είχαν πουθενά και ευτυχώς που ο υπάλληλος ενδιαφέρθηκε προσωπικά (αφού είχα πάει 5 φορές και ρώταγα) και τελικά το βρήκαν, 25 μέρες μετά την αίτηση μεταφοράς. Ένα μόνο κομμάτι. Υπάρχει πρόβλημα διαθεσιμότητας και δεν ξέρω ποιός φταίει. Ίσως όχι μόνο οι εταιρείες αλλά και η αντιπροσωπεία της Apple στην Ελλάδα που είναι τραγική, χρόνια τώρα (προσωπική άποψη).

#64   george664

george664

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/09/2009 - 18:16

Γεια σας και εγω τα ιδια αντμετωπιζω το εχω παραγγειλη απο το play247 εδω και 1 μηνα και ολο το περιμενουν παντου υπαρχει δουλεμα

#65   giannis18

giannis18

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2009 - 20:30

παιδιά εγώ τώρα πήρα το 3G 8GB και το πήρα στην vodafone 400 39ευρώ...

Τελευταία επεξεργασία από: iPhoneHellas, 25/09/2009 - 22:20.
Greeklish to Greek


#66   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3,100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/09/2009 - 21:19

παιδια δν ξέρω τι γίνετε εδώ στην ελλάδα,αλλα στο βέλγιο όταν πρωτοβγείκε το iphone 3g υπήρχε σε όλα τα καταστήματα και αμεσα..ούτε περίμενε τπτ τσακ μπαμ

#67   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2009 - 22:10

Cosmote και όλα λύνονται

#68   xalaraaa

xalaraaa

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2009 - 22:36

Αυτό γίνεται φαντάζομαι γιατί η Ελλάδα ειναι από τις λίγες χώρες που το πουλάνε ξεκλείδωτο.

#69   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3,100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/09/2009 - 22:43

καμία σχέση πάραααααααααα πολλες χώρες το πουλάνε ξεκλείδωτο

#70   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/09/2009 - 23:41

Εγώ ξέρω Βελγιο και Ιταλια μόνο. Και φυσικά εκεί δεν έχει κανείς παρά να παρατηρήσει τις τιμές της σκέτης συσκευής εκεί για να δει ότι εκεί θέλουν να βγάλουν κέρδος και από τη σκέτη συσκευή.

#71   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3,100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/09/2009 - 00:53

η σκέτη συσκευή έχει 20 ευρώ παραπάνω και την βρίσκεις άμεσα όμως

http://www.iphonehel...ο-το-iphone-3g/

όσες χώρες πουλούσανε το 3g πουλάνε και το 3gs ξεκλείδωτο

#72   John_s60

John_s60

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/11/2009 - 23:18

Παντως στη cosmote - oteshop καλυτερα,(οχι Γερμανος κτλ)στο δινουν ΑΝΕΤΑ χωρις συνδεση-αρκει να εχουν-- :blush:
Στη vodafone δε στο δινουν με ΤΙΠΟΤΑ χωρις συνδεση=αλήτες >:(

#73   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1,116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/11/2009 - 08:41

Τελικά το τι έχει γίνει με την Vodafone θέλει περαιτέρω διερεύνησης. Έχει πολύ μεγάλη διαφορά ο χρόνος αναμονής στην Vodafone από ότι στην Cosmote. Τώρα πλέον στην Cosmote ο χρόνος αναμονής είναι περίπου μια εβδομάδα ενώ στην Vodafone ακόμα να ομαλοποιηθεί η κατάσταση.
2 νομίζω είναι οι λόγοι.

1) Οι πελάτες της Vodafone που είναι τεχνολογικά "ενημερωμένοι" σε ποσοστό είναι τουλάχιστον διπλάσιοι από αυτούς της Cosmote σε ποσοστά άρα και η ζήτηση από το υπάρχον πελατολόγιο της vodafone πολύ μεγαλύτερο από το υπάρχον πελατολόγιο της Cosmote

2) Οι επιδοτήσεις της Vodafone είναι σαφώς καλύτερες από την Cosmote άρα και αυξάνεται η ζήτηση.

3) η Vodafone δεν υλοποιεί ένα απλό queue (FIFO) αλλά κοιτάει και άλλα πράγματα όπως οι νέοι πελάτες έχουν προτεραιότητα, δεν δίνουμε έτσι απλά την συσκευή. Αντίθετα στην Cosmote first in first out.

Όμως η Cosmote έχει καλύτερο ως πολύ καλύτερο δίκτυο 3G. Αυτό οφείλεται βέβαια στο συγκριτικό πλεονέκτημα που έχει με την τοποθέτηση κεραιών στα κτήρια του OTE.

Άρα όσοι θέλουν IPhone Cosmote είναι το safer bet.

ΥΣ1: Το ράδιοαρβύλα λέει ότι η Vodafone τα έχει τσουγκρίσει με την apple όσον αφορά στην διαθεσιμότητα της συσκευής κάτι που οδήγησε σε πιο μικρές εισαγωγές από τη μεριά της. Το μεταφέρω με επιφύλαξη διότι δεν το έχω διαβάσει κάπου έγκυρα.
βέβαια από τη στιγμή που η Vodafone Αγγλίας φέρνει το iPhone από τις αρχές του χρόνου δεν νομίζω ότι υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα στις σχέσεις των 2 εταιριών.

#74   caza

caza

    iPH newbie

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/12/2009 - 17:52

Παιδια μη τα τραγικοποιουμε ολα...Ο καθενας εχει τη περιπτωση του!!!Εγω απ'τη vodafone κ
σκετη συσκευη ειχα παρει,και μου την ειχαν στην ωρα της και γενικως δεν αντιμετωπησα ποτε
κανενα προβλημα!!!!!!!!Το ολο θεμα ξεκιναει απ'τον υπαλληλο αμα ειναι ικανος κ κανει καιρο
τη δουλεια αυτη,τοσο πιο καλυτερη εξυπηρετηση θα εχουμε.Απλως πρεπει να βρειτε ενα μαγαζι
που θα τους ξερετε κ θα σας ξερουν.Τωρα ολες οι εταιριες λιγο πολυ(εκτος απ'τη wind αυτη δεν
υπαρχει) το ιδιο ειναι...

#75   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/12/2009 - 23:52

Όμως η Cosmote έχει καλύτερο ως πολύ καλύτερο δίκτυο 3G. Αυτό οφείλεται βέβαια στο συγκριτικό πλεονέκτημα που έχει με την τοποθέτηση κεραιών στα κτήρια του OTE.


Η Cosmote έχει πιο εκτεταμένο δίκτυο 3G και περισσότερες μπάρες στην οθόνη του κινητού (το οποίο δεν σημαίνει κατ ανάγκη και καλύτερο σήμα, γιατί πολλές φορές οι κλήσεις δεν βγαίνουν).

Η Vodafone έχει το πιο σύγχρονο και τεχνολογικά προηγμένο δίκτυο 3G και επίσης πολύ καλύτερες και ταχύτερες υπηρεσίες data. Αυτό ενδιαφέρει κι εμάς :) Ύστερα, η κάλυψη της Vodafone συνεχώς επεκτείνεται, ενώ της Cosmote όχι.

Συνεπώς δεν βλέπω να έχει κάποιος από τους δύο συγκριτικό πλεονέκτημα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες