Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

PwnageTool 4.0 - 4.0.1 Released


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
549 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#481   dxm

dxm

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:.Thale

Δημοσίευση 30/06/2010 - 10:23

Βρηκα απαντηση στο παραπανω...

ω ναι, το κλειδωσα...
αναμενοντας νεα jailbreak εκδοση :( ???

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#482   jc denton

jc denton

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 30/06/2010 - 18:37

ξενερα γμτ..εκανα jailbreak με redsnow(ολα κομπλε) και εβαλα να ενεργοποιησει το multitasking..αλλα ειχε δικιο ο jobs( αυτο ελλειπε!!)..δεν τρεχει μια..ειναι πολυ αργο ( για iphone 3G)..οποτε ξαναεβαλα την 4 κανονικα..καλυτερα να μην εχω multitasking αλλα να δουλευει γρηγορα..παρα να το εχω και να μην θελω να το δουλευω..!
<_<

#483   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.705 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 30/06/2010 - 18:56

dmx το μονο που χρειαζεται ειναι να χρησιμοποιησεις το redsn0w 0.9.5beta και να εχεις παλι τηλεφωνο να κανεις την δουλεια σου.

#484   dxm

dxm

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:.Thale

Δημοσίευση 30/06/2010 - 23:23

dmx το μονο που χρειαζεται ειναι να χρησιμοποιησεις το redsn0w 0.9.5beta και να εχεις παλι τηλεφωνο να κανεις την δουλεια σου.


Exω το redsn0w (0.95b5-5) αλλα ευτο ειναι μονο για το 3G (το 3Gs εχω).
Οταν βαζω το 2,1 IPSW ... does not recognize.
Αλλωστε αυτο που κυριως με ενδιαφερει ειναι το hactivate...

Τελευταία επεξεργασία από: dxm, 30/06/2010 - 23:24


#485   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.705 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 30/06/2010 - 23:34

Eφοσον εχεις το 3GS δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο εκτος απο υπομονη.

#486   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 01/07/2010 - 10:24

Για όσους έχουν πρόβλημα με σφάλματα 1015 (error 10xx) μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το παρακάτω εργαλείο

Error 1015 Fixer Tool For Mac And Windows named
RecBoot (link)
(download for MAC or WINDOWS)


παραθέτω φωτό από Mac & Win εκδόσεις..

Αναρτημένη εικόναΑναρτημένη εικόνα

που στην ουσία είναι ένα front-end gui για το iRecovery που σε κανονικές συνθήκες θα κάναμε
$ ./irecovery -s
setenv auto-boot true
saveenv
reboot
/exit
και θα έβγαινε από το recovery loop


Η εφαρμογή του εάν δεν την γνωρίζεται, είναι γνωστή!
Όποιος κατεβαίνει Firmware από 4.x 3.x κλπ, σταματάει εκεί,
με αυτό ξυπνάς την συσκευή για να έχεις το downgraded iPhone σου!

#487   Somnius

Somnius

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Twitter:@SomniusX
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:SomniusX

Δημοσίευση 01/07/2010 - 10:51

Επίσης πήρα το θάρρος και Ελληνοποίησα το iPhone Backup Extractor, ένα πρόγραμμα που διαβάζει τα iPhone Backup σας από τον υπολογιστή σας Mac χωρίς πολύ κόπο και σας δίνει την δυνατότητα να κάνετε εξαγωγή ότι χρειάζεστε από τα δεδομένα που έχουν κρατηθεί. Έτσι εκτός από δεδομένα εφαρμογών μπορείτε να πάρετε AddressBook Contacts, SMS και άλλα που μπορείτε με λίγο κόπο να επαναφέρετε με την διαδηκασία SSH στο τηλέφωνο (scp), σωστά permissions και ένα Reboot (i did πριν μια βδομάδα που έβαλα την iOS4 "καθαρή" χωρίς να κάνω restore από παλιό backup που τραβάει και ότι άλλες βρωμιές είχα!)

Αναρτημένη εικόνα
της εταιρίας Super Crazy Awesome.com


original (αγγλικό) και πρόσφατο (σημερινό) update από το site τους.. παρακάτω φωτό και link για download Ελληνικό!

Αναρτημένη εικόναΑναρτημένη εικόναΑναρτημένη εικόνα
Αναρτημένη εικόναΑναρτημένη εικόναΑναρτημένη εικόνα


Θα το βρείτε στο HellasProject.com[link]

#488   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 02/07/2010 - 15:13

Αγαπητοί φίλοι, απλά να σας ενημερώσω ότι απλά ξαναπερνώντας το custom firmware που είχα φτιάξει με το PwnageTool 4.01, το GPS δούλεψε κανονικά και το Cydia "έστρωσε" και δεν κολλάει μετά το Add των repos!! :)
Μέχρι εδώ όλα καλά και 2 σημαντικά προβλήματα που είχα λύθηκαν!!!
Όμως υπάρχουν άλλα 2 προβλήματα:
1) Όχι και τόσο σημαντικό, αλλά παραμένει ενοχλητικό: Δεν βλέπω καθόλου ούτε το αυθεντικό carrier (vf GR)!! Οπότε καταλαβαίνετε... τι Greek Carrier logo να βάλω όταν δεν λειτουργεί ούτε το κανονικό!... Έχει κανένας καμία απάντηση/λύση σε αυτό το πρόβλημα;;

2) Υπάρχει πρόβλημα με το 3G μου: Όταν το πρωτο-χρησιμοποιώ, ή και όταν σετάρω εκ νέου το "Κινητό δίκτυο δεδομένων"/"Δεδομένα" με τις απαραίτητες ρυθμίσεις (internet.vodafone.gr, ή webonly.vodafone.gr), τότε δουλεύει μια χαρά για να δω π.χ. τον καιρό, ή να μπω στο Apple store.
Αν όμως προσπαθήσω να μπω δεύτερη φορά, ή να πάω μετά από λίγο να μπω στο Apple store ή να ανοίξω με τον Safari μια σελίδα στο Internet, τότε δεν ανοίγει τίποτα και μου βγάζει μηνύματα ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη σύνδεση κτλ.
Αν ξαναμπώ και σετάρω πάλι το δίκτυο δεδομένων με τις παραπάνω ή άλλες ρυθμίσεις, τότε πάλι, το πιο πιθανό, θα δουλέψει αρχικά η σύνδεση, μετά πάλι τη χάνει.
Να σημειώσω ότι με την 3.1 μου δούλευε μια χαρά και ότι ακόμη και σε περιοχή με κάλυψη full 3G σήμε πάλι παρατηρώ το ίδιο πρόβλημα και την ίδια συμπεριφορά του τηλεφώνου με αυτό που περιέγραψα παραπάνω. Τι λέτε μπορεί να φταίει;; Έχει ξανατύχει σε κάποιον ώστε να μου πει πως το αντιμετώπισε;;

Πιστεύω ότι πρέπει να βγει διορθωτικό firmware για όλα αυτά τα issues που συμβαίνουν με την έλευση του iOS 4, σε πολλούς και σε διάφορες περίεργες εξειδικευμένες περιπτώσεις. Γενικά παρατηρούνται προβλήματα παράξενα και μάλλον δεν είναι τυχαίο!!... Δεν νομίζω! :huh:

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

#489   sliolis

sliolis

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Twitter:@sliolis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 03/07/2010 - 12:33

Αγαπητοί φίλοι, απλά να σας ενημερώσω ότι απλά ξαναπερνώντας το custom firmware που είχα φτιάξει με το PwnageTool 4.01, το GPS δούλεψε κανονικά και το Cydia "έστρωσε" και δεν κολλάει μετά το Add των repos!! :)
Μέχρι εδώ όλα καλά και 2 σημαντικά προβλήματα που είχα λύθηκαν!!!
Όμως υπάρχουν άλλα 2 προβλήματα:
1) Όχι και τόσο σημαντικό, αλλά παραμένει ενοχλητικό: Δεν βλέπω καθόλου ούτε το αυθεντικό carrier (vf GR)!! Οπότε καταλαβαίνετε... τι Greek Carrier logo να βάλω όταν δεν λειτουργεί ούτε το κανονικό!... Έχει κανένας καμία απάντηση/λύση σε αυτό το πρόβλημα;;

2) Υπάρχει πρόβλημα με το 3G μου: Όταν το πρωτο-χρησιμοποιώ, ή και όταν σετάρω εκ νέου το "Κινητό δίκτυο δεδομένων"/"Δεδομένα" με τις απαραίτητες ρυθμίσεις (internet.vodafone.gr, ή webonly.vodafone.gr), τότε δουλεύει μια χαρά για να δω π.χ. τον καιρό, ή να μπω στο Apple store.
Αν όμως προσπαθήσω να μπω δεύτερη φορά, ή να πάω μετά από λίγο να μπω στο Apple store ή να ανοίξω με τον Safari μια σελίδα στο Internet, τότε δεν ανοίγει τίποτα και μου βγάζει μηνύματα ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη σύνδεση κτλ.
Αν ξαναμπώ και σετάρω πάλι το δίκτυο δεδομένων με τις παραπάνω ή άλλες ρυθμίσεις, τότε πάλι, το πιο πιθανό, θα δουλέψει αρχικά η σύνδεση, μετά πάλι τη χάνει.
Να σημειώσω ότι με την 3.1 μου δούλευε μια χαρά και ότι ακόμη και σε περιοχή με κάλυψη full 3G σήμε πάλι παρατηρώ το ίδιο πρόβλημα και την ίδια συμπεριφορά του τηλεφώνου με αυτό που περιέγραψα παραπάνω. Τι λέτε μπορεί να φταίει;; Έχει ξανατύχει σε κάποιον ώστε να μου πει πως το αντιμετώπισε;;

Πιστεύω ότι πρέπει να βγει διορθωτικό firmware για όλα αυτά τα issues που συμβαίνουν με την έλευση του iOS 4, σε πολλούς και σε διάφορες περίεργες εξειδικευμένες περιπτώσεις. Γενικά παρατηρούνται προβλήματα παράξενα και μάλλον δεν είναι τυχαίο!!... Δεν νομίζω! :huh:

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!


Καλημέρα,

Τα προβλήματα που έχεις 1 και 2 είναι φυσικά αλληλένδετα. Κι αυτό γιατί το τηλέφωνο σου έγινε hactivated κι όχι επισήμως κατά την εφαρμογή του firmware μέσω του iTunes store.

Λύση; Μάλλον δεν θέλεις να την ακούσεις. Δημιουργία εκ νέου το custom firmware με ξετσεκαρισμένο το ctivate phone. επίσης θέλει ένα backup/restore για να περαστούν τα operator settings μετά την εφαρμογή του firmware.

Εγώ μόνο έτσι το αντιμετώπισα και λύθηκε το πρόβλημα μου.

Σπύρος

#490   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 03/07/2010 - 16:59

Καλημέρα,

Τα προβλήματα που έχεις 1 και 2 είναι φυσικά αλληλένδετα. Κι αυτό γιατί το τηλέφωνο σου έγινε hactivated κι όχι επισήμως κατά την εφαρμογή του firmware μέσω του iTunes store.

Λύση; Μάλλον δεν θέλεις να την ακούσεις. Δημιουργία εκ νέου το custom firmware με ξετσεκαρισμένο το ctivate phone. επίσης θέλει ένα backup/restore για να περαστούν τα operator settings μετά την εφαρμογή του firmware.

Εγώ μόνο έτσι το αντιμετώπισα και λύθηκε το πρόβλημα μου.

Σπύρος


Φίλε μου, όπως έχω γράψει και σε προηγούμενο post, ουδέποτε άφησα τσεκαρισμένη την επιλογή "Activate phone", γιατί πολύ απλά πάντα διαβάζω προσεκτικά πριν κάνω το JB. Και στο iClarified το λέει ξεκάθαρα ότι πρέπει να κάνεις uncheck αυτή την επιλογή σε αυτό το βήμα (πάντα το έλεγε, και στο PwnageTool 3.xx). Οπότε σίγουρα δεν φταίει αυτό, εκτός και αν το PwnageTool κάνει του "κεφαλιού" του και πειράζει την συγκεκριμένη ρύθμιση, ακόμη και αν δεν κάνεις Activate. Μόνο έτσι θα μπορούσε να είχε γίνει στραβή κατά την διαδικασία. Αλλιώς αλλού είναι το πρόβλημα.

Τελοσπάντων, ελπίζω μήπως ξυπνήσει λίγο ο Geohot και βγάλει Blackra1n για το iOS 4, τουλάχιστον για το 3GS, ώστε να βάλω το αυθεντικό iOS 4 (ή το 4.01/4.1 που βγαίνει όπου να ναι) και έτσι να γλιτώσω από αυτό το πρόβλημα επιτέλους!!

Αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για λύση, ας το ρίξει κάποιος εδώ! Thanks!!

#491   sliolis

sliolis

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Twitter:@sliolis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 04/07/2010 - 12:01

Φίλε μου, όπως έχω γράψει και σε προηγούμενο post, ουδέποτε άφησα τσεκαρισμένη την επιλογή "Activate phone", γιατί πολύ απλά πάντα διαβάζω προσεκτικά πριν κάνω το JB. Και στο iClarified το λέει ξεκάθαρα ότι πρέπει να κάνεις uncheck αυτή την επιλογή σε αυτό το βήμα (πάντα το έλεγε, και στο PwnageTool 3.xx). Οπότε σίγουρα δεν φταίει αυτό, εκτός και αν το PwnageTool κάνει του "κεφαλιού" του και πειράζει την συγκεκριμένη ρύθμιση, ακόμη και αν δεν κάνεις Activate. Μόνο έτσι θα μπορούσε να είχε γίνει στραβή κατά την διαδικασία. Αλλιώς αλλού είναι το πρόβλημα.

Τελοσπάντων, ελπίζω μήπως ξυπνήσει λίγο ο Geohot και βγάλει Blackra1n για το iOS 4, τουλάχιστον για το 3GS, ώστε να βάλω το αυθεντικό iOS 4 (ή το 4.01/4.1 που βγαίνει όπου να ναι) και έτσι να γλιτώσω από αυτό το πρόβλημα επιτέλους!!

Αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για λύση, ας το ρίξει κάποιος εδώ! Thanks!!


Όταν πέρναγες το custom firmware, στο τηλέφωνο σου, στην αρχή, θα πρέπει να δεις ένα μήνυμα που λέει, "Preparing iPhone" και κατόπιν ένα Contacting iTunes Store, και τέλος ένα Authorizing Phone.

Αυτά το μηνύματα τα είδες στην οθόνη?

Σπύρος

#492   sotpap

sotpap

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/07/2010 - 21:47

Μια απορία... Αν περάσω το custom firmware θα κρατήσει τις εφαρμογές το τηλέφωνο, ή θα περαστούν από το backup που έχει κάνει το itunes;

#493   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.705 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 05/07/2010 - 08:38

Οχι δεν θα κρατηθει τιποτα μεσα στην συσκευη και θα πρεπει να τα περασεις παλι ολα απο την αρχη.

#494   fantomduck

fantomduck

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/07/2010 - 09:17

καλημέρα σε όλους.

έκανα μια παρατήρηση και θέλω τη γνώμη σας. όταν ανοίγεις διάφορες εφαρμογές και τις κλείνεις κανονικά και όχι με 2πλο κλικ στο κεντρικό κουμπί για να την περάσει στο multitasking, η εφαρμογή εμφανίζεται κανονικά στο multitasking μενου αλλά το χειρότερο είναι ότι τρώει μνήμη από την διαθέσιμη. Αν πατήσω συνεχόμενα πάνω σε μια απο αυτές μέχρι να εμφανιστει το χαρακτηριστικό σηματάκι με την κόκκινη παύλα που σου επιτρέπει να "διαγράψεις" τις εφαρμογές από το multitasking μενου, και τις διαγράψεις μια μια και τσεκάρεις το sbs setting θα δεις την μνήμη ν ανεβαίνει. Έχω 3GS με IOS4. το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος?

Και κάτι ακόμη. είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το θέμα με την ισχύ ληψής είναι θέμα λογισμικού. Και γιατί με κάνει να είμαι σίγουρος. εχθές ήμουν στο Ξυλόκαστρο και δεν είχα καθόλου σήμα στο κινητό. Για κάποιο λόγο απενεργοποίησα το 3G και ως εκ θαυματος το σήμα ήρθε αν και σε χαμηλή στάθμη. και με μεγάλη αναμονή είχα και ιντερνετ. όταν ενεργοποιούσα το 3G και πάλι όχι μόνο δεν είχα δεδομένα αλλά μου έβγαζε ότι δεν βρίσκει δίκτυο. απενεργοποιούσα το 3G και είχα και πάλι σήμα και σε αρκετές περιπτώσεις με φούλ σήμα. δεν είναι περίεργο?



E.D

#495   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 05/07/2010 - 14:02

Όταν πέρναγες το custom firmware, στο τηλέφωνο σου, στην αρχή, θα πρέπει να δεις ένα μήνυμα που λέει, "Preparing iPhone" και κατόπιν ένα Contacting iTunes Store, και τέλος ένα Authorizing Phone.

Αυτά το μηνύματα τα είδες στην οθόνη?

Σπύρος


Φίλε Σπύρο, θυμάμαι να βγάζει το "Contacting iTunes Store" και μετά από λίγο στην οθόνη του iPhone λέει "iPhone activated". Και μετά η οθόνη του iTunes βγάζει τα γνωστά πεδία, τις επιλογές για Sync, κτλ. κτλ.
Όπως σου είπχα, πιστεύω ότι μόνο αν κάτι δεν πάει καλά με το PwnageTool 4.01 και κάνει μόνο του ότι "γουστάρει" (ανεξάρτητα τις επιλογές μου), τότε μόνο ίσως να δημιουργείται πρόβλημα μετά τη διαδικασία του JB.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες