Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 4 signal issues


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
127 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   dimistolis

dimistolis

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/06/2010 - 13:10

Ας ελπίσουμε οτι θα φτιαχτεί με το 4.0.1 (?).

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   bakis

bakis

    iPH Addict

  • 626 μηνύματα
  • Twitter:@vbakis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:bakis

Δημοσίευση 29/06/2010 - 13:12

Για να μην νομίζουμε οτι μονο το iPhone 4 εχει signal issues... απλά επειδή είναι το μόνο τηλέφωνο που ασχολείται ολόκληρος ο πλανήτης κάνει τοσο ντόρο!

http://www.appleinsi...lled_on_it.html

#78   sotoskawasaki

sotoskawasaki

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/06/2010 - 13:20

Soto ως προς το θεμα του πεσιματος δεν ειπα τπτ οπως ειδες...Καλοριζικο το iphone σου και μακαρι να ειναι ολα οκ σε σενα και να μας πεις τις εντυπωσεις σου...σου ξαναλεω οτι η κριτικη σκεψη δεν ειναι μονοπλευρη και καλο θα ειναι να γινεται και για τον τροπο που μιλαμε εδω μεσα...να σκεφτομαστε λιγο πριν..
Μας λες οτι οποιοδηποτε κινητο αν το πιασεις απο την κεραια του θα πεσει το σημα...Μα το θεμα δεν ειναι αυτο αλλα αν το ΠΟΥ ειναι η κεραια του και δημιουργει θεμα οπως στην περιπτωση μας...Αν η κεραια του δικου μου κινητου ειναι σε σημειο που δεν την πιανω τοτε δε με αφορα καθολου αυτο...
Ειπες οτι το αναμασουν και εδω, αρα οι χαρακτηρισμοι σου απευθυνονται και στα εδω μελη...
Να σε ρωτησω κατι...για σενα ολος αυτος ο θορυβος ειναι φτιαχτος?μουφα?τα βιντεο στο νετ, η ανακοινωση της apple και η απαντηση του "θεου" Steve,η αναφορα σε εγκυρα sites (δε μιλαω για τις αντιδρασεις των χρηστων)η ΕΔΩ αναφορα, βλεπε Steve jobs.there is no reception issue.stay tuned?...Για σενα ολα αυτα τι ειναι? "χαζο" θα ηταν να κλεισουμε τα ματια και να μην ειμαστε σε μια αναμονη και μια επιφυλακτικοτητα για το ισχυει...Και αυτο το προκαλει πρωτα πρωτα η ιδια η apple με αυτα που λεει..κανεις απο οσους ενδιαφερονται για το iphone δεν ευχεται να ειναι ετσι...μακαρι να ειναι μην ισχυει τπτ, εγω πρωτη θα χαρω
ειναι δυνατον να λεει ο steve κρατα το αλλιως??δηλ μηπως να το φτιαξει μια κασκα το παλικαρι, να βαλει το κινητο του και να την εχει μονιμα στο κεφαλι του ωστε να μην ερχεται σε επαφη?Ειναι δυνατον να μας λεει παρτε θηκη?και δε θες να πουμε κ τπτ?
Τωρα οσον αφορα τον hostoli σου ζητησε το παλικαρι συγνωμη για το χαρακτηρισμο παρολο που του σουρες τα εξ'αμαξης... τι ειναι αυτα που του ειπες του παιδιου?τι χαρακτηρισμοι ειναι αυτοι?"εχεις κολλημενο μυαλο?δε σκεφτεσαι?"ειναι επιχειρηματα αυτα, πηγαινε στην apple, εσενα περιμενε η apple? ""Ειλικρινά πιστεύεις ότι ολόκληρη Apple περίμενε εσένα τον hostolis να της υποδείξει τα λάθη της;""δηλαδη δεν καταλαβα τι ειναι η apple αλανθαστη η υπερανω κριτικης?Ο hostolis και ο καθε hostolis αγορι μου μπορει να πει την αποψη του.και δεν απαντας στο χαρακτηρισμο που σου εκανε αλλα στην κριtικη για το Iphone...Αν δε θελεις να σε λενε fanboy τοτε μη δειχνεις fanboyισμο με τετοιες απαντησεις...ετσι ΑΚΡΙΒΩΣ μιλανε τα fanboys.
ΥΓ μπορεις να πεις τη γνωμη σου, δε χρειαζεται να προσβαλλεις κοσμο, να κανεις προσωπικες επιθεσεις σε ατομα που δεν ξερεις, να ειρωνευεσαι.με ολα αυτα χανεις το δικιο σου απλως, δειχνεις Fanboyισμο και καλο ειναι θα ειναι οταν ξεφευγουμε να εχουμε το θαρρος να ζηταμε συγνωμη, οπως εκανε και ο hostolis.
Φιλικα παντα



Όσο αφορά την κεραία τα λεγόμενά σου αυτοακυρώνονται. Δεν έχει σημασία που είναι η κεραία καθότι σε πάρα πολλά τηλέφωνα που το έχω δοκιμάσει, και που η κεραία είναι σε διαφορετικό σημείο έχω ακριβώς το εξής φαινόμενο. Οπόταν δεν παίζει ρόλο πού είναι η κεραία! Και όχι δεν πιστεύω ότι όλος αυτός ο θόρυβος είναι μούφα. Εσύ είδες το βίντεο που έκανε το iphonehellas στο review του για το θέμα;

Εφόσον υπάρχουν και εδώ άτομα που αναμασούν όλα αυτά τότε ναι οι χαρακτηρισμοί αφορούν και άτομα εδώ μέσα. Όταν έγραψα το μήνυμα όμως αυτό το φαινόμενο δεν ήταν τόσο εμφανές εδώ.

Η φράση "η κριτικη σκέψη δεν είναι μονόπλευρη" νομίζω ότι δεν στέκει. Η κριτική σκέψη είναι μία. Ή την έχεις ή δεν την έχεις. Αν δεν μπορείς να σκεφτείς ότι όλο αυτό το θέμα το ξεκίνησε και το τροφοδοτεί (και το παραφουσκώνει) το gizmodo το οποίο έχει σοβαρά προηγούμενα με την Αpple (τους σέρνει στα δικαστήρια), και δεν λάβεις υπόψιν ότι απο τα σχεδόν 2 εκατομμύρια iphone που πωλήθηκαν μέχρι σήμερα το πρόβλημα το αντιμετωπίζουν ελάχιστοι (ποσοστιαία), και δε λάβεις υπόψιν και τα επιχειρήματα που διαψεύδουν το γεγονός (βίντεο του iphonehellas) τότε λυπάμαι αλλά δεν έχεις κριτική σκέψη και αναμασάς ότι σαβούρα δείς! (Η χρήση δευτέρου προσώπου δεν απευθύνεται σε εσένα προσωπικά).

Οι απαντήσεις του κυρίου Jobs δεν με αφορούν! Μπορεί να λέει ότι θέλει!

Όσον αφορά τον hostolis, ζήτησε συγγνώμη για τον χαρακτηρισμό του μετά που του τα έχωσα. Το γεγονός βέβαια τον τιμά και ακολουθώντας το παράδειγμά του θα του ζητήσω και εγώ συγγνώμη για τους δικούς μου χαρακτηρισμούς!

Και ερχόμαστε τώρα στο τελευταίο. Το θέμα δεν έχει καμμία σχέση με fanboy. Σεβαστή άποψή σου αλλά επέτρεψέ μου να διαφωνήσω κάθετα! Εγώ ξέρω ποιός είμαι και τί είμαι. Αν εσύ νομίζεις ότι είμαι fanboy δικαίωμά σου και δεν με απασχολεί καθόλου. Τα μηνύματά μου στο φόρουμ είναι ελεύθερα να τα διαβάσει ο οποιοσδήποτε και να κρίνει αν είμαι ή όχι fanboy. Πιστεύω ότι έχω κριτική σκέψη και βλέπω τα γεγονότα απο όλες τις πλευρές και κρίνω ότι όλο αυτό το πρόβλημα υπάρχει αλλά είναι παραφουσκωμένο απο συγκεκριμένα άτομα για συγκεκριμένους λόγους. Έκανα και τα προσωπικά μου πειράματα (με πολλά και διάφορα κινητά) τα οποία αμφιβάλω αν μπήκε στον κόπο να κάνει κανείς άλλος, όταν ξεκίνησε όλο αυτό το θέμα!!! Οπόταν πιστεύω ότι έχω αποδείξει ότι όχι μόνο είμαι καλά ενημερωμένος αλλά σκέφτομαι κιόλας, και πειραματίζομαι και βγάζω τα δικά μου συμπεράσματα τα οποία βασίζονται σε επιχειρήματα και μέχρι στιγμής φαίνονται να με επαληθεύουν! Αν αυτό σου φαίνεται fanboy, δικό σου θέμα!

Ο hostolis και ο καθε hostolis αγορι μου μπορει να πει την αποψη του.και δεν απαντας στο χαρακτηρισμο που σου εκανε αλλα στην κριtικη για το Iphone...Αν δε θελεις να σε λενε fanboy τοτε μη δειχνεις fanboyισμο με τετοιες απαντησεις...ετσι ΑΚΡΙΒΩΣ μιλανε τα fanboys.


Αυτή η πρόταση σου είναι εντελώς άκυρη! Ο hostolis δεν είπε την γνώμη του, με κατηγόρησε (γεγονός το οποίο αποφεύγεις να αναφέρεις και το καλύπτεις λέγοντας ότι είπε την γνώμη του!) Και εγώ απάντησα ακριβώς στο χαρακτηρισμό του! Οπόταν να βλέπεις πρώτα να μαθαίνεις ακριβώς τί έγινε, να φροντίζεις τα λόγια σου να είναι σωστά και μετά να τρέχεις να κάνεις τον δικηγόρο!!!

Φιλικά πάντα!

Τελευταία επεξεργασία από: sotoskawasaki, 29/06/2010 - 13:28


#79   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 29/06/2010 - 13:20

Πρέπει να επαναληφθεί για τρισεκατομμυριοστή φορά δηλαδή ότι η συμπεριφορά του iPhone δεν μπορεί να συγκριθεί με άλλα τηλέφωνα γιατί (προσωπικά είναι το μόνο που γνωρίζω) έχει την κεραία του στο εξωτερικό του περίβλημα; Γιατί είναι το μόνο που αν το ακουμπήσεις στο επίμαχο σημείο ΠΑΥΕΙ να έχει σήμα και δεν είναι θέμα να το σφιχταγκαλιάσεις; Σιγά μην βάλουμε τα άλλα τηλέφωνα τα οποία δεν κοστίζουν και 700€ σε κλωβό Faraday για να μην θίξουμε την Apple.

#80   hostolis

hostolis

    iPH Enthousiast

  • 428 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/06/2010 - 13:45

Την γνώμη μου την είπα και πριν.
Φυσικά και σε όλα τα κινητα αν πιάσεις την κεραία, το σήμα χάνεται.
Το θέμα είναι πως η κεραία του 4G βρίσκεται σε σημείο οπου εύκολα την ακουμπάει κανείς, χωρις να το θέλει.Ειδικά οι αριστερόχειρες. Αυτό είναι το σφάλμα στο design.

Τελευταία επεξεργασία από: hostolis, 29/06/2010 - 13:47


#81   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 29/06/2010 - 13:58

Πάντως κεραία έτσι "χύμα" έξω έχω να δω πάααρα πολλά χρόνια... Κάτι παλιά τηλέφωνα (προ DECT εποχής) και τα ραδιάκια έχουν μείνει...
Τώρα είτε η apple θα αποδειχτεί για μια ακόμη φορά πρωτοποριακή, είτε έκανε "πατάτα". Αυτό μένει να αποδειχτεί και θα γίνει σύντομα...

#82   Aster

Aster

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 29/06/2010 - 20:41

Η λύση στο πώς πρέπει να κρατάς σωστά ένα iPhone 4 για να μην πέφτει το σήμα! :D

Αναρτημένη εικόνα

#83   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/06/2010 - 08:59

Guideline αντιμετώπισης πελατών οι οποίοι παραπονούνται για την πτώση του σήματος από την applecare:

Συνημμένο αρχείο  ScreenShot001.jpg   185,42KB   18 λήψεις

via BGR

#84   Stamatoulis

Stamatoulis

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/06/2010 - 11:07

Guideline αντιμετώπισης πελατών οι οποίοι παραπονούνται για την πτώση του σήματος από την applecare:

Συνημμένο αρχείο  ScreenShot001.jpg   185,42KB   18 λήψεις

via BGR


Αποφύγετε να το κρατάτε από την Κάτω δεξιά γωνία του 3GS. Και από που να το κρατάω; Τελικά όντως πρέπει να πάρω rubber band όχι για το κινητό αλλά όπως έχει στην φώτο για το κεφάλι;;;;

Προφανώς και δεν φταίει η Vodafone για το σήμα στην περιοχή μου. Ίσως λοιπόν αρκετές φορές δεν είχα καλό σήμα επειδή δεν το κρατούσα σωστά (οι διπλανοί μου είχαν στην Voda, εγώ δεν είχα)

Σχόλιο περί fanboys: Είμαστε όλοι fanboys, διαφορετικά δεν θα ήμασταν σε αυτό το forum που έχει θέμα ένα συγκεκριμένο προϊόν, να διαβάζουμε αυτό το blog. Το καλό είναι ότι εξετάζουμε όλες τις εκδοχές διαφορετικά θα ήμασταν έτσι: iphone-iphone-iphone

#85   nmout

nmout

    Advanced Member

  • 1.205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/06/2010 - 16:46

ετσι το κρατανε για να μη χανεται το σημα

Συνημμένα αρχεία



#86   tjetri

tjetri

    iPH User

  • 103 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/06/2010 - 17:02

Η λύση στο πώς πρέπει να κρατάς σωστά ένα iPhone 4 για να μην πέφτει το σήμα! :D


Αναρτημένη εικόνα



:lol: :lol: :lol:

#87   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/06/2010 - 18:57

πολύ ενδιαφέρον άρθρο , νομίζω ότι εξηγεί πολλά, και βάζει τα πράγματα στην θέση τους.

#88   jwr

jwr

    iPH Contributor

  • 1.090 μηνύματα
  • Twitter:@jwr_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:jwr_p

Δημοσίευση 30/06/2010 - 19:52

Apple hiring iPhone antenna engineers

Αναρτημένη εικόνα


Τρείς νέες δουλείες εργασίες δημοσίευσε η Apple στις 23 Ιουνίου δηλαδή την ημέρα που χρήστες διαμαρτύρονταν για πρόβληματα στο σήμα εάν το έπιαναν από την αριστερή πλευρά όπου βρίσκεται η κεραία.

Συγκεκριμένα στις δουλείες εργασίας αναγράφονται:

Define and implement antenna system architecture to optimize the radiation performance for wireless portable devices.

Τυχαίο;Δεν νομίζω!

[via - Engadget]

Τελευταία επεξεργασία από: jwr, 30/06/2010 - 19:52


#89   angmar

angmar

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/07/2010 - 13:52

Αναρτημένη εικόνα

Υπάρχει λύση...

#90   Stamatoulis

Stamatoulis

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 01/07/2010 - 14:33

Αναρτημένη εικόνα

Υπάρχει λύση...


ακραίο; Δεν νομίζω! :-))

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες