Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Steve Jobs: "Δε θα δείτε Blu-ray στα Mac"


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
123 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   aromeo

aromeo

    iPH Enthousiast

  • 407 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/07/2010 - 15:51

Σιγα τον χρονο...1 ωρα για ενα BD...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   animus

animus

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Animus 2.0

Δημοσίευση 06/07/2010 - 15:52

Καλα τωρα το γυρισατε στην πειρατεια;
Υποτιθεται μιλαμε για αυθεντικα - αγορασμενα!

αν ειναι ετσι υπαρχει και το τορενταδικο και τα mkv,
αλλα δεν εχει σχεση με αυτο που συζηταμε.


οι δισκοι ΔΕΝ μπορουν να εχουν συλλογες απο BD
ακομα και 2ΤΒ να ειναι ο καθενας θες 5 δισκους φισκα μονο και μονο για ταινιες
Δηλαδη τι θα κανεις; pc clusters μονο και μονο για ταινιοθηκη; ή θα παλευεις με εξωτερικους;
+ το ιντερνετ, το οποιο το πληρωνεις, + τις ταινιες που ΠΑΛΙ θα τις πληρωνεις (αλλα δεν το εβαλες στην τιμη)
+ τον χρονο που θα περιμενεις

Αν ηταν ετσι δεν θα υπηρχαν ουτε τα dvd αλλα μονο τα divx
Δεν θα επρεπε να βγει BD αλλα μονο mkv

ωραια γνήσια πράματα.
Πιστευεις πως συμφέρει να έχεις BD Driver Recorder/Reader?Η να στο δίνει σαν επιλογή να το βάλεις;

#33   Neopas

Neopas

    iPH Contributor

  • 1.133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 06/07/2010 - 15:55

Κατεβαζεις 50GB σε μια ωρα εσυ;


οσο για το αλλο
"η ανωτεροτιτα των mac ειναι δεδομενη"
Πφφφφ!
οσο η ανοτεροτητα μιας καφετιερας ή πλυντηριου...
που θες να κανεις κατι επιπλεον και απλα δεν μπορεις

#34   animus

animus

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Animus 2.0

Δημοσίευση 06/07/2010 - 16:00

Κατεβαζεις 50GB σε μια ωρα εσυ;


οσο για το αλλο
"η ανωτεροτιτα των mac ειναι δεδομενη"
Πφφφφ!
οσο η ανοτεροτητα μιας καφετιερας ή πλυντηριου...
που θες να κανεις κατι επιπλεον και απλα δεν μπορεις

1ον ποιος σου ειπε πως ειναι 50GB!?τα Δισκακια είναι 25GB και τα DL-BD ειναι 50αρια εγω που εχω άμεση επαφη με το 7Seven της πολης μου είδα οι περισσότερες ειναι στα 25GB
2ον Ξέρεις τι θα πει Streaming?

Τελευταία επεξεργασία από: iPodTouchPro, 06/07/2010 - 18:31


#35   aromeo

aromeo

    iPH Enthousiast

  • 407 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/07/2010 - 16:05

Οχι 50...αλλα 49 σιγουρα.

#36   mike26

mike26

    iPH Enthousiast

  • 369 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/07/2010 - 16:13

Ειναι ανωτερα τα Win;
Για να σκεφτω...

Πιο φτηνα
Με οτι συνδιασμο hardware θες
Με οτι κουλη / εξειδικευμενη εφαρμογη θες
Με ενα filesystem που ειναι ξεκαθαρο
Χωρις την apple πανω απο το κεφαλι σου να λεει τι μπορεις και τι δεν μπορεις να κανεις
θες κιαλλα;



ναι...
7 λογοι για να μην κανεις switch
1) Ξεχάστε το κυριακάτικο format ! Ναι είναι λυπητερό, αλλά θα πρέπει να αλλάξετε την πολύ όμορφα σχεδιασμένη σας Κυριακή, που ξυπνούσατε, πηγαίνατε στο περίπτερο αγοράζατε την εφημερίδα σας ή κάποιο περιοδικό, κάνατε τον καφέ σας, ανοίγατε τον υπολογιστή σας, με το cd των windows μέσα και κάνατε το format της εβδομάδας, αυτό χάριζε σε εσάς χρόνο για να διαβάσετε την εφημερίδα σας, ενώ στον υπολογιστή, του έδινε ζωή, άλλο μηχάνημα μετά το format το pc.
Δυστυχώς εάν ποτέ πάρετε Mac το χάνετε αυτό… Πολύ απλά η Κυριακή σας θα μπορεί πάλι να είναι η ίδια μόνο που αντί να βάζετε το cd των windows θα μπορείτε να ακούτε μουσική και να απολαύσετε το καφεδάκι σας.
2) Ξεχάστε την ικανοποίηση που παίρνατε όταν καταφέρνατε να διώξετε κάποιον ιό / spy ware / adware, από τον υπολογιστή σας χωρίς να κάνετε format (εκτός Κυριακής). Ξέρω ότι είναι ωραίο να ψάχνεις σε registry και σε temp files να δεις τι είναι αυτό που κάνει τον υπολογιστή σου να φέρεται τρελά, αλλά στον κόσμο των Mac δεν υπάρχουν ιοί. Επίσης θα πρέπει να αφήσετε πίσω σας και εκείνες τις ωραίες στιγμές γαληνής που κάνετε update στο antivirus, στο adware και σε μια αγκαλιά προγράμματα για την προστασία του υπολογιστή σας.
3) Θα χάσετε ακόμη μια ευκαιρία που είχατε να αφήσετε τον υπολογιστή σας να δουλεύει και να χαζεύετε το monitor σας, ο λόγος γίνεται για το defrag, που είναι αρκετά χρήσιμο και καλό για τον σκληρό δίσκο του υπολογιστή σας, αλλά καμία φορά, κρατάει λίγο παραπάνω. Στο Mac το defrag γίνετε από μόνο του, όποτε Πάει και αυτή η στιγμή γαληνής.
4) Θα σας λήψη το αίσθημα περιπέτειας που είχατε όταν καθώς δούλευε, και έχετε γράψει ένα κείμενο αρκετά μεγάλο (χωρίς save φυσικά) ο υπολογιστής σας αποφασίζει να πάρει έναν υπνάκο. Αν σας αρέσουν τα extreme Sports, θα πρέπει να βρείτε κάποιο άλλο γιατί το Mac, απλά δεν crasharei.
5) Η αισθητική ικανοποίηση που νιώθετε όταν βλέπετε μετά από το crash που αναφέραμε πριν, την κλασική μπλε οθόνη (bsod).
6) Δεν θα παίζετε πλέον κρυφτό με τα αρχεία που συνηθίζουν να κάνουν εγκατάσταση τα προγράμματα, σε πολλά και διάφορα folders ανά τον δίσκο. Στο Mac θα πρέπει να περιοριστείτε σε ένα φακελάκι.
7) Το Mac δεν έχει registry !

πηγη: milaraki.com

Τελευταία επεξεργασία από: mike26, 06/07/2010 - 16:15


#37   SolidSnake

SolidSnake

    iPH Contributor

  • 1.586 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/07/2010 - 16:15

Τα BD ούτε σε πειρατικο τομέα δεν συμφέρουν στο να τα γράψεις!

Ενα PC ίδια συνθεσης με ένα Mac ίδια; σύνθεσης πραγματικα πιστεύεις πως είναι καλύτερο απο ένα Mac?



Με τα 999 ευρώ που θα δώσεις για ένα macbook pro και για τα ίδια λευτά για ένα pc ποιο θα είναι καλύτερο;

#38   gtzilas

gtzilas

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/07/2010 - 16:15

Ενα PC ίδια συνθεσης με ένα Mac ίδια; σύνθεσης πραγματικα πιστεύεις πως είναι καλύτερο απο ένα Mac?


Βασικά όχι. Το pc με Linux πάει πιο γρήγορα. Επίσης άμα συγκρίνουμε ίδιο hardware μεταξύ pc και mac, το mac κάνει +50% τουλάχιστον.

Όσο για τα win7 ναι πλέον είναι καλό και γρήγορο λειτουργικό. Επίσης σου προσφέρει αρκετά development tools πλεον. Το μισό internet είναι στημένο πάνω σε .net framework, όλοι αυτοί βλάκες είναι? Έχουν το 90% της παγκοσμιάς αγοράς ρε μάγκες, όλος ο πλανήτης δεν ξέρει τι του γίνετε δηλαδή?!

Εγώ περιμένω αυτό το Laptopaki, πες μου που θα φορητό mac με αυτά τα spec. (παρατήρησε οθόνη)

Και για να είμαστε ontopic, θα δω και το Blue-ray όταν μου καπνίσει. Και χαίρομαι που ο κόσμος των pc μου δίνει ΕΜΕΝΑ την δυνατότητα να επιλέξω αν θέλω να έχω blue-ray. Όχι το πίστευε και μη ερεύνα επείδη το είπε ο steve.

#39   animus

animus

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Animus 2.0

Δημοσίευση 06/07/2010 - 16:15

για streaming μιλαμε ή για αποθηκευση; αποφασιστε!

και εστω 25BG. Σε 1 ωρα; δεν νομιζω...

Ειναι ανωτερα τα Win;
Για να σκεφτω...

Πιο φτηνα
Με οτι συνδιασμο hardware θες
Με οτι κουλη / εξειδικευμενη εφαρμογη θες
Με ενα filesystem που ειναι ξεκαθαρο
Χωρις την apple πανω απο το κεφαλι σου να λεει τι μπορεις και τι δεν μπορεις να κανεις
θες κιαλλα;

Η apple εαν δεν το πήρες είδηση θα κάνει stream τις ταινίες!

Για να σκεφτώ και εγω γιατι να πάρω ένα PC:
Malware/trojan/worms/viruses-Easy to be "rooted"
Κακοφτιαγμένα προγράμματα
Αν έχεις mail στην Microsoft(hotamail) χάθηκες θα σου βγάζει Ad μέχρι και στο Notepad
Αργά...
3-4 χρόνια πίσω απο τα Mac μόνιμα
Φθηνό Hardware (αυτό ειναι θετικο και αρνητικο)
....
Κυρίως δεν εχει αυτο που έχει ενα Mac...την χρυσή τομή Hardware OS!

ένας είναι ο λόγος για να πάρεις PC!ΓΙΑ GAMES!
Και πάλι δεν το κόβω για πολύ καιρό!

Προτιμώ να σκάσω ένα σωρο λεφτα και ησυχάσω για 4 χρόνια!Και γενικα προτιμω να δώσω τα λεφτα μου στην apple και να είμαι ήσυχος!

#40   aromeo

aromeo

    iPH Enthousiast

  • 407 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/07/2010 - 16:19

ναι...
7 λογοι για να μην κανεις switch
1) Ξεχάστε το κυριακάτικο format ! Ναι είναι λυπητερό, αλλά θα πρέπει να αλλάξετε την πολύ όμορφα σχεδιασμένη σας Κυριακή, που ξυπνούσατε, πηγαίνατε στο περίπτερο αγοράζατε την εφημερίδα σας ή κάποιο περιοδικό, κάνατε τον καφέ σας, ανοίγατε τον υπολογιστή σας, με το cd των windows μέσα και κάνατε το format της εβδομάδας, αυτό χάριζε σε εσάς χρόνο για να διαβάσετε την εφημερίδα σας, ενώ στον υπολογιστή, του έδινε ζωή, άλλο μηχάνημα μετά το format το pc.
Δυστυχώς εάν ποτέ πάρετε Mac το χάνετε αυτό… Πολύ απλά η Κυριακή σας θα μπορεί πάλι να είναι η ίδια μόνο που αντί να βάζετε το cd των windows θα μπορείτε να ακούτε μουσική και να απολαύσετε το καφεδάκι σας.
2) Ξεχάστε την ικανοποίηση που παίρνατε όταν καταφέρνατε να διώξετε κάποιον ιό / spy ware / adware, από τον υπολογιστή σας χωρίς να κάνετε format (εκτός Κυριακής). Ξέρω ότι είναι ωραίο να ψάχνεις σε registry και σε temp files να δεις τι είναι αυτό που κάνει τον υπολογιστή σου να φέρεται τρελά, αλλά στον κόσμο των Mac δεν υπάρχουν ιοί. Επίσης θα πρέπει να αφήσετε πίσω σας και εκείνες τις ωραίες στιγμές γαληνής που κάνετε update στο antivirus, στο adware και σε μια αγκαλιά προγράμματα για την προστασία του υπολογιστή σας.
3) Θα χάσετε ακόμη μια ευκαιρία που είχατε να αφήσετε τον υπολογιστή σας να δουλεύει και να χαζεύετε το monitor σας, ο λόγος γίνεται για το defrag, που είναι αρκετά χρήσιμο και καλό για τον σκληρό δίσκο του υπολογιστή σας, αλλά καμία φορά, κρατάει λίγο παραπάνω. Στο Mac το defrag γίνετε από μόνο του, όποτε Πάει και αυτή η στιγμή γαληνής.
4) Θα σας λήψη το αίσθημα περιπέτειας που είχατε όταν καθώς δούλευε, και έχετε γράψει ένα κείμενο αρκετά μεγάλο (χωρίς save φυσικά) ο υπολογιστής σας αποφασίζει να πάρει έναν υπνάκο. Αν σας αρέσουν τα extreme Sports, θα πρέπει να βρείτε κάποιο άλλο γιατί το Mac, απλά δεν crasharei.
5) Η αισθητική ικανοποίηση που νιώθετε όταν βλέπετε μετά από το crash που αναφέραμε πριν, την κλασική μπλε οθόνη (bsod).
6) Δεν θα παίζετε πλέον κρυφτό με τα αρχεία που συνηθίζουν να κάνουν εγκατάσταση τα προγράμματα, σε πολλά και διάφορα folders ανά τον δίσκο. Στο Mac θα πρέπει να περιοριστείτε σε ένα φακελάκι.
7) Το Mac δεν έχει registry !

πηγη: milaraki.com

1)Κριμα που δεν προσεχες το pc σου.Γιατι εγω τις κυριακες εκανα format στο κρεβατι μου την ωρα του υπνου. ;)
2)Δεν ξερω τι ειναι ιος,sypware,malware
3)Δεν εχω κανει ποτε defrag στην ζωη μου
4)Δεν εχει γινει ποτε κατι τετοιο σε εμενα.
5)Δεν εχω δει ποτε μπλε οθονη.
6)Δεν εχω παιξει ποτε κρυφτο.
7)Νομιζω πως πρεπει να ενημερωθεις καλυτερα...Αλλο mac αλλ Mac OS X ;)
C yaaa καλο διαβασμα ;)

Τελευταία επεξεργασία από: aromeo, 06/07/2010 - 16:20


#41   animus

animus

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Animus 2.0

Δημοσίευση 06/07/2010 - 16:20

Βασικά όχι. Το pc με Linux πάει πιο γρήγορα. Επίσης άμα συγκρίνουμε ίδιο hardware μεταξύ pc και mac, το mac κάνει +50% τουλάχιστον.

Όσο για τα win7 ναι πλέον είναι καλό και γρήγορο λειτουργικό. Επίσης σου προσφέρει αρκετά development tools πλεον. Το μισό internet είναι στημένο πάνω σε .net framework, όλοι αυτοί βλάκες είναι? Έχουν το 90% της παγκοσμιάς αγοράς ρε μάγκες, όλος ο πλανήτης δεν ξέρει τι του γίνετε δηλαδή?!

Εγώ περιμένω αυτό το Laptopaki, πες μου που θα φορητό mac με αυτά τα spec. (παρατήρησε οθόνη)

Και για να είμαστε ontopic, θα δω και το Blue-ray όταν μου καπνίσει. Και χαίρομαι που ο κόσμος των pc μου δίνει ΕΜΕΝΑ την δυνατότητα να επιλέξω αν θέλω να έχω blue-ray. Όχι το πίστευε και μη ερεύνα επείδη το είπε ο steve.

Τα Mac os X υποστηρίζουν blu-ray και μάλιστα στο Mac pro Internal στα άλλα External!
Απλώς ο Jobs μας λέει οτι εμεις δεν το δίνουμε επίσημα γιατί έχουμε κάτι άλλο στο μυαλό μας!
Θα σου δώσεις λογαριασμο?
Εαν γουσταρεις σου λέει εαν όχι τον Π....ο

#42   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/07/2010 - 16:23

Κατεβαζεις 50GB σε μια ωρα εσυ;


οσο για το αλλο
"η ανωτεροτιτα των mac ειναι δεδομενη"
Πφφφφ!
οσο η ανοτεροτητα μιας καφετιερας ή πλυντηριου...
που θες να κανεις κατι επιπλεον και απλα δεν μπορεις


Εγώ στη θέση σου δε θα το συνέχιζα. Φαίνεται ξεκάθαρα πως δεν έχεις ασχοληθεί με το αντικείμενο. Οπότε θα σε σεβαστώ και δε θα το συνεχίσω εγώ. Αν δε πιστεύεις εμένα, πίστεψε στα στατιστικά, είναι μαθηματική γνώση των ανθρώπων βασισμένη σε εκατοντάδες χρόνια: Πόσοι έφυγαν από Μac και πήγαν σε Windows; Τούμπαλιν; Πριν δημοσιεύσεις κάνε και έναν ορθογραφικό έλεγχο για το καλό όλων μας. Thanks!

#43   einsteinick

einsteinick

    iPH Member

  • 318 μηνύματα
  • Twitter:@mythrandeer
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:einsteinick

Δημοσίευση 06/07/2010 - 16:26

Έχει συζητηθεί πολλάκις το θέμα...

hard drives were cheap, now they are cheapier than ever!

Ο κόσμος κατευθύνεται σε όλα τα επίπεδα προς την ψηφιοποίηση. Γιατί να πάμε στα δισκάκια; Να σημειώσω πως οι Macintosh δέχονται εξωτερικά Blu-Ray readers/writers. Να μη ξαναδιαβάσω βλακείες από άτομα που δεν έχουν ιδέα από Mac OS X. Μιλάμε για όσα γνωρίζουμε και πάντα με επιφύλαξη.


Εεε ναι πια ... Πρώτα σκεφτόμαστε και μετά γράφουμε ...

#44   animus

animus

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Animus 2.0

Δημοσίευση 06/07/2010 - 16:26

Βασικά όχι. Το pc με Linux πάει πιο γρήγορα. Επίσης άμα συγκρίνουμε ίδιο hardware μεταξύ pc και mac, το mac κάνει +50% τουλάχιστον.

Όσο για τα win7 ναι πλέον είναι καλό και γρήγορο λειτουργικό. Επίσης σου προσφέρει αρκετά development tools πλεον. Το μισό internet είναι στημένο πάνω σε .net framework, όλοι αυτοί βλάκες είναι? Έχουν το 90% της παγκοσμιάς αγοράς ρε μάγκες, όλος ο πλανήτης δεν ξέρει τι του γίνετε δηλαδή?!

Εγώ περιμένω αυτό το Laptopaki, πες μου που θα φορητό mac με αυτά τα spec. (παρατήρησε οθόνη)

Και για να είμαστε ontopic, θα δω και το Blue-ray όταν μου καπνίσει. Και χαίρομαι που ο κόσμος των pc μου δίνει ΕΜΕΝΑ την δυνατότητα να επιλέξω αν θέλω να έχω blue-ray. Όχι το πίστευε και μη ερεύνα επείδη το είπε ο steve.

Μετα απο αυτο πρεπει να νιώσω μειονεκτηκα δηλαδή?
Επειδη δν εχω 1920x1080?Τι κρίμα...Το 17αρι το Pro έχει 1920x1200! ξέρω είναι λίγο μεγαλύτερο...ε και;Δεν είναι και βαρύτερο απο το δικό σου!Που είναι 15.5"
Όλος ο πλανήτης ξύπνησε και αγοράζει Mac εαν δεν το κατάλαβες!

#45   aromeo

aromeo

    iPH Enthousiast

  • 407 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/07/2010 - 16:27

Ρε παιδια ξεφυγαμε..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες