Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Apple's press conference on iPhone 4


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
230 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 17/07/2010 - 01:33

Δεν έχω iPhone 4, οπότε δεν μπορώ να το δοκιμάσω ωστόσο αμέτρητοι χρήστες δεν μπορούν να αναπαράγουν το πρόβλημα.

Το λες και ο ίδιος άλλωστε: "υπό συνθήκες". Αυτό δεν είναι hardware ελάττωμα γιατί υπό συνθήκες όλες οι κεραίες εάν τις εμποδίσεις χάνουν σήμα. Άρα όλες οι κεραίες έχουν hardware ελάττωμα;

Πώς το εξηγείς ότι δεν μπορούν να το αναπαράγουν όλοι αυτό; Μήπως έχει σχέση η ποιότητα του σήματος της περιοχής; Μήπως αυτός ο παράγοντας διαδραματίζει πολύ πιο μεγάλο ρόλο στο iPhone 4 που έχει εξωτερική κεραία απ'ότι σε άλλα κινητά;

Για παράδειγμα, στο iPhone 3GS μου αυτή τη στιγμή εάν το κρατήσω σφιχτά θα το δω να χάνει το σήμα 3G και να μου το γυρνάει σε GPRS πολύ γρήγορα και από κει και πέρα χάνει και 2-3 μπάρες. Το μεσημέρι, όμως, που ήμουν σε άλλη πιο κεντρική περιοχή δεν μπόρεσα να ρίξω το σήμα ούτε μια μπάρα. Το θέμα είναι ότι όταν μιλάς με κάποιον ή κρατάς το κινητό σερφάροντας δεν το κρατάς σφιχτά. Άρα δεν εμποδίζεται στην καθημερινότητα σου η συνομιλία σου απλά κρατώντας τη συσκευή. Η δικιά μου εκτίμηση είναι ότι επειδή στο iPhone 4 δεν υπάρχει μάλλον μόνωση, απλά το να ακουμπάς το δάχτυλο σου στη μαύρη γραμμή επηρεάζει το σήμα. Αλλά και πάλι εξαρτάται και από την περιοχή.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   whiteyez

whiteyez

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:Whiteyez

Δημοσίευση 17/07/2010 - 01:36

Βάλτο σε bold αυτό, εδώ είναι το ζουμί.

Πώς το εξηγείς ότι δεν μπορούν να το αναπαράγουν όλοι αυτό; Μήπως έχει σχέση η ποιότητα του σήματος της περιοχής; Μήπως αυτός ο παράγοντας διαδραματίζει πολύ πιο μεγάλο ρόλο στο iPhone 4 που έχει εξωτερική κεραία απ'ότι σε άλλα κινητά;


Τελευταία επεξεργασία από: whiteyez, 17/07/2010 - 01:36


#63   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 17/07/2010 - 01:41

Τώρα, αυτό που είπαν μέχρι τις 30 Σεπτέμβρη ότι θα επανεξετάσουν το ζήτημα από κει και πέρα δεν νομίζω να προκληθεί αλλαγή της παραγωγής. Και να αλλάξουν την διαδικασία θα πρέπει να ανακαλέσουν το προηγούμενο μοντέλο αλλιώς θα φάνε μηνύσεις. Πράγμα δύσκολο να γίνει.

ακριβώς. δεν τους συμφέρει. Στο iPhone 4GS θα δούμε αλλαγές στο πως και που είναι κατασκευασμένη η κεραία.

#64   vasilakis13

vasilakis13

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:mbp 13'', imac 24''

Δημοσίευση 17/07/2010 - 01:41

Καποιο λαθος κανεις.

Το προβλημα ειναι Hardware και μπορει να αναπαραχθει σε ΟΛΕΣ τις συσκευες υπο συνθηκες.

Το παραδεχτηκε και ο ιδιος Ο Jobs.

Εσυ μπορεις να συνεχισεις να πιστευεις οτι σου εδωσαν ενα διαφορερικο Iphone 4.

Βεβαια ΜΗ ΒΑΛΕΙΣ ΠΟΤΕ αριθμητικη απεικονιση του σηματος κανοντας την ιδια δοκιμη γιατι θα απογοητευτεις...

Μετρημενα κουκια ειναι τα επομενα βηματα στο θεμα.

Δεν ξερω αν κανω λαθος! Εγω ανεφερα αυτο που βιωνω καθημερινα στη χρηση του iphone4!!και πιστεψε με, ειναι απιστευτο κινητο και κανενα προβλημα δεν εχω και παλι θα το ξαναεπερνα με κλειστα ματια.οπως αλλωστε εχω και αλλα προϊοντα της apple και ειμαι πολυ ευχαριστημενος καη θα εξακολουθω να την εμπιστευομαι!!! Κατα τα αλλα τι λεγεται, προσωπικα με αφηνει παγερα αδιαφορο..

#65   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/07/2010 - 01:42

Καντε την ιδια δοκιμη στο Iphone 4 με αριθμητικη και οχι γραμμικη απεικονιση του σηματος...

#66   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 17/07/2010 - 01:54

Αυτό δεν είναι δυνατόν να γίνει.

Αλλά και να γινόταν δεν έχει κάποιο νόημα στη συζήτησή μας. Δεν εξηγεί γιατί κάποιοι χρήστες δεν μπορούν να ρίξουν τις μπάρες. Προφανώς θα δούμε μια αριθμητική μείωση όπως θα βλέπαμε και σε κάθε άλλο κινητό. Αλλά αυτό δεν εξηγεί κάτι. Η μείωση αυτή ίσως είναι μεγαλύτερη στο iPhone 4? Πιθανώς. Αλλά όχι για όλους. Γιατί; Εκεί είναι το θέμα. Ούτε η Apple ξέρει. Πιθανότατα η 30η Σεπτέμβρη είναι απλώς μια ημερομηνία για να κερδίσουν χρόνο στη συλλογή στοιχείων/δεδομένων. Θα δείξει

Follow me on twitter


#67   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 17/07/2010 - 02:44

Παιδια το θεμα ειναι ξεκαθαρο.
Ο σχεδιασμος της κεραιας, εν οσω δεν το αγγιζεις δινει καλυτερο σημα απο οποιαδηποτε αλλη συσκευη επειδη ακριβως βρισκεται εξωτερικα.
Οταν το κρατησει καποιος σφιχτα με την παλαμη η τα δαχτυλα να εφαπτονται στο επιμαχο σημειο, η πτωση του σηματος ειναι μεγαλυτερη απ τα κινητα με συμβατικες κεραιες.
Αν τωρα αυτο συμβει σε περιοχες με προβληματικο σημα, θα υπάρξουν διακοπες στις κλησεις, στην ροη των data κλπ

Αν η ενωση των δυο κεραιων βρισκονταν στο πανω μερος της συσκευης, η σφιχτη επαφη, δεν θα προξενουσε τιποτα περισσοτερο απ οτι συμβαινει και στις υπολοιπα κινητα.

Το οτι πέφτει το σημα σε ολα τα τηλέφωνα οταν κρατησουμε με τον συγκεκριμενο τροπο ειναι γεγονος και ειδικα οταν βρισκονται σε 3g δυκτιο.
Η διαφορα ειναι οτι το iphone4 κινδυνευει πολυ περισσοτερο να χασει την κληση στην συγκεκριμενη περιπτωση.

Ειναι βεβαιο οτι ολοι οσοι το εχουν θα χρησιμοποιησουν καποια θηκη για προστασια. Αυτο θα λυσει ναι μεν το προβλημα αλλα δεν παυει να ειναι φαουλ.

Η apple δημιουργησε μια συσκευη με καταπληκτικο design, προσθεσε πραγματικο μεταλλο, κατι που ζηταγαμε χρονια, αλλα τα χαλασε με το γυαλι που οσο σκληρο και αν ειναι δεν παυει να ειναι ευθραυστο. Επισης οι ακμες του οπισθιου αλλα και του εμπροσθιου γυαλιου που καλυπτει την οθονη βρισκονται εκτεθημενες σε οποιαδηποτε μικροσυγκρουση με καποιο αντικειμενο.

Αρα αυτος ο πρωτοποριακος σχεδιασμος παει περιπατο αφου για να προστατευθει χρειαζεται μονιμη ολοσωμη θηκη. Αντιθετα μια αλλη μορφη πχ σαν αυτη του ipad θα επετρεπε την χρηση του το πολυ με μια θηκη ζωνης η ενα patch οπως αυτο που χρησιμοποιω αφοβα στο HD2 μηνες τωρα.

Παρ᾽ολα αυτα δεν παυει να ειναι μια κορυφαια συσκευη που οταν δεν απασχολει τον χρηστη με το αν εχει σημα η οχι, μπορει να του δωσει οσα ζηταει με τον καλυτερο τροπο υλοποιησης τους.

Δεν σκοπευω να το αγορασω γιατι πλεον το ipad, εκανε πολυ μικροτερες τις απαιτησεις που εχω απο ενα κινητο και κατα συνεπεια δεν μου χρειαζεται. Αλλα και αν δεν υπήρχε αυτος ο λογος θα περιμενα να κυκλοφορισει στην Ελλαδα να εχουμε αναφορες απο διαφορες περιοχες κλπ

#68   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 17/07/2010 - 04:06

σορρυ αν κάποιος το έχει δώσει ήδη το Link αλλά εδώ είναι το press conference που έκανε ο steve για το θάμα με την κεραία

http://events.apple....vent/index.html

παιδιά αυτό είναι το Link αλλά για κάποιον λόγο σε πηγαίνει στο Apple WWDC 2010

to link το βρήκα εδώ http://www.apple.com/antenna/

Τελευταία επεξεργασία από: Noshiz, 17/07/2010 - 04:10


#69   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/07/2010 - 05:16

Μήπως σας λέει κάτι η διάθεση του 4.0.1 μια μέρα πριν από όλα αυτά ? πριν τα videakia κ τις παρουσιάσεις ?
Είναι εμφανές ότι το μόνο που έκανε το 0.1 ήταν να "κεράσει" μια γραμμούλα ? ακόμα.
Η Apple είναι έκθετη και το 4 όχι το δικό μας των άλλων ! μπάζει από παντού 3Gs για πάντα πάω να το βγάλω το 2ο από την αγγελια !

#70   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/07/2010 - 07:38

Ο ντόρος έχει γίνει γιατί το iPhone 4 παρουσιάστηκε σαν το δώρο του θεού στην κινητή τηλεφωνία. Αν θέλετε θυμηθείτε τις δηλώσεις της Apple για την κεραία και πόσο cool engineering είναι.

Η λύση στο πρόβλημα που θα έδινε η apple ήταν γνωστή σε ΌΛΑ τα μέσα οικονομικής ενημέρωσης την ημέρα που ανακοινώθηκε το press conference. Κόστος ανάκλησης=$1.5 δις κόστος δωρεάν θήκη = $180 εκ. Είναι απλά μαθηματικά δεν χρειάζεσαι MBA.

Το ότι το κάνουν όλες οι συσκευές είναι γνωστό, απλά με τις άλλες χρειάζεται 4 χέρια και 2 πόδια να τυλίγουν γύρο της και να την σφίξουν μέχρι σχεδόν να σπάσει για να χάσει 2 μπάρες όταν το iPhone 4 απλά πρέπει 1 δάχτυλο να το αγγίξει για να βγάλει no service. Άρα έχει σημασία και το πως αλλά και το πόσο σήμα χάνει μια συσκευή.

Στο desire από το οποίο ποσταρω όπως και να το χρησιμοποιώ δεν εχω απώλεια στο σήμα και κυρίως δεν με πετάει σε gprs οπότε νάναι όπως με το 3gs. Δεν μπορώ να συγκρίνω τι παίζει σε σχέση με το 4 αλλά θυμάστε πόσα παράπονα υπήρχαν για ρο 3gs και την αστάθεια σε 3g σημα? Μήπως το θα.με την κεραία στο 4 δεν είναι πρωτοεμφανιζόμενο απλά έχει γίνει πιο έντονο λόγο και των υλικών συνδιασμό με τους προβληματικούς αλγόριθμους για το signal display?

Anyway όπως είπε και ο Λούκας, είμαι ο Κυριάκος και είμαι καθαρός εδώ και μια εβδομάδα.

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 17/07/2010 - 07:43


#71   DJTaurus

DJTaurus

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:DJTaurus_

Δημοσίευση 17/07/2010 - 09:39


Τελευταία επεξεργασία από: DJTaurus, 17/07/2010 - 09:39


#72   giannis19

giannis19

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 17/07/2010 - 10:29

Παιδιά από τα διαφορα reviews που διαβάζω φαίνεται ότι το πρόβλημα το έχει η at&t
γιατί σε όσους έχω δει να έχουν iphone 4 στην ευρώπη κανεις δεν έχει πρόβλημα
Από ελλάδα το έχει πάρει κανεις για να μας πει για το σήμα??

#73   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/07/2010 - 10:35

Παιδιά από τα διαφορα reviews που διαβάζω φαίνεται ότι το πρόβλημα το έχει η at&t
γιατί σε όσους έχω δει να έχουν iphone 4 στην ευρώπη κανεις δεν έχει πρόβλημα
Από ελλάδα το έχει πάρει κανεις για να μας πει για το σήμα??

Έχουμε κάνα 2 που το πήραν από Αγγλια και έχουν παραδεχτεί το πρόβλημα.Έχουμε και άλλους 10 που λένε δεν τρέχει τίποτα.οπότε υπολόγισε 50%-50% μιας και μερικοί δεν θέλουν να το δουν.

#74   Nexecreap

Nexecreap

    iPH Addict

  • 643 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/07/2010 - 10:37

Στα τεστ που έκανε το iPhoneHellas πάντως δεν υπήρχε το πρόβλημα.

Κατα τη γνώμη μου είναι μερικές παρτίδες, οι οποίες είναι "προβληματικές".

#75   giannis19

giannis19

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 17/07/2010 - 10:41

Πάντως θα ήταν καλο όσοι το έχουν πάρει από ελλάδα να μας πουν αν υπάρχει κάποιο θέμα με το σήμα και τη κεραία
αν και δεν πιστεύω να υπάρχει θέμα όταν θα βγει ελλάδα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες