Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS vs Android: Σταθερά πρώτη η Apple


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
46 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Yannis

Yannis

    Rebuilding

  • 2.681 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:GC

Δημοσίευση 19/07/2010 - 10:47

Οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες όσο νομίζετε, περιμένετε να δείτε πρώτα την τιμή του iPhone 4 στην Ελλάδα και το συζητάμε μετά.

Με τα υπάρχοντα δεδομένα (αγορά iPhone 4 ξεκλειδωμένο χωρίς καμμία υποχρέωση - αλλά χωρίς Ελληνική εγγύηση) κάποιος μπορεί να το αγοράσει περίπου 600 ευρώ.

Το HTC Desire έχει 499 ευρώ, αλλά δεν νομίζω κάποιος να το πάρει χωρίς επιπλέον κάρτα τουλάχιστον 16GB. Άρα πάμε στα 550-570 ευρώ (ανάλογα με την ποιότητα της κάρτας microSD). Η διαφορά είναι 50-30 ευρώ, όπως είναι οι τιμές τώρα. Δε νομίζω να μπορείς να πάρεις iPhone με 50 ευρώ.

Το ότι ανταλλάσουν Desire με 3GS ή ανάποδα είναι άλλο θέμα, εξαρτάται τι θέλει ο καθένας.

Good things come to those who wait...


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Nexecreap

Nexecreap

    iPH Addict

  • 643 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/07/2010 - 10:51

Είναι προσφορα. δεν ειναι η κανονικη του τιμη 399€.

#33   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 19/07/2010 - 10:51

Το ότι ανταλλάσουν Desire με 3GS ή ανάποδα είναι άλλο θέμα, εξαρτάται τι θέλει ο καθένας.


δεν θα επρεπε να ανταλαζουν το desire με το iphone 4 και όχι με το 3GS;

#34   Yannis

Yannis

    Rebuilding

  • 2.681 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:GC

Δημοσίευση 19/07/2010 - 10:53

Δε νομίζω να υπάρχουν και πολλοί που αντάλλαζαν το iPhone 4 με το HTC Desire, τουλάχιστο αυτή τη στιγμή.

Το ότι το ανταλλάσουν με 3GS κάτι σημαίνει.

::)

Good things come to those who wait...


#35   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 19/07/2010 - 10:55

ναι το γνωριζω! αλλα αυτο δεν θα ηταν το πιο λογικο?

#36   tasgr86

tasgr86

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/07/2010 - 13:55

Τι σημασία έχει αν είναι κανονική ή προσφορά?Το θέμα είναι οτι μπορείς να το πάρεις με 400 ευρώ.Τώρα όσο αφορά τη μνήμη τα 4 GB της SD που έχει το desire μου φαίνονται υπεραρκετά.Στο 3g 16 GB ποτέ μου δεν ξεπέρασα τα 5.Τέλος πάντων το όλο θέμα είναι εντελώς υποκειμενικό.Εγώ νομίζω οτι το desire των 400 ευρώ είναι (για μένα) ένα top κινητό με πολύ προσιτή τιμή.Αν τα οικονομικά μου ήταν σε καλύτερη κατάσταση ίσως να προτιμούσα το iphone 4.Όπως και να έχει οι τιμές έχουν ξεφύγει λίγο.Με αυτά τα χρήματα αγοράζεις ένα αξιοπρεπέστατο laptop. 8)

#37   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 19/07/2010 - 18:36

Διαβαζω τα μυνηματα και βλεπω να γινεται παλι οπως με τα Win vs Mac vs W/e.Λεγοντας πιο "pro" εννοω οτι androi θα περιμενα να δω σε καποιον ψαγμενο με το τηλεφωνο του.Και για το iBeer εννοω οτι δεν θα υπηρχε τοσο μεγαλη καουρα σε ολους να το κατεβασουν να το αναπτυξουν με αφρους,burps κλπ :P Ισως να κανω και λαθος.

#38   sotoskawasaki

sotoskawasaki

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2010 - 14:58

Ξέρω πολύ καλά τι είναι ανοικτό σύστημα (open source). Είμαι συστηματικός χρήστης linux εδώ και αρκετά χρόνια και αν δεν είχα iphone και κατά συνέπεια itunes δεν θα είχα καν windows στον υπολογιστή μου. Την ερώτησή μου την έκανα όχι γιατί δεν ήξερα τι είναι ανοικτό σύστημα, αλλά για να δω τι πίστευε ο φίλος για το Android που έλεγε ότι είναι ανοικτό σύστημα.

Επίσεις, για το γεγονός ότι μπορείς να δείς τον κώδικα, 99% των χρηστών δεν τους χρησιμεύει σε τίποτα γιατί δεν έχουν τις κατάλληλες (και εξειδικευμένες) γνώσεις προγραμματισμού. Συμπεριλαμβανομένου και εμού που είμαι φοιτητής Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών και ξέρω 2 γλώσσες προγραμματισμού (όχι java όμως). Και θα ήθελα κάποιος αν γνωρίζει να μας πεί εάν το Android είναι 100% open source ή έχει τμήματα τα οποία η Google τα έχει δώσει σαν closed sourced.

Ακόμη θα ήθελα να πω ότι οι custom roms για το Android είναι ακριβώς το ίδιο με το jailbreak στο iphone! οπόταν όλη η θεωρεία σας περί ανοικτού συστήματος καταρρέει... Άλλο η πράξη απο την θεωρεία.

Τελευταία επεξεργασία από: sotoskawasaki, 20/07/2010 - 15:01


#39   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 20/07/2010 - 18:44

Μα θεωρητικα αφου ειναι βασισμενο σε Linux τοτε ειναι open source.
Πρακτικα αν η Google το εχει κανει no-open source τοτε δεν ειναι full open .

#40   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/07/2010 - 22:05

Τα custom Rom δεν έχουν καμία σχέση με το jailbreak. Το rooting και τα su privileges είναι το "jailbreak"

Το android είναι αρκετά ανοιχτό ώστε να μπορείς να περάσεις ότι app θέλεις χωρίς να χρειάζεσαι rooting και χωρίς τον περιορισμό του marketplace. Και επίσης (το έχω ξανά αναφέρει, το marketplace περιλαμβάνει εφαρμογές για rooted phones = cydia apps στο appstore)

Αν κάποιος διαφωνεί το συζητάμε καθώς το android το χρησιμοποιώ 10 μέρες μόνο οπότε δεν θα το παίξω και παντογνώστης.

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 20/07/2010 - 22:07


#41   sils

sils

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2010 - 22:20

Eγω παντος επειδη εχω δουλεψει σε ανδροιδ απο το 1.5 εως το 2.2 νομιζω πως σε λιγο καιρο θα παρει τα πρωτια σε ολους τους τομεις .
Ειδικα οταν αρχισουν να βγαινουν εφαρμογες εφαμιλες με το iphone
παντως απο ταχυτητα interface kai δυνατοτητες ειναι απλα φανταστικα.

#42   Yannis

Yannis

    Rebuilding

  • 2.681 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:GC

Δημοσίευση 20/07/2010 - 22:29

Το Android είναι σίγουρα πάρα πολύ καλό, το λειτουργικό που βλέπει η Nokia και λέει "τόσα χρόνια τι κάναμε..." το ίδιο και η Microsoft η οποία ρίχνει μαύρο δάκρυ γιατί η εξέλιξη του Android και κυρίως το λανσάρισμά του ως το iOS των "άλλων" κινητών είναι μαχαίρι στην καρδιά των Windows Mobile 7 τα οποία ακόμα δεν έχουν κυκλοφορήσει και θα χρειαστούν τουλάχιστον 2-3 bypass για να πάρουν μπροστά (αν πάρουν ποτέ).

Τώρα το "παντως απο ταχυτητα interface kai δυνατοτητες ειναι απλα φανταστικα" είναι ακόμα μια αερολογία... γιατί απλά το Android από τι στιγμή που τρέχει σε ένα σωρό κινητά δεν έχει την ίδια απόδοση, σε κάποια "πετάει" σε κάποια άλλα όχι και τόσο... είναι λίγο εδάφους.

Good things come to those who wait...


#43   sils

sils

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2010 - 22:35

σε εμενα παντως σε htc magic απλα πεταγε!!!!!!!

windows mobile απορα πως αγοραζουν κινητα που εχουν μεσα αυτον τον ιο..χαλια μαυρα omnia 2 to πηρε ενας φιλος μου ωραια συσκευη αλλα ολα πανε αργααααααααααα.....

#44   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 20/07/2010 - 22:36

Aνέκαθεν αυτό ήταν το πλεονέκτημα/μειονέκτημα της Apple ότι φτιάχνει λίγα μηχανήματα δικά της τα υποστηρίζει και πάπαλα.
Υποστηρίζεται το software της από καμιά 15άρα hardware συνδιασμούς υπερκοστολογημένους όσο δεν πάει, και το λειτουργικό τρέχει νερό. Μεγάλο κατόρθωμα βέβαια, από την στιγμή που στην αντίπερα όχθη στηρίζεται ότι κυκλοφορεί σε hardware, και πάλι δείχνει να τα καταφέρνει εξίσου καλά.
Το ίδιο αν παραλληλίσουμε τα γεγονότα θα συμβεί και με το Android. Λόγω της τιμής ακόμα και των φθηνότερων smartphones πχ. wildfire, είναι αυτό που εντέλει θα κυριαρχήσει στην αγορά. Ο χρόνος όπως και να έχει θα δείξει.

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 20/07/2010 - 22:38


#45   tasgr86

tasgr86

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2010 - 22:42

Το Android είναι σίγουρα πάρα πολύ καλό, το λειτουργικό που βλέπει η Nokia και λέει "τόσα χρόνια τι κάναμε..." το ίδιο και η Microsoft η οποία ρίχνει μαύρο δάκρυ γιατί η εξέλιξη του Android και κυρίως το λανσάρισμά του ως το iOS των "άλλων" κινητών είναι μαχαίρι στην καρδιά των Windows Mobile 7 τα οποία ακόμα δεν έχουν κυκλοφορήσει και θα χρειαστούν τουλάχιστον 2-3 bypass για να πάρουν μπροστά (αν πάρουν ποτέ).

Τώρα το "παντως απο ταχυτητα interface kai δυνατοτητες ειναι απλα φανταστικα" είναι ακόμα μια αερολογία... γιατί απλά το Android από τι στιγμή που τρέχει σε ένα σωρό κινητά δεν έχει την ίδια απόδοση, σε κάποια "πετάει" σε κάποια άλλα όχι και τόσο... είναι λίγο εδάφους.

+ 1
Τα windows mobile 2003 που είχα χρησιμοποιήσει ήταν απλά άθλια.Ελπίζω με τα Windows Mobile 7 να βελτιωθούν, για να μεγαλώσει και ο ανταγωνισμός

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες