Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Vodafone Access Gateway - iPhoneHellas Review


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
72 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   VMan

VMan

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/09/2010 - 17:31

Παιδιά καλησπέρα. Το παρέλαβα και εγώ τελικά αλλά δεν μπορώ ακόμα να το συνδέσω. Μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα. Χρησιμοποιώ ως royter το apple airport extreme base station. Το συνδέω κανονικά μέσω ethernet καλωδίου με τον royter. Επίσης έχω κάνει και ενεργοποίηση μέσω του myaccount της Vodafone και έχω λάβει και το sms για επιβεβαίωση της ενεργοποίησης. Το λαμπάκι όμως συνεχίζει να παραμένει κόκκινο.

Μου διαφεύγει κάτι που δεν έχω κάνει? Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.


Τι modem και ISP έχεις ?
DHCP ON?
Firewalls?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   djarte

djarte

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/09/2010 - 17:39

Τι modem και ISP έχεις ?
DHCP ON?
Firewalls?



Εχω ένα modem-router της Belkin το οποίο λειτουργεί μόνο ως modem και έχει γίνει bridge με το Airport extreme base station που λειτουργεί ως wireless router με dhcp κανονικά. Δεν έχω ενεργοποιημένο κάποιο firewall στον router. Επίσης αυτό που μου προκαλεί εντύπωση είναι πως με το VAG συνδεδεδεμένο και παρόλου που το λαμπάκι είναι κόκκινο,το bandwith της γραμμής μου σε τεστ που πραγματοποιώ στο speedtest.net μειώνεται αισθητά. Εάν το βγάλω από την πρίζα τότε αυξάνεται στα φυσιολογικά επίπεδα.

Ο isp μου είναι ο ΟΤΕ/COnn-X και η γραμμή είναι έως 24mbit.

update
Επικοινώνησα με το customer care και μου είπαν ότι θέλει 2 εργάσιμες για να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία παρόλο που μου έχει έλθει sms επιβεβαίωσης. Ισχύει κάτι τέτοιο? Σε σας όταν ήρθε το sms ενεργοποίησης αμέσως είχατε πρόσβαση στις υπηρεσίες του VAG?

Επίσης γνωρίζει κάποιος εάν δεσμεύει από πριν ένα εύρος ζώνης στην γραμμή για να περνάει το data και voice κανάλι από εκεί. Υποπτεύομαι μήπως γίνεται κάτι τέτοιο εξαιτίας των μετρήσεων που λαμβάνω από το speedtest. :blink:

Τελευταία επεξεργασία από: djarte, 22/09/2010 - 17:46


#63   VMan

VMan

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/09/2010 - 18:15

Αν πήρες SMS βλακίες σου είπαν

Όχι δεν δεσμεύει BW, πολύ περίεργη η συμπεριφορά που περιγράφεις

Το WiFi το έχεις ON, αν ΝΑΙ βάλτο OFF και κάνε restart τα πάντα!

Επίσης δοκίμασε το και κατευθείαν στο Modem να δεις αν έχει διαφορά


BTW και εγώ με το ίδιο Αpple router το έχω και παίζει μια χαρά

#64   djarte

djarte

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/09/2010 - 21:16

Αναφέρεσαι στο wifi του iPhone? Ναι on το έχω… Παίζει ρόλο? Επίσης πως γίνεται επανεκκίνηση του VAG? βγάζοντας το από την πρίζα?

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω το macadress του VAG για να μπορέσω να δω εάν παίρνει κανονικά ip? Επίσης η λύση να το βάλω κατευθείαν πάνω στο modem δεν νομίζω να δουλέψει καθώς δεν τρέχει κάποιος dhcp server εκεί.

Ευχαριστώ.

#65   djarte

djarte

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/09/2010 - 21:29

Update

Δηλαδή εσύ φίλε έχεις συνδέσει το VAG απευθείας με καλώδιο στο switch ethernet του airport extreme και δουλεύει κανονικά? Τσέκαρα από το airport utility ποιοι clients είναι πάνω στο και υπάρχει ένας με macadress που ξεκινάει από 28: και δεν είναι ασύρματα συνδεδεμένος. Μπορείς να δεις εάν αρχίζει με 28 η macadress του VAG σου?

Ευχαριστώ.

#66   VMan

VMan

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/09/2010 - 21:49

Αναφέρεσαι στο wifi του iPhone? Ναι on το έχω… Παίζει ρόλο? Επίσης πως γίνεται επανεκκίνηση του VAG? βγάζοντας το από την πρίζα?

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω το macadress του VAG για να μπορέσω να δω εάν παίρνει κανονικά ip? Επίσης η λύση να το βάλω κατευθείαν πάνω στο modem δεν νομίζω να δουλέψει καθώς δεν τρέχει κάποιος dhcp server εκεί.

Ευχαριστώ.


Δεν λέω για το wifi tou iPhone αλλά του Airport να δοκιμάσεις με OFF

Είσαι σίγουρος για το DHCP που λες; Εμένα το modem μοιράζει IPs και το airport είναι παθητικό και παίζει άψογα! Δοκίμασε το!

Σχετικά με την IP του VAG δοκίμασε να κάνεις ping στις πρώτες διευθύνσεις του δικτύου σου και δες ποιά απαντά!! Την macaddress τι την θές??? Δεν θυμάμαι αν το airport δείχνει μόνο τις macaddress από το WiFi του και όχι του Switch, δεν είμαι σπίτι να τσεκάρω!!

Τελευταία επεξεργασία από: VMan, 22/09/2010 - 21:53


#67   djarte

djarte

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/09/2010 - 04:11

Βασικά με την συνδεσμολογία που το έχεις εσύ φίλε μου εάν δεν κάνω λάθος έχεις στήσει το airport base station σαν acess point και όχι σαν wireless router. Θέλω να πω πως ο dhcp server τρέχει στην ουσία στο modem σου και από εκεί μοιράζονται οι διευθύνσεις του δικτύου. Επίσης το NAT το ρυθμίζεις από το interface του modem σου υποθέτω. Εγώ χρησιμοποιώ το modem μόνο για να κάνει διαμόρφωση - αποδιαμόρφωση του σήματος από την dsl γραμμή και τα πακέτα τα στέλνει όπως είναι στο airport το οποίο λειτουργεί πλέον ως router και όχι ως acess point. Δεν ξέρω εάν γίνομαι αντιληπτώς. Ίσως εκεί να οφείλεται το πρόβλημα μου. Εάν και είμαι 99% σίγουρος ότι ο client που βλέπω να έχει πάρει ip στο δίκτυο μου από το base station με την macadress να ξεκινάει από 28: είναι το VAG.

To airport utility δείχνει όλους τους client που είναι συνδεδεμένοι στο δίκτυο είτε είναι ασύρματοι είτε είναι ενσύρματοι. Δίπλα στην macadress δίνει και την ip της συσκευής. Η mac address που υποπτεύομαι ότι είναι η VAG - γιατί δεν υπάρχει άλλη ενσύρματη συσκευή πάνω στο airport base station - απαντάει στο ping κανονικά. Έχει την ip 192.168.1.176. Έχω ορίσει εγώ ο dhcp server να μοιράζει ips από την 192.168.1.170 και πάνω. Δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά τι φταίει. Θα περιμένω και μέχρι αύριο το βράδυ που ολοκληρώνονται οι δύο μέρες και θα επικοινωνήσω ξανά με την Vodafone.



Σε ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον. :rolleyes:

Update

Tο τσέκαρα και όντως το vag παίρνει αυτήν την ip κανονικά. Αρά δεν είναι θέμα ότι δεν βλέπει internet. Το imei της συσκευής σου πόσα ψηφία είναι?

#68   VMan

VMan

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/09/2010 - 08:13

Η συνδεσμολογία σου είναι απολύτως κατανοητή και διαφορετική από την δική μου απλά επειδή ανέφερες Bridge Mode στην αρχή θεώρησα ότι έχουμε το ίδιο setup μιας και εγώ όπως λες έχω στήσει το Airport σαν AP μόνο (Bride Mode).Ίσως και για αυτό να βλέπω macaddress μόνο από WiFi clients. Παρόλα αυτά δεν πιστεύω ότι είναι θέμα συνδεσμολογίας σου

Σχετικά με το VAG SN είναι 20 στο σύνολο χαρακτήρες/ψηφία. Στείλε μια το σειριακό του να συγκρίνω

#69   djarte

djarte

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/09/2010 - 15:37

Ευχαριστώ πολύ φίλε για την βοήθεια. Πριν από λίγο ενεργοποιήθηκε ξαφνικά. Μάλλον ήθελε τελικώς 2 εργάσιμες μέρες όπως μου είπαν. Πάντως οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι απόλυτα θετικές. Με το field test mode πιάνω από -61 έως και -66 db 3G σήμα, σε σχέση με το range πριν που κυμαινόταν από -84db έως και -110db. ;)

#70   Akarag

Akarag

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 06/10/2010 - 00:38

Απλα να πω οτι οταν αλλαζεις sim (π.χ. σε microsim λογω αγορας iphone 4) σταματαει να δουλευει το VAG με αυτον τον συγεκριμενο αριθμο.

Για να ξαναλειτουργησει κανουμε τα εξης:

Συνδεομαστε στο Myaccount στο www.vodafone.gr (αν δεν εχουμε κανει register, το κανουμε)
Παμε στις ρυθμισεις του VAG και εκει διαγραφουμε τον αριθμο μας (του οποιου αλλαξαμε την sim)
Περιμενουμε 1-2 μερες μεχρι να μας ερθει sms.
Επειτα ξαναπαμε στο Myaccount και βαζουμε ξανα το τηλεφωνο μας :)

#71   VMan

VMan

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/10/2010 - 06:08

Απλα να πω οτι οταν αλλαζεις sim (π.χ. σε microsim λογω αγορας iphone 4) σταματαει να δουλευει το VAG με αυτον τον συγεκριμενο αριθμο.

Για να ξαναλειτουργησει κανουμε τα εξης:

Συνδεομαστε στο Myaccount στο www.vodafone.gr (αν δεν εχουμε κανει register, το κανουμε)
Παμε στις ρυθμισεις του VAG και εκει διαγραφουμε τον αριθμο μας (του οποιου αλλαξαμε την sim)
Περιμενουμε 1-2 μερες μεχρι να μας ερθει sms.
Επειτα ξαναπαμε στο Myaccount και βαζουμε ξανα το τηλεφωνο μας :)


Διαφορετικά τηλέφωνο στο Customer Care, πλέον είναι συχνό το case άρα ίσως το κάνουν πιο γρήγορα από εκεί

#72   mitsos_82

mitsos_82

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/12/2010 - 17:12

Γεια σας παιδια,
Ενω λοιπόν η συσκευή δούλευε κανονικά έχει τώρα 4 μέρες που ενώ έχω internet κανονικά(με διαφορετικό πάροχο όμως) η συσκευή δεν δουλεύει, η μάλλον δουλεύει όποτε θέλει αυτή. Το φωτάκι είναι αναμένο κόκκινο, και όποτε του την βαρέσει γίνετε μπλε για κανα 3-4 ώρες και μετά παλι τα ίδια... Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φτέει? Άσχετο αλλά ξέρετε τι ip χρησιμοποιει η συσκευή;

Τελευταία επεξεργασία από: mitsos_82, 08/12/2010 - 17:13


#73   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/04/2011 - 15:32

Πάρε την εκυπηρετηση πελατών, ξέρουν.

IP by default παίρνει δυναμικά απο τον router σου εκτός ειδικών περιπτώσεων.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες