Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Vodafone Access Gateway - iPhoneHellas Review


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
72 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   RobinHood

RobinHood

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2010 - 15:43

παρατήρηση: RobinHood, μέχρι αυτή την ώρα που γράφω, έχεις 6 posts συνολικά σαν user , όλα σε αυτό το topic, και όλα υποστηρίζοντας (έως φανατικά) την παραπάνω συσκευή της vodafone.

Σε όλα τα post ανάλυση σου είναι εξαιρετική, για μία τόσο νέα συσκευή. Πραγματικά μένω έκπληκτος! Ούτε στην Vodafone να δούλευες <_< .

Και κάτι ακόμα, καλώς ήρθες στην παρέα μας, αν δεν κάνω λάθος γράφτηκες μόλις χτες στο forum μας, που κατά τύχη είναι η ίδια μέρα που έγινε το post για την παραπάνω συσκευή.


Τυχαίνει να ξέρω το προϊόν και ναι, να είμαι και φανατικός υποστηρικτής του.

Αν έχεις κάποιο ουσιαστικό σχόλιο η ερώτηση για το femto, με χαρά να στην απαντήσω.

Τελευταία επεξεργασία από: RobinHood, 20/07/2010 - 15:44


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   scarlet

scarlet

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2010 - 15:58

Ακούγεται πολύ χρήσιμο!Ειδικά για εμένα που μένω σε υπόγειο και για να μιλήσω κάνω τον ταρζάν στο παράθυρο..Βέβαια έχω cosmote.Έχει ακουστεί τίποτα για κάτι παρόμοιο από cosmote?

#33   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 20/07/2010 - 16:02

Ακούγεται πολύ χρήσιμο!Ειδικά για εμένα που μένω σε υπόγειο και για να μιλήσω κάνω τον ταρζάν στο παράθυρο..Βέβαια έχω cosmote.Έχει ακουστεί τίποτα για κάτι παρόμοιο από cosmote?



Όχι... τουλάχιστον για το κοντινό μέλλον.
Behind the Scenes...

#34   pyro

pyro

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/07/2010 - 15:56

Πριν απο 10 λεπτά το φωτάκι του VAG μου έγινε μπλε (που σημαίνει ότι λειτουργεί). :)
Το σήμα που δείχνει το 3Gs μου είναι full & 3G σε σχέση με 1-2 γραμμές και GPRS πριν την εγκατάσταση, α και άπειρα dropped calls. Σε δοκιμαστικές κλήσεις που έκανα με ακούγανε καμπάνα. Και δεν μου χρέωσε και τίποτα η voda. Το πρόγραμμα που έχω είναι σχετικά φθηνό (45€) οπότε ρωτήστε και όσοι έχετε χαμηλά προγράμματα, δεν χάνετε τίποτα. Επίσης για όσους είναι απο εδώ τριγύρω: απ'ότι ξέρω στην Ομήρου στη Νέα Σμύρνη δεν έχει άλλο VAG αυτή τη στιγμή. Είχε μόνο 2 και το ένα ήταν κρατημένο.

Well done voda :)

#35   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/07/2010 - 21:00

Πράγματι, αξιέπαινη προσπάθεια του review που έχει βρει απήχηση σε πολλές σελίδες στο δίκτυο.

Το femtocell όντως είναι μια πολλά υποσχόμενη τεχνολογία. Είναι επίσης κι ένα μεγάλο στοίχημα για την Vodafone ως προς το πόσο θα τους βοηθήσει όχι μόνο να διατηρήσουν την πελατειακή τους βάση, αλλά και να την επεκτείνουν κερδίζοντας όλους αυτούς τους πελάτες από άλλες εταιρείες οι οποίοι είχαν προβληματικό σήμα στο σπίτι τους.

Να δούμε αν θα το κερδίσουν.


Ακούγεται πολύ χρήσιμο!Ειδικά για εμένα που μένω σε υπόγειο και για να μιλήσω κάνω τον ταρζάν στο παράθυρο..Βέβαια έχω cosmote.Έχει ακουστεί τίποτα για κάτι παρόμοιο από cosmote?


Όπως πληροφορηθήκαμε, το femtocell είναι μια πολύ διαφορετική περίπτωση από μια συσκευή, όπως π.χ. το iPhone. Δεν είναι ανεξάρτητη, αλλά προϋποθέτει εκτενείς επενδύσεις στο δίκτυο κορμού του παρόχου που την υποστηρίζει.

Έτσι, εκτός και αν άλλες εταιρείες διεξάγουν παράλληλα αντίστοιχες προσπάθειες, προς στιγμήν είναι μόνο διαθέσιμη από την Vodafone.


δηλαδή αντί να βάλουν κεραίες για να έχουν σήμα οι συνδρομητές της vodafone τους χρεώνουν επιπλέον;; σαν να θέλουν να πιάσουν κορόιδα μερικούς …
Κανονικά έπρεπε να το δίνουν δωρεάν σε όλους τους συνδρομητές τους..


Δεν πρόκειται περί κοροϊδίας. Είναι μια υπηρεσία που προσφέρεται σε όποιον την θέλει. Αν κάποιος δεν την θέλει, προφανώς κι έχει κι άλλες επιλογές, όπως π.χ. να αλλάξει δίκτυο. Βέβαια σε περιοχές όπως υπόγεια ή άλλα "dark spots" δεν θα τον καλύψει καμία εταιρεία παρά μόνο ένα femtocell.

Και τέλος, δεν θεωρώ το οποιοδήποτε κόστος ως θέμα. Η συσκευή, ακόμη και σκέτη, είναι εξαιρετικά πιθανό να δίνεται κάτω του κόστους. Στους περισσότερους, ακόμη και πελάτες λιανικής (βλ. pyro) δίνεται και δωρεάν.

#36   giorgoos

giorgoos

    iPH Contributor

  • 962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/07/2010 - 21:34

Απο σημερα το απογευμα χρησιμοποιω πλεον το VAG και μπορω να πω οτι οι διαφορες στο σημα ειναι αξιοσημειωτες απ'οτι πριν.η ασυρματη ισχυς του VAG να υπολογισετε οτι ειναι περιπου ιδια με τοασυρματο router σας.φυσικα η χρηση του εμενα προσωπικα περιοριζεται μονο σε κλησεις και videoκλησεις λογω της υπαρξης 3g,kaθως για τη χρηση internet οταν ειμαι σπιτι χρησιμοποιω wifi.Μενω στη Νικαια και μεσα στο σπιτι ειχα τεραστιο προβλημα με την καλυψη δικτυου.τωρα πλεον οχι.
το μονο κακο που εχει ειναι οι αποσυνδεσεις που μπορει να εχεις,αλλα ακομα ειναι αρχη.
α και η εισοδος του διπλου καλωδιου του VAG ειναι καπως δυσχρηστη.αυτα προς το παρων

#37   VMan

VMan

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/07/2010 - 22:22

Θες μήπως να είσαι λίγο πιο διευκρινιστικός όταν λες οτι έχεις αποσυνδέσεις; Είναι κάτι συστηματικό;

Όσο για την ισχύ εκπομπής είναι όπως γράφει στο review αν έχεις WiFi AP αντίστοιχα χαμηλής ισχύος (<~15mW) τότε ΝΑΙ είναι παρόμοια!!

#38   giorgoos

giorgoos

    iPH Contributor

  • 962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/07/2010 - 22:32

sagem fast 2404 ειναι το router και ειχα μονο μια αποσυνδεση απο το απογευμα μεχρι τωρα και εχω μιλησει αρκετα.Κοιτα,στα σημεια που δεν ειχα καθολου σημα τωρα εχω 4 γραμμες...σε iphone με περασμενη την ios 4.0.1 που εχει μια πιο σχολαστικη απεικονιση της ισχυς του σηματος.

#39   Jimmy Kane

Jimmy Kane

    iPH User

  • 120 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/07/2010 - 22:26

Και από ακτινοβολία; Αυτό δεν το έχει αναφέρει κανένας; εκτώς και αν δεν έχετε πρόβλημα με τον καρκίνο... (λέμε τώρα και μακρυά μας)

#40   Yannis

Yannis

    Rebuilding

  • 2.681 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:GC

Δημοσίευση 25/07/2010 - 22:30

Jimmy Kane αυτό είναι ένα από τα ΑΤΟΥ της συσκευής, η χαμηλή, ΠΟΛΥ χαμηλότερη ακτινοβολία γιατί η εμβέλεια του σήματος είναι μικρότερη αλλά πολύ πιο αποδοτική.

Έτσι και η συσκευή σου (όποιο κινητό και να έχεις) δεν θα "ανεβάζει" την δικιά του ακτινοβολία ψάχνοντας σήμα. Καλύτερα λοιπόν από όλες τις απόψεις, και από την πλευρά της κατανάλωσης της μπαταρίας.

Έχουμε πει, ΠΟΛΥ καλό σήμα, πολύ μικρότερη η κατανάλωση της συσκευή και πολύ μικρότερη και η ακτινοβολία.

Good things come to those who wait...


#41   fillipos

fillipos

    iPH User

  • 102 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/07/2010 - 22:04

Σήμερα μίλησα με το τμήμα εξυπηρέτησης της Voda και το δικαιούμαι δωρεάν. Και μιας και δεν υπάρχει κάλυψη δικτύου 3G στην περιοχή μου, το παράγγειλα!

#42   Akarag

Akarag

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 15/08/2010 - 00:53

Το πήρα και εγώ (δωρεάν) και δουλεύει άψογα. Μένω Βριλησσια κ στο ισόγειο κ στον πρώτο όροφο είχαμε φοβερό πρόβλημα (Έπιανε δεν έπιανε το κινητό) ενώ τώρα όλο το σπίτι παντού έχει φουλ σήμα. . Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.


p.s. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι έχει αρκετα μεγαλύτερη εμβέλεια από το wifi router μου (bautec tw263r4).

#43   VMan

VMan

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2010 - 07:19

Το καλό με το VAG είναι οτι ενώ εκπέμπει λιγότερο από το το WiFi router/AP επειδή παίζει σε licensed και καθαρή συχνότητα με λιγότερες παρεμβολές μπορεί να έχει και μεγαλύτερη εμβέλεια! Άσε που είναι εντελώς διαφορετική η τεχνολογία πρόσβασης του 3G/WCDMA με την αντίστοιχη του WiFi

#44   god21

god21

    iPH Contributor

  • 1.019 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/09/2010 - 19:00

Xmmm κοιτάξτε ένα Screenshort από το προσωπικό μου iPhone 4, με την χρήση του wifi έχω την διπλάσια ταχύτητα απο το Vag...

Αναρτημένη εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από: god21, 05/09/2010 - 19:02


#45   giorgoos

giorgoos

    iPH Contributor

  • 962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/09/2010 - 19:05

με το VAG τι σου δινει ;

εμενα σε wifi οτε μου δινει 13198 klbps και 808 klbps
με VAG 3930 klbps και 345 klbps

Τελευταία επεξεργασία από: giorgoos, 05/09/2010 - 19:12


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες