Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS4 vs Windows Phone 7 Browser Perfomance (Early tests)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
62 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 23/09/2010 - 13:11

Τώρα για το αν αξίζει τα λεφτά του... Τι να σας πω... Έπιασα στα χέρια πριν λίγες μέρες ένα Samsung Galaxy S. Πολύ καλό δεν μπορώ να πω. Ωραίο interface, πολύ γρήγορο και γενικά όμορφο κινητό. Μετά από λίγο όμως έπιασα και ένα iPhone 4 που έχει περίπου την ίδια τιμή. Αμέσως το Samsung μου φάνηκε πλαστικούρα και υπερβολικά μεγάλο. Είναι και θέμα γούστου...


To 3G[s]/3G είχαν χειρότερα πλαστικά από το Galaxy S.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   peterboutsis

peterboutsis

    iPH Contributor

  • 1.031 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:peterboutsis

Δημοσίευση 23/09/2010 - 13:27

To 3G[s]/3G είχαν χειρότερα πλαστικά από το Galaxy S.

κ ήταν πριν ένα κ δύο χρόνια αντίστοιχα..όχι τώρα

#48   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 23/09/2010 - 13:35

κ ήταν πριν ένα κ δύο χρόνια αντίστοιχα..όχι τώρα


Και τι επιχείρημα είναι αυτό τώρα ας πούμε; Πήγαινε σε έναν από τους πολλούς 3G/3G[s] users του forum και πες του ότι το τηλέφωνο τους είναι μια πλαστικούρα να δούμε πως θα αντιδράσουν.
Στην τελική ΟΛΟΙ ή αν όχι όλοι το 99.99% βάζουμε θήκες/ζελατίνες στο πίσω μέρος του 4 οπότε μια πλαστικούρα κουβαλάμε και εμείς. Βρείτε άλλα επιχειρήματα και μην αναλώνεστε στο "πλαστικούρα".

#49   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/09/2010 - 13:36

κ ήταν πριν ένα κ δύο χρόνια αντίστοιχα..όχι τώρα


Εχω δει πολλους να αναφερονται σε αυτο το θεμα σε σχεση με το Galaxy..Προσωπικα και το 3G/S μου εκαναν πιο "τηλεφωνα" οταν το πιανεις στο χερι σου και ας ειναι 2-3 χρονια κατασκυαστικα πισω..Το Galaxy το εχω πιασει το εχω δουλεψει και πραγματικα σαν αισθηση δεν μου κανει καθολου..
Once You Go Mac You Never Go Back

#50   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 23/09/2010 - 13:45

Κάνουν πιο τηλέφωνα....ναι......
Όταν το βάζεις στην θήκη την δερμάτινη,silicone,hard,plastic κλπ κλπ συνεχίζει να κάνε πιο τηλέφωνο?
Το πιο χαζό πράγμα που άκουσα ποτέ ήταν αυτό με την αίσθηση -.-

Τελευταία επεξεργασία από: Telephoner, 23/09/2010 - 13:45


#51   sotoskawasaki

sotoskawasaki

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/09/2010 - 13:52

To 3G[s]/3G είχαν χειρότερα πλαστικά από το Galaxy S.


Δεν ξέρω αν το πλαστικό των 3G/3GS ήταν χειρότερο απο το πλαστικό του Galaxy S, και αν ναι υπο ποιά άποψη χειρότερο. Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι στα μάτια μου (και αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς γιατί ΕΤΣΙ τα βλέπω, εκτός αν φέρει σαν επιχείρημα ότι είμαι στραβός) τουλάχιστον φαινόταν καλύτερης ποιότητας! Αλλά συμφωνώ γενικότερα ότι δεν πρέπει να αναλωνόμαστε στην πλαστικούρα. Επίσεις το επιχείρημα σου για το iphone 4 και την πλαστικούρα ήταν απλά...αποτυχημένο! Την θήκη την βάζεις για προστασία του κινητού. Αν έχεις χρυσό και τον βάζεις σε θήκη για να τον προστατεύσεις πάλι χρυσός είναι. Αν τώρα βάζεις σκ...τά για να τα προστατεύσεις πάλι σκ..τά είναι....Με άλλα λόγια δεν είναι η θήκη που κάνει τι κινητό αλλά το... κινητό!!!

Συγγνώμη για την έκφραση και φιλικά πάντα...

Τελευταία επεξεργασία από: sotoskawasaki, 23/09/2010 - 14:00


#52   peterboutsis

peterboutsis

    iPH Contributor

  • 1.031 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:peterboutsis

Δημοσίευση 23/09/2010 - 13:59

Και τι επιχείρημα είναι αυτό τώρα ας πούμε; Πήγαινε σε έναν από τους πολλούς 3G/3G[s] users του forum και πες του ότι το τηλέφωνο τους είναι μια πλαστικούρα να δούμε πως θα αντιδράσουν.
Στην τελική ΟΛΟΙ ή αν όχι όλοι το 99.99% βάζουμε θήκες/ζελατίνες στο πίσω μέρος του 4 οπότε μια πλαστικούρα κουβαλάμε και εμείς. Βρείτε άλλα επιχειρήματα και μην αναλώνεστε στο "πλαστικούρα".

Δλδ μ λες ότι η "πλαστικούρα" της ZAGG συγκρίνεται με την ολόσωμη πλαστικούρα της Samsung?? δλδ αν ο άλλος πάει κ βάλλει κ αυτός στο galaxy θήκη, τι πρέπει να γίνεται τότε??

είπαμε πνεύμα αντιλογίας αλλά όχι κ έτσι

κ μαλλον ανήκω στο 0,01 που δεν εχεi τπτ στο 4

Τελευταία επεξεργασία από: peterboutsis, 23/09/2010 - 14:00


#53   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 23/09/2010 - 14:07

Δλδ μ λες ότι η "πλαστικούρα" της ZAGG συγκρίνεται με την ολόσωμη πλαστικούρα της Samsung?? δλδ αν ο άλλος πάει κ βάλλει κ αυτός στο galaxy θήκη, τι πρέπει να γίνεται τότε??

είπαμε πνεύμα αντιλογίας αλλά όχι κ έτσι

κ μαλλον ανήκω στο 0,01 που δεν εχεi τπτ στο 4

Για αυτό χάνεις και το σήμα :D
ΑΝΑΒΩ ΦΩΤΙΕΣ mode : on

#54   mfotakis

mfotakis

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/09/2010 - 14:40

Εχει πλάκα που μόλις κάποιος γράψει υπέρ του iPhone είναι φανμποϊ, φανατικός, "τα παίρνει" και άλλα πολλά ενώ όλοι αντίστοιχα οι επικριτές είναι οι απελευθερωτές, επαναστάτες, "ξέρω τη πραγματική αλήθεια" κλπ κλπ.

Γιατί είναι ΤΟΣΟ δύσκολο να καταλαβει κανείς ότι η apple ξοδεύει πολλά εκκατομύρια σε έρευνα για ένα αποτέλεσμα που οι υπόλοιποι βρίσκουν έτοιμο και το αντιγράφουν (άρα στο πουλάνε και φθηνότερα).

Η καινοτομία κοστίζει, δεν είναι νόμος της apple είναι ο τρόπος που κινείται η αγορά. Το νέο προϊον έχει να αντιμετωπίσει -πολύ λογικά- και βρεφικά προβλήματα (πχ. multitasking, bluetooth κτλ) αλλά αν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ είναι σοβαρό και χρήσιμο θα μείνει στην επιφάνεια και ο καταναλωτής θα το προτιμήσει. Νομίζω ότι τα νούμερα πωλήσεων και το πρωτοφανές -για κινήτο τηλέφωνο- hype γύρω από το iPhone μιλάει από μόνο του.

Επειδή όμως το θέμα του τόπικ είναι το συγκριτικό, θα πω δυο λόγια γι' αυτό που είδα στο βίντεο:
Τα wm7 είναι -επιτέλους- μια σοβαρή εναλλακτική στο ios (ναι, θεωρώ ότι το android είναι σα το Linux, πολύ ντόρος τριγύρω του αλλά στη πράξη δε θα περπατήσει ποτέ λόγω της εγγενούς "οpen-source χαμαλέωντα" καταγωγής του). Τα wm7 έχουν ενδιαφέρουσες ιδέες που μένει να τις δούμε στη καθημερινότητα αν έχουν ουσία ή είναι φρου φρου. Επίσης μένει να δούμε τον όγκο του λογισμικού που θα υποστηρίξει τη όποια προσπάθεια.

Γενικά είναι ΚΑΛΟ να υπάρχει ανταγωνισμός στο χώρο αλλά στη παρούσα φάση όποιος αντιλαμβάνεται το τι μπορεί να κάνει μ' ένα iPhone σε σχέση με τα υπόλοιπα "κινητά" σίγουρα έχει κάνει ήδη την επιλογή του.

Υ.Γ.
Το σήμα στο 4αρι μου στέκεται μια χαρά σε αντίθεση με το blackberry της γυναίκας μου και τα android των φίλων.

Τελευταία επεξεργασία από: mfotakis, 23/09/2010 - 14:47


#55   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/09/2010 - 14:48

Γενικά είναι ΚΑΛΟ να υπάρχει ανταγωνισμός στο χώρο αλλά στη παρούσα φάση όποιος αντιλαμβάνεται το τι μπορεί να κάνει μ' ένα iPhone σε σχέση με τα υπόλοιπα "κινητά" σίγουρα έχει κάνει ήδη την επιλογή του.


Πολλοί την κάνανε την επιλογή τους, έχεις δίκαιο. Απλά κάποιοι την πάτησαν και βρίσκονται συνεχώς σε θέση άμυνας.

#56   mfotakis

mfotakis

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/09/2010 - 14:58

Πολλοί την κάνανε την επιλογή τους, έχεις δίκαιο. Απλά κάποιοι την πάτησαν και βρίσκονται συνεχώς σε θέση άμυνας.


Γι' αυτό και το " ...όποιοι αντιλαμβάνονται..." 8)

#57   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/09/2010 - 15:16

Ακριβώς, στο αντιλαμβάνονται αναφέρομαι και εγώ. Βλέπεις το να κανείς επιλογή προϋπόθεση είναι πάνω από όλα η αντίληψη. Είτε αυτό αφορά στην αντίληψη πως υπάρχει δυνατότητα επιλογής ή στην αντίληψη του αν ή επιλογή είναι πετυχημένη ή όχι ή ακόμα και να αντιληφθείς πως δεν είχες αντιληφθεί τι μπορείς και τι δεν μπορείς να κανείς με την επιλογη σου. Με αντιλαμβάνεσαι;

#58   mfotakis

mfotakis

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/09/2010 - 15:36

Ακριβώς, στο αντιλαμβάνονται αναφέρομαι και εγώ. Βλέπεις το να κανείς επιλογή προϋπόθεση είναι πάνω από όλα η αντίληψη. Είτε αυτό αφορά στην αντίληψη πως υπάρχει δυνατότητα επιλογής ή στην αντίληψη του αν ή επιλογή είναι πετυχημένη ή όχι ή ακόμα και να αντιληφθείς πως δεν είχες αντιληφθεί τι μπορείς και τι δεν μπορείς να κανείς με την επιλογη σου. Με αντιλαμβάνεσαι;


Έλα πες την αλήθεια... δε θες πραγματικά να μιλήσεις για την υποκειμενικότητα της καταναλωτικής αντίληψης ως μέσο έκφρασης των κοινωνικών αντιλήψεων περί... αντίληψης...

Σωστά?

Τελευταία επεξεργασία από: mfotakis, 23/09/2010 - 15:37


#59   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/09/2010 - 15:54

Χαίρομαι που με αντιλαμβάνεσαι.

#60   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 23/09/2010 - 16:09

Δεν ξέρω αν το πλαστικό των 3G/3GS ήταν χειρότερο απο το πλαστικό του Galaxy S, και αν ναι υπο ποιά άποψη χειρότερο. Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι στα μάτια μου (και αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς γιατί ΕΤΣΙ τα βλέπω, εκτός αν φέρει σαν επιχείρημα ότι είμαι στραβός) τουλάχιστον φαινόταν καλύτερης ποιότητας! Αλλά συμφωνώ γενικότερα ότι δεν πρέπει να αναλωνόμαστε στην πλαστικούρα. Επίσεις το επιχείρημα σου για το iphone 4 και την πλαστικούρα ήταν απλά...αποτυχημένο! Την θήκη την βάζεις για προστασία του κινητού. Αν έχεις χρυσό και τον βάζεις σε θήκη για να τον προστατεύσεις πάλι χρυσός είναι. Αν τώρα βάζεις σκ...τά για να τα προστατεύσεις πάλι σκ..τά είναι....Με άλλα λόγια δεν είναι η θήκη που κάνει τι κινητό αλλά το... κινητό!!!Συγγνώμη για την έκφραση και φιλικά πάντα...


Κοίταξε να δείς, όταν μιλάμε για το uber/μάω/θεόσταλτο desing και ποιότητα κατασκευής ενός apple προϊόντος και εσύ πας και το βάζεις σε θήκη ναι παραπάνω μ'αρέσει ένα Galaxy S ας πούμε. Για την ποιότητα των πλαστικών αν θέλεις άνοιξε ένα thread και βάλε ερώτηση πόσα άτομα έχουν ραγίσει το πλαστικό του τηλεφώνου τους είτε στην βάση, είτε στο headphones jack είτε, είτε, είτε.

Δλδ μ λες ότι η "πλαστικούρα" της ZAGG συγκρίνεται με την ολόσωμη πλαστικούρα της Samsung?? δλδ αν ο άλλος πάει κ βάλλει κ αυτός στο galaxy θήκη, τι πρέπει να γίνεται τότε?? είπαμε πνεύμα αντιλογίας αλλά όχι κ έτσικ μαλλον ανήκω στο 0,01 που δεν εχεi τπτ στο 4


Η πλαστικούρα της zagg, της speck, της incase, της της της, όταν τοποθετείται πάνω στο 4 αυτόματα το κάνει ισάξιο στο μάτι ενός πλαστικού τηλεφώνου. Αν εσύ ψυχολογικά ικανοποιείσαι με την σκέψη πως από μέσα είναι γυάλινο είναι άλλο θέμα (το εσύ πάρτο γενικά καθώς απ'ότι διάβασα δεν βάζεις θήκες). Για ποιότητα κατασκευής όπως έχω πεί 100.000 φορές το καλύτερο τηλέφωνο μέχρι στιγμής ήταν το πρώτο, το 2G. Οι μόνοι κάτοχοι που μπορούσαν να μιλήσουν για την πλαστικούρα του 3G ή των άλλων μετέπειτα smartphones ήταν εκείνοι.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες