Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ελληνικό πληκτρολόγιο στην iPhone v2.1- v2.2 - Greek keyboard for v2.1 - v2.2


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
321 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#271   gabriella

gabriella

    iPH Enthousiast

  • 577 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 11/12/2008 - 14:28

Μετα τι γινετε με τις επαφες? Για καποιον λογο δεν μπορω να κανω update τις επαφες μου απο το outlok μου τα σβηνει ολα.
Απο τοτε που αλλαξα pc δεν μπορω να τις επαναφερω μεσο itunes



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#272   lrbill

lrbill

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/12/2008 - 23:58

Quote

Καλησπέρα παιδιά δηλαδή για να δω αν κατάλαβα καλά, πρέπει να βάλω 1ο το Greek Keyboard και μετά 2ο το Native iGreek  για να δουλευουν και η αλφάβητο από δεξιά?

Αν κάνω λάθος για πείτε μου με τη σειρά που πρέπει να μπουν ευχαριστώ.


Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος?
Ευχαριστω

#273   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/12/2008 - 00:10

Quote

Καλησπέρα παιδιά δηλαδή για να δω αν κατάλαβα καλά, πρέπει να βάλω 1ο το Greek Keyboard και μετά 2ο το Native iGreek  για να δουλευουν και η αλφάβητο από δεξιά?

Αν κάνω λάθος για πείτε μου με τη σειρά που πρέπει να μπουν ευχαριστώ.


Απ ό,τι κατάλαβα εννοείς την μπάρα με την αλφάβητο στις επαφές (contacts).

Αν σε ενδιαφέρει μόνο αυτή, θα σου πρότεινα να εγκαταστήσεις μόνο το Greek Keyboard (π.χ. L2). Αν δεν εμφανιστεί η μπάρα, δοκίμασε να πας στο iTunes και να εξαναγκάσεις τον συγχρονισμό των επαφων (για μια φορά) από τον υπολογιστή στο κινητό (αν δεν απατώμαι είναι στην καρτέλα general κάτω κάτω) και μετά συγχρόνισε.


#274   gabriella

gabriella

    iPH Enthousiast

  • 577 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 12/12/2008 - 11:47

Καλησπερα, sepsis περασα εχθες το ελληνικο πληκτρολογιο μεσο cydia σε ευχαριστω.

#275   gabriella

gabriella

    iPH Enthousiast

  • 577 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 12/12/2008 - 11:48

Μηπος ξερεις το αλλο που ρωτησα εχθες ? Απο τοτε αλλαξα PC δεν μπορω να κανω sync τις επαφες μου απο το Outlook.(αν βοηθαει αλλαξα office, απο office XP  τωρα εχω office 2003)
Ειχα προσπαθησει  (αφου εχασα ολες τις επαφες μια φορα) να κανω μια καινουργια εγγραφη Επαφης. Η καινουργια επαφη δεν παει στις ......Επαφες..... (Outlook), αλλα παει στο .....Αποτελεσματα αναζητησεις......?

#276   ntrim

ntrim

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/12/2008 - 19:11

Επανέρχομαι, με αρνητικά αποτελέσματα δυστυχώς!

Σήμερα επιχείρησα, για τρίτη φορά, να περάσω το ελληνικό πληκτρολόγιο στο iPhone 3g firmware 2.2 (ξεκλείδωτο από Vodafone).
Όπως και τις προηγούμενες 2 φορές, τελειώνω χωρίς πρόβλημα όλη την διαδικασία με το PwnageTool 2.2.1, περνάω τα ελληνικά, επιλέγω τα ρώσικα κ.λ.π. και όλα δουλεύουν τέλεια, ελληνικά, sorting επαφών κ.λ.π.

Όμως, το τηλέφωνο δεν βρίσκει πάροχο κινητής τηλεφωνίας. Την 1η φορά είχα δοκιμάσει με κάρτα Cosmote και τις επόμενες 2 φορές με κάρτα Vodafone. Στην καρτέλλα Settings/Carrier δίνει Not Available και πάνω αριστερά στην οθόνη, εκεί που είναι το όνομα του παρόχου, δεν δίνει τίποτα, ούτε No Service, παρά μόνο τις τελείες (μηδενικό ή μη υπάρχον σήμα).

Αν έχει κανείς καμμιά ιδέα, ευπρόσδεκτη.


#277   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 14/12/2008 - 19:18

Η διαδικασία είναι η εξής:
restore σε 2.2->activation μέσω itunes->jailbreak.
Λογικά αυτό δεν έκανες

#278   ntrim

ntrim

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/12/2008 - 19:30

Quote

Η διαδικασία είναι η εξής:

restore σε 2.2->activation μέσω itunes->jailbreak.

Λογικά αυτό δεν έκανες


Όπως αναφέρω και πιο πάνω, το τηλέφωνο είναι ήδη σε 2.2 και λειτουργεί κανονικά με Cosmote πριν γίνει το Jailbreak.
Απλά δοκίμασα και με Vodafone, αλλά τζίφος.

#279   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 14/12/2008 - 19:35

Ε, πριν κάνεις το jailbreak πρέπει να κάνεις activation μέσω iTunes με την κάρτα που χρησιμοποιείς αλλιώς δεν θα χεις σήμα μετά. Εν ολίγοις, πρέπει να τα ξανακάνεις πάλι

#280   ntrim

ntrim

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/12/2008 - 19:41

Quote

Ε, πριν κάνεις το jailbreak πρέπει να κάνεις activation μέσω iTunes με την κάρτα που χρησιμοποιείς αλλιώς δεν θα χεις σήμα μετά. Εν ολίγοις, πρέπει να τα ξανακάνεις πάλι


Συγγνώμη αν δεν έγινα σαφής, αλλά στο τηλέφωνο έγινε activation με την κάρτα της Vodafone (και της Cosmote την 1η φορά), λαμβάνει και κάνει κλήσεις κανονικά πριν το Jailbreak. Απλά μετά το Jailbreak δεν γίνεται αυτό. Περίμενα κάποια ώρα, άλλαξα θέση για καλύτερο σήμα, άλλαξα κάρτες, αλλά τίποτα.


#281   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 14/12/2008 - 19:50

Δοκίμασε ένα reset network settings αλλιώς μάλλον πρέπει να ξανακάνεις restore στην 2.2, να το συνδέσεις στο iTunes για activation και μετά jailbreak

#282   ntrim

ntrim

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/12/2008 - 20:06

Quote

Δοκίμασε ένα reset network settings αλλιώς μάλλον πρέπει να ξανακάνεις restore στην 2.2, να το συνδέσεις στο iTunes για activation και μετά jailbreak


OK, Thanks

#283   pavlitos

pavlitos

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/12/2008 - 03:45

Όταν βάζω το Ελληνικό πληκτρολόγιο το space και το διπλανό του κουμπί είναι στα Ρώσσικα...
Help

Edit: Greeklish to Greek

Update: NVM solved

#284   sundaze643

sundaze643

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/12/2008 - 23:10

Τα έκανα όλα με τον πρώτο τρόπο και όλα οκ!!Βλέπω όμως στις φωτό του δεύτερου τρόπου πως μπορείς να ''κλείσεις'' τα τονισμένα γράμματα ή να βάλεις κεφαλαία..Πως γίνετε αυτό?

υγ:κατέβασα το αρχείο ελληνικής γραμ. που προτείνετε..

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Έβαλα την source,και επέλεξα αυτά που ήθελα..Παρατήρησα πως σε όλα τα screenshots των ελληνικών πληκτρολογιών μέσα από τις sources στο cydia,το πλήκτρο ''space'' γράφει πάνω ''κενό''.Όποια έκδοση και αν δοκίμασα όμως (L1,L2,L3, και τις Lite),στο πληκτρολόγιο μου καθώς έγραφα μνμ,έγραφε ''space''..Μόλις πατούσα την υδρόγειο και έκανα εναλλαγή γλωσσών,στιγμιαία πάνω στο πλήκτρο space,εμφάνιζε ρώσσικα και αμέσως αυτοδιορθωνόταν σε ''space''.

1.Γίνεται να το αλλάξουμε και να γράφει 'κενό' αντί για 'space';;

2.Οι εκδόσεις Lite,τι διαφορά έχουν από τις υπόλοιπες;;Βασικά θα είχα καταλάβει την διαφορά αν ήξερα τι σημαίνει 'contact sort' (κάτι τέτοιο?).

#285   gorgotzolas

gorgotzolas

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/12/2008 - 12:58

Καλημέρα.
Έχω 3G v. 2.2 JB και δοκίμασα να περάσω με την χειροκίνητη διαδικασία (SSH) το Ελληνικό πληκτρολόγιο Greek keyboard v1.0.
Όλα καλά εκτός του βήματος :

"6. Ενεργοποιούμε το Ρωσικό πληκτρολόγιο από Settings->General->Keyboard->International Keyboards "

Στα διαθέσιμα για επιλογή πληκτρολόγια,δεν μου εμφανίζει καθόλου το Ρώσικο :o
Έχει όλα τα άλλα,εκτός απο το Ρώσικο.  :-[

Τα TextInput_ru (signed version) και TextInput_ru.artwork,καθώς και το αρχείο keyboard-ru.plist ,
τα έχω κάνει στα σωστά paths copy.Έχει γίνει και restart-shutdown του τηλεφώνου.

Και αν θυμάμαι καλά,δεν είχε ποτέ στην λίστα το Ρώσικο πληκτρολόγιο.

Έχει παρουσιαστεί σε κάποιον άλλο το ίδιο πρόβλημα ; Καμμιά ιδέα-πρόταση ;  ???

edit: Αφού με τσάντισε,δοκίμασα με τον 2ό τρόπο μέσω Cydia και πλέον έχω Ελληνικό Πληκτρολόγιο.
Ευχαριστώ !


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες