Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Jailbreakme.com: Jailbreak για ΟΛΑ τα μοντέλα iPhone, iPad και iPod Touch απευθείας από την συσκευή σας!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2956 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1561   manolaskakis

manolaskakis

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/09/2010 - 22:08

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά γιατί εχω διαβάσει από εδώ μέσα και τις 2 απόψεις..
Αν θες να κάνεις jailbreak σε 3g (και οχι σε 3gs) γλιτώνεις την διαδικασία με τα SHSH και το Downgrade?
Γιατί πολλοί λένε οτι αν έχεις 3g δεν έχεις πρόβλημα κτλ..
Τελικά τι ισχύει?
Αν όχι, η διαδικασία είναι η ίδια? έπρεπε δηλαδή να κρατηθούν τα shsh και μετά να περαστεί η 4.0.2 και μετά downgrade στην 4.0.1 και jailbreak?
Αν δεν με ενδιαφέρει η 4xxx θα μπορέσω να του βάλω την 3.1.2 ή 3.1.3 χωρίς διαδικασίες

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1562   hellenicsun

hellenicsun

    iPH Enthousiast

  • 572 μηνύματα
  • Twitter:@FotisVNakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:hellenicsun

Δημοσίευση 03/09/2010 - 05:35

Απλώς γράφω για να σας ενημερώσω πως μάλλον είδα κι εγώ το φως! Downgrade σε 3.1.3 από 4.0.2, jailbrake μέσω του iphone safari και πλέον απολαμβανω ένα 3G με custom background, multitasking και κυρίως με αποκρισιμοτητα και ταχύτητα.

#1563   nknknk

nknknk

    iPH User

  • 191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2010 - 07:59

Οκ ,μετα απο μιαμιση μερα μου εβγαλε στο cydia "this device has SHSHs on file for iphone OS/iOS: 4.0, 4.0.1"

Τουτεστιν οτι μπορω να κανω upgrade το firmwire στο 4.0 και στο 4.0.1

Απο την στιγμη ομως που δεν μου βγαζει το 3.1.2 ή το 3.1.3 σημαινει οτι εαν μελλοντικα αν θελω να κανω downgrade σε αυτα,δεν θα μπορω...σωστα?(βεβαια στο cydia καπου γραφει "upgrading to 3.1.3?Read this")

Πρεπει να σωσω καποια SHSH αρχεια τωρα ,πριν προχωρησω στο οτιδηποτε?

Επισης μια αλλη απορια ειναι γιατι να θελω να κανω downgrade?(αυτο επειδη και μονο εχω διαβασει καποιους φιλους που δεν καιγονται για την εκδοση 4.0.1 και θελουν να μεινουν στις 3.1.2 και 3.1.3)

Προσπαθω να βαλω την σκεψη μου σε μια ταξη και να καταλαβω καποια βασικα πραγματα,πριν προχωρησω σε αυτα που μου εγραψε ο φιλος ntinaras12...

Πληροφοριακα το κινητο μου ειναι 3G 16GB αγορασμενο απο voda με firmwire 3.1.2 (ειχα κανει την διαδικασια με blackra1n).

Τελευταία επεξεργασία από: nknknk, 03/09/2010 - 08:01


#1564   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/09/2010 - 09:11

Οκ ,μετα απο μιαμιση μερα μου εβγαλε στο cydia "this device has SHSHs on file for iphone OS/iOS: 4.0, 4.0.1"

Τουτεστιν οτι μπορω να κανω upgrade το firmwire στο 4.0 και στο 4.0.1

Απο την στιγμη ομως που δεν μου βγαζει το 3.1.2 ή το 3.1.3 σημαινει οτι εαν μελλοντικα αν θελω να κανω downgrade σε αυτα,δεν θα μπορω...σωστα?(βεβαια στο cydia καπου γραφει "upgrading to 3.1.3?Read this")

Πρεπει να σωσω καποια SHSH αρχεια τωρα ,πριν προχωρησω στο οτιδηποτε?

Επισης μια αλλη απορια ειναι γιατι να θελω να κανω downgrade?(αυτο επειδη και μονο εχω διαβασει καποιους φιλους που δεν καιγονται για την εκδοση 4.0.1 και θελουν να μεινουν στις 3.1.2 και 3.1.3)

Προσπαθω να βαλω την σκεψη μου σε μια ταξη και να καταλαβω καποια βασικα πραγματα,πριν προχωρησω σε αυτα που μου εγραψε ο φιλος ntinaras12...

Πληροφοριακα το κινητο μου ειναι 3G 16GB αγορασμενο απο voda με firmwire 3.1.2 (ειχα κανει την διαδικασια με blackra1n).

Εφ' όσον έχεις 3G πας όπου θες και όποτε θες. Δεν ισχύουν οι περιορισμοί της apple (μόνο για 3GS & 4)
Απλά με shift & restore βάζεις όποια έκδοση iOS επιθυμείς.

Τελευταία επεξεργασία από: kdelios, 03/09/2010 - 09:13


#1565   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/09/2010 - 09:15

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά γιατί εχω διαβάσει από εδώ μέσα και τις 2 απόψεις..
Αν θες να κάνεις jailbreak σε 3g (και οχι σε 3gs) γλιτώνεις την διαδικασία με τα SHSH και το Downgrade?
Γιατί πολλοί λένε οτι αν έχεις 3g δεν έχεις πρόβλημα κτλ..
Τελικά τι ισχύει?
Αν όχι, η διαδικασία είναι η ίδια? έπρεπε δηλαδή να κρατηθούν τα shsh και μετά να περαστεί η 4.0.2 και μετά downgrade στην 4.0.1 και jailbreak?
Αν δεν με ενδιαφέρει η 4xxx θα μπορέσω να του βάλω την 3.1.2 ή 3.1.3 χωρίς διαδικασίες

Εφ' όσον έχεις 3G πας όπου θες και όποτε θες. Δεν ισχύουν οι περιορισμοί της apple (μόνο για 3GS & 4)
Απλά με shift & restore βάζεις όποια έκδοση iOS επιθυμείς.
Δεν χρειάζεται να περάσεις την 4.0.2 και μετά να κάνεις downgrade στην 4.0.1
Πας κατευθείαν (shift & restore & επιλέγεις την 4.0.1)

#1566   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/09/2010 - 09:17

Αυτό τον τρόπο τον έχω διαβάσει αλλά θέλω αν γίνεται να τον αποφύγω.
Εγώ άλλο πράγμα ρώτησα. Το θέμα μου είναι αν η αναβάθμιση που μου
προτείνει το itunes σε 4.0.1 (στην φωτό που πόσταρα)θα γίνει κανονικά ή θα κολλήσει?

Από την στιγμή που κυκλοφόρησε επίσημα η 4.0.2 αποκλείεται το iTunes να σου προτείνει να βάλεις την 4.0.1.
Η διαδικασία που σου προτάθηκε παραπάνω είναι μονόδρομος, εφ' όσον δεν θες να πας στην 4.0.2
Δεν θα έχεις πρόβλημα. Κάντο και εμείς εδώ είμαστε!

#1567   nknknk

nknknk

    iPH User

  • 191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2010 - 09:58

Δηλαδη οσοι εχουμε το 3g μπορουμε να ανεβοκατεβαινουμε firmwire πολυ ευκολοτερα...καλο αυτο!(Απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει αναγκη να σωθουν τα SHSH αρχεια)

Αρα απο την διαδικασια που μου εγραψε ο ntinaras12 στην σελιδα 77,μηπως θα πρεπει να αφαιρεσω καποια μερη της?Και αν ναι,ποια?

#1568   Ntinaras12

Ntinaras12

    iPH Member

  • 276 μηνύματα
  • Twitter:@Dchriso
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:Ntinaras

Δημοσίευση 03/09/2010 - 10:10

Αρα απο την διαδικασια που μου εγραψε ο ntinaras12 στην σελιδα 77,μηπως θα πρεπει να αφαιρεσω καποια μερη της?Και αν ναι,ποια?


Για το 3G, ξεχνάς ό,τι έχει να κάνει με SHSH και κοιτάς μόνο για: host files, DFU, custom restore

#1569   delapo

delapo

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Delapo

Δημοσίευση 03/09/2010 - 10:26

Έχω 4 με 4.0.1. και jb. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το εξής: μετά το jb το facetime εμφανίζεται κανονικά στο μενού, όπως και πριν, αλλά όταν προσπαθώ να το χρησιμοποιήσω κάνει την κλήση, δείχνει ότι προσπαθεί να συνδεθεί αλλά μετά τίποτα! Έμενα με δείχνει κανονικά η κάμερα αλλά δεν συνδέεται για να δω τον άλλο συνομιλητή. Πρέπει να κάνω κάτι επειδή έκανα jb? Ευχαριστώ.-

#1570   panosfl22

panosfl22

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2010 - 10:33

Εφ' όσον έχεις 3G πας όπου θες και όποτε θες. Δεν ισχύουν οι περιορισμοί της apple (μόνο για 3GS & 4)
Απλά με shift & restore βάζεις όποια έκδοση iOS επιθυμείς.
Δεν χρειάζεται να περάσεις την 4.0.2 και μετά να κάνεις downgrade στην 4.0.1
Πας κατευθείαν (shift & restore & επιλέγεις την 4.0.1)


αν δεν κανω λαθος και στο 3gs μπορεις να πας κατευθειαν σε 4.0.1 απο μικροτερη, 3.1.3 παραδειγμα, απευθειας με shift & restore (εφοσον εχεις βεβαια τα shsh τησ 4.0.1) χωρις να χρειαζεται να πας στην 4.0.2 πρωτα και μετα downgrade

#1571   ALBA

ALBA

    iPH newbie

  • 64 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2010 - 10:36

Από την στιγμή που κυκλοφόρησε επίσημα η 4.0.2 αποκλείεται το iTunes να σου προτείνει να βάλεις την 4.0.1.
Η διαδικασία που σου προτάθηκε παραπάνω είναι μονόδρομος, εφ' όσον δεν θες να πας στην 4.0.2
Δεν θα έχεις πρόβλημα. Κάντο και εμείς εδώ είμαστε!


Και τότε αυτό το μήνυμα που βγάζει το itunes (μέχρι και χθες το βράδυ γιατί τώρα δεν είμαι στο σπίτι για να το τσεκάρω) τί είναι?
Το μήνυμα λέει ξεκάθαρα για αναβάθμιση στην 4.0.1

...και πιο συγκεκριμένα μου βγάζει αυτό το μήνυμα



#1572   luigi

luigi

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 03/09/2010 - 10:50

σορυ ρε παιδια αλλα δεν χερω που να ρωτησω.... γνωριζει καποιοσ αν το ρεπο του sinful παιζει σε iphone 4 να το περασω η οχι??? η καποιο αλλο ρεπο που να εχει το ifile και διαφορα αππ... ευχαριστω....

#1573   tugito

tugito

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/09/2010 - 10:57

σορυ ρε παιδια αλλα δεν χερω που να ρωτησω.... γνωριζει καποιοσ αν το ρεπο του sinful παιζει σε iphone 4 να το περασω η οχι??? η καποιο αλλο ρεπο που να εχει το ifile και διαφορα αππ... ευχαριστω....


Δουλεύει.

#1574   luigi

luigi

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 03/09/2010 - 11:03

ευχαριστω ... αλλα δεν μου λεσ ειναι δοκιμασμενο ετσι .... μην φαει κανα σκαλομα και πρεπει να κανω ρεστορ μετα.. εχω το iphone 4 με 4.01

#1575   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/09/2010 - 11:42

αν δεν κανω λαθος και στο 3gs μπορεις να πας κατευθειαν σε 4.0.1 απο μικροτερη, 3.1.3 παραδειγμα, απευθειας με shift & restore (εφοσον εχεις βεβαια τα shsh τησ 4.0.1) χωρις να χρειαζεται να πας στην 4.0.2 πρωτα και μετα downgrade

Σωστά

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες