Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Προστατευθείτε από το exploit που χρησιμοποιεί το jailbreakMe.com


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
121 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   gas4metal

gas4metal

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2010 - 04:38

Α και όσον αφορά το πως γίνεται uninstall το fix, προς Θεού, δεν χρειάζεται να κάνετε restore! Το fix εγκαθίσταται στο Cydia κανονίκα, ως pdfExploitWarner (έτσι το βρήκα στο δικό μου iphone τουλάχιστον). Συνεπώς απεγκαθίσταται κανονικά από το Cydia.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 03/08/2010 - 08:08

Με αφορμή αυτό το ποστ θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι δεν κινδυνεύει μόνο το iPhone σας αλλά και ο υπολογιστής σας (pc & mac). Τα PDF είναι κλασσική "πόρτα" για να τρέξει κάποιος κώδικα εν αγνοία σας παρακάμπτοντας το firewall, ειδικά τώρα πια που στο πρότυπο του PDF επιτρέπεται να περιέχει και JavaScript. Το κενό ασφαλείας το έχει παραδεχτεί η adobe και πρότεινε να αφειρέσουμε μέχρι νεοτέρας ένα .dll το οποίο όμως αποτρέπει το acrobat reader από το να δουλεύει.

Μια πιο πρακτική λύση είναι να αφαιρέσετε εξ ολοκλήρου το acrobat reader και στη θέση του να βάλετε κάποιο άλλο PDF reader που δεν είναι bloated, όπως πχ το foxit reader. Μάλιστα το συγκεκριμένο έχει επιλογή να απενεργοποιεί από προεπιλογή τα links και τα scripts στα PDF αρχεία και έτσι είστε πιο ασφαλείς.

Δυστηχώς στο iOS θα πρέπει να περιμένουμε την κίνηση της Apple για να διορθώσει την τρύπα, οπότε μέχρι τότε προσοχή στο τι ανοίγετε! Ο comex άνοιξε το κουτί της Πανδώρας για καλό σκοπό και σίγουρα θα το εκμεταλλευτούν επιτήδιοι, ειδικά με τη δημοτικότητα που έχει πια το iOS.

Τέλος θα ήθελα να πω ότι τώρα πια, με τη δύναμη που έχουν οι browsers τα firewall είναι επί της ουσίας άχρηστα, και όλες επιθέσεις γίνονται με τη συναίνεση του χρήστη. Δεν έχει σημασία αν έχετε pc ή Mac, μιας και ο κίνδυνος δεν είμαι οι ιοί, αλλά τα προσωπικά σας δεδομένα (logins σε e-banking, αριθμοί πιστωτικής κλπ).

#33   teo18480

teo18480

    iPH Contributor

  • 1.142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2010 - 08:24

Δηλαδη ρε παιδια καθηστε,εγω που θελω να κρατησω clean συσκευη αναγκαζομαι να κανω jailbreak για να αποφυγω τις "κακοβουλες σκεψεις"??Οτι να 'ναι ρε Apple ,οτι να 'ναι..

#34   teo18480

teo18480

    iPH Contributor

  • 1.142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2010 - 08:28

Και όταν βγει το update που κλείνει την τρύπα, άντε να βρεθεί νέο exploit για jailbreak.

Είναι πολύ σοφό να κρατήσετε τα SHSH blobs σας για να μπορείτε να κάνετε restore στην 4.0 ή 4.0.1.



μα γιατι να κρατησεις τα shsh blobs αφου λεμε πως υπαρχει προβλημα ασφαλειας στο συγκεκριμενο firmware...Εσυ αν δεν βγει exploit για jailbreak στην 4.0.2 θα γυρισεις στην προβληματικη απο θεμα ασφαλειας 4.0.1??Ρε παιδια το παν ειναι ειναι η ασφαλεια των δεδομενων μας και της συσκευης μας,οχι το jailbreak στην συγκεκριμενη στιγμη...

#35   liana88

liana88

    iPH Member

  • 343 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 03/08/2010 - 09:13

δεν καταλάβαίνω τι νόημα έχει όταν πχ πάω να ανοίξω οποιοδήποτε pdf(πχ το προγραμμα τις εξεταστικής μου) να μου εμφανίζεται αυτό το μνμ :blink:
δλδ γιατί να υπάρχει προηδοποίηση σε όλα και όχι μπλοκάρισμα μόνο των επιβλαβών? κάτι σαν antivirus

Τελευταία επεξεργασία από: liana88, 03/08/2010 - 09:18


#36   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 03/08/2010 - 09:25

Ναί, το βρίσκω λογικό να φτιαχτεί μια database με όλα τα pdf του γαλαξία και μετά να τα διαχωρίσουν σε κακόβουλα και μή.

#37   liana88

liana88

    iPH Member

  • 343 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 03/08/2010 - 09:27

αστειο?
δεν δουλεύουν έτσι τα antivirus. κατεβάζουν πρώτα και μετά ελέγχουν. είναι σπαστικό να εμφανίζεται αυτό το μνμ συνέχεια

#38   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 03/08/2010 - 09:33

Mιλάμε για pdf δεν μιλάμε για ιστοσελίδες. Με 200.000.000 encodings και έναν αριθμό ο οποίος δεν είναι καν υπολογίσιμος πως θα ελεγχθούν; Και το ζητάς αυτό από μια παρέα 5-6 ατόμων οι οποίοι κάνουν τον χαβαλέ τους, βγάζουν κάποια λεφτά και νιώθουν ψιλοεπαναστάστες. Μάλιστα...
Αν το βρίσκεις σπαστικό απεγκατέστησε το και απλά πρόσεχε που μπαίνεις και τι πατάς. Ούτως ή άλλος το λάθος βρίσκεται πάντα ανάμεσα στο PC και την καρέκλα.

#39   liana88

liana88

    iPH Member

  • 343 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 03/08/2010 - 09:46

Mιλάμε για pdf δεν μιλάμε για ιστοσελίδες. Με 200.000.000 encodings και έναν αριθμό ο οποίος δεν είναι καν υπολογίσιμος πως θα ελεγχθούν; Και το ζητάς αυτό από μια παρέα 5-6 ατόμων οι οποίοι κάνουν τον χαβαλέ τους, βγάζουν κάποια λεφτά και νιώθουν ψιλοεπαναστάστες. Μάλιστα...
Αν το βρίσκεις σπαστικό απεγκατέστησε το και απλά πρόσεχε που μπαίνεις και τι πατάς. Ούτως ή άλλος το λάθος βρίσκεται πάντα ανάμεσα στο PC και την καρέκλα.


είναι σαν να σ λέει κάποιος όποτε πας να στείλεις sms: "ξέρεις κάτι? θα χρεωθείς είσαι σίγουρος?"
τεσπα επειδή έχω τελειώσει πληροφορική και ασχολούμαι με προγραμματισμό το συγκεκριμένο δεν αποτελεί λύση για το πρόβλημα. απλά πάει να το "ρίξει" στο χρήστη

#40   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 03/08/2010 - 09:48

Οι ερωτησεις/απαντησεις που δεν ειχαν καμια σχεση με το συγκεκριμενο θεμα μεταφερθηκαν εδω.

#41   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 03/08/2010 - 09:50

είναι σαν να σ λέει κάποιος όποτε πας να στείλεις sms: "ξέρεις κάτι? θα χρεωθείς είσαι σίγουρος?"
τεσπα επειδή έχω τελειώσει πληροφορική και ασχολούμαι με προγραμματισμό το συγκεκριμένο δεν αποτελεί λύση για το πρόβλημα. απλά πάει να το "ρίξει" στο χρήστη


Δεν πάει να το ρίξει στο χρήστη ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΡΧΗΣ ευθύνη του χρήστη (εφόσον αποδεχθούμε φυσικά ότι είναι τραγικό κενό ασφαλείας της Apple το οποίο θα καλυφθεί άμεσα) να προστατέψει τον εαυτό του. Και στην τελική ειλικρινά, πόσα pdf κατεβάζεις την ημέρα ας πούμε και το βρίσκεις τόσο ενοχλητικό;

#42   liana88

liana88

    iPH Member

  • 343 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 03/08/2010 - 09:52

το πρόβλημα μου δεν είναι τόσο στο κάθε πόσο θα εμφανιζεται αλλά στο ότι δεν είναι λύση στο πρόβλημα. anyway

#43   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 03/08/2010 - 09:56

Σε αυτό συμφωνούμε απόλυτα, απλά τη λύση στο πρόβλημα πρέπει να τη δώσει η Apple και όχι η dev-team, δεν είναι κάποιο λάθος της dev-team όλο αυτό.

#44   liana88

liana88

    iPH Member

  • 343 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 03/08/2010 - 09:58

ναι δεν φταίνε σε τπτ οι άνθρωποι. να μας βοηθήσουν προσπαθούν :)

#45   dakis

dakis

    iPH Contributor

  • 1.304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:dakis

Δημοσίευση 03/08/2010 - 10:05

το περασα στο iphone μεσω ifile μετα λεει να το κανουμε εγκατασταση... εγω ομως οταν παταω πανω μου λεει ανοιγμα με..... τι παταω? :mellow: ευχαριστω!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες