Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Προστατευθείτε από το exploit που χρησιμοποιεί το jailbreakMe.com


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
121 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   Leonidas25

Leonidas25

    iPH Contributor

  • 1.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2010 - 11:52

Οποιος εχει προβλημα με το mobile terminal μπορει να βαλει το repo μου και θα βρει την τελευταια εκδοση του mobile terminal !!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   Tuscanigr

Tuscanigr

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Cosmic!

Δημοσίευση 03/08/2010 - 11:55

Το παιδι πιο πανω μιλαει για το expoit (deb αρχειο), οχι το jailbreak.


Ακριβως! Απλα το εκανα εγκατασταση και τωρα τρωει σκαλομα το ρολοι και θελω να το βγαλω! Δεν θα αντεξω restore παλι :-(((

#63   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 03/08/2010 - 11:56

Φιλε mike blah blah δεν σκεφτηκα να μυρισω τα νυχια μου να δω αν λεει για το jailbreak ή το deb αρχειο.
Συγνωμη δεν θα ξαναγινει...θα παρω κανενα mendium next time να μου πει γιατι εγω δεν εχω το χαρισμα... :(
To moobile terminal εχει ανεβει και σε αλλα repoZ.

#64   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 03/08/2010 - 11:57

Δηλαδή για να καταλάβω. Το jailbreak της τελευταίας έκδοσης του iOS έγινε διαφορετικά απο τα υπόλοιπα jailbreaks και εκεί βρέθηκε τρύπα, σωστά?
Αν είναι έτσι, τότε πάω πάσο.

Επείσης, αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί κακόβουλα μόνο αν κάποιος χρησιμοποιεί PDF αρχεία απο διάφορες άγνωστες πηγές. Άρα το ρίσκο είναι μικρό κατα την γνώμη μου.


Γενικα κατα καιρους βρισκουν διαφορα exploits τα οποια μπορουν να χρησιμοποιησουν για να υλοποιησουν μια μεθοδο jailbreak.
Αποφασιζουν ομως καθε φορα ποιο ειναι αυτο πανω στο οποιο θα στηριχθουν.

Στην προκειμενη περιπτωση το exploit αυτο αφορα ολα τα iOS (παιζει να ειναι και αυτο που το βρηκαν πιο ευκολα, εδω και παρα πολυ καιρο) και για αυτο το jailbreak απο το jailbreakme.com καλυπτει ολες τις πιθανες εκοδσεις λειοτυργικου.

Συφωνω σε αυτο που λες. Υπαρχει ρισκο ειτε εχεις jailbreak ειτε οχι, αλλα ειναι μικρο. Ποσες φορες χρειαστηκε να ανοιξει καποιος pdf απο αγνωστη πηγη. Προσωρινα μπορεις να προστατευτεις με το warner, αλλα λογικα πολυ συντομα η Apple θα κυκλοφορησει νεα εκδοση iOS που θα το κλεινει. Παιζει να την εχουν ετοιμη ηδη...

Οποτε μετα θα ψαχνουμε για νεα μεθοδο jialbreak...

#65   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 03/08/2010 - 12:00

Φιλε mike blah blah δεν σκεφτηκα να μυρισω τα νυχια μου να δω αν λεει για το jailbreak ή το deb αρχειο.
Συγνωμη δεν θα ξαναγινει...θα παρω κανενα mendium next time να μου πει γιατι εγω δεν εχω το χαρισμα... :(
To moobile terminal εχει ανεβει και σε αλλα repoZ.


Καλα χαλαρωσε, δε σε βρισαμε κιολας! Πολυ ευεξαπτοι ειστε μερικοι...

Πριν παρεις κανενα medium που λες, κανε πρωτα τον κοπο να διαβασεις τον τιτλο του θεματος στο οποιο ποσταρεις:

Προστατευθείτε από το exploit που χρησιμοποιεί το jailbreakMe.com, με αναλυτικες οδηγιες για το πως το κανεις εγκατασταση.

#66   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 03/08/2010 - 12:03

Γενικα κατα καιρους βρισκουν διαφορα exploits τα οποια μπορουν να χρησιμοποιησουν για να υλοποιησουν μια μεθοδο jailbreak.
Αποφασιζουν ομως καθε φορα ποιο ειναι αυτο πανω στο οποιο θα στηριχθουν.

Στην προκειμενη περιπτωση το exploit αυτο αφορα ολα τα iOS (παιζει να ειναι και αυτο που το βρηκαν πιο ευκολα, εδω και παρα πολυ καιρο) και για αυτο το jailbreak απο το jailbreakme.com καλυπτει ολες τις πιθανες εκοδσεις λειοτυργικου.

Συφωνω σε αυτο που λες. Υπαρχει ρισκο ειτε εχεις jailbreak ειτε οχι, αλλα ειναι μικρο. Ποσες φορες χρειαστηκε να ανοιξει καποιος pdf απο αγνωστη πηγη. Προσωρινα μπορεις να προστατευτεις με το warner, αλλα λογικα πολυ συντομα η Apple θα κυκλοφορησει νεα εκδοση iOS που θα το κλεινει. Παιζει να την εχουν ετοιμη ηδη...

Οποτε μετα θα ψαχνουμε για νεα μεθοδο jialbreak...

Στην περιπτωση μας με το jailbreakme.com εφτιαξαν exploit για το PDF καθως αυτο τους επιτρεπει να τρεξει τον κωδικα απλα απο ενα download ενος αρχειου με slide to unlock.
Οποτε σκεφτηκε την ευκολια ο comex και η ομαδα του για να παρουσιασουν κατι το τρομερο....ελα ομως που δεν ειναι τρομερο αλλα χαζο.
Οσο για αυτα που λετε για το λειτουργικο....γεματο τρυπες ειναι..απλα αμα δεν ασχοληθει ο κομεξ και ο καθε κομεξ να τις βγαλει στην επιφανεια δεν καταλαβαινει κανενας τιποτα.

#67   anthopa

anthopa

    iPH newbie

  • 64 μηνύματα
  • Twitter:@ianthapo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/08/2010 - 12:04

Παιδια μην παιδευεστε αδικα. Πηγαίνετε στο cydia. Καντε εγκατασταση το PDF loading Warner. Και τέλος. Αυτό είναι ένα tweak που κάνει όλη αυτή την διαδικασία για μας αυτόματα. Το δοκίμασα και δουλευει.

Τελευταία επεξεργασία από: anthopa, 03/08/2010 - 12:06


#68   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 03/08/2010 - 12:04

Καλα χαλαρωσε, δε σε βρισαμε κιολας! Πολυ ευεξαπτοι ειστε μερικοι...

Πριν παρεις κανενα medium που λες, κανε πρωτα τον κοπο να διαβασεις τον τιτλο του θεματος στο οποιο ποσταρεις:

Προστατευθείτε από το exploit που χρησιμοποιεί το jailbreakMe.com, με αναλυτικες οδηγιες για το πως το κανεις εγκατασταση.

Αν προσεξεις γιεται χαμος με το jailbreak,iOS,exlpoit,.deb etc.
Anyway just delete the posts....

#69   gas4metal

gas4metal

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2010 - 12:09

Ακριβως! Απλα το εκανα εγκατασταση και τωρα τρωει σκαλομα το ρολοι και θελω να το βγαλω! Δεν θα αντεξω restore παλι :-(((


Ξέρεις φίλε μου και τα 2 προβλήματά σου τα είχα εγώ χθες και η απάντησή σου ήταν μέσα στο ίδιο το topic, 2 σελίδες πριν.

Και ξαναλέω: ναι, υπάρχει πρόβλημα στο ρολόι.
Δεν είναι κάτι που μπορεί ο χρήστης να διορθώσει

Και όσον αφορά το πως γίνεται uninstall το fix, προς Θεού, δεν χρειάζεται να κάνετε restore! Το fix εγκαθίσταται στο Cydia κανονίκα, ως pdfExploitWarner (έτσι το βρήκα στο δικό μου iphone τουλάχιστον). Συνεπώς απεγκαθίσταται κανονικά από το Cydia.

#70   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 03/08/2010 - 12:09

Αν προσεξεις γιεται χαμος με το jailbreak,iOS,exlpoit,.deb etc.
Anyway just delete the posts....


Οντως γινεται ενας χαμος... και πολυ κακο για το τιποτα...
Δεν εχω να σβησω κατι...

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 03/08/2010 - 12:09


#71   hostolis

hostolis

    iPH Enthousiast

  • 428 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2010 - 12:11

Στην περιπτωση μας με το jailbreakme.com εφτιαξαν exploit για το PDF καθως αυτο τους επιτρεπει να τρεξει τον κωδικα απλα απο ενα download ενος αρχειου με slide to unlock.
Οποτε σκεφτηκε την ευκολια ο comex και η ομαδα του για να παρουσιασουν κατι το τρομερο....ελα ομως που δεν ειναι τρομερο αλλα χαζο.
Οσο για αυτα που λετε για το λειτουργικο....γεματο τρυπες ειναι..απλα αμα δεν ασχοληθει ο κομεξ και ο καθε κομεξ να τις βγαλει στην επιφανεια δεν καταλαβαινει κανενας τιποτα.

Έφτιαξαν;;; ΕΦΤΙΑΞΑΝ;;;;;
Τσι τσι τσι, ας γελάσω κινέζικα!

Φίλε μου τα έχεις μπερδέψει λιγο τα πράγματα. Τα exploit δεν τα «φτιάχνεις», προυπάρχουν στο λειτουργικό/bootrom οπουδήποτε και απλά ψάχνεις να τα βρεις.

Τελευταία επεξεργασία από: hostolis, 03/08/2010 - 12:11


#72   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/08/2010 - 12:14

O BigBoss έδωσε στην κυκλοφορία πριν από λίγο ένα patch με την ονομασία PDF loading warner μέσω του Cydia το οποίο διορθώνει το πρόβλημα .

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 03/08/2010 - 12:14

ezgif_com_crop_2.gif


#73   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 03/08/2010 - 12:18

Έφτιαξαν;;; ΕΦΤΙΑΞΑΝ;;;;;
Τσι τσι τσι, ας γελάσω κινέζικα!

Φίλε μου τα έχεις μπερδέψει λιγο τα πράγματα. Τα exploit δεν τα «φτιάχνεις», προυπάρχουν στο λειτουργικό/bootrom οπουδήποτε και απλά ψάχνεις να τα βρεις.

Σοζ μαν...μπερδεψα τις λεξεις :Ρ Βρηκαν ηθελα να πω αλλα με τον χαμο που υπαρχει πραγματικα δεν ξερω τι γραφω :Ρ

#74   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 03/08/2010 - 12:23

O BigBoss έδωσε στην κυκλοφορία πριν από λίγο ένα patch με την ονομασία PDF loading warner μέσω του Cydia το οποίο διορθώνει το πρόβλημα .


Πιο προβλημα διορθωνει?

#75   omorfonios

omorfonios

    iPH Contributor

  • 1.647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 03/08/2010 - 12:24

O BigBoss έδωσε στην κυκλοφορία πριν από λίγο ένα patch με την ονομασία PDF loading warner μέσω του Cydia το οποίο διορθώνει το πρόβλημα .


το έβαλα τώρα το PDF loading warner τώρα δεν χρειάζεται να κάνω την διαδικασία που γραφει ο οδηγός? :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες