Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Προστατευθείτε από το exploit που χρησιμοποιεί το jailbreakMe.com


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
121 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 04/08/2010 - 04:28

και σε σένα στο ρολόι το έβγαλε?

..ναι!

..Εκανες αυτό που σου είπα!

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   yomak

yomak

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/08/2010 - 04:31

όχι δεν το δοκίμασα γιατί περνάω κάποιες εφαρμογές και κάνει sync ..θα το δοκιμάσω αργότερα και θα ποσταρο!!

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 04/08/2010 - 04:39
Greeklish


#108   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 04/08/2010 - 04:39

όχι δεν το δοκίμασα γιατί περνάω κάποιες εφαρμογές και κάνει sync ..θα το δοκιμάσω αργότερα και θα ποσταρο!!

OK!

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#109   yomak

yomak

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/08/2010 - 04:53

στα 8 cancel δεν ξαναβγήκε...

#110   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 04/08/2010 - 04:57

στα 8 cancel δεν ξαναβγήκε...

...;-)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#111   yomak

yomak

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/08/2010 - 05:03

thanks...

#112   corduroy27

corduroy27

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/08/2010 - 19:10

δεν καταλάβαίνω τι νόημα έχει όταν πχ πάω να ανοίξω οποιοδήποτε pdf(πχ το προγραμμα τις εξεταστικής μου) να μου εμφανίζεται αυτό το μνμ :blink:

Εγώ προσωπικά δεν πρόκειται να το εγκαταστήσω το fix γιατί πολύ απλά δεν έχω να φοβηθώ κάτι :)


Συμπερασματικά, ως απάντηση στα παραπάνω...

Πόσα λίγα ξέρεις... Ένα phising e-mail attachment, ένα "τυχαίο" λινκ, μία hacked σελίδα σε ένα legit site, 8α μπορούσε ακόμα να είναι λινκ μέσα από app που ανοίγει externally στο Safari. Πολλοί οι τρόποι που κάποιος θα μπορούσε να τρέξει arbitrary code στο iDevice σου μέσω αυτού του exploit. This is BIG, δεν είναι ένα απλό exploit, τώρα το γνωρίζουν όλοι! Και γι αυτό όλοι θα έπρεπε να προστατευτούν.

Δε χρειάζεται να ανοίξεις ένα pdf χειροκίνητα. Μπορεί ένα λινκ να σε οδηγήσει σε μία σελίδα (πχ http://www.rom.uga.e...application.pdf) ή οποία αντί nα είναι κανονική html σελίδα, είναι απλά ένα πειραγμένο pdf αρχείο με το εκάστοτε malicious javascript. Το safari του θα προσπαθήσει να ανοίξει το pfd αυτόματα, γιατί έτσι είναι ρυθμισμένο για ευκολία, και θα τρέξει τον κώδικα. Ως τότε όμως θα είναι αργά.

Ακόμα και αν η Apple "μπαλώσει" την τρύπα δεν μπορεί να κάνει πολλά. Η τρύπα στην πραγματικότητα είναι τα pdf, αυτά δίνουν ένα πολύ δελεαστικό package για hackers να φορτώσουν τον εκάστοτε κώδικά τους. Αυτό ισχύει και για iDevices, και για Windows, και για Linux. Και ύστερα που η Adobe έδωσε το πράσινο φως για embedded javascript.. all hell broke lose!

Είναι πολύ σοβαρό το κενό ασφαλείας που έχει δημιουργηθεί. Για παράδειγμα, επειδή λέτε ότι δε φοβάστε, καταλάβατε ότι το jailbreakme.com άνοιξε αρχείο pdf; ;)

Ναι, μπορείτε να την πατήσετε χωρίς να το πάρετε χαμπάρι...


Να συμπληρώσω επίσης, την πιθανότητα, (με κάποιο τρόπο), να μπορεί να γίνει ένα τέτοιο άνοιγμα underground.
Χωρίς να φαίνεται δηλαδή ότι ανοίγει κάτι και να γίνεται όλο αυτό "αθόρυβα".
Έχει και παραέχει λοιπόν λόγο ύπαρξης αυτή η ειδοποίηση, ώστε είτε από κάποιο λάθος πάτημα,
είτε από φαινομενικά ακίνδυνη χρήση της συσκευής, να υπάρχει alarm.

Από κει και πέρα όμως, δεν ξέρω αν το έχετε προσέξει αλλά ο συγκεκριμένος τρόπος προστασίας, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΕΙΑ!!!
Διαβάστε λίγο καλύτερα την περιγραφή του PDF Loading Warner...

Αναρτημένη εικόνα

Οπότε ΚΑΙ το περνάμε ΚΑΙ γενικά έχουμε λίγο το νου μας.
Εκτός αν δε μας πολυενδιαφέρει το θέμα "ασφάλεια", λόγω του ότι π.χ. δεν έχουμε κάτι σημαντικό στο κινητό μας.

Τέλος, δεν υπάρχει θέμα Restore και επαναφοράς σε προηγούμενες εκδόσεις, αφού λέγεται ΞΕΚΑΘΑΡΑ, ότι αφορά ΟΛΑ ΤΑ iOS...

Τελευταία επεξεργασία από: corduroy27, 05/08/2010 - 19:20


#113   Akanti

Akanti

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/08/2010 - 14:59

Εγώ ξέρω ότι τα pixels και o κύκλος που φαίνονται στο boot screen, είναι το .pdf file (exploit), δηλαδή ο τρόπος με τον οποίο ανακαλύφθηκε αυτό το jailbreak (το κενό όπως λένε)... Ωραία..

Τελευταία επεξεργασία από: Akanti, 12/08/2010 - 15:02


#114   SolidSnake

SolidSnake

    iPH Contributor

  • 1.586 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/08/2010 - 18:13

Εγώ ξέρω ότι τα pixels και o κύκλος που φαίνονται στο boot screen, είναι το .pdf file (exploit), δηλαδή ο τρόπος με τον οποίο ανακαλύφθηκε αυτό το jailbreak (το κενό όπως λένε)... Ωραία..



Μην τα ξαναλέμε το έχει πει ο comex άπειρες φορές, τα pixelάκια είναι shellcode που χρησιμοποίησε το exploit για να κάνει jailbreak την συσκευή κ αποθηκεύτηκαν στο frame buffer

#115   sellia

sellia

    iPH Addict

  • 898 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G

Δημοσίευση 12/08/2010 - 18:23

βγήκε το pach στο cydia για όσους ενδιαφέρονται.
Το έβγαλε στα σημερινά new με time 19:22:01

#116   ioannk8

ioannk8

    iPH User

  • 167 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/08/2010 - 19:56

ολα αυτα οφορουν μονο συσκευες με ios 4.X.X ? δηλαδη σε 3.Χ.Χ δεν εχει νοημα να το βαλουμε?

και εγω παντως με το ρολοι εχω το ιδιο προβλημα οταν παω στο μενου global clock μου βγαζει 8-9 φορες το warning pdf...

#117   ioannk8

ioannk8

    iPH User

  • 167 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/08/2010 - 20:07

αυτο που λεει το παιδι παραπανω για το patch στο cydia ειναι διαφορετικο απ το pdf warning . τι ακριβως κανει το patch?

να βαλουμε και το pdf patch και pdf Exploit Warner ?

#118   ggian

ggian

    iPH Enthousiast

  • 532 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:ggiann

Δημοσίευση 30/08/2010 - 15:01

αυτο που λεει το παιδι παραπανω για το patch στο cydia ειναι διαφορετικο απ το pdf warning . τι ακριβως κανει το patch?

να βαλουμε και το pdf patch και pdf Exploit Warner ?

οταν βαλεις το pdf patch δεν υπαρχει λογος πλεον να εχεις το pdf Exploit Warner αφου διορθωνει την τρυπα ασφαλειας
τουλαχιστον απο οσα εχω καταλαβει

Τελευταία επεξεργασία από: ggian, 30/08/2010 - 15:03


#119   animalinstict

animalinstict

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/09/2010 - 00:18

3oς τρόπος)
1. Κατεβάστε το .deb αρχείο, συνδεθείτε μέσω SSH και αντιγράψτε το στο /var/mobile της συσκευής.

2. Τρέξτε το αρχείο:

a. Μέσω του Terminal:

ssh root@IP address
alpine
dpkg -i file.deb



Να κάνω μια ερώτηση: το αρχείο που κατέβασα απο το Link έχει όνομα "com.willstrafach.pdfexploitwarner_1.0.0-4_iphoneos-arm.deb"
Το έκανα copy στο var/mobile και έκανα αυτα που περιγράφονται στο Terminal αλλά μου έγραψε:
dpkg:error processing file .deb (--install):
cannot access archive: no such a file or directory
errors were encountered while processing:
file.deb

μήπως είναι λάθος το αρχείο που κατέβηκε απο το Link ή μήπως πρέπει να το κάνω rename σε file.deb???

#120   petr00kos

petr00kos

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/09/2010 - 01:38

προφανως εισαι σε λαθος directory η το αρχειο σου δεν εχει σωστο ονομα. Κανε cd /var/mobile μεσω του τερμιναλ κανε ενα ls να βεβαιωθεις οτι εχει περαστει σωστα το αρχειο και υστερα dpkg -i το-ονομα-του-αρχειου.deb. Αμα σου φαινεται δυσκολο βαλε στο cydia αυτό το repo και κανε install το PDF Loading Warner 1.2-1

Τελευταία επεξεργασία από: petr00kos, 01/09/2010 - 01:39


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες