Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Προστατευθείτε από το exploit που χρησιμοποιεί το jailbreakMe.com


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
121 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 03/08/2010 - 14:58

Ρε παιδια νομιζω ειναι απλα τα πραγματα... Οσοι δεν πολυσχολουνται με pdf αρχεια ή ανοιγουν μονο γνωστα δε βρισκω το λογο που θα πρεπει να τρομοκρατουνται...
Τωρα οι hardcore users ας προχωρησουν σε αυτη τη λυση.
Εγω θα περιμενω το fix της... Microsoft εεεεε sorry... Apple ηθελα να πω ;-)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   maninas

maninas

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/08/2010 - 16:15

Ρε παιδια νομιζω ειναι απλα τα πραγματα... Οσοι δεν πολυσχολουνται με pdf αρχεια ή ανοιγουν μονο γνωστα δε βρισκω το λογο που θα πρεπει να τρομοκρατουνται...
Τωρα οι hardcore users ας προχωρησουν σε αυτη τη λυση.
Εγω θα περιμενω το fix της... Microsoft εεεεε sorry... Apple ηθελα να πω ;-)

Δε χρειάζεται να ανοίξεις ένα pdf χειροκίνητα. Μπορεί ένα λινκ να σε οδηγήσει σε μία σελίδα (πχ http://www.rom.uga.e...application.pdf) ή οποία αντί nα είναι κανονική html σελίδα, είναι απλά ένα πειραγμένο pdf αρχείο με το εκάστοτε malicious javascript. Το safari του θα προσπαθήσει να ανοίξει το pfd αυτόματα, γιατί έτσι είναι ρυθμισμένο για ευκολία, και θα τρέξει τον κώδικα. Ως τότε όμως θα είναι αργά.

Ακόμα και αν η Apple "μπαλώσει" την τρύπα δεν μπορεί να κάνει πολλά. Η τρύπα στην πραγματικότητα είναι τα pdf, αυτά δίνουν ένα πολύ δελεαστικό package για hackers να φορτώσουν τον εκάστοτε κώδικά τους. Αυτό ισχύει και για iDevices, και για Windows, και για Linux. Και ύστερα που η Adobe έδωσε το πράσινο φως για embedded javascript.. all hell broke lose!

Τελευταία επεξεργασία από: maninas, 03/08/2010 - 16:16


#93   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 03/08/2010 - 18:01

Εγώ προσωπικά δεν πρόκειται να το εγκαταστήσω το fix γιατί πολύ απλά δεν έχω να φοβηθώ κάτι :)



Ρε παιδια νομιζω ειναι απλα τα πραγματα... Οσοι δεν πολυσχολουνται με pdf αρχεια ή ανοιγουν μονο γνωστα δε βρισκω το λογο που θα πρεπει να τρομοκρατουνται...
Τωρα οι hardcore users ας προχωρησουν σε αυτη τη λυση.
Εγω θα περιμενω το fix της... Microsoft εεεεε sorry... Apple ηθελα να πω ;-)

Είναι πολύ σοβαρό το κενό ασφαλείας που έχει δημιουργηθεί. Για παράδειγμα, επειδή λέτε ότι δε φοβάστε, καταλάβατε ότι το jailbreakme.com άνοιξε αρχείο pdf; ;)

Ναι, μπορείτε να την πατήσετε χωρίς να το πάρετε χαμπάρι...

#94   trixotoulis

trixotoulis

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2010 - 18:10

παιδιά με τι προγραμμα κατεβάσατε το deb?προσπαθησα αλλα δεν τα καταφερα.βεβαια μετα βγηκε στο cydia to patch pdf-warner οποτε ειμαστε οκ προσωρινα.κατά τη γνωμη μου θα κινηθει η apple να κλεισει την τρύπα,οποτε δεν χρειάζεται να πανικοβάλλεται καποιος

#95   trixotoulis

trixotoulis

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2010 - 18:18

έλεος με το iOS 4 πια.... με το που έβαλα το PDF loading warner σέρνεται η συσκευή! έκανα και reboot!



ελπιζω να το βαλες απο big boss γιατι έχει 2.σε μενα κανονικα δεν αλλαξε τίποτα

#96   maninas

maninas

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/08/2010 - 18:18

βεβαια μετα βγηκε στο cydia to patch pdf-warner οποτε ειμαστε οκ προσωρινα.κατά τη γνωμη μου θα κινηθει η apple να κλεισει την τρύπα,οποτε δεν χρειάζεται να πανικοβάλλεται καποιος

Λόγος πανικού φυσικά και δεν υπάρχει, αυτός ο τρόπος διανομής malware υπάρχει αρκετό καιρό τώρα και πρόκειται για το latest trend in malware distributing μαζί με τα rootkits.

Όμως, είναι σημαντικό να καταλάβουμε ότι η Apple, το μόνο που μπορεί να "μπαλώσει" είναι η τρύπα στο iOS ώστε να μην μπορεί να γίνει jailbroken με αυτή τη διαδικασία και απλά να βάλει και εκείνη επίσημα ένα PDF warner, τίποτα παραπάνω. Θα μπορούσε να κάνει disable το javascript στα PDF, αλλά αυτό προσωπικά το βρίσκω εξαιρετικά απίθανο.

Υ.Γ. Για όσους γουστάρουν το φανατισμό και θέλουν να τσαντιστούν με κάποιον, για όλα αυτά φταίει η Adobe.

Τελευταία επεξεργασία από: maninas, 03/08/2010 - 18:23


#97   trixotoulis

trixotoulis

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2010 - 18:22

Λόγος πανικού φυσικά και δεν υπάρχει, αυτός ο τρόπος διανομής malware υπάρχει αρκετό καιρό τώρα και πρόκειται για το latest trend in malware distributing μαζί με τα rootkits.

Όμως, είναι σημαντικό να καταλάβουμε ότι η Apple, το μόνο που μπορεί να "μπαλώσει" είναι η τρύπα στο iOS ώστε να μην μπορεί να γίνει jailbroken με αυτή τη διαδικασία και απλά να βάλει και εκείνη επίσημα ένα PDF warner, τίποτα παραπάνω. Θα μπορούσε να κάνει disable το javascript στα PDF, αλλά αυτό προσωπικά το βρίσκω εξαιρετικά απίθανο.



προσωπικα πιστευω οτι η apple εχει δει την τρυπα απλα περιμενει μια εμπορικη συμφωνια με adobe reader το οποιο ας πουμε στο iphone απλα θα ανοιγει ολα τα pdf χωρις να περνανε απο safari.γι αυτο λεμε οτι καλο ειναι να υπαρχει το jailbreaking για να πιέζει καταστάσεις

#98   maninas

maninas

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/08/2010 - 18:27

προσωπικα πιστευω οτι η apple εχει δει την τρυπα απλα περιμενει μια εμπορικη συμφωνια με adobe reader το οποιο ας πουμε στο iphone απλα θα ανοιγει ολα τα pdf χωρις να περνανε απο safari.γι αυτο λεμε οτι καλο ειναι να υπαρχει το jailbreaking για να πιέζει καταστάσεις

Αυτό δε διορθώνει απολύτως τίποτα. Ετσι και αλλιώς μέσα από το Safari ανοίγει ένα instance του Adobe reader. Τι μέσα στο Safari, τι έξω.. it's all the same. Αφού το Adobe Reader έχει javascript runtime environment το θέμα είναι τελειωμένο.

Τελευταία επεξεργασία από: maninas, 03/08/2010 - 18:28


#99   trixotoulis

trixotoulis

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2010 - 18:32

Αυτό δε διορθώνει απολύτως τίποτα. Ετσι και αλλιώς μέσα από το Safari ανοίγει ένα instance του Adobe reader. Τι μέσα στο Safari, τι έξω.. it's all the same. Αφού το Adobe Reader έχει javascript runtime environment το θέμα είναι τελειωμένο.



να ρωτησω κατι.ενα deb σαν κι αυτο του exploit που διορθωνε προσωρινα το προβλημα πως θα μπαινε στο var/mobile?με τι το ανοιγεις για να το πας στο ssh?ευχαριστω και συγγνωμη αν σε ζαλισα.

#100   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 03/08/2010 - 23:28

Δεν το ανοιγεις.Το κατεβαζεις και απλα το πηγαινεις στην διαδρομη που λεει το πρωτο post και μετα μεσω του iFile το τρεχεις και ετοιμος.

#101   trixotoulis

trixotoulis

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/08/2010 - 23:34

Δεν το ανοιγεις.Το κατεβαζεις και απλα το πηγαινεις στην διαδρομη που λεει το πρωτο post και μετα μεσω του iFile το τρεχεις και ετοιμος.



ελα το χω.στη διαδρομη που λεεί το πρώτο post.δηλαδη?αυτο μου λειπει μόνο.

#102   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 03/08/2010 - 23:36

Nαι το στελνεις εκει και μετα ανοιγεις το iFile απο το κινητο πας παλι σε αυτη την διαδρομη και πατας πανω του και μετα πατας εκει που λεει installer και ετοιμος.

#103   yomak

yomak

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/08/2010 - 03:43

οκ παιδιά... εγώ τσίμπησα ένα τέτοιο warning. άνοιξα το ρολόι και μου έβγαλε ένα μύνημα να κάνει Load το pdf και πατάω cancel αλλά δεν κάνει κάτι. κλείνω την εφαρμογή και αυτό παραμένει εκεί (για το warning μιλάω). μόνο με restart εκαφανίζεται... έχει κανείς καμία ιδέα... ?

#104   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 04/08/2010 - 04:05

οκ παιδιά... εγώ τσίμπησα ένα τέτοιο warning. άνοιξα το ρολόι και μου έβγαλε ένα μύνημα να κάνει Load το pdf και πατάω cancel αλλά δεν κάνει κάτι. κλείνω την εφαρμογή και αυτό παραμένει εκεί (για το warning μιλάω). μόνο με restart εκαφανίζεται... έχει κανείς καμία ιδέα... ?

.....πατησε καμιά 10αριά φορές το cancel συνεχόμενα, και κανονικά θα φύγει. (μου έτυχε και εμένα) από την στιγμή που δεν είναι μια άγνωστη 'σελίδα', πιστεύω, και χωρίς να γνωρίζω τίποτα παραπάνω, ότι δεν έχεις φόβο..??

Τώρα γιατί το έβγαλε σε μια εφαρμογή όπως το ρολόι, αφήνω την απάντηση στους ειδικούς..??

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 04/08/2010 - 04:07

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#105   yomak

yomak

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/08/2010 - 04:22

και σε σένα στο ρολόι το έβγαλε?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες