Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Appstore vs Android Market


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
75 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Appstore vs Android Market (179 μέλη έχουν ψηφίσει)

Προτιμάτε to Appstore ή το Market του Android

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#31   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/08/2010 - 14:06

Δέν ξέρω.. Αν ανέβει το android αυτομάτως δέν θα γίνει πτώση του appstore? Άρα μας συμφέρει όντως να ξεπεράσει το android to appstore σαν iPhone 4 owners?



Αν δουλεύει ο ανταγωνισμός όχι. Διότι για να επανακτήσει μερίδιο αγοράς η Apple θα προσέφερε καλύτερες υπηρεσίες στον πελάτη για να τον τραβήξει.

Τυχαίο νομίζεις το γεγονός ότι το iPhone 4 έχει τόσα νέα features. Καθαρό αποτέλεσμα του πόσο ψηλά έχει βάλει τον πήχη ο ανταγωνισμός.

:lol: Καλά τα αριστερά μου κατάλοιπα έχουν αρχίσει ήδη να με στοιχειώνουν με αυτά τα καπιταλιστικά που ξεστομίζω. Α ρε που καταντήσαμε, να υπερασπιζόμαστε την ελεύθερη αγορά :lol:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 06/08/2010 - 14:20

Αν δουλεύει ο ανταγωνισμός όχι. Διότι για να επανακτήσει μερίδιο αγοράς η Apple θα προσέφερε καλύτερες υπηρεσίες στον πελάτη για να τον τραβήξει.

Τυχαίο νομίζεις το γεγονός ότι το iPhone 4 έχει τόσα νέα features. Καθαρό αποτέλεσμα του πόσο ψηλά έχει βάλει τον πήχη ο ανταγωνισμός.

:lol: Καλά τα αριστερά μου κατάλοιπα έχουν αρχίσει ήδη να με στοιχειώνουν με αυτά τα καπιταλιστικά που ξεστομίζω. Α ρε που καταντήσαμε, να υπερασπιζόμαστε την ελεύθερη αγορά :lol:

Χαχαχα :P

Τελευταία επεξεργασία από: Agnwristos, 06/08/2010 - 14:20


#33   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 06/08/2010 - 14:53

Έβαλα ακόμα μια επιλογή για όσους δεν γνωρίζουν περί του market του Android.

#34   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 06/08/2010 - 15:02

Έβαλα ακόμα μια επιλογή για όσους δεν γνωρίζουν περί του market του Android.

Thx..

Τελευταία επεξεργασία από: Agnwristos, 06/08/2010 - 15:02


#35   hexblot

hexblot

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/08/2010 - 15:55

Το marketplace έχει προχωρήσει πολύ, ακόμα όμως δεν έχει "killer" εφαρμογές, δηλαδή εφαρμογές που να προσελκήσουν τον μη-τεχνικό κόσμο. Ειδικά στην Αμερική, κάποιες εφαρμογές έχουν γίνει συνόνημες με κάποιες δραστηριότητες ( βλ. Yelp ). Επίσης, όταν στο iPhone βλέπει μεγάλες εταιρίες που τις ξέρουμε από τις κονσόλες και τα PC, δίνει στον χρήστη ένα παραπάνω έναυσμα (απόσο ξέρω, εταιρίες όπως

Αν προσθέσουμε σε αυτό ότι κάθε αγορά που κάνει κάποιος σε ένα από τα δυο είναι ένας λόγος παραπάνω να μην αλλάξει πλατφόρμα ( χάνει όλα του τα apps ), τότε το γεγονός ότι στο marketplace οι περισσότερες εφαρμογές είναι free λειτουργεί εναντίον του ( αν έχω ξοδέψει Χ σε εφαρμογές για iPhone, το σκέφτομαι παραπάνω να τις χάσω ).

Επιπρόσθετα, οι περισσότεροι developers δεν ασχολούνται το ίδιο σοβαρά με το Android, επειδή το κοινό είναι αποδεδειγμένα πιο συντηριτικό προς τις αγορές του ( υπήρχε ένα story και στο iphonehellas για αυτό ), οπότε και στο marketplace οι περισσότερες εφαρμογές είναι free ( επειδή είναι πολύ ποιο δύσκολο να γίνει πώληση, σε σχέση με το iphone, στο οποίο το 0.99$ ο περισσότερος κόσμος το "τολμάει" ). Αυτό έχει επίπτωση τόσο στην συνολική ποιότητα εφαρμογών (να φαίνονται ποιο όμορφες στο iPhone), όσο και στο ενδιαφέρον μεγαλύτερων εταιριών για την πλατφόρμα.

Τελος, λέγεται πως πολλοί χρήστες (πάντα non-technical) θεωρούν πως οι παραπάνω ικανότητες που προσφέρει το Android για κάποιον πιο advanced χρήστη είναι απλά "μπέρδεμα" (προσωπικά μου ακούγεται παράδοξο).

Συνολικά:
Το Android σίγουρα θα ξεπεράσει σε αριθμό συσκευών το iOS. Από μόνο του όμως αυτό δεν λέει απολύτως τίποτα - για τον ίδιο λόγο που δεν συγκρίνουμε αντίστοιχα τον αριθμό των συσκευών Nokia με τον αριθμό των iPhone: Η Nokia έχει πολλές φορές περισσότερες συσκευές, τρομερό market share στον αριθμό των συσκευών, αλλά τα κέρδη της συγκριτικά είναι μικρότερα.

Προσωπικά ελπίζω το Android να γίνει αρκετά καλό ώστε να σκεφτώ να αφήσω το iPhone. Από ότι έχω δει μέχρι στιγμής πάντως, το iPhone 4 μου αρέσει πάρα πολύ περισσότερο από τις αντίστοιχες (τωρινές) συσκευές :)

#36   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 06/08/2010 - 18:34

Το marketplace έχει προχωρήσει πολύ, ακόμα όμως δεν έχει "killer" εφαρμογές, δηλαδή εφαρμογές που να προσελκήσουν τον μη-τεχνικό κόσμο. Ειδικά στην Αμερική, κάποιες εφαρμογές έχουν γίνει συνόνημες με κάποιες δραστηριότητες ( βλ. Yelp ). Επίσης, όταν στο iPhone βλέπει μεγάλες εταιρίες που τις ξέρουμε από τις κονσόλες και τα PC, δίνει στον χρήστη ένα παραπάνω έναυσμα (απόσο ξέρω, εταιρίες όπως

Αν προσθέσουμε σε αυτό ότι κάθε αγορά που κάνει κάποιος σε ένα από τα δυο είναι ένας λόγος παραπάνω να μην αλλάξει πλατφόρμα ( χάνει όλα του τα apps ), τότε το γεγονός ότι στο marketplace οι περισσότερες εφαρμογές είναι free λειτουργεί εναντίον του ( αν έχω ξοδέψει Χ σε εφαρμογές για iPhone, το σκέφτομαι παραπάνω να τις χάσω ).

Επιπρόσθετα, οι περισσότεροι developers δεν ασχολούνται το ίδιο σοβαρά με το Android, επειδή το κοινό είναι αποδεδειγμένα πιο συντηριτικό προς τις αγορές του ( υπήρχε ένα story και στο iphonehellas για αυτό ), οπότε και στο marketplace οι περισσότερες εφαρμογές είναι free ( επειδή είναι πολύ ποιο δύσκολο να γίνει πώληση, σε σχέση με το iphone, στο οποίο το 0.99$ ο περισσότερος κόσμος το "τολμάει" ). Αυτό έχει επίπτωση τόσο στην συνολική ποιότητα εφαρμογών (να φαίνονται ποιο όμορφες στο iPhone), όσο και στο ενδιαφέρον μεγαλύτερων εταιριών για την πλατφόρμα.

Τελος, λέγεται πως πολλοί χρήστες (πάντα non-technical) θεωρούν πως οι παραπάνω ικανότητες που προσφέρει το Android για κάποιον πιο advanced χρήστη είναι απλά "μπέρδεμα" (προσωπικά μου ακούγεται παράδοξο).

Συνολικά:
Το Android σίγουρα θα ξεπεράσει σε αριθμό συσκευών το iOS. Από μόνο του όμως αυτό δεν λέει απολύτως τίποτα - για τον ίδιο λόγο που δεν συγκρίνουμε αντίστοιχα τον αριθμό των συσκευών Nokia με τον αριθμό των iPhone: Η Nokia έχει πολλές φορές περισσότερες συσκευές, τρομερό market share στον αριθμό των συσκευών, αλλά τα κέρδη της συγκριτικά είναι μικρότερα.

Προσωπικά ελπίζω το Android να γίνει αρκετά καλό ώστε να σκεφτώ να αφήσω το iPhone. Από ότι έχω δει μέχρι στιγμής πάντως, το iPhone 4 μου αρέσει πάρα πολύ περισσότερο από τις αντίστοιχες (τωρινές) συσκευές :)

Συμφωνώ και εγώ απο την άλλη ελπίζω το Android να μήν γίνει τόσο καλό ωστε να αφήσουμε τα iPhone (Ακόμα δέν το πήρα το 4 :P) αλλα να γίνει τόσο καλό ωστε να αναγκάζει το appstore να γίνει ακόμα καλύτερο και να αλλάξει ίσως μερικές ενοχλητικές policies..

Τελευταία επεξεργασία από: Agnwristos, 06/08/2010 - 18:34


#37 Guest_ifix_*

Guest_ifix_*

Δημοσίευση 31/05/2012 - 16:59

το appstore νομιζω οτι ειναι ακομα πολυ μπροστα..

#38   Rosbou

Rosbou

    iPH Member

  • 298 μηνύματα
  • Twitter:@Rosbou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:Rosbou

Δημοσίευση 31/05/2012 - 17:08

Το app store είναι χιλιάδες χρόνια μπροστά απο τις μέγιστες σαβουρες του android market που ασε τις διαφημίσεις που σου σπάνε τα νευρα

#39   AnSi

AnSi

    iPH User

  • 110 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 31/05/2012 - 17:09

Αν δεν ξεκαθαρίσει λίγο η google το μάρκετ της δεν βλέπω προκοπη.

#40   geofls

geofls

    iPH newbie

  • 67 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/06/2012 - 18:18

Βλέπω το app store μπροστά για τουλάχιστο 2 χρόνια ακόμα.

#41   dion75

dion75

    iPH Enthousiast

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/06/2012 - 18:26

Ολα καλά με το app store αλλα δυστυχώς εχει φτιαχτεί με το μονο σκοπό να μας τα "παίρνει" δεν έχει και τπτ αξιόλογο free

#42   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/06/2012 - 18:47

δυστυχώς πολλές εφαρμογές που στο market είναι free στο store είναι επί πληρωμή

#43   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 09/06/2012 - 19:11

appstore !! ολα οργανωμένα και στη θέση τους !!

#44   SOTKOTMAC

SOTKOTMAC

    iPH Elite Poster

  • 1.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:SOTKOT21

Δημοσίευση 09/06/2012 - 19:28

To Market είναι γελοιο πραγματικα... ουττε καν δεν το φτανει το appstore

For those of us climbing to the top of the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: Hunt or be hunted. 


#45   panoss20

panoss20

    iPH newbie

  • Pip
  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/06/2012 - 19:29

app store με 10000....! ασφαλεια..!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες