Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Appstore vs Android Market


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
75 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Appstore vs Android Market (179 μέλη έχουν ψηφίσει)

Προτιμάτε to Appstore ή το Market του Android

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#46   SOTKOTMAC

SOTKOTMAC

    iPH Elite Poster

  • 1.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:SOTKOT21

Δημοσίευση 09/06/2012 - 19:33

μονο και μονο το γεγονος οτι το ιphone δεν χρειαζεται antivirus και δεν εχει εφαρμογες που περνουν ιους λεει πολλα

For those of us climbing to the top of the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: Hunt or be hunted. 


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 09/06/2012 - 19:46

Τον λίγο μου καιρό που ζώ με διάφορα android , παθαίνω με το χαμό που υπάρχει . .. Ασε που δέν εχω δει (εγώ τουλάχιστον) κάτι σαν winterboard !! Oλα έχουν τα ιδια εικονίδια !!! Ασχετο αλλά τί να κάνουμε με πειράζει (πολύ) !!!

#48   holsss

holsss

    iPH Contributor

  • 921 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/06/2012 - 19:52

Αυτό παιδιά είναι θέμα Developer αν θέλει να διάθεση το APP του free εγώ προσωπικά απεχθάνομαι τα Android δεν τα πάω καθόλου !!!! ότι και να κάνουν την Apple δεν την φτάνουν ;)

#49   stefan147

stefan147

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/06/2012 - 22:06

Έχοντας κάνει χρήση και στα δύο, είναι ελάχιστες οι διαφορές που έχω δει. Ο μέσος χρήστης θα βρει και στα δύο ότι μπορεί να φανταστεί.

Τελευταία επεξεργασία από: stefan147, 09/06/2012 - 22:06


#50   architekt666

architekt666

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/07/2012 - 12:30

Ειμαι χρηστης Samsung s2 (αρα και android market - aka google play)
Χρονια χρηστης και ακομα εχω επαφη (λογω οικογενειας με το app store και ipod)
Επειδη η ερωτηση ειναι συγκεκριμενη η απαντηση ειναι καθαρη.
Apple store με διαφορα. Μεγαλυτερος αριθμος εφαρμογων, πολυ καλυτερες ποιοτικα σε μεσο ορο, και ξεκαθαρα χωρισμενες για tablet κ phones)
Χωρις να σημαινει οτι το play δεν ειναι καλο και αξιολογο. Κανενα προβλημα εδω και μισο χρονο που εχει ανεβει πολυ σε επιπεδο !!!
Αλλα η απαντηση παραμενει η ιδια.

#51   xristosgr

xristosgr

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/07/2012 - 19:01

Appstore και απο μενα!!!
Η διαφορα στην ποικιλια και στην ποιοτητα των εφαρμογων ειναι μεγαλη!!!

#52   dion75

dion75

    iPH Enthousiast

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/07/2012 - 19:31

Τελευταία αρχίζω και ξενερώνω με το Appstore για το κάθε τι, πλήρωνε. Δεν έχουν αφυσει εφαρμογή-παιγνίδι που να μην ζητάει λεφτά. Δεν είναι πολλά αλλα νιώθεις ενα κομμάτι κρέας που θέλουν όλοι να φάνε. Θα είναι ο μόνος λογος αν φύγω ποτέ από το μήλο.

#53   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/07/2012 - 20:03

οταν πηρα android ενθουσιάστηκα με το market.!
μετα που ειδα το appstore το βρηκα μικρο-λιγο-περιορισμενο.

Τωρα πιο αντικειμενικα πιστευω το appstore υπερεχει, ειναι πιο οργανωμενο.
αν και θα ηθελα πιο πολλες δωρεαν εφαρμογες

ΚΑΙ

δεν καταλαβαινω γιατι ενω καποιες εναι δωρεαν στο market στο appstore ειναι με πληρωμη.!
whatever....

#54   unforgiven

unforgiven

    iPH User

  • 191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/07/2012 - 20:09

Τον λίγο μου καιρό που ζώ με διάφορα android , παθαίνω με το χαμό που υπάρχει . .. Ασε που δέν εχω δει (εγώ τουλάχιστον) κάτι σαν winterboard !! Oλα έχουν τα ιδια εικονίδια !!! Ασχετο αλλά τί να κάνουμε με πειράζει (πολύ) !!!

Συγγνώμη, το εξηγείς λίγο; Έχεις ξενερώσει γιατί όλα τα Android είναι ίδια; Παρ' όλο τους δεκάδες launchers και τα εκατοντάδες θέματα, παρ' όλο που κάθε εταιρία βάζει την αισθητική (καλή ή κακή) της πινελιά, σου φαίνονται ίδια; Ενώ έχεις iPhone που εδώ και 5 χρόνια δεν έχει αλλάξει το παραμικρό;

Όπως σε όλα τα σχετικά θέματα, φαίνεται ποιος έχει δει και χρησιμοποιήσει και τα δύο, και ποιος απλά υποστηρίζει με γηπεδικά κριτήρια, τη μία ή την άλλη πλατφόρμα.
Όσο αφορά τη στήσιμο του "μαγαζιού" το Appstore μου φαίνεται καλύτερο, αν και το Play πλησιάζει με γοργούς ρυθμούς. Βασικά, προσωπικά, ποτέ δεν χαζολογάω στα stores για να βρω τι θέλω. Ψάχνω πρώτα στα εξειδικευμένα sites και απλά, πατάω το link.
Στις εφαρμογές, τα πράγματα είναι διαφορετικά. Η συντριπτική πλειοψηφία των εφαρμογών του iOS υπάρχει αυτούσια ή μπορείς να βρεις και κάποια παρόμοια (καλύτερη ή χειρότερη) στο Android. Το αντίστροφο δεν ισχύει, μιας και οι περιορισμοί του iOS και της Apple (κυρίως) δεν το επιτρέπουν.
Είναι γεγονός όμως ότι η ίδια εφαρμογή, με τις ίδιες δυνατότητες και στις δυο πλατφόρμες, στο iOS δείχνει πιο ραφιναρισμένη, πιο προσεγμένη, πιο όμορφη και εφετζίδικη. Λειτουργικά, μπορεί να μην έχει καμία διαφορά.Αλλά στο μάτι είναι πιο ευχάριστη. Και αυτό αρχίζει να βελτιώνεται στα Android, ιδίως μετά τα guidelines και το καθαρό look των τελευταίων εκδόσεων.


Βασικά, από τα iPad μου ζήλευα το Flipboard. Τώρα που υπάρχει και αυτό για Android, δεν έχω κανένα παράπονο.

Τελευταία επεξεργασία από: unforgiven, 05/07/2012 - 20:10


#55   gore

gore

    iPH Addict

  • 779 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/07/2012 - 20:22

Μερα με την νυχτα .
Αpple store με τα 1000.

υ.γ ειχα android και ξερω......

#56   Johnpp

Johnpp

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/07/2012 - 07:27

Apple store πολλές περισσότερες εφαρμογές

#57   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 16/07/2012 - 08:38

εγω θα πω appstore αλλα δεν ειναι αντικειμενικο γιατι δεν εχω βαλει στα χερια μου android μονο απο φιλους βεβαια αν δεν με εκραζαν γιατι τους εχω φαει τα αυτια με το iphone θα ηθελα να δοκιμασω ενα s3.

#58   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1.032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 16/07/2012 - 10:28

appstore με διαφορα πιστευω!! ημουν χρηστης android με ενα htc desire s...και μπορω να σας πω 2 πραγματα...οτι free υπηρχε ηταν full στην διαφημιση..δεν σε αφηνε να την χρησιμοποιησεις(μονο σε offline απο το 3g/wifi..που δεν εμφανιζε τιποτα) και σε καλες εφαρμογες οπως (angry birds κλπ) ...και το επισης τραγικο..οτι πολλες εφαρμογες ενω της ετρεχε η συσκευη ανετα δεν ηταν διαθεσιμες για την συσκευη μου!! αναγκαστηκα να στειλω email στην GLU για να βαλει το blood&glory διαθεσιμο!(ενα παραδειγμα)

Τελευταία επεξεργασία από: PariS21, 16/07/2012 - 10:28


#59   Sectoras

Sectoras

    iPH Addict

  • 824 μηνύματα
  • Twitter:@sector2001
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:sector2001

Δημοσίευση 16/07/2012 - 11:13

Το appstore είναι πιο οργανομενο είναι λίγο καλύτερο βέβαια το Google Play αναπτύσσεται με γοργούς ρυθμούς.ΜΜια και πρόσφατα άλλαξα και εγώ δεν μου λείπει το απστορ


#60   torter10

torter10

    iPH Contributor

  • 1.404 μηνύματα
  • Twitter:@torter11
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 16/07/2012 - 11:46

Ρε παιδιά App Store= Application Store και όχι Apple Store ! Και στο θέμα μας, το App Store είναι 10x καλύτερο από το Google Play, πολύ πιο οργανωμένο, και δεν έχει σαβούρες όπως το Google Play !

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες