Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

iMAME4all: Mame Emulator for iPhone, iPad, iPod Touch


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
65 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Aelaos

Aelaos

    iPH Enthousiast

  • 494 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/08/2010 - 13:36

Δοκίμασα το imame4all στο iPad και τρέχει καταπληκτικα !!! Να σας πω ότι πριν 16 ωρες κυκλοφόρησε και η 1.1 εκδοση που προσθέτει , wiimote support. Τώρα πόσο καλά το κάνει θα σας πω όταν το δοκιμάσω . Τώρα σxετικα με τις rom , to imame4all βασίζεται στην 0.37Β έκδοση του mame που εκδόθηκε το 2000. Οπότε τα τωρινά ονόματα των rom δεν ταιρίαζουν. Πρέπει να γίνει μια μικρή προεργασία πρώτα. Μέσα στον φάκελο /var/mobile/Media/ROMs/iMAME4all βρίσκετε το αρχείο clrmame.dat . Το χρησιμοποιηούμε με το clrmame pro και μετατρέπουμε τα Romsets σε συμβατα με το imame4all. Συνολικά υποστηρίζονται 2270 παιχνίδια . Στο /var/mobile/Media/ROMs/iMAME4all/roms βρίσκετε η gamelist και εδώ βάζουμε τα ρομς. Επίσης στο /var/mobile/Media/ROMs/iMAME4all/ μπορούμε να βάλουμε και το cheat.dat και το history.dat. Με τα πιο παλιά τηλέφωνα υπάρχει ένα θέμα , στο 3G δύσκολα θα το ευχαριστηθήτε , είναι πολυ σπαστή η κίνηση. Μόνο με το 4 θα παίξετε καλά , και με το 3GS με απενεργοποιημένο τον ήχο. Αν είμαστε τυχεροί μπορεί κάποιος μερακλής να έχει ετοιμάσει κανένα torrent με έτοιμα τα romsets !!!

Τελευταία επεξεργασία από: Aelaos, 23/08/2010 - 13:36


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   Ultralord

Ultralord

    iPH Contributor

  • 953 μηνύματα
  • Twitter:@levasval
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:val lev

Δημοσίευση 23/08/2010 - 13:40

Παίδες έβαλα 2 roms Και παίζουν αλλά αν ανάποδα.. δηλαδή είναι σε landscape η εικόνα του παιχνιδιού και το κοντρολ είναι κανονικά.. και αν το γυρίσεις πάλί στραβά είναι το παιχνίδι και το control.. :S



κάποιοςςς

#48   MaxII

MaxII

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/08/2010 - 14:25

Toki
Tekhan World Cup
'88 Games

Παιζουν κανονικα!!

#49   Nickgr

Nickgr

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/08/2010 - 15:43

Δοκίμασα το imame4all στο iPad και τρέχει καταπληκτικα !!! Να σας πω ότι πριν 16 ωρες κυκλοφόρησε και η 1.1 εκδοση που προσθέτει , wiimote support. Τώρα πόσο καλά το κάνει θα σας πω όταν το δοκιμάσω . Τώρα σxετικα με τις rom , to imame4all βασίζεται στην 0.37Β έκδοση του mame που εκδόθηκε το 2000. Οπότε τα τωρινά ονόματα των rom δεν ταιρίαζουν. Πρέπει να γίνει μια μικρή προεργασία πρώτα. Μέσα στον φάκελο /var/mobile/Media/ROMs/iMAME4all βρίσκετε το αρχείο clrmame.dat . Το χρησιμοποιηούμε με το clrmame pro και μετατρέπουμε τα Romsets σε συμβατα με το imame4all. Συνολικά υποστηρίζονται 2270 παιχνίδια . Στο /var/mobile/Media/ROMs/iMAME4all/roms βρίσκετε η gamelist και εδώ βάζουμε τα ρομς. Επίσης στο /var/mobile/Media/ROMs/iMAME4all/ μπορούμε να βάλουμε και το cheat.dat και το history.dat. Με τα πιο παλιά τηλέφωνα υπάρχει ένα θέμα , στο 3G δύσκολα θα το ευχαριστηθήτε , είναι πολυ σπαστή η κίνηση. Μόνο με το 4 θα παίξετε καλά , και με το 3GS με απενεργοποιημένο τον ήχο. Αν είμαστε τυχεροί μπορεί κάποιος μερακλής να έχει ετοιμάσει κανένα torrent με έτοιμα τα romsets !!!


Νομίζω πως η λίστα που έχει αναρτήσει ο δημιουργος του ΜΑΜΕ4ALL δεν ισχύει και τόσο αφού έχω δομήσει παιχνίδια που "αναγραφονται" αλλα τελικά δεν παίζουν.
Aelaos, δοκίμασα να μετατρέψω το 3 Wonder (αγαπημένο παιχνίδι) με τις ρυθμίσεις από το .dat αρχείο αλλα τίποτα. Πάντα κάποιο αρχείο λείπει.

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 24/08/2010 - 15:51
Greeklish σε Ελληνικά


#50   MaxII

MaxII

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/08/2010 - 16:56

Παιδες εγω εχω το 3GS με OS 4.0 (j/B), μεχρι στιγμης εχω δει πανω απο 50 (!!) παιχνιδια να παιζουν κανονικα και μαλιστα πολυ καλα μπορω να πω. Το προβλημα ειναι με τα controls ,τα οποια σε παιχνιδακια "ζορικα" δεν ανταποκρινονται γρηγορα οσο θα επρεπε.
Ουτε αλλαγες ονοματων χρειαζονται ουτε τιποτα (που ειδα παραπανω). Εκτος αν σε Ipad λειτουργει διαφορετικα.
Τα παιχνιδια παιζουν κανονικα ΚΑΙ με ηχο.
Αν βεβαια το iphonaκι ειναι "τουμπανιασμενο" με διαφορα επανω μην περιμενεται και πολλα πραγματα.Μπαταρια και μνημη την τρωει για προγευμα!! :P

Εχω συλλογη κοντα στα 4GB! με ROMS αλλα μου ειναι απιστευτα δυσκολο να τα ανεβασω ολα με την μια (4mbps γραμμη). Μπορω να αρχισω να ανεβαζω απο σημερα το βραδυ αμα θελετε σε rapishare καποια....Δεν ξερω αν επιτρεπεται ομως!

#51   virtu

virtu

    iPH Member

  • 346 μηνύματα
  • Twitter:@prokouk
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina +4G
  • GameCenter:Cuckoo Pro

Δημοσίευση 23/08/2010 - 18:37

Στο 3G σερνεται σε βαθμο κακουργηματος... Αντε να βγει το update που λενε για να γινει πιο γρηγορο το 3G και μετα βλεπουμε!

Τι εννοείς?
έχεις κανα link?

#52   Ultralord

Ultralord

    iPH Contributor

  • 953 μηνύματα
  • Twitter:@levasval
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:val lev

Δημοσίευση 23/08/2010 - 20:30

Παιδες εγω εχω το 3GS με OS 4.0 (j/B), μεχρι στιγμης εχω δει πανω απο 50 (!!) παιχνιδια να παιζουν κανονικα και μαλιστα πολυ καλα μπορω να πω. Το προβλημα ειναι με τα controls ,τα οποια σε παιχνιδακια "ζορικα" δεν ανταποκρινονται γρηγορα οσο θα επρεπε.
Ουτε αλλαγες ονοματων χρειαζονται ουτε τιποτα (που ειδα παραπανω). Εκτος αν σε Ipad λειτουργει διαφορετικα.
Τα παιχνιδια παιζουν κανονικα ΚΑΙ με ηχο.
Αν βεβαια το iphonaκι ειναι "τουμπανιασμενο" με διαφορα επανω μην περιμενεται και πολλα πραγματα.Μπαταρια και μνημη την τρωει για προγευμα!! :P

Εχω συλλογη κοντα στα 4GB! με ROMS αλλα μου ειναι απιστευτα δυσκολο να τα ανεβασω ολα με την μια (4mbps γραμμη). Μπορω να αρχισω να ανεβαζω απο σημερα το βραδυ αμα θελετε σε rapishare καποια....Δεν ξερω αν επιτρεπεται ομως!



τα θέλω σε Pm τα Links αν μπορείς φυσικά :-)

επίσης :

κάποιοςςς


το έχει κανείς αυτό το πρόβλημα?

Τελευταία επεξεργασία από: Ultralord, 23/08/2010 - 20:30


#53   tryf

tryf

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:tryf3

Δημοσίευση 23/08/2010 - 20:54

Μέσα στον φάκελο /var/mobile/Media/ROMs/iMAME4all βρίσκετε το αρχείο clrmame.dat . Το χρησιμοποιηούμε με το clrmame pro και μετατρέπουμε τα Romsets σε συμβατα με το imame4all.


Μπορεις να το εξηγησεις λιγο πιο αναλυτικα πως γινεται αυτο; Θελω να περασω διακαως το Altered Beast!!Το καταφερε κανεις;;

#54   lrbill

lrbill

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/08/2010 - 01:14

Για δείτε και αυτή τη σελίδα με κάμποσα MAME Roms και πείτε μας.

#55   gameway

gameway

    iPH User

  • 175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iVasilis

Δημοσίευση 24/08/2010 - 02:19

Έστω ότι τα κατεβάσαμε... σε πιο φάκελο βάζουμε τα παιχνίδια;

#56   virtu

virtu

    iPH Member

  • 346 μηνύματα
  • Twitter:@prokouk
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina +4G
  • GameCenter:Cuckoo Pro

Δημοσίευση 24/08/2010 - 07:31

Έστω ότι τα κατεβάσαμε... σε πιο φάκελο βάζουμε τα παιχνίδια;

Διάβασε το 1o post

#57   mastersifou

mastersifou

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 24/08/2010 - 11:59

Παίζουν πάρα πολλά παιχνίδια απλώς να προσέξετε μερικά παιχνίδια από εκεί που τα κατεβάζετε υπάρχουν με αρκετές ονομασίες π.χ υπάρχει pang (world) pang(set1) pang(set2). το pang (world) παίζει ενώ τα άλλα όχι. Παράδειγμα δίνω μην με ρωτάτε ποια παίζουν και ποια όχι δοκιμάστε τα. Επίσης καλό είναι να μην το γεμίζετε το iphone με όχι και τόσο καλά παιχνίδια, λίγα και καλά. Συνεχίζω με δοκιμασμένα παιχνίδια που παίζουν πολύ καλά και τα θεωρώ κορυφαία:
Blood bros
Βobble bobble
Cadillacs and dinosaurs
Captain commando
Final fight
Knights of the round
Pang
Shinobi
Sunset riders
Warriors of fate

#58   soiramk

soiramk

    iPH Enthousiast

  • 524 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:soiramk

Δημοσίευση 24/08/2010 - 15:47

Πείτε μου ότι έχετε βρει/υπάρχει το "New Zealand Story"...

#59   giannias

giannias

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/08/2010 - 19:04

που μπορω να βρω τα roms σας παρακαλω ?????????!!!!!!!!! :unsure:

#60   stean202

stean202

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/08/2010 - 13:02

Αρκετά καλό στο 4άρι ειδικά με το wiimote απίστευτο,θέλει δουλειά ακόμα βέβαια για να μεγαλώσει η λίστα με τα παιχνίδια που είναι συμβατό

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες