Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Microsim, δωρεάν ή όχι?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
65 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   gbrepl

gbrepl

    iPH newbie

  • 67 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2010 - 11:04

εμενα την εδωσαν δωρεαν απο vodafone με iphone 4 λογω αναβαθμισης συμβολαιου
επρεπε βεβαια να τους πιεσω λιγο λεγοντας τους οτι προτιμω το καταστημα τους
ενω θα μπορουσα να κανω αναβαθμιση μεσω ιντερνετ και θα επερνα +20 € για την
αναβαθμιση...
πιεστε τους στη vodafone λιγο και πιστευω δωρεαν θα σας στη δωσουν...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   christosrx8

christosrx8

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2010 - 11:07

εγω απο γερμανο δωρεαν....

#33   Ninja10R

Ninja10R

    iPH Member

  • 346 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 04/09/2010 - 11:13

Μου την έστειλαν από oteshop που το αγόρασα - χρεώθηκα 14 ευρώ (κάρτα Cosmote προφανώς)

#34   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 04/09/2010 - 12:11

Αρα την χρεώνει το Oteshop, γιατί έτσι όπως με ρώτησε η κοπέλα κατάλαβα οτι την δίνουν δωρεάν...

#35   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 04/09/2010 - 12:31

Στα χανια η μια wind θα φέρει απο τρίτη, και η άλλη στη τζανακάκη δεν εχει ιδέα για microsim δεν εχουν λεει ενημέρωση ... οπότε ψαλιδάκι και adaptoras απο vodafone

#36   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 04/09/2010 - 12:37

Και εμένα με χρεώσανε 14,00 euro!!!

#37   ReaLity

ReaLity

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/09/2010 - 17:12

Χρεωθηκα 22 ευρω την καρτουλα , απο GERMANO



προφανως σου πουλησανε κ τον ανταπτορα για να τη χρησιμοποιεις κ σε αλλες συσκευες....

#38   Jason13

Jason13

    iPH Contributor

  • 986 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2010 - 17:18

προφανως σου πουλησανε κ τον ανταπτορα για να τη χρησιμοποιεις κ σε αλλες συσκευες....

Nop. Καρτα SIM (εκανα λαθος) 23 ευρω. Αλλα τελικη τιμη δεν το προσθεσε, απλα το ανεφερε :lol: :lol:

Τελευταία επεξεργασία από: Jason13, 04/09/2010 - 17:20


#39   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2010 - 17:25

Sorry παιδιά εγώ θα πάρω στα κεντρικά κ θα την απαιτήσω ! αλλιώς θα αλλάξω δίκτυο.Δεν αντέχω άλλο την αλητεία τους.

#40   viperlesgr

viperlesgr

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:viperlesgr

Δημοσίευση 04/09/2010 - 18:30

Δεν θα λειτουργουν και οι 2 καρτες Sim απλα οταν θα λειτουργει η μια δεν θα λειτουργει η αλλη.Π.χ. εχω ενα iphone 4 και ενα iphone 3gs και δεν θελω να χασω την κανονικη μου sim αλλα και ουτε θελω να την κοψω/καταργησω,οποτε παμε στο καταστημα του παροχου μας και του λεμε ξερεις κατι θελω μια microsim με το νουμερο μου χωρις να καταργηθει η αλλη.Αυτος λοιπον υποχρεουται να ακουσει το αιτημα μας και να βγαλει την microsim με το νουμερο το ιδιο.ΑΠΛΑ οταν θα λειτουργει η microsim η αλλη θα ναι κλειστη.Το ξερω ολο αυτο διοτι ο πατερας μου πιο παλια ειχε ενα απο τα κινητα αυτοκινητου το οποιο ηθελε καρτα sim να λειτουργησει οποτε πηγε στην vodafone οπου και ανηκε και του εκδοσανε και αλλη μια δηχως να του εχουνε καταργησει την παλια.Ευχομαι να εγινα κατανοητος :)


Ο καθένας λέει ότι θέλει .Απορώ πώς αφου δεν ξέρετε,γιατί λέτε τετοια πράγματα με τέτοια σιγουριά . Αυτο που λές δεν γίνεται και δεν έχει γίνει ποτέ στην ιστορία της κινητής τηλεφωνίας ανα τον κόσμο .

1) Καταρχήν Η κάθε sim έχει ενα μοναδικό σειριακό αριθμό και το κάθε νουμερο αντιστοιχει σε μια και μοναδική sim . Οταν πάτε σε ένα κατάστημα και ζητάτε αλλαγή sim ,ο υπάλληλος περνει ένα φακελάκι που περιέχει την καινούργια sim και μεσω του computer δίνει στο συστημα το νέο σειριακό αριθμό της νέας sim και το αντιστοιχέι με το νουμερό σας . Αυτοματα τότε η παλιά sim γίνεται unregistered απο το δίκτυο και πάυει να λειτουργεί και η καινούργια με το που ανοίξει και επικοινωνήσει το κινητό με τον πάροχο που ανοίκει γίνεται αυτομάτως registered και active .

2) Με το πέρας των χρόνων οι εταιρίες αποφάσισαν να δημιουργήσουν για τους συνδρομητές τους μια υπηρεσία χρεώσιμη μέχρι τώρα ,η οποία θα τους επέτρεπε να έχουν 2 τσιπάκια sim με τον ίδιο σειριακό αριθμό . Δηλαδή το ίδιο νούμερο σε 2 sim . Η υπηρεσία αυτή στη wind λέγεται twin με κόστοw 2,5 ευρώ το μήνα και αντιστοίχως στην vodafone λέγεται vodafone double αι αν δεν κάνω λάθος στην cosmote λέγεται twinsim .
Για να λειτουργήσει η υπηρεσία double οι εταιρίες παρείγκειλάν καινούργιες sim η οποίες έρχονται σε φακελάκι με 2 sim ολοιδιες μέσα . Η υπηρεσία αυτή είναι διαθέσιμη μόνο σε συνδρομητές συμβολαίου και η υπηρεσία αυτή ενεργοποιείται μόνο με αυτά τα φακελάκια . Δεν μπορέι ο υπάλληλος να κάνει συνδιασμό δικών του sim μιας και όπως προανέφερα οι 2 sim έχουν τον ίδιο σειριακό αριθμό . Ακόμα λοιπόν δεν έχουν προμηθευτεί τα καταστήματα twin,ή double κάρτες με μια κανονική και μία microsim και ίσως να μην προμηθευτούν ποτε .Το ίδιο σκηνικό συμβαίνει και με τις κάρτες 2 σε 1 . Δεν έχουν βγεί ακόμα σε microsim . Και δεν ξάερι κανείς πότε θα γίνει αυτό .

Οσοι λοιπόν θέλετε να έχετε αυτές τις υπηρεσίες ή μοναδική λύση είναι ο cutter ή το ψαλιδάκι .

3) Μερικά ακόμα λόγια για την twin/double /twinsim . Πως λειτουργεί η υπηρεσία : Κανονικά πρέπει να ανοιγοκλείνεται τισ συσκευές και όποια συσκευή είναι ανοιχτή να πέρνει σήμα και να καλεί . Αμα όμως αφήσεται και τισ 2 συσκευές ανοιχτές τότε καλέι αυτή που τελευταία φορά έχει κάνει εξερχόμενη κλήση . Αυτο για να μην μπερδεύεσται πώς λειτουργεί .


4)Οσο αφορά την χρέωση της κάρτας . Η κάρτα αυτή και κάθε κάρτα κοστίζει ανάλογα την εταιρία απο 14-17,5 ευρώ .Αυτο σημαίνει οτι το κάθε μη ιδιωκτητο ( franchise ) μαγαζι την αγοράζει απο την εταιρία που εκπροσωπεί κοντα στα 12-13 ευρώ . Δεν προκειται λοιπόν κανένας να σας στην δώσει δωρεάν παρα μόνο εφόσον το δικαιολογεί η εταιρία που ανοίκεται ώστε να πάρει και ο καταστηματάρχης τα λεφτά του πίσω

Η γενική πολιτική των εταιριών στις κάρτες είναι :

Νεα σύνδεση -> Δωρεάν κάρτα .(γιατι θέλουν να σε τραβήξουν για πελάτη )

Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις που είναι : Αναβάθμιση , χάλασε ,κλάπηκε ,θέλω microsim , έτσι μου τη βάρεσε ισχύει η εγγύηση των 3 μηνών . Δηλαδή αν κάποιος θελήσει νέα κάρτα μεσα τουσ πρώτους 3 μήνες που του δώσαν την προηγούμενη τότε την πέρνει δωρεάν ,αλλιώς την πληρώνει . Αυτό όμως δεν ισχυει πάντα και αλλάζει με βάση την πολιτική της κάθε εταιρίας .π.χ η Wind με την αλλαγή στις νέες usim κάρτες εδώ και 2 χρόνια δεν τις χρεώνει στους παλιούς συνδρομητές της που δεν έχουν κάνει ποτέ αλλαγή sim

Λογικά vodafone και cosmote ως επίσιμοι dealers του iphone στην ελλάδα θα έπρεπε να τις παρέχουν δωρεάν μιας και το 4άρι δουλέυει μόνο με αυτές ,αλλα απο ότι ακούτε μάλλον δεν γίνεται ακόμα ...

Ελπίζω να σας βοήθησα λίγο

#41   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2010 - 18:39

Και δεν θα γίνει ποτέ αν δεν αντιδράσουμε. Γιαυτό εγω επέλεξα και θα την ζητήσω δωρεάν αν με θέλουν συνδρομητή.
Τις πολιτικές των εταιριών κυρίως αυτές που πληρώνουμε ΑΔΡΑ κάθε μήνα εμείς τις ορίζουμε.Και εφόσον το τηλ δουλεύει μόνο με αυτή, όπως σωστά λες θα το κάνουν.

#42   Altair77

Altair77

    iPH User

  • 157 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Altair77

Δημοσίευση 04/09/2010 - 18:48

η μεταφορά από κανονική sim σε micro sim κάνει 15 euro μου είπαν εγώ πάντως την έκοψα με το ψαλίδι την έβαλα και πάει μια χαρά

#43   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 05/09/2010 - 02:04

Ανανεωση συμβολαιου κι εγω απο Vodafone ζητησα microsim και μου δοθηκε δωρεαν.
Once You Go Mac You Never Go Back

#44   johnpsom

johnpsom

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2010 - 02:37

Vodafone

Νέα σύνδεση - Ανανέωση συμβολαίου = Δωρεάν microsim

Αλλαγή καρτοκινητού σε συμβόλαιο = 5 ευρώ

Adaptor από microsim σε sim = 2 ευρώ

#45   tomster

tomster

    iPH Addict

  • 612 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/09/2010 - 22:54

εγω επειδη εκανα αιτηση  φορητοτητας απο cosmote σε wind,  για οσο διαστημα  εχω κοσμοτε και για να μην πληρωσω καρτα, την εκοψα με ψαλιδακι και πραγματικα παιζει πολυ καλα. Βεβαια την εκοψα πολυ στο περιπου ( ψιλοκολυμπαει λιγακι).χα χα χα. Η wind μου την εδωσε δωρεαν.
B)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες