Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αντικατασταση Iphone 4 λογω προβληματων


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
419 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   andstag

andstag

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:@andstag13

Δημοσίευση 15/09/2010 - 21:57

Επειδή κάθομαι και διαβάζω τα συμβόλαια,ξέρω οτι μπορείς να διακόψεις όποτε θέλεις το συμβόλαιο αρκεί να επιστρέψεις την όλη επιδότηση ή ένα μέρος της ανάλογα με το χρονικό διάστημα που έχει περάσει απο την ημερομηνία που υπέγραψες το συμβόλαιο τώρα αφού εσύ δεν έχεις πάρει την συσκευή (επιδότηση) δεν έχεις να τους επιστρέψεις τίποτα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   mamakossa

mamakossa

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2010 - 16:34

ΡΕ παιδια να ρωτησω κατι? μιλατε παντα για ανακατεσκευασμενα iphone 4?? Ποιος τεχνικος ειναι τοσο καλος στην ελλαδα να ανοιξει το iphone 4και να το ανακατασκευασει?Και εν πασει περιπτωση το καινουργιο του κουτιου ειμαστε σιγουροι οτι δεν θα εχει καποιο νεο ελλατωμα(απο οτι φαινεται ολοι εχουν και απο ενα προβλημα αλλα λενε στον ευατο τους ελα μωρε δεν πειραζει μπορει το κινητο μου να μην κανει αυτο αλλα ειναι το πιο γαματο κινητο του κοσμου...και παρηγορειται...Θελω να πω και κατι αλλο: τα ανακατεσκυεασμενα εχουν ελεχθει σε ολα τα επιπεδα? δηλαδη δουλευοθν ολα αψογα? Αν ειναι ετσι προτιμω το ανακατεσκυασμενο που εχει ελεχθει οτι δουλευει αψογα απο εκεινο του κουτιου που κριβει και μια πιθανοτητα χαλασμενης συσκευης. Η αληθεια βεβαια ειναι οτι χαλιεσαι αλλα και τι να κανεις..

#138   xsiv74

xsiv74

    iPH Addict

  • 658 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 17/09/2010 - 16:49

ΡΕ παιδια να ρωτησω κατι? μιλατε παντα για ανακατεσκευασμενα iphone 4?? Ποιος τεχνικος ειναι τοσο καλος στην ελλαδα να ανοιξει το iphone 4και να το ανακατασκευασει?Και εν πασει περιπτωση το καινουργιο του κουτιου ειμαστε σιγουροι οτι δεν θα εχει καποιο νεο ελλατωμα(απο οτι φαινεται ολοι εχουν και απο ενα προβλημα αλλα λενε στον ευατο τους ελα μωρε δεν πειραζει μπορει το κινητο μου να μην κανει αυτο αλλα ειναι το πιο γαματο κινητο του κοσμου...και παρηγορειται...Θελω να πω και κατι αλλο: τα ανακατεσκυεασμενα εχουν ελεχθει σε ολα τα επιπεδα? δηλαδη δουλευοθν ολα αψογα? Αν ειναι ετσι προτιμω το ανακατεσκυασμενο που εχει ελεχθει οτι δουλευει αψογα απο εκεινο του κουτιου που κριβει και μια πιθανοτητα χαλασμενης συσκευης. Η αληθεια βεβαια ειναι οτι χαλιεσαι αλλα και τι να κανεις..

Από όσο ξέρω τα ανακατασκευασμένα δεν είναι από Ελλάδα...Νομίζω ότι έρχονται από έξω όπου υπάρχουν και υπηρεσίες service γιατί εδώ μόνο την πώληση κάνουν.Όσο για το όλοι έχουν ένα πρόβλημα, δεν το νομίζω.Έμενα είναι μια χαρά και δεν είμαι ο μόνος.Απλά όσοι γράφουν έχουν άλλοτε πραγματικό πρόβλημα και άλλοτε απορίες οπότε είναι λογικό να δημιουργείται η "αίσθηση" ΄ότι τα προβληματικα είναι πολλά.

#139   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 17/09/2010 - 17:22

ΡΕ παιδια να ρωτησω κατι? μιλατε παντα για ανακατεσκευασμενα iphone 4?? Ποιος τεχνικος ειναι τοσο καλος στην ελλαδα να ανοιξει το iphone 4και να το ανακατασκευασει?Και εν πασει περιπτωση το καινουργιο του κουτιου ειμαστε σιγουροι οτι δεν θα εχει καποιο νεο ελλατωμα(απο οτι φαινεται ολοι εχουν και απο ενα προβλημα αλλα λενε στον ευατο τους ελα μωρε δεν πειραζει μπορει το κινητο μου να μην κανει αυτο αλλα ειναι το πιο γαματο κινητο του κοσμου...και παρηγορειται...Θελω να πω και κατι αλλο: τα ανακατεσκυεασμενα εχουν ελεχθει σε ολα τα επιπεδα? δηλαδη δουλευοθν ολα αψογα? Αν ειναι ετσι προτιμω το ανακατεσκυασμενο που εχει ελεχθει οτι δουλευει αψογα απο εκεινο του κουτιου που κριβει και μια πιθανοτητα χαλασμενης συσκευης. Η αληθεια βεβαια ειναι οτι χαλιεσαι αλλα και τι να κανεις..


Tα ανακατασκευασμένα περνάνε από περισσότερα στάδια ελέγχου και πιο αυστηρά από ότι έχω ακούσει (χωρίς να είμαι σίγουρη) γιατί ακριβώς είναι ανακατασκευασμένα και πρέπει να βεβαιωθεί η εταιρία πριν τα δώσει ότι λειτουργούν άψογα.

Όταν είχα πάρει το 3GS μου, στο σημείο που ενώνεται η οθόνη με το μεταλλικό περίβλημα (που αφήνει μισο χιλιοστό κενό) υπήρχε ένα κομμάτι κόλλας που εξείχε, μήκους 3 χιλιοστών, σαν λεπτή μεμβράνη την οποία δεν μπορούσα να αφαιρέσω με τίποτα αφού ήταν προέκταση της κόλλας που κολλάει την οθόνη στο κινητό. Προφανώς όταν κόλλησε η οθόνη υπήρχε περισσότερη ποσότητα κόλλας σε εκείνο το σημείο και πιέστηκε προς τα έξω. Είχα δοκιμάσει με τσιμπιδάκι φρυδιών να την τραβήξω αλλά δεν μπορούσε να την πιάσει ούτε αυτό καλά αφού εξείχε μόνο μισό χιλιοστό προς τα πάνω και επίσης όταν κατάφερνα να την πιάσω έβρισκα αντίσταση και φοβόμουν μήπως τραβόντας την τραβήξω την κόλλα από την οθόνη και ξεκολλήσει.

Μετά από σκέψη το πήγα πίσω στο Γερμανό και ζήτησα καινούριο αλλά δεν ίσχυε το DOA και μου έφεραν ανακατασκευασμένη συσκευή η οποία σε πληροφορώ μου βγήκε καλύτερη από την άλλη του κουτιού. Το wifi που στο δωμάτιό μου το έπιανε η πρώτη συσκευή με το ζόρι σε ένα συγκεκριμένο σημείο, με την ανακατασκευασμένη είχε 2 γραμμές όπου και να στεκόμουν. Το σήμα κινητής ήταν μονίμως 1 γραμμή πάνω στα ίδια σημεία και η μπαταρία κρατούσε μισή μέρα περισσότερο με την ίδια χρήση που είχα κάνει και στο αρχικό.

Από προσωπική μου εμπειρία, η ανακατασκευασμένη συσκευή μου βγήκε καλύτερη από την αρχική. Δεν ξέρω αν άλλα μέλη του φόρουμ είχαν προβλήματα με ανακατασκευασμένες αλλά είμαι σίγουρη ότι η ποιότητα κατασκευής τους είναι τουλάχιστον εφάμιλλη με αυτών του κουτιού.

Τελευταία επεξεργασία από: marian, 17/09/2010 - 17:23


#140   vezouvios

vezouvios

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2010 - 17:41

Προβληματιζομαι παρα πολυ με αυτα που διαβαζω!
Σκεφτειτε να μπει καποιος που ενδιαφερετε να αγορασει ενα iphone 4 και να διαβαζει ολα αυτα περι ανακατασκευης-προβληματα κεραιας-ανυπαρκτο service κτλ κτλ!
Ειμαι κατοχος του 3gsκαι εχω παραγγειλει το 4αρι,αλλα επειδη εχω πεσει και εγω θυμα της voda και ακομα περιμενω να ερθει η νεα μου συσκευη,διαβαζω τα σχολια σας καθημερινα,και να σας πω την αληθεια νιωθω τυχερος που δεν το παρελαβα ακομα!Ευχομαι το δικο μου 4αρι οταν με το καλο ερθει να ειναι απο τις καλες εισαγωγες (ΘΕΕ ΜΟΥ ΤΙ ΓΡΑΦΩ?)
Λοιπον

Θεε μου ευλογησων την δευτερη παραγγελια της vodafone,να ειναι απο τις καλες τις συσκευες,να μην χρειαζεται pampers (την πλαστικη θηκη),για να μην χανει το σημα του, να μην εχει καμμενο Pixel- να μην χρειαστει να την στειλω ΠΟΤΕ για service,εκτος και εαν μετακομισω στο εξωτερικο και μενω διπλα σε mac service shop,επισης θεε μου ελπιζω η Voda να μου δωσει και αυτην την Micro sim χωρις να αντιμετωπισω κανενα προβλημα!
Ξερω θεουλη μου ζηταω πολλα,αλλα τι να κανω που μου αρεσει πολυ αυτη η συσκευη.Ελπιζω να βγει στο μελλον απο καποια αλλη εταιρια κατι αντιστοιχο με το iphone,και σου υποσχομαι οτι θα την προτιμησω,δεν θα ανεχτω να με εκμεταλλευονται τα χαζοαμερικανακια ποτε ξανα!
Ευχαριστω θεε μου που με ακουσες!
see ya!

Τελευταία επεξεργασία από: vezouvios, 17/09/2010 - 17:42


#141   Jimmy Kane

Jimmy Kane

    iPH User

  • 120 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/09/2010 - 17:50

Προβληματιζομαι παρα πολυ με αυτα που διαβαζω!
Σκεφτειτε να μπει καποιος που ενδιαφερετε να αγορασει ενα iphone 4 και να διαβαζει ολα αυτα περι ανακατασκευης-προβληματα κεραιας-ανυπαρκτο service κτλ κτλ!
Ειμαι κατοχος του 3gsκαι εχω παραγγειλει το 4αρι,αλλα επειδη εχω πεσει και εγω θυμα της voda και ακομα περιμενω να ερθει η νεα μου συσκευη,διαβαζω τα σχολια σας καθημερινα,και να σας πω την αληθεια νιωθω τυχερος που δεν το παρελαβα ακομα!Ευχομαι το δικο μου 4αρι οταν με το καλο ερθει να ειναι απο τις καλες εισαγωγες (ΘΕΕ ΜΟΥ ΤΙ ΓΡΑΦΩ?)
Λοιπον

Θεε μου ευλογησων την δευτερη παραγγελια της vodafone,να ειναι απο τις καλες τις συσκευες,να μην χρειαζεται pampers (την πλαστικη θηκη),για να μην χανει το σημα του, να μην εχει καμμενο Pixel- να μην χρειαστει να την στειλω ΠΟΤΕ για service,εκτος και εαν μετακομισω στο εξωτερικο και μενω διπλα σε mac service shop,επισης θεε μου ελπιζω η Voda να μου δωσει και αυτην την Micro sim χωρις να αντιμετωπισω κανενα προβλημα!
Ξερω θεουλη μου ζηταω πολλα,αλλα τι να κανω που μου αρεσει πολυ αυτη η συσκευη.Ελπιζω να βγει στο μελλον απο καποια αλλη εταιρια κατι αντιστοιχο με το iphone,και σου υποσχομαι οτι θα την προτιμησω,δεν θα ανεχτω να με εκμεταλλευονται τα χαζοαμερικανακια ποτε ξανα!
Ευχαριστω θεε μου που με ακουσες!
see ya!


LoL Έτσι ακριβώς είναι η κατάσταση. Το χειρότερο δεν σας το είπα. Εδώ είναι να κλάσεις στο γέλιο.
Πάει φίλος μου (κάτοχος 3gs )και βρίσκει κατάστημα vodafone να έχει iphone (σπάνιο). Κάνει ανανέωση συμβολαίου (υπογράφει και πληρώνει)και του δίνουν την συσκευή.
Όπως τον είχα συμβουλέψει και σαν έξυπνος πάει στην άκρη (μέσα στο κατάστημα) ανοίγει την συσκευή (όλα καλά) την ενεργοποιεί και διαπιστώνει ότι δεν λειτουργεί η camera.
Τους το δείχνει. Οι τύποι καταλαβαίνουν ότι είναι ελαττωματική αλλά του λένε ότι δεν μπορούνε να κάνουνε τίποτα (πολιτική της vodafone) και πρέπει να σταλεί στο service και του δίνουν μια 3gs συσκευή (προφανώς την πήρε γιατί είχε πουλήσει το 3gs του).

Τώρα έχοντας πληρώσει για το iphone4 βρίσκεται σπίτι του γελαστός και κρατάει το 3gs που του έδωσαν.

LOL αυτά είναι!!!!!

#142   akiszaki

akiszaki

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 17/09/2010 - 17:53

μεγαλη ζημια παντως στο ονομα apple με το 4 τοσα λεφτα για πεταμα αναρωτιεμαι ποια αλλη συσκευη ειχε ποτε τοσα προβληματα αλλα δεν βρισκω

#143   mamakossa

mamakossa

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2010 - 17:55

καλυτερα δηλαδη ενα ανακατασκυεασμενο που περναει απο ελεγχο εμπεριστατομενο απο αυτα που φτιανουν με την οκα στο εργοστασιο της κινας......Παραδοξο και μαλιστα πολυ...Ας ελπισω οταν θα παω την επομενη εβδομαδα να παραλαβω το ανακατασκευασμενο μου iphone 4 δεν θα το πεταξω στο δρομο λογω καποιου αλλο προβληματος που θα θελει καινουργια ανακτασκευη....Ξεφτιλα... καινουργια κινητα και χαλασμενα...πραγματικα θα ηθελα ωα ξερω τα ποσοστα ανακατασκυεης αλλων εταιριων π.χ NOKIA SAMSUNG HTC SONY ERICSON κτλ.. Παρεμπιπτόντως δεν αναφερομαι στο προβλημα με το ΣΗΜΑ....αυτο το καταπιαμε ολοι ετσι απλα...Marketing καλη επιστημη εεεεεεεεεεεεεε

#144   Fotis

Fotis

    iPH Enthousiast

  • 422 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/09/2010 - 21:40

LoL Έτσι ακριβώς είναι η κατάσταση. Το χειρότερο δεν σας το είπα. Εδώ είναι να κλάσεις στο γέλιο.
Πάει φίλος μου (κάτοχος 3gs )και βρίσκει κατάστημα vodafone να έχει iphone (σπάνιο). Κάνει ανανέωση συμβολαίου (υπογράφει και πληρώνει)και του δίνουν την συσκευή.
Όπως τον είχα συμβουλέψει και σαν έξυπνος πάει στην άκρη (μέσα στο κατάστημα) ανοίγει την συσκευή (όλα καλά) την ενεργοποιεί και διαπιστώνει ότι δεν λειτουργεί η camera.
Τους το δείχνει. Οι τύποι καταλαβαίνουν ότι είναι ελαττωματική αλλά του λένε ότι δεν μπορούνε να κάνουνε τίποτα (πολιτική της vodafone) και πρέπει να σταλεί στο service και του δίνουν μια 3gs συσκευή (προφανώς την πήρε γιατί είχε πουλήσει το 3gs του).

Τώρα έχοντας πληρώσει για το iphone4 βρίσκεται σπίτι του γελαστός και κρατάει το 3gs που του έδωσαν.

LOL αυτά είναι!!!!!


Έτσι είναι δυστυχώς. Και για αυτό το λόγο πλέον έχουν κόψει οι εταιρίες το άνοιγμα συσκευασιών για να το δεις γιατί οτιδήποτε γίνει να μην μπορεί να στο αλλάξει αλλά να στο επισκευάσει ή όποια είναι η πολιτική του κατασκευαστή. Τώρα εμένα με παραξενεύει το γεγονός ότι ο φίλος σου πήγε σε μια άκρη στο κατάστημα και το ενεργοποιεί. Είχε μαζί του και itunes μήπως και notebook?

#145   Jimmy Kane

Jimmy Kane

    iPH User

  • 120 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/09/2010 - 21:50

Yeap. Ακριβώς έτσι. Του είχα πεί να το τσεκάρει στο κατάστημα για να μην μπλέξει με το service. Κι όμως έμπλεξε.
Το να κάνεις αυτή την διαδικασία είναι δύσκολο γιατί και net θέλεις και laptop.
Αλλά όπως αποδείχτηκε μια από τα ίδια είναι.

#146   Fotis

Fotis

    iPH Enthousiast

  • 422 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/09/2010 - 11:27

Yeap. Ακριβώς έτσι. Του είχα πεί να το τσεκάρει στο κατάστημα για να μην μπλέξει με το service. Κι όμως έμπλεξε.
Το να κάνεις αυτή την διαδικασία είναι δύσκολο γιατί και net θέλεις και laptop.
Αλλά όπως αποδείχτηκε μια από τα ίδια είναι.


Ο Νόμος του Μέρφυ. Τελικά είναι και θέμα τύχης. Αλλά και πάλι πραγματικά μου φαίνεται αστείο. Συγνώμη κιόλας αλλά εγώ αν τον έβλεπα έτσι μέσα σε κατάστημα θα έλεγα έχει πρόβλημα αυτός ο άνθρωπος. Λολ

#147   Jimmy Kane

Jimmy Kane

    iPH User

  • 120 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/09/2010 - 13:19

Πάντως κατάφερα να το πάρω από το service μετά από πάρα πολύ πίεση. Ήταν εδώ και πόσο καιρό στο service ελχγμένο και δεν το έστελναν (γιατί άραγες?)
Άσε που στην εξυπηρέτηση πελατών της vodafone συνέχεια μου έλεγαν ότι δεν υπάρχει τμήμα service όταν τους έλεγα να με συνδέσουν. Τελικά κατάφερα να μιλήσω μαζί τους και μου έστειλαν την συκευή.
Τώρα θέλω την βοήθειά σας παίδες γιατί έχω ξενερώσει.
Καταρχάς μου έστειλαν το ίδιο κουτί ανοιγμένη (το κουτί που τους έδωσα).
Μέσα είχε συσκευή διαφορετική (υποτίθεται καινούργια).
Την ανοίγω και βλέπω πως είναι και ενεργοποιημένη. Δηλαδή δεν μου ΄ ζήτησε ΄ σύνδεσή με το itunes και είχε την 4,02. Φρίκηηηηηηηηηηηηηηηηηηη.
¨ Έτσι έπρεπε να πάει το θέμα? δεν έπρεπε να μου ΄ δώσουν καινούργια συσκευασία? Δηλαδή εγώ που ξέρω πιάνου είναι αυτή συσκευή και πόσο έχει χρησιμοποιηθεί ?

Please πείτε μου αν κάνω λάθος

#148   ThodorisAlpha

ThodorisAlpha

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 22/09/2010 - 13:51

Κάτι το οποίο έχω googlαρει και δεν λεω να βγάλω ακρη...
Έχω iPhone 4 (4.0.1 jailbroken) και ενώ έχω κάνει restore from backup από το 3GS που είχα πριν όλα μέλι γάλα, αλλά το iPod είναι άδειο ενώ έχει κάνει sync τα 600τόσα τραγούδια που είχα περασμένα...
Υπάρχει περίπτωση να είναι bug του iTunes 10 ή μήπως είναι θέμα hardware/software του iPhone? Όλα δείχνουν να λειτουργούν κανονικά αλλά μήπως έχει αντιμετωπίσει και άλλος το ίδιο πρόβλημα?

#149   GeorgeTF1

GeorgeTF1

    iPH Addict

  • 618 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:GeorgeTF

Δημοσίευση 22/09/2010 - 14:03

Πάντως κατάφερα να το πάρω από το service μετά από πάρα πολύ πίεση. Ήταν εδώ και πόσο καιρό στο service ελχγμένο και δεν το έστελναν (γιατί άραγες?)
Άσε που στην εξυπηρέτηση πελατών της vodafone συνέχεια μου έλεγαν ότι δεν υπάρχει τμήμα service όταν τους έλεγα να με συνδέσουν. Τελικά κατάφερα να μιλήσω μαζί τους και μου έστειλαν την συκευή.
Τώρα θέλω την βοήθειά σας παίδες γιατί έχω ξενερώσει.
Καταρχάς μου έστειλαν το ίδιο κουτί ανοιγμένη (το κουτί που τους έδωσα).
Μέσα είχε συσκευή διαφορετική (υποτίθεται καινούργια).
Την ανοίγω και βλέπω πως είναι και ενεργοποιημένη. Δηλαδή δεν μου ΄ ζήτησε ΄ σύνδεσή με το itunes και είχε την 4,02. Φρίκηηηηηηηηηηηηηηηηηηη.
¨ Έτσι έπρεπε να πάει το θέμα? δεν έπρεπε να μου ΄ δώσουν καινούργια συσκευασία? Δηλαδή εγώ που ξέρω πιάνου είναι αυτή συσκευή και πόσο έχει χρησιμοποιηθεί ?

Please πείτε μου αν κάνω λάθος

δεν κάνεις κανένα λάθος φίλε μου!τουλάχιστον η συσκευή που πείρες είναι κομπλέ?

#150   Jimmy Kane

Jimmy Kane

    iPH User

  • 120 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/09/2010 - 14:06

Είναι κομπλέ (πρός το παρών αλλά έχει την 4.02!!!!and no jailbreak).... Αλλά δεν ξέρω. Τί να πώ..... Τι μπορώ να κάνω για να ξέρω ακριβώς τι παίζει με τις αντικαταστάσεις?
Παιδιά θέλω help. Να τους πάρω τηλ να τους ξεχέσω ή όχι?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες