Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

My first theme (iNav Style)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
28 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   pyro

pyro

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/05/2009 - 21:14

Το πρώτο theme που "έφτιαξα" και μπορείτε να πάρετε αν σας αρέσει. Τα περισσότερα εικονίδια είναι παρμένα απο συλλογές ή άλλα themes, (incolor, iJust -- αν έχει πρόβλημα ο maker ας μου στείλει ένα PM και το κατεβάζω αμέσως) και μερικά είναι custom.

Πρώτα απο όλα οι οδηγίες. Απο το Cydia θα χρειαστούμε τα εξής:

+Five-Column SpringBoard
+Five Icon Dock
+SpringJumps
+BlankNull (
Απο το repo http://apple-news.fr/repo/)
+Skull Sliders (με περιγραφή "A skull slider pack for use with WinterBoard")
+WinterBoard
+Categories

Ότι κάνω με SSH γίνεται μέσω του iPhoneBrowser (είναι δωρεάν, με ένα Google search θα το βρείτε πολύ εύκολα).

1. Πριν κάνουμε οτιδήποτε, πάμε στο SpringJumps και αφήνουμε τις σελίδες 0-4 (5 στο σύνολο δηλαδή).

2. Περνάμε τον φάκελο iCheated στο Library/Themes/

3. Εάν δεν έχουμε webclips (μαύρα εικονίδια) απο προηγούμενη χρήση του iNav, τότε περνάμε όλα τα περιεχόμενα του φακέλου WebClips στο private/var/mobile/library/webclips

4. Φτιάχνουμε με το Categories 2 φακέλους, Apps και Games. Στο δικό μου θέμα εκεί έχω βάλει τα πάντα εκτός απο: Phone, SMS, Settings, facebook, mboxmail, safari, shazam, camera, ipod, clock, calendar, apps (folder), cydia, installous, Games (folder).

***Εσείς μπορείτε να αφήσετε έξω ότι θέλετε αρκεί να σας αρέσει το icon του (είναι στον φάκελο icons), αλλιώς μπορείτε να κάνετε rename κάποιο icon που σας αρέσει με το όνομα του App που θέλετε να αφήσετε στη θέση του Shazam για παράδειγμα. Αυτά που δεν μπορείτε να αλλάξετε έυκολα είναι η θέση των: Phone, Safari, iPod, Apps, Games. Τέλος για λόγους ομορφιάς καλό είναι να μην αλλάξει ο αριθμός των applications που δεν βρίσκονται στα folders.***

5. Τώρα πρέπει να έχετε 50 μαύρα εικονίδια (webclips). Αυτό που θα κάνετε (και θέλει πολύ drag and drop) είναι να διαμορφώσετε τις σελίδες ως εξής:

page 1: SMS, 3 webclips, Settings, 7 webclips, Phone
page 2: Facebook, 3 webclips, mBoxMail, 7 webclips, Safari
page 3: Shazam, 3 webclips, Camera, 7 webclips, iPod
page 4: Clock, 3 webclips, Calendar, 7 webclips, Apps (categories folder)
page 5: Cydia, 3 webclips, Installous, 7 webclips, Games (categories folder)

6. Στο Dock βάζουμε ΜΟΝΟ τις συντομεύσεις που έχει δημιουργήσει το SpringJumps ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ. Δηλαδή 0-1-2-3-4. Αυτό γίνεται για να είναι clickable και να μην χρειάζεται να κάνετε slide όλες τις σελίδες αν θέλετε να πάτε σε μία.

7. Πάμε στο WinterBoard, και βάζουμε την επιλογή No Undocked Icon Labels πάνω πάνω, κάνοντας drag τις 3 παύλες που έχει δεξιά του.

8. Ενεργοποιούμε τα εξής στοιχεία απο το WinterBoard:

+No Undocked Icon Labels
+Skull Sliders
+iCheated
+Black Navigation Bars


9. ENJOY. Feedback is welcome.


PREVIEW PICS:

Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα
Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα
Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα
Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα


Download Link:
http://rapidshare.com/files/236061959/iCheated_Theme.rar


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   vOOz

vOOz

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 22/05/2009 - 21:21

Απλα τέλειο!!! Είσαι φοβερός δικέ μου!! Πάω τώρα να το περάσω και να πω εντυπώσεις!!!

#3   pyro

pyro

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/05/2009 - 21:24

Quote

Απλα τέλειο!!! Είσαι φοβερός δικέ μου!! Πάω τώρα να το περάσω και να πω εντυπώσεις!!!


hahahahaha εσύ δε μετράς, σώπασε!

#4   vOOz

vOOz

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 22/05/2009 - 21:27

To εβαλα και ειναι απιστευτο!!!! ευχαριστω πολυ!!!!  :-* :-* :-*

#5   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 22/05/2009 - 22:44

Ωραιο, και φαντασου, εμενα δεν μου αρεσουν και τα glossy  :D
Οταν Βαρεθω το White Apple που εχω φτιαξει, δοκιμασω και ενα ωραιο που ειδα στο cydia Θα το βαλω ::)

#6   pyro

pyro

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/05/2009 - 22:55

thanks aC3 :P

Να συμπληρώσω κάτι που ξέχασα. Η εικόνα παραπάνω είναι με το Skull Slides ΚΑΤΩ απο το iCheated στο WinterBoard. Αν το πάμε απο πάνω τότε το slider έχει και διακόσμηση :P

Posted Image

#7   ricofear

ricofear

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/05/2009 - 09:49

Πολυ ωραιο θεμα!Μπραβο ηδη κοσμει το κινητο μ!  8)

#8   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/05/2009 - 18:38

Πρεπει να είναι το καλύτερο θέμα που έχω δεί ποτέ μου.Μια ερώτηση: Πρέπει να παταμε σε ένα συγκεκριμένο σημείο ή μπορούμε επιτέλους να πατάμε στο κέντρο;

#9   pyro

pyro

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/05/2009 - 18:48

Thanks guys!

ipodtouchpro: Μιλάς για τα μεγάλα εικονίδια; Αν ναι, ανταποκρίνονται με το πάτημα στο κέντρο τους, καθώς τα "κανονικά" εικονίδια είναι κρυμένα απο εκει πίσω.

Edit: κοίταξα λίγο στο δικό μου, στο κέντρο της οθόνης είναι η περιοχή που πιάνει το πάτημα. Προσωπικά είναι εκεί ακριβώς που πατάω "απο φυσικού".

Επίσης, επειδή μόλις πρόσεξα ότι ο Safari έχει ακόμα το loading screen του iNav, μπορείτε μέσω του iPhoneBrowser να πάτε στο Library/Themes/iCheated/Folders/MobileSafari.app και να σβήσετε το Default.png και το Default.psd αν δεν σας αρέσει.

#10   pyro

pyro

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/05/2009 - 19:00

Συγνώμη για το double post αλλά χάθηκε το modify  ???

Το ίδιο με απο πάνω ισχύει και στα loading screens των φακέλων Apps και Games (τα οποία δεν είναι απο το iNav), αν δεν τα θέλετε τα σβήνετε (Default.png) απο τους φακέλους Apps.app και Games.app αντίστοιχα.

#11   BHacker

BHacker

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/05/2009 - 20:44

Πάρα πολύ καλό,νομίζω πως έιναι καιρός να δοκιμάσω και εγώ την τύχη μου δοκιμάζοντας να φτιάξω ένα παρόμοιο 8εματάκι(iNav Style)

#12   s0n1c_z

s0n1c_z

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/06/2009 - 14:45

φιλε πολυ καλο το θεματακι αλλα εχω ενα μικρο προβλημα ενω ολα δουλευουν τελεια στο dock αντι να εχει τις 5 κατηγοριες με εικονιδια ειναι απο κατω τα εικονιδια που εχεις φτιαξει και απο πανω τα βελακια του springjumps!!

#13   Heartl3ss

Heartl3ss

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/06/2009 - 02:40

πολυ εντυπωσιακο αν και νομιζω πως θα εχω προβλημα να το εγγαταστησω..Ψιλοχαθηκα με αυτες τις πολλες οδηγιες. Μου φενεται υπερβολικα πολυπλοκο..  :-[

#14   disorders

disorders

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/06/2009 - 02:30

Συγνωμη για την ισως χαζη ερωτηση μου αλλα τα "webclips" πως ακριβως τα βαζουμε στις σελιδες :S

#15   pikachukaki

pikachukaki

    iPH Member

  • 244 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:pikachukaki

Δημοσίευση 25/06/2009 - 05:15

Οτι ποιο καλο σε θεμα theme που εχω δει αλλα μια φορα προσπαθησα να βαλω ενα τετειο θεμα κολησε το springboard πηγε σε safe mode και ξαναμανα απο την αρχη γιαυτο και δεν το βαζω...παντος πολυ ομορφο μπραβο

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες