Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

My first theme (iNav Style)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
28 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   disorders

disorders

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/06/2009 - 05:17

Ειχα κανει εγω βλακεια τελικα σορρυ.

Οκ το εφτιαξα απλα εχω ενα προβλημα (ως συνηθως) στο dock μου εμφανιζει τα shortcuts απο το springjumps.

Τι λαθος εχω κανει παλι;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   s0n1c_z

s0n1c_z

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/06/2009 - 13:51

Κι εγω το ιδιο ακριβως προβλημα εχω!!!! Ισως φταιει το O.S. 3.0....

#18   pyro

pyro

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/07/2009 - 11:10

Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά δεν είχα δει το forum! Αν δεν δουλεύει με το ranking στο Winterboard, να είναι δηλαδή πάνω πάνω το iCheated κτλ, πιθανότατα φταίει το OS 3.0 και είναι θέμα συμβατότητας. Για τα webclips, αν και απο ότι βλέπω το έλυσες, λειτουργούν όπως τα apps (πατημένο ένα για να μπεις σε φάση ταξινόμησης), και το πόσα μπαίνουν σε κάθε σειρά το λέει στις οδηγίες :P

Όταν χαλαρώσουν λίγο τα πράγματα απο δουλειά κτλ θα δω μήπως μπορέσει να υπάρξει εύκολη προσαρμογή στο θέμα που έχει γίνει τώρα με το springjumps και το OS 3.0!

Ευχαριστώ για το feedback!

#19   pyro

pyro

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/07/2009 - 19:55

To link για να μην το κόβει το forum σε code:

http://rapidshare.com/files/236061959/iCheated_Theme.rar


#20   jros3e

jros3e

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/09/2009 - 05:37

2. Περνάμε τον φάκελο iCheated στο Library/Themes/

3. Εάν δεν έχουμε webclips (μαύρα εικονίδια) απο προηγούμενη χρήση του iNav, τότε περνάμε όλα τα περιεχόμενα του φακέλου WebClips στο private/var/mobile/library/webclips

Καλημέρα. Το θεματάκι είναι φοβερό και ξεκίνησα την διαδικασία εγκατάστασης.
Επειδή είμαι καινούργιος με το iphone μήπως μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πως θα εκτελέσω τα παραπάνω βήματα?
Έχω κατεβάσει όλα τα προγράμματα που αναφέρεις αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται η μεταφορά των φακέλων με το iphoneBrowser.
Ευχαριστώ.

#21   jros3e

jros3e

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/09/2009 - 15:43

...δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται η μεταφορά των φακέλων με το iphoneBrowser.

Τα κατάφερα τελικά με την μεταφορά. Όμως δεν εμφανίζονται τα webclips (μαύρα εικονίδια) ενώ τα έχω βάλει στον σωστό φάκελο με το iphoneBrowser.
Τι έχω κάνει λάθος?

Τελευταία επεξεργασία από: jros3e, 05/09/2009 - 15:43


#22   pyro

pyro

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2009 - 17:03

Τα κατάφερα τελικά με την μεταφορά. Όμως δεν εμφανίζονται τα webclips (μαύρα εικονίδια) ενώ τα έχω βάλει στον σωστό φάκελο με το iphoneBrowser.
Τι έχω κάνει λάθος?


Μπήκες σε sorting mode (μεταφορά εικονιδίων) και δεν σου τα εμφανίζει; Ούτε στις τελευταίες σελίδες;

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω δοκιμάσει καθόλου το θέμα στην 3.0, αλλά δεν νομίζω να προκαλεί πρόβλημα στα webclips. :s

Τελευταία επεξεργασία από: pyro, 05/09/2009 - 17:03


#23   jros3e

jros3e

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/09/2009 - 19:51

Μπήκες σε sorting mode (μεταφορά εικονιδίων) και δεν σου τα εμφανίζει; Ούτε στις τελευταίες σελίδες;

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω δοκιμάσει καθόλου το θέμα στην 3.0, αλλά δεν νομίζω να προκαλεί πρόβλημα στα webclips. :s

Πουθενά δεν εμφανίζονται τα μαύρα εικονίδια. :(
Μόνο αυτά μου λείπουν για να τελειώσω το theme. Το προσπάθησα χωρίς αυτά όμως τα εικονίδια βγαίνουν όπου νά΄ναι.
Τι μπορώ να δοκιμάσω για να εμφανιστούν? Αλλιώς δεν θα το ολοκληρώσω με τίποτα και το έχω αφήσει στην μέση. Βοήθεια please...

#24   pyro

pyro

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2009 - 22:03

Πουθενά δεν εμφανίζονται τα μαύρα εικονίδια. :(
Μόνο αυτά μου λείπουν για να τελειώσω το theme. Το προσπάθησα χωρίς αυτά όμως τα εικονίδια βγαίνουν όπου νά΄ναι.
Τι μπορώ να δοκιμάσω για να εμφανιστούν? Αλλιώς δεν θα το ολοκληρώσω με τίποτα και το έχω αφήσει στην μέση. Βοήθεια please...


Μπορείς να κατεβάσεις το iBlank απο το repo του ModMyI, δημιουργείς όσα κενά εικονίδια θες και το περνάς στo apps folder για να μη σου τρώει χώρο :P
Αν θυμάμαι καλά το repo είναι προεγκατεστημένο οπότε με ένα απλό search στο cydia θα το βρεις!

#25   jros3e

jros3e

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/09/2009 - 20:07

Μπορείς να κατεβάσεις το iBlank απο το repo του ModMyI, δημιουργείς όσα κενά εικονίδια θες και το περνάς στo apps folder για να μη σου τρώει χώρο :P
Αν θυμάμαι καλά το repo είναι προεγκατεστημένο οπότε με ένα απλό search στο cydia θα το βρεις!

Σε ευχαριστώ πολύ. Τα κατάφερα τελικά με τα black icons. Τώρα έχω όμως το εξής πρόβλημα και νομίζω ότι είναι λόγο ασυμβατότητας με την 3.0.1.
Στις δύο πρώτες σελίδες (phone, internet) δεν εμφανίζει τα εικονίδια του theme μόνο εμφανίζει τα κλασσικά μικρά τετράγωνα εικονίδιο. Οι υπόλοιπες σελίδες είναι οκ.
Καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?
Επίσης τα apps Facebook, Installus, Shazam και mBoxMail πως μπορούμε να τα βρούμε από Cydia ή Icy?

Τελευταία επεξεργασία από: jros3e, 06/09/2009 - 20:11


#26   pyro

pyro

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/09/2009 - 22:01

Σε ευχαριστώ πολύ. Τα κατάφερα τελικά με τα black icons. Τώρα έχω όμως το εξής πρόβλημα και νομίζω ότι είναι λόγο ασυμβατότητας με την 3.0.1.
Στις δύο πρώτες σελίδες (phone, internet) δεν εμφανίζει τα εικονίδια του theme μόνο εμφανίζει τα κλασσικά μικρά τετράγωνα εικονίδιο. Οι υπόλοιπες σελίδες είναι οκ.
Καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?
Επίσης τα apps Facebook, Installus, Shazam και mBoxMail πως μπορούμε να τα βρούμε από Cydia ή Icy?


Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα είναι πως μάλλον είχαν αλλάξει όνομα στα icons και δεν έκανε τη σύνδεση. Κοίταξα όμως και δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Μπορώ να σκεφτώ μια λύση την οποία όμως δεν έχω δοκιμάσει και θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός αν διαλέξεις να το κάνεις!

Μπορείς να πας μέσω του iPhoneBrowser στην συσκευή σου και:
+Να κρατήσεις backup (copy στον υπολογιστή δηλαδή) τα αρχεία με το όνομα icon.png απο τους φακέλους Applications/MobilePhone.app και Applications/MobileSafari.app.
+Να μετονομάσεις τα αρχεία Phone.png και Safari.png του θέματος σε icon.png (ξεχωριστούς φακέλους για να μην αντικατασταθούν) και να τα περάσεις στους παραπάνω φακέλους του iPhone (phone στο mobilephone κτλ).

Υποθέτω πως έτσι θα αντικατασταθούν με αυτά του θέματος. Αν θες τα κανονικά όμως θα πρέπει να ξανααντιγράψεις αυτά που έχεις κρατήσει στον υπολογιστή σου. Συνεχίζω να το κοιτάω πάντως μήπως βρω κάποια πιο εύκολη λύση. Δοκίμασες restart της συσκευής;

Τώρα για τα υπόλοιπα που με ρώτησες. Το Facebook και το Shazam είναι δωρεάν εφαρμογές που βρίσκεις στο AppStore. Απο εκεί και πέρα:

Θα ανοίξεις το cydia και θα προσθέσεις στα sources το http://cydia.hackulo.us. Μόλις τελειώσει με τα refresh κτλ, θα ψάξεις το AppSync και θα το περάσεις. Αυτό σου επιτρέπει να περνάς "σπασμένες" εφαρμογές στο τηλέφωνο σου. Μετά απο ένα restart, θα πάς πάλι στο cydia και θα ψάξεις για το Installous. Είναι στην ουσία "κατεβαστήρι" για τα σπασμένα apps που ανέφερα. Το mBoxMail θα το βρεις στο Installous με ένα search, καθώς και πολλές άλλες εφαρμογές. ;)

#27   jros3e

jros3e

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/09/2009 - 08:16

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σου και τις πολύτιμες συμβουλές σου.
Το theme που έχεις φτιάξει μου αρέσει πάρα πολύ και ελπίζω με την βοήθειά σου να το τελειοποιήσω όσο πιο σύντομα γίνεται.

Μπορείς να πας μέσω του iPhoneBrowser στην συσκευή σου και:
+Να κρατήσεις backup (copy στον υπολογιστή δηλαδή) τα αρχεία με το όνομα icon.png απο τους φακέλους Applications/MobilePhone.app και Applications/MobileSafari.app.
+Να μετονομάσεις τα αρχεία Phone.png και Safari.png του θέματος σε icon.png (ξεχωριστούς φακέλους για να μην αντικατασταθούν) και να τα περάσεις στους παραπάνω φακέλους του iPhone (phone στο mobilephone κτλ).

Όλη αυτή η διαδικασία για μένα που είμαι αρχάριος μου φαίνεται βουνό και φοβάμαι να το επιχειρήσω μήπως και κάνω καμία πατάτα.

Υποθέτω πως έτσι θα αντικατασταθούν με αυτά του θέματος. Αν θες τα κανονικά όμως θα πρέπει να ξανααντιγράψεις αυτά που έχεις κρατήσει στον υπολογιστή σου. Συνεχίζω να το κοιτάω πάντως μήπως βρω κάποια πιο εύκολη λύση. Δοκίμασες restart της συσκευής;

Έκανα restart χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Ελπίζω να βρεθεί πιο εύκολη λύση , με την βοήθειά σου πάντα.
Εκτός από την πρώτη και δεύτερη σελίδα του theme που τα εικονίδια παραμένουν ίδια έχω πρόβλημα στην τρίτη σελίδα με το εικονίδιο του Shazam μόνο.

Τώρα για τα υπόλοιπα που με ρώτησες.

Τα apps βρέθηκαν και τα εγκατέστησα όλα. Επίσης όλες οι οδηγίες που αναφέρεις στο αρχικό ποστ τηρήθηκαν κατά γράμμα.
Μένει να βρεθεί η λύση για την μετατροπή των εικονιδίων που υπάρχει το πρόβλημα για να τελειώσω.
Ευχαριστώ και πάλι για την υποστήριξή σου.

#28   pyro

pyro

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/09/2009 - 20:48

Φίλε μου τέλικα σήμερα βρήκα λίγο χρόνο και έβαλα την 3.0.1 για να δω μήπως είναι πρόβλημα συμβατότητας και μου δείχνει τα εικονίδια όπως πρέπει. Μήπως δεν περάστηκαν καλά οι εικόνες; Πάρε τον φάκελο Icons απο το αρχείο που κατέβασες στον υπολογιστή και ξαναπέρασε το στο path Library/Themes/iCheated στο iPhoneBrowser. Υποθέτω πως θα φτιάξει το πρόβλημα σου! Σου παραθέτω και την εικόνα που βλέπεις αριστερά στο browser.

Συνημμένα αρχεία



#29   jros3e

jros3e

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/09/2009 - 19:54

Το έκανα και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Δεν άλλαξαν παρέμειναν τα ίδια. :(
Έχουν παίξει τα νεύρα μου. Μήπως πρέπει να τα απεγκαταστήσω όλα και να ξανακάνω την διαδικασία από την αρχή?
Μήπως εάν κάνω την παρακάτω διαδικασία που έχεις ήδη αναφέρει καταφέρω τίποτα.

+Να μετονομάσεις τα αρχεία Phone.png και Safari.png του θέματος σε icon.png (ξεχωριστούς φακέλους για να μην αντικατασταθούν) και να τα περάσεις στους παραπάνω φακέλους του iPhone (phone στο mobilephone κτλ).

Εάν έχεις χρόνο βοήθησέ με λίγο με την παραπάνω διαδικασία.

Τελευταία επεξεργασία από: jros3e, 09/09/2009 - 19:56





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες