Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

AppleTV (2010 model)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
234 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   ChriSS78

ChriSS78

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 15/12/2010 - 16:29

Το conversion και την ενσωματωση υποτιτλων το κανει το App : AirVideo (το χρησιμοποιω ηδη για το iPod Touch 4g) Λεω να παρω πακετο και το καλωδιο HDMI to HDMI της Clicktronic (version 1.4). Ειναι καλης ποιοτητας?

Οκ λοιπον, το παραγγελνω και την Παρασκευη που θα μου ερθει τα ξαναλεμε φιλτατε για τυχον αποριες... ;)

Τελευταία επεξεργασία από: ChriSS78, 15/12/2010 - 16:33


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   zografos

zografos

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2010 - 16:32

Αν κρατήσεις πατημένο το κεντρικό πλήκτρο του Remote την ώρα που παίζει η ταινία, σου βγάζει ένα Menu από όπου επιλέγεις ποιο Audio και ποιον Υπότιτλο από αυτούς που έχεις ενσωματωμένους στην ταινία σου θα παίξει ...

Όσον αφορά τους υπότιτλους, ένα από τα καλύτερα Apps (αν έχεις Mac - Δεν ξέρω αν υπάρχει έκδοση για PC) είναι το iSubtitle, το οποίο ενσωματώνει υπότιτλους ταχύτατα, χωρίς να κάνει Re-Encode την ταινία ...

#138   ReaLity

ReaLity

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/12/2010 - 16:34

Αν κρατήσεις πατημένο το κεντρικό πλήκτρο του Remote την ώρα που παίζει η ταινία, σου βγάζει ένα Menu από όπου επιλέγεις ποιο Audio και ποιον Υπότιτλο από αυτούς που έχεις ενσωματωμένους στην ταινία σου θα παίξει ...

Όσον αφορά τους υπότιτλους, ένα από τα καλύτερα Apps (αν έχεις Mac - Δεν ξέρω αν υπάρχει έκδοση για PC) είναι το iSubtitle, το οποίο ενσωματώνει υπότιτλους ταχύτατα, χωρίς να κάνει Re-Encode την ταινία ...



Αντε! δεν το ειχα βρει ευχαριστω πολυ....αυτα ειναι....παω να παιξω το βραδακι!

#139   zografos

zografos

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2010 - 16:39

Έχω πολλές ταινίες cartoon για την κόρη μου. Είναι κατεβασμένες σε .mkv με Ελληνικό αλλά και Αγγλικό ήχο και Ελληνικούς υπότιτλους. Τα μετατρέπω σε .m4v και η μικρή τα βλέπει με Ελληνικό ήχο ενώ εγώ (ναι, τα βλέπω κι εγώ) τα βλέπω με Αγγλικό ήχο και Ελληνικούς υπότιτλους. Όλα είναι επιλέξιμα μέσα από το AppleTV καθώς και το iTunes, το οποίο όταν η ταινία έχει, βγάζει ένα επιπλέον εικονίδιο δίπλα στο AirPlay, από το οποίο επιλέγεις Audio και Υπότιτλους !

#140   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/12/2010 - 16:42

Και το Submerge είναι καλό για υποτιτλους.

Το AirVideo δεν μπορει να χρησιμοποιηθει με το Apple TV ουτε απευθειας, ουτε μεσω καποιου iDevice. Το AirVideo κανει live conversion απο το αρχειο που ειναι στο PC/Mac στο κινητο ή στο iPad αλλα απο εκει δεν μπορεις να το στειλεις στο Apple TV μεσω AirPlay.

Μονο αν κανεις jailbreak με το αντιστοιχο πακετο (AirVideo Enabler) που κανει enable το AirPlay σε third party εφαρμογες, αλλα εχει αναφερθει οτι το streaming ενος live converted περιεχομενου σε Apple TV μεσω AirPlay ειναι αργο και με σπασιματα. Και πρεπει να εχεις και συνεχεια ανοιχτο το iDevice, να μην ειναι locked.



Έχω πολλές ταινίες cartoon για την κόρη μου. Είναι κατεβασμένες σε .mkv με Ελληνικό αλλά και Αγγλικό ήχο και Ελληνικούς υπότιτλους. Τα μετατρέπω σε .m4v και η μικρή τα βλέπει με Ελληνικό ήχο ενώ εγώ (ναι, τα βλέπω κι εγώ) τα βλέπω με Αγγλικό ήχο και Ελληνικούς υπότιτλους. Όλα είναι επιλέξιμα μέσα από το AppleTV καθώς και το iTunes, το οποίο όταν η ταινία έχει, βγάζει ένα επιπλέον εικονίδιο δίπλα στο AirPlay, από το οποίο επιλέγεις Audio και Υπότιτλους !


Ποιο προγραμμα χρησιμοποιεις?

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 15/12/2010 - 16:45


#141   zografos

zografos

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2010 - 16:52

Και το Submerge είναι καλό για υποτιτλους.

Το AirVideo δεν μπορει να χρησιμοποιηθει με το Apple TV ουτε απευθειας, ουτε μεσω καποιου iDevice. Το AirVideo κανει live conversion απο το αρχειο που ειναι στο PC/Mac στο κινητο ή στο iPad αλλα απο εκει δεν μπορεις να το στειλεις στο Apple TV μεσω AirPlay.

Μονο αν κανεις jailbreak με το αντιστοιχο πακετο (AirVideo Enabler) που κανει enable το AirPlay σε third party εφαρμογες, αλλα εχει αναφερθει οτι το streaming ενος live converted περιεχομενου σε Apple TV μεσω AirPlay ειναι αργο και με σπασιματα. Και πρεπει να εχεις και συνεχεια ανοιχτο το iDevice, να μην ειναι locked.





Ποιο προγραμμα χρησιμοποιεις?


MKVTools χρησιμοποιώ, κυρίως. Είναι ότι ποιο απλό και γρήγορο. Βέβαια, επειδή έχω το Turbo .264 HD της Elgato, χρησιμοποιώ και το αντίστοιχο App της Elgato που κάνει μετατροπές σε απίστευτους χρόνους, αλλά η αλήθεια είναι ότι (εκτός από το MKVTools - άντε και το MKVToolnix) Mac και .mkv δεν είναι ιδιαίτερα καλός συνδυασμός ... Πάντως με αυτά τα Apps τα καταφέρνω μια χαρά !

#142   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/12/2010 - 16:57

MKVTools χρησιμοποιώ, κυρίως. Είναι ότι ποιο απλό και γρήγορο. Βέβαια, επειδή έχω το Turbo .264 HD της Elgato, χρησιμοποιώ και το αντίστοιχο App της Elgato που κάνει μετατροπές σε απίστευτους χρόνους, αλλά η αλήθεια είναι ότι (εκτός από το MKVTools - άντε και το MKVToolnix) Mac και .mkv δεν είναι ιδιαίτερα καλός συνδυασμός ... Πάντως με αυτά τα Apps τα καταφέρνω μια χαρά !


Ωραία, σε ευχαριστώ!

#143   ChriSS78

ChriSS78

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 15/12/2010 - 17:16

Τωρα ειναι που μπερδευτηκα. :excl: Το AirVideo κανει και conversion (με ταυτοχρονη ενσωματωση υποτιτλων, δηλαδη .mkv + .srt ...= .m4v video file) εκτος απο live conversion... Το converted αρχειο (1280x720) το βαζω στο iTunes για να το μεταφερω στο iPοd Touch 4g που εχω (για να περναω την ωρα μου οταν ταξιδευω). Αυτο που ρωταω ειναι : αφου το converted αρχειο εχει μορφη (.m4v) που δεχεται το iTunes γιατι να μη το κανει stream στο AppleTV ? Μιλαω για AppleTV χωρις jailbreak. Εσεις αν καταλαβα καλα μιλατε για ενσωματωση υποτιτλων σε .mkv αρχειο και μετα σε jailbroken AppleTV ... Σωστα???

Τελευταία επεξεργασία από: ChriSS78, 15/12/2010 - 17:19


#144   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/12/2010 - 17:21

Μα ναι εννοείται! Εγώ απλά μιλάω για live conversion. Και ολα χωρις Jailbreak.

AirVideo (mkv, srt) > live conversion > iPad > AirPlay > Apple TV.

Ποιο γρηγορο και ευκολο απο το να εχεις κανει πρωτα convert το αρχειο.

Απλα η Apple δεν επιτρεπει το AirPlay σε third party εφαρμογες. Αναφερθηκε καποια στιγμη οτι θα υποστηριχθει μεσα στο 2011.

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 15/12/2010 - 17:21


#145   ipacbros

ipacbros

    iPH Contributor

  • 1.139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2010 - 17:33

Παιδια εχει ελληνικο μενου με την νεα αναβαθμιση;
Ευχαριστω!

#146   ChriSS78

ChriSS78

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 15/12/2010 - 17:50

Σε επρηξα αλλα απο το iPod Touch 4g πως παμε στο AirPlay ? Υπαρχει καποια επιλογη στο iPod?

#147   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/12/2010 - 19:42

Σε επρηξα αλλα απο το iPod Touch 4g πως παμε στο AirPlay ? Υπαρχει καποια επιλογη στο iPod?


Οταν παιζει ενα βιντεο και εχεις ανοιχτο το Apple TV, πατας σε ενα εικονιδιο και σου βγαζει να στειλεις εικονα και ηχο στην τηλεοραση σου μεσω του AppleTV.

Συνημμένο αρχείο  airplay.jpg   14,86KB   2 λήψεις

#148   ChriSS78

ChriSS78

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 15/12/2010 - 22:11

Τωρα μαλιστα!!!! Καταλαβα...! Την Παρασκευη θα το παραλαβω οποτε θα το δοκιμασω αμεσως. Κατι τελευταιο : το HDMI καλωδιο που θελω να αγορασω εχει πρωτοκολλο 1.4 (γραφει V 1.4 της Clicktronic). Το AppleTV τι θελει? Με καλυπτει αυτο το καλωδιο?

#149   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/12/2010 - 22:18

Τωρα μαλιστα!!!! Καταλαβα...! Την Παρασκευη θα το παραλαβω οποτε θα το δοκιμασω αμεσως. Κατι τελευταιο : το HDMI καλωδιο που θελω να αγορασω εχει πρωτοκολλο 1.4 (γραφει V 1.4 της Clicktronic). Το AppleTV τι θελει? Με καλυπτει αυτο το καλωδιο?


Με ενα οποιοδηποτε HDMI καλωδιο θα κανεις τη δουλεια σου. Εγω εχω για το ATV ενα CRYSTAL AudioVideo. Μη δωσεις και καμια περιουσια για καλωδιο.

Στο Apple TV η δυνατοτητα για AirPlay υποστηριζεται απο το Software version 4.1 (iOS 4.2) και πανω.

Αν σου ερθει απο το εργοστασιο με Software version 4.0 (iOS 4.1) τοτε δε θα μπορεις να παιξεις με AirPlay.

Αλλα αν θελεις να κανεις Jailbreak (με Pwnage), μπορεις μονο αν εχει Software version 4.0 (iOS 4.1).

Οποτε οπως καταλαβαινεις ή AirPlay ή Jailbreak ;)

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 15/12/2010 - 22:22


#150   Jason13

Jason13

    iPH Contributor

  • 986 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2010 - 22:27

Αξιζει να αγορασω ενα AppleTV ;;; Δηλαδη, για να εχω την δυνατοτητα του Airplay του iPhone;;
Τι μπορω να κανω εκτος του να ενοικιαζω και να αγοραζω ταινιες οπου αυτο γινεται μονο στις ΗΠΑ;;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες