Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

AppleTV (2010 model)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
234 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/12/2010 - 11:24

Το Apple TV το φαντάζομαι σαν έναν media palyer με ασύρματη σύνδεση με όλες μου τις Apple συσκευές (Mac, iPhone, iPod). Όμως, έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι, για να ενοικιάσεις ταινία ή σειρά, πρέπει να έχεις λογαριασμό στο Αμερικάνικο iTunes, σωστά;

Μπορεί κανείς να το επιβεβαιώσει, ώστε να μην ψάχνω στο forum, τις απαντήσεις; (σίγουρα τις έχετε απαντήσει και αλλού. Αν υπάρχει και κανένα διαθέσιμο link, ακόμη καλύτερα)

Ευχαριστώ πολύ!


Δεν είναι ακριβώς media player. Streaming κάνει. Ταινιες, σειρες μπορεις να νοικιασεις απο οποιοδηποτε iTunes Store υποστηριζει αυτη τη δυνατοτητα, πχ US, UK. Οποτε θελεις λογαριασμο σε καποιο απο αυτα τα stores. Καθε store ομως εχει περιεχομενο απο την εκαστοτε χωρα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   Bonewarrior

Bonewarrior

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2010 - 11:29

1. Ειναι το 2ης γενιας.
2. Δεν υπαρχει κατι να προσεξεις. Μια εκδοση κυκλοφορει. Το λειτουργικο θα ειναι οτι εχει επανω αυτο που θα αγορασεις. Οσο πιο αργα το παρεις τοσο νεοτερο το λειτουργικο που θα εχει απο το εργοστασιο.
3. Ελλαδα δε θα ερθει επισημα. Ετσι εχουν πει τουλαχιστον. Γιατι η βασικη λειτουργια που ειναι η ενοικιαση σειρων, ταινιων δεν υποστηριζεται απο το Ελληνικο iTunes Store.


ευχαριστω mikexs :)

#123   leonbis2000

leonbis2000

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/12/2010 - 11:33

Το Apple TV το φαντάζομαι σαν έναν media palyer με ασύρματη σύνδεση με όλες μου τις Apple συσκευές (Mac, iPhone, iPod). Όμως, έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι, για να ενοικιάσεις ταινία ή σειρά, πρέπει να έχεις λογαριασμό στο Αμερικάνικο iTunes, σωστά;


Ναι μπορείς να νοικιάσεις ταινίες κτλ αρκεί να έχεις ένα free US iTunes Store account. Έτσι μπορείς από εδώ να το φορτώνεις με Gift Cards και να αγοράζεις κανονικά. Δοκιμασμένο.

#124   ChriSS78

ChriSS78

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 15/12/2010 - 12:26

Ρε παιδια μια ερωτηση και απο εμενα σε οσους το εχουν ηδη στην κατοχη τους. Με τα ρευματα του τι γινεται? Τι ανταπτορα τοιχου εχει? Αυτο με το διπολο που εχουμε στην Ελλαδα ή κατι αλλο? (λογικα παιζει ρολο αν ειναι αγορασμενο απο Η.Π.Α ή Ευρωπη εκτος Αγγλιας...?)

#125   ReaLity

ReaLity

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/12/2010 - 12:28

Απο Γερμανια που το πηρα εγω κανονικα το εχει ιδιο με το δικο μας (διπολο)

#126   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/12/2010 - 12:29

Ρε παιδια μια ερωτηση και απο εμενα σε οσους το εχουν ηδη στην κατοχη τους. Με τα ρευματα του τι γινεται? Τι ανταπτορα τοιχου εχει? Αυτο με το διπολο που εχουμε στην Ελλαδα ή κατι αλλο? (λογικα παιζει ρολο αν ειναι αγορασμενο απο Η.Π.Α ή Ευρωπη εκτος Αγγλιας...?)


Απο Αμερικη εχει τον Αμερικανικο βυσμα. Απλα αγοραζεις εναν απλο ανταπτορα με 1 ευρω και κανεις τη δουλεια σου.

#127   ChriSS78

ChriSS78

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 15/12/2010 - 12:37

Ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις σας. Οποτε καταλαβα οτι το παιρνω απο european country Ebay χωρις να χρειαστει ανταπτορα ή απο Αμερικη χρησιμοποιωντας ανταπτορα που ειπε ο φιλος. (ο ανταπτορας απο που?) Αν εχεις κατι γρηγορο αλλιως το ψαχνω και γω.
Ευχαριστω και παλι....

#128   ReaLity

ReaLity

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/12/2010 - 12:38

ο ηλεκτρολογος της γειτονιας σου σιγουρα θα εχει.... :rolleyes:

#129   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 15/12/2010 - 12:43

Ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις σας. Οποτε καταλαβα οτι το παιρνω απο european country Ebay χωρις να χρειαστει ανταπτορα ή απο Αμερικη χρησιμοποιωντας ανταπτορα που ειπε ο φιλος. (ο ανταπτορας απο που?) Αν εχεις κατι γρηγορο αλλιως το ψαχνω και γω.
Ευχαριστω και παλι....


http://www.e-shop.gr...l?id=PER.751348

1 ευρώ.

Εγω αυτο εχω http://www.e-shop.gr...l?id=PER.751347

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 15/12/2010 - 12:44


#130   Varaderistas

Varaderistas

    iPH User

  • 130 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2010 - 12:52

Σας ευχαριστώ και εγώ για τις άμεσες απαντήσεις σας! Με βοηθήσατε, λέω να το παραγγείλω να τελειώνω που το έχω καψούρα..!

#131   leonbis2000

leonbis2000

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/12/2010 - 13:43

Ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις σας. Οποτε καταλαβα οτι το παιρνω απο european country Ebay χωρις να χρειαστει ανταπτορα ή απο Αμερικη χρησιμοποιωντας ανταπτορα που ειπε ο φιλος. (ο ανταπτορας απο που?) Αν εχεις κατι γρηγορο αλλιως το ψαχνω και γω.
Ευχαριστω και παλι....


Αν το πάρεις από Αγγλία επίσης θα χρειαστείς αντάπτορα.

#132   ChriSS78

ChriSS78

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 15/12/2010 - 13:53

Μαγκες many thanks! Οντως υπαρχουν παντου (απ' οτι ειδα με τη βοηθεια σας), απλα επειδη δεν ειχα ξαναπαρει κατι απο εξωτερικο που να εχει power cord δικο του ζουσα σε μεσαιωνα οσον αφορα τους ανταπτορες!!!!

#133   ChriSS78

ChriSS78

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 15/12/2010 - 15:33

Πριν το παραγγειλω κατι τελευταιο απο οσους το εχουν αγορασει ηδη ή απο αλλους που γνωριζουν το αντικειμενο : Απ' οτι καταλαβα μπορω για παραδειγμα μια ταινια σε μορφη .mkv καθως και τους υποτιτλους της σε .srt να τα κανω convert μεσω του AirVideo που χρησιμοποιω (βαζοντας στα conversion settings αναλυση 1280x720 που υποστηριζει το Apple TV), στη συνεχεια περναω το αρχειο που δημιουργηθηκε (με ενσωματωμενους υποτιτλους πια...) στο iTunes και απο κει με streaming στο AppleTV--->my Samsung TV ? ? ? Ετσι εχει το πραγμα?

Επισης πως θα εμφανιστει το AppleTV στο iTunes ωστε να εχω επιλογη για streaming ? Πρεπει να το συνδεσω στον iMac που εχω με καλωδιο miniUSB to USB ?

Οποιος ξερει ας με διαφωτισει παρακαλω...

#134   ReaLity

ReaLity

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/12/2010 - 15:57

Aν θες να κανεις convert μια ταινια σε mp4 φορματ καταλληλη για το appleTV k itunes σωστα το λες πως θα βαλεις κ τους υποτιτλους ενσωματωμενους για να παιξει γιατι χωρις JB δεν υπαρχει setting που να βρισκει τα .srt αρχεια. Τωρα δεν ξερω πως το κανεις αλλα το mkvmerge για τα .mkv αρχεια παιζει αψογα. Δοκιμασμενο.
Το πως θα στο εμφανισει ειναι πολυ απλο κατω δεξια στο video ή τραγουδι ή φωτο απο το iphone/ipad ή κ στον mac θα σου εμφανισει εφοσον εισαι στο ιδιο δικτυο με το appletv ενα εικονιδιο (π.χ. στο itunes εμφανιζεται κατω δεξια).
Αν εχεις mac τοτε πολυ απλα θα εγκαταστησεις το VideoDrive πολυ χρησιμο για τις ταινιες στο itunes.

Δεν ειναι δυσκολο πανω κατω ειναι οπως στο λεω δεν ειμαι τωρα σπιτι για να σου το δειξω. οτι θες ομως εδω ειμαι για βοηθεια. Δεν θα μετανιωσεις με την αγορα του ειδικα αν το κανεις JB αυτα για την ωρα!

#135   omokas

omokas

    iPH Contributor

  • 1.188 μηνύματα
  • Twitter:@orestismokas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 15/12/2010 - 16:03

Aν θες να κανεις convert μια ταινια σε mp4 φορματ καταλληλη για το appleTV k itunes σωστα το λες πως θα βαλεις κ τους υποτιτλους ενσωματωμενους για να παιξει γιατι χωρις JB δεν υπαρχει setting που να βρισκει τα .srt αρχεια. Τωρα δεν ξερω πως το κανεις αλλα το mkvmerge για τα .mkv αρχεια παιζει αψογα. Δοκιμασμενο.
Το πως θα στο εμφανισει ειναι πολυ απλο κατω δεξια στο video ή τραγουδι ή φωτο απο το iphone/ipad ή κ στον mac θα σου εμφανισει εφοσον εισαι στο ιδιο δικτυο με το appletv ενα εικονιδιο (π.χ. στο itunes εμφανιζεται κατω δεξια).
Αν εχεις mac τοτε πολυ απλα θα εγκαταστησεις το VideoDrive πολυ χρησιμο για τις ταινιες στο itunes.

Δεν ειναι δυσκολο πανω κατω ειναι οπως στο λεω δεν ειμαι τωρα σπιτι για να σου το δειξω. οτι θες ομως εδω ειμαι για βοηθεια. Δεν θα μετανιωσεις με την αγορα του ειδικα αν το κανεις JB αυτα για την ωρα!


Καποια converter προσθετουν τα .srt μεσα στο .mp4 και παιζει χωρις να επιλεξεις τιποτα ;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (2)