Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Δεν λειτουργεί το GPS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
51 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 20/09/2008 - 00:48

Αν δεν λειτουργεί το GPS feature του iPhone δοκιμάστε να κάνετε τα παρακάτω

1. Κάντε reboot το iPhone

2. Aν δεν δουλέψει το πρώτο τότε κάντε off τo location services. Κάντε reboot και μετά κάντε το on

3. Aν ούτε αυτο δουλέψει, κάντε Reset All Settings



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Patatui

Patatui

    Advanced Member

  • 268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 24/09/2008 - 17:57

GPS εχει και το 2G φιλε sepsis?

#3   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 24/09/2008 - 18:02

nope. Μονο με cell towers μπορει να βρει τη θεση σου αλλα ειναι τελειως οτι να ναι.

#4   Patatui

Patatui

    Advanced Member

  • 268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 24/09/2008 - 18:41

Ok thnks για την πληροφορια !! ;)

#5   jimmyvanis

jimmyvanis

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/10/2008 - 18:00

Εμένα μου βγάζει:
Could not activate cellular data netework:you are not subscribed to a cellular data service

Να φανταστώ θα πρέπει να ακολουθήσω μια συγκεκριμένη διαδικασία. Μπορει να με βοηθήσει κανείς;

#6   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 21/10/2008 - 19:03

για να έχεις GPS πρέπει να έχεις σύνδεση στο ίντερνετ είτε από Wi-Fi είτε από των πάροχο σου(Vodafone). Πιθανότατα εσύ όταν το προσπάυησες δεν είχες ίντερνετ Wi-Fi και δεν έχεις στο συμβόλαιο με την εταιρία ίντερνετ...

#7   jimmyvanis

jimmyvanis

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/10/2008 - 19:07

οκ ευχαριστώ

#8   iason1907

iason1907

    Advanced Member

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2008 - 16:01

Παίδες για το gps το πρόβλημα στην ελλάδα είναι αλλού, ότι αργεί να κάνει lock. Για αυτόν τον λόγο προτείνω να κατεβάζουμε ένα προγραμματάκι gps από το appstore (free) εγώ έχω το trackthing. Ανοίγομε το πρόγραμμα και το αφήνουμε να κάνει lock, μόλις το κάνει ανοίγουμε το maps και μας δείχνει που είμαστε...

Αν έχουμε και j/b συσκευή, κατευάσουμε από cydia το offline maps και έχουμε και χάρτες χωρίς ανάγκη για wi-fi ή 3G/GPRS

#9   blashyrkh

blashyrkh

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/11/2008 - 17:32

Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα καλά.

Το GPS του 3G απαιτεί Internet για να λειτουργήσει; Δεν είναι κανονικό GPS μέσω δορυφόρων;

#10   iason1907

iason1907

    Advanced Member

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/11/2008 - 17:54

Το gps κανονικό είναι, οι χάρτες θέλουν net γιατί κατεβαίνουν από το google maps. Αν βάλεις το maps offline όμως, αποθηκεύεις τμήματα και είσαι OK!

#11   Peris

Peris

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:peris72

Δημοσίευση 28/11/2008 - 20:47

Το gps με την έκδοση 2.2 λειτουργεί κανονικά σε εσάς; Παιδεύομαι αρκετές ώρες αλλά δεν μπορώ να κάνω lock στο maps. Δοκίμασα και με άλλα προγράμματα για gps αλλά πάλι το ίδιο. Έχω κάνει reboot, απενεργοποίηση του 3g, άνοιγμα του wifi και άλλους τρόπους που διάβασα εδώ και εκεί.
Τι μπορεί να φταίει; Πριν το update δούλευε αλλά όχι πάντα.
Πείτε καμμια λύση γιατί δεν ξέρω τι να κάνω! Μην κάνω πάλι restore. Δοκίμασα και έξω σε μπαλκόνι μήπως δει καλύτερα κάποιον δορυφόρο άλλα τίποτα. Η μόνη λύση που δεν δοκίμασα είναι να αλλάξω περιοχή μακριά απο το σπίτι.

#12   iason1907

iason1907

    Advanced Member

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/11/2008 - 01:20

Παίδες... την προσοχή σας... Απαραίτητη προϋπόθεση για να λειτουργεί το gps, σε οποιαδήποτε συσκευή είναι να βλέπει ουρανο... Γι'αυτό βγείτε στα μπαλκόνια σας και κάντε το κολπάκι που λέω πιο πάνω... Την πρώτη φορά μέχρι να πιάσει αργεί γτ δεν ξέρει ούτε καν σε ποια ήπειρο βρίσκεται ώστε να ψάχνει αντίστοιχα δορυφόρους...

#13   Peris

Peris

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:peris72

Δημοσίευση 29/11/2008 - 12:43

Τώρα που δοκίμασα στο ίδιο σημείο που είχα δοκιμάσει και χθες στο μπαλκόνι, με βρήκε μια χαρά. Όλα ανοιχτά τα είχα στο κινητό (3g + edge) και το wifi κλειστό. Μια χαρά δούλεψε. Παίζει να μην βρίσκει δορυφόρους κάποιες ώρες της ημέρας; Αν και μου φαίνεται απίθανο.

#14   iason1907

iason1907

    Advanced Member

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/11/2008 - 12:59

Όχι, απλά την πρώτη φορά αργεί... επίσης αν μετακινηθείς αρκετά απο το σημείο που ήσουνα την τελευταία φορά πάλι θα αργήσει να βρει... Αυτή είναι η συμπεριφορά των gps

#15   Peris

Peris

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:peris72

Δημοσίευση 29/11/2008 - 13:37

Ελπίζω όταν το χρειαστώ να μην με προδώσει και πρέπει να πιω ένα καφέ πρώτα για να πάρει μπρος

Είχα αρχίσει να πιστεύω πως μπορεί να φταίει και η θήκη σιλικόνης που έχω. Υπήρξαν φορές που το δοκίμασα μέσα στο σπίτι, αραχτός στο κρεβάτι και σηκωνόμουν μετά, πήγαινα πέρα δώθε στα δωμάτια και δούλευε.
Γιαυτό σκέφτομαι μήπως παίζει ρόλο και η ώρα της ημέρας σε σχέση με την περιοχή που βρισκόμαστε και ανάλογα με την θέση των δορυφόρων.

Γνωρίζεις με πόσους δορυφόρους μπορεί να συνδεθεί (μέγιστο) ώστε να δώσει στίγμη με καλή απόκλιση; Το γράφει πουθενά αυτό στο manual; (μπορεί να ρωτάω πατάτα, αλλά σε κάποια gps που είχαν πέσει στα χέρια μου, έγραφε ότι μπορούν να συνδεθούν με "τόσους" δορυφόρους για καλύτερα αποτελέσματα στο στίγμα).

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες