Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Φωτογραφίες: Nokia N8 vs iPhone 4


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
48 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   alfaromeo156

alfaromeo156

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2010 - 00:57

ρε παιδια δεν ξερω αν ισχυει αλλα ειδα τις φωτογραφιες του iphone να εχουν καλυτερη αποδοση χρωματων και σε μερικες κοντινες μου φανηκε πως οι φωτογραφιες ηταν πιο λεπτομερεις.εκει που ειδα το n8 καλυτερο ηταν στο white balance.τωρα βεβαια τυπωμενες σε 10*15 δεν ξερουμε πια θα ειναι καλυτερη

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2010 - 01:04

Στο iPad φαίνονται μακραν καλύτερες του iPhone

ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#18   avpap

avpap

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Aλάνες πριν πολλά χρόνια.

Δημοσίευση 01/10/2010 - 01:13

Μα καλά δεν ντρέπονται λίγο.
Τέτοιο ξεκάρφωτο αβαντάρισμα.
Ειναι ξεκάθαρο ότι οι φωτο του Νοκια έχουν τραβηχτεί με μεγαλύτερο zoom ή έχουν μεγεθυνθεί για να φανεί ο κόκκος και τα χρωματα πιο θαμπά.

Τελευταία επεξεργασία από: avpap, 01/10/2010 - 01:14


#19   taxiarhisv

taxiarhisv

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 298 μηνύματα

Δημοσίευση 01/10/2010 - 01:17

Αφηστε της αναλησεις και κοιταχτε απλα τις φωτο. χωρις επεξεργασια και αναλυσεις, η αριστερες ειναι μακραν γιατι δεν το παραδεχεστε... :unsure: :unsure: :unsure:

#20   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2010 - 01:19

ρε παιδια δεν ξερω αν ισχυει αλλα ειδα τις φωτογραφιες του iphone να εχουν καλυτερη αποδοση χρωματων και σε μερικες κοντινες μου φανηκε πως οι φωτογραφιες ηταν πιο λεπτομερεις.εκει που ειδα το n8 καλυτερο ηταν στο white balance.τωρα βεβαια τυπωμενες σε 10*15 δεν ξερουμε πια θα ειναι καλυτερη


Θα συμφωνησω,μερικες απο iphone 4 ειναι πιο ζεστες,αλλες ειναι κορεσμενες αρκετα...σε γενικες γραμμες ειναι καλες.Του Νοκια απο την αλλη τις βρισκω αρκετα ουδετερες αν και προσπαθουν νομιζω να ξεγελασουν στην ουσια και αυτο φαινεται στο χασιμο της λεπτομερειας.Παντως θα ηθελα να δω τις φωτο του iphone που φαινονται σαν καμμενες λιγο και τραβηγμενες με τη χρηση του HDR. Τωρα οσον αφορα τους φακους zeiss και λοιπα αυτη ειναι αλλη ιστορια που καλυτερα να μην την ξεκινησουμε.Πατατες μηχανες με zeiss φακους εχουμε γευτει στο παρελθον...οποτε αφηστε τα σχολια τετοιου τυπου.Αν βαθμολογουσα τα 2 σετ φωτογραφιων με βαση αυτα που ειδα και μονο θα εβαζα 6 στο νοκια και 5 στο iphone.Aυτα

#21   kws25mi

kws25mi

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 01/10/2010 - 01:30

Κατα την γνωμη μου το συγκριτκο μονο συγκριτικο δεν ειναι....του Nokia ειναι ολες με zoom , δεν υφισταται συγκριση ετσι.....μονο κ μονο επειδη δεν μπορεις να ξερεις ποσο zoom εχει γινει...εμενα παντως δεν με καλυψε καθολου....αυτα....κατα τα αλλα το iphone εχει τρομερη καμερα,ασυνηθιστα ευκρινης για κινητο,κ ειναι κ πολυ γρηγορη η επεξργασια της,αποθηκευσει των φωτο....

#22   taxiarhisv

taxiarhisv

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 298 μηνύματα

Δημοσίευση 01/10/2010 - 01:30

Αφηστε της αναλησεις και κοιταχτε απλα τις φωτο. χωρις επεξεργασια και αναλυσεις, η αριστερες ειναι μακραν γιατι δεν το παραδεχεστε... :unsure: :unsure: :unsure:


ΛΑΘΟΣ η ΔΕΞΙΑ ειθελα να πω.

#23   Gagarin

Gagarin

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:aterzop

Δημοσίευση 01/10/2010 - 01:32

Για μένα το νοκια χάνει μόνο στις νυχτερινές κ αυτό γιατί το 4 έχει αισθητήρα οπισθιου φωτισμού...
Γενικά το νοκια βγάζει καλύτερες φωτογραφίες για τον λόγο ακριβώς που είπαν κ οι άλλοι φίλοι οτι έχει καλύτερο white balance...
Τέλος να πω οτι ποτέ μην κοιτάτε τα mp αλλα τον αισθητήρα(μέγεθος-τύπο) κ φυσικά τον φακό...

Επίσης κάτι ακόμα όσον αφορά το καρε του νοκια στα 12mp..
Το καρέ 4:3 είναι λίγο περίεργο για μένα...βγαίνει πιο τετράγωνη η φωτογραφία...σε άλλους αρέσει σε άλλους Όχι..Άρα μερικές Φωτογραφιες του νοκια είναι κάπως γι Αυτό το λόγο...
Όλες οι φωτογραφικές μηχανές τραβάνε 16:9...
Η μοναδική εταιρεία που το έχει σε όλες τις μηχανές αυτό το φορμά(4:3) είναι η Olympus...

#24   avpap

avpap

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Aλάνες πριν πολλά χρόνια.

Δημοσίευση 01/10/2010 - 01:36

Οι φωτογραφίες είναι λίγο σμικρυμένες εξαιτίας των λογικών περιορισμών του forum. Μπορείτε να δείτε τις αυθεντικές φωτό σε πλήρη ανάλυση στο άρθρο του Engadget http://www.engadget....amera-showdown/

Οπότε άκυρο το σχόλιο μου.
Απο αυτές που είδα στο Engadget δεν μπορεί να βγει ασφαλές συμπέρασμα.
Θα ήθελα να δω φωτό μέσα σε στούντιο που όλα είναι ελεγχόμενα και σταθερά, κυρίως ο φωτισμός που είναι και η πιο σημαντική παράμετρος σε αυτή τη κατηγορία μηχανών.

#25   HliasT

HliasT

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:liagos

Δημοσίευση 01/10/2010 - 01:41

Προσωπικη μου γνωμη, ως απλός παρατηρητής και οχι ως κρτικός φωτογραφιών, iPhone \o/
Πολυ πιο ζεστές και ζωντανές φωτογραφίες, χωρις να με ενδιαφερουν ζουμ και ξε-ζουμ.

#26   sotoskawasaki

sotoskawasaki

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2010 - 01:50

Πραγματικά δεν ξέρω αν τις φωτογραφίες του Nokia τις έβγαλαν όλες με zoom. Αν και σε 1-2 έτσι φαίνεται. Αυτό που θα ήθελα να πω όμως είναι ότι βάση προσωπικής εμπειρίας είναι δυνατόν να βγάζεις 2 φωτογραφίες με διαφορετικά κινητά απο το ίδιο ακριβώς σημείο και το αντικείμενο στη μια φωτογραφία να δείχνει πιο μεγάλο, δηλαδή ότι τραβήκτηκε με zoom.

#27   Gagarin

Gagarin

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:aterzop

Δημοσίευση 01/10/2010 - 01:51

Παιδιά τα χρώματα του iPhone είναι πολυ κορεσμενα αν δείτε σε μερικές φωτογραφίες που υπαρχει ουρανός το 4 δείχνει ένα σκετο λευκό πράμα...
Πάντως Επειδή ξαναειδα τις φωτό μεγάλες ο φακός του νοκια είναι απίστευτα ευρυγωνιος...δύσκολο να ζουμαρει όπως του 4...

#28   Gagarin

Gagarin

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:aterzop

Δημοσίευση 01/10/2010 - 01:52

@sotokawasaki
Φίλε μου Μπές στο engadget γιατί εδώ τις βλέπεις ετσι...

#29   dirtrider_gr

dirtrider_gr

    iPH User

  • 106 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:dirtrider_gr

Δημοσίευση 01/10/2010 - 01:54

Για μένα το νοκια χάνει μόνο στις νυχτερινές κ αυτό γιατί το 4 έχει αισθητήρα οπισθιου φωτισμού...
Γενικά το νοκια βγάζει καλύτερες φωτογραφίες για τον λόγο ακριβώς που είπαν κ οι άλλοι φίλοι οτι έχει καλύτερο white balance...
Τέλος να πω οτι ποτέ μην κοιτάτε τα mp αλλα τον αισθητήρα(μέγεθος-τύπο) κ φυσικά τον φακό...

Επίσης κάτι ακόμα όσον αφορά το καρε του νοκια στα 12mp..
Το καρέ 4:3 είναι λίγο περίεργο για μένα...βγαίνει πιο τετράγωνη η φωτογραφία...σε άλλους αρέσει σε άλλους Όχι..Άρα μερικές Φωτογραφιες του νοκια είναι κάπως γι Αυτό το λόγο...
Όλες οι φωτογραφικές μηχανές τραβάνε 16:9...
Η μοναδική εταιρεία που το έχει σε όλες τις μηχανές αυτό το φορμά(4:3) είναι η Olympus...


Νομίζω πως η κλασική αναλογία για φωτογραφίες είναι 3:2.
Γι'αυτό και η συνηθισμένη διάσταση 10*15.
Τουλάχιστον ετσι τραβαέι η Nikon D70 που εχω... 8)

Τελευταία επεξεργασία από: dirtrider_gr, 01/10/2010 - 01:55


#30   alfaromeo156

alfaromeo156

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2010 - 02:04

προσωπικη μου αποψη οτι οι φωτο του iphone 4 σαν κατοχος smartphone με καλυπτουν απολυτα για να απαθανατισω κατι καποια στιγμη που θα χρειαστει.τωρα οταν θα παω ταξιδι ειτε εχω nokia ειτε iphone δεν θα βγαλω απο αυτα φωτογραφια αλλα απο την olympus που εχω που ναι μεν ειναι 7 mpixel αλλα κανει παπαδες.καποιος αλλος βεβαια μπορει να θελει με ενα κινητο να τραβηξει φωτογραφιες που ενας κινεζος θα τραβαγε μονο με dslr

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες