Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Φωτογραφίες: Nokia N8 vs iPhone 4


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
48 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   panosxxx

panosxxx

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 01/10/2010 - 02:17

προσωπικη μου αποψη οτι οι φωτο του iphone 4 σαν κατοχος smartphone με καλυπτουν απολυτα για να απαθανατισω κατι καποια στιγμη που θα χρειαστει.τωρα οταν θα παω ταξιδι ειτε εχω nokia ειτε iphone δεν θα βγαλω απο αυτα φωτογραφια αλλα απο την olympus που εχω που ναι μεν ειναι 7 mpixel αλλα κανει παπαδες.καποιος αλλος βεβαια μπορει να θελει με ενα κινητο να τραβηξει φωτογραφιες που ενας κινεζος θα τραβαγε μονο με dslr


Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ !!! Οταν ξέρω οτι θα πάω κάπου που θα θέλω να βγάλω φωτογραφίες κι εγώ παίρνω πάντα μαζί την Olympus μου, χωράει άνετα στην τσέπη ! Στο iphone σχεδόν όλες οι φωτό που έχει στο camera roll είναι του σκύλου μου, που τον τραβάω έτσι για να δώ πως βγαίνουν ! :lol: :lol:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Gagarin

Gagarin

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:aterzop

Δημοσίευση 01/10/2010 - 02:20

Νομίζω πως η κλασική αναλογία για φωτογραφίες είναι 3:2.
Γι'αυτό και η συνηθισμένη διάσταση 10*15.
Τουλάχιστον ετσι τραβαέι η Nikon D70 που εχω... 8)

Έχεις δίκιο...έτσι ακριβώς είναι...
Απλά το καρε πάλι σε 16·9 είναι πιο κοντά στο γνωστό μας καρε πάρα Όταν είναι σε 4:3.

#33   hostolis

hostolis

    iPH Enthousiast

  • 428 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2010 - 02:35

Ειναι ξεκάθαρο ότι οι φωτο του Νοκια έχουν τραβηχτεί με μεγαλύτερο zoom ή έχουν μεγεθυνθεί για να φανεί ο κόκκος και τα χρωματα πιο θαμπά.

Αυτό.

#34   alfaromeo156

alfaromeo156

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2010 - 02:36

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ !!! Οταν ξέρω οτι θα πάω κάπου που θα θέλω να βγάλω φωτογραφίες κι εγώ παίρνω πάντα μαζί την Olympus μου, χωράει άνετα στην τσέπη ! Στο iphone σχεδόν όλες οι φωτό που έχει στο camera roll είναι του σκύλου μου, που τον τραβάω έτσι για να δώ πως βγαίνουν ! :lol: :lol:

σωστος ο συνονοματος.και εγω τον σκυλο εχω και των παιδιων οταν κανουν κατι κουλα και δεν εχω την φωτογραφικη διπλα

#35   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2010 - 05:03

Κρίνω απ'οτι βλέπω κατ'αρχην,και έχω μια 23χρονη σχέση με το αντικείμενο που την καταθέτω.

Καλύτερο Contrast k καλύτερα χρώματα σημαίνει καλύτερη φωτογραφία, πέρα απο το υποκειμενικό ας πούμε σε κάποιον οπως εμένα μου αρέσει το λίγο soft,

Αν βάλεις κ στην ζυγαριά 12Mp - 5 Mp τοτε με τεράστια διαφορά είναι καλύτερες του iPhone.

k Αυτός ειναι κ ενας απο τους κύριους λόγους αγοράς του. Είδα φωτο κ Video πριν και τρελάθηκα.

#36   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 01/10/2010 - 08:07

Εγω σαν απλος χρηστης νομιζω οτι του iphone ειναι ανελπιστα πολυ καλυτερες, τουλαχιστον οπως μας τις παρουσιαζουν...
Ανεκαθεν η Νοκια στα κινητα της δεν ειχε ποτε καλη καμερα αν εξαιρεσεις το Ν82 ισως.
Αν θες φωτογραφικη σε κινητο τοτε μονο samsung και ειδικοτερα το Pixon12. Απλα τωρα μπηκε και η Apple στο παιχνιδι της φωτογραφικης.

#37   tfd1978

tfd1978

    iPH Addict

  • 637 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 01/10/2010 - 08:46

Εγω παλι, δεν εμπιστευομαι οθονες. Εσωσα τεσσερις απο το engadget, και τις εκτυπωσα χωρις καμια επεξεργασια σε 10Χ15. Εκει λοιπον, τα χρωματα του ΝΟΚΙΑ ειναι ψωφια. Σαν επιτηδες να τα εχει πηραξει καποιος. Εαν ειναι οντως απειραχτες ολες οι φωτο, και του ΝΟΚΙΑ και του 4, τοτε χιλιες φορες η φωτογραφικη του 4!


(συμφωνω ομως με το παλληκαρι που αναφερει τα λευκα του iphone. Στον ουρανο πχ, χανει λεπτομερειες. Αλλα στο συνολο ομως... ;) )

Τελευταία επεξεργασία από: tfd1978, 01/10/2010 - 08:48


#38   katakefalos

katakefalos

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 01/10/2010 - 08:47

Καλημερα παιδια, σαν φωτογραφος στο επαγγελμα σας λεω πως μακραν οι φωτο του Νοκια ειναι καλητερες απλα του iphone ειναι πιο contrast.Οσο για το οτι ειναι λιγακι πιο θολες το Νοκια αυτο γινετε γιατι ειναι και λιγο πιο μεγαλο το αρχειο.Οσο για το HDR του iphone ειναι για γελια.HDR στην φωτογραφια ειναι κατι αλλο( ειναι φωτογραφιες με μεγαλο δυναμικο ευρος).Αν ανοιξετε τις φωτο που ποσταρε φιλος πριν λιγο καιρο στο photoshop και τις ριξετε μια ματια θα δειτε πως η apple προσπαθει να κανει κατι τετοιο με το HDR iphone αλλα μενει μονο με την προσπαθεια.Πιανει λιγο δυναμικο ευρος στα λευκα(αν και νομιζω οτι το κανει με διαφορετικη φωτομετρηση) αλλα στα σκοτεινα τζιφος, δεν γραφει τιποτα.Αναφερομαι στην φωτο με την πολυκατοικια.Απο την αλλη πλευρα ομως τζαμπα συζηταμε γιατι νομιζω ειναι λαθος μας να ζηταμε ποιοτητα dslr απο ενα κινητο τηλεφωνο.Αραγε ξερει κανεις ποσο μικρο ειναι αυτο το ccd που εχει το iphone( αλλα και τα αλλα κιν)......? παρα πολυ μικρο.......

#39   kohran

kohran

    iPH Addict

  • 683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 01/10/2010 - 09:24

+1000 στα σχόλια του katakefalos

Αν δείτε τις φωτογραφίες στο "Nokia N8 vs. iPhone 4: cameraphone fight!" του engadget, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Του nokia είναι μακράν καλύτερες. Στις περισσότερες φωτογραφίες του iphone βλέπω υπερέκθεση, λάθος ισορροπία λευκού και υπερκορεσμένα χρώματα. Γενικά όμως δεν περίμενα κάτι καλύτερο από τέτοιους αισθητήρες.

Υπόψιν έχω iphone, για να μην έχουμε παρεξηγήσεις.

#40   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2010 - 09:39

+1000 στα σχόλια του katakefalos

Αν δείτε τις φωτογραφίες στο "Nokia N8 vs. iPhone 4: cameraphone fight!" του engadget, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Του nokia είναι μακράν καλύτερες. Στις περισσότερες φωτογραφίες του iphone βλέπω υπερέκθεση, λάθος ισορροπία λευκού και υπερκορεσμένα χρώματα. Γενικά όμως δεν περίμενα κάτι καλύτερο από τέτοιους αισθητήρες.

Υπόψιν έχω iphone, για να μην έχουμε παρεξηγήσεις.

Μάλλον είσαστε λάτρεις της Ασπρόμαυρης... ρε παλικάρια για εξηγήστε μου κάτι κ εμένα να μάθω. αν σου είναι πολύ το Contrast k to χρώμα μπορείς να το κατεβάσεις, εύκολα κι'ολας.Αν δεν το έχεις ? τι το κάνεις ? το ζωγραφίζεις ? η σφίγγεις τα μαύρα ? Το μόνο δίκιο που έχετε είναι για το White ballance Που φαντάζομαι ξέρετε πόσο εύκολο είναι να το έχεις. Και φυσικά ξεχνάτε να λάβετε υπ'οψιν το 12-5 ...

#41   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 01/10/2010 - 09:43

Κι εγώ νομίζω ότι του nokia είναι καλύτερες οι photo, μου φαίνονται πολύ πιο φυσικές !! Δεν είμαι κανένας expert στις φωτογραφίες, οπότε και του iphone μου φαίνονται μια χαρά βέβαια !! Παρόλα αυτά έχω και ένα samsung omnia hd για φωτογραφίες και βίντεο (έχω την αίσθηση ότι έχει την καλύτερη camera που έχει κυκλοφορήσει ποτέ σε κινητό) αλλά και μία olympus φωτογραφική μηχανή όταν χρειάζομαι καλύτερα αποτελέσματα...

#42   katakefalos

katakefalos

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 01/10/2010 - 10:10

:rolleyes: Παιδια για να σας πω την αληθεια σημερα το πρωι εψαξα να δω τι κανει το Samsung Galaxy s.....απιστευτο τηλεφωνο....φωτογραφια.....βιντεο....μπλα μπλα μπλα.Μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας .Το iphone ειναι σαφως καλητερο.Στα επιμερους χαρακτηριστικα ειναι καλητερα αλλα τηλεφωνα ομως αυτο που δεν εχουν τα αλλα τηλ. ειναι το design και την ποιοτητα κατασκευης.Ψαξτε αυτη τη στιγμη στην αγορα και με δυσκολια θα βρειτε ετοιμοπαραδοτο iphone4.Ψαξτε και για galaxy s βρωμαει ο τοπος.Το iphone αν και δευτερο σε καποια χαρακτ/κα παραμενει κοσμημα και συσκευη ποθου απο ολους τους nerd χρηστες κιν.τηλεφονων.Ε οταν θελει καποιος να βγαλει φωτογραφιες καλες ας τις βγαλει με μια φωτ. μηχανη οχι με το τηλ. που η χρηση της φωτογραφιας ειναι πιο "αναμνηστικη".Και για να μην παρεξηγηθω ειμαι κι εγω χρηστης iphone και θα παραμηνω μεχρι καποια αλλη κοσμοιστορικη αλλαγη να γινει απο καποια αλλη εταιρεια σαν κι αυτη που εκανε το iphone.

#43   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 01/10/2010 - 11:28

Κι εγώ νομίζω ότι του nokia είναι καλύτερες οι photo, μου φαίνονται πολύ πιο φυσικές !! Δεν είμαι κανένας expert στις φωτογραφίες, οπότε και του iphone μου φαίνονται μια χαρά βέβαια !! Παρόλα αυτά έχω και ένα samsung omnia hd για φωτογραφίες και βίντεο (έχω την αίσθηση ότι έχει την καλύτερη camera που έχει κυκλοφορήσει ποτέ σε κινητό) αλλά και μία olympus φωτογραφική μηχανή όταν χρειάζομαι καλύτερα αποτελέσματα...


Ειχα κι εγω το Ομνια HD... οντως η 8αρα καμερα ειναι πολυ καλη στις φωτο αλλα το HD βιντεο που τραβαει με το ζορι πιανει 17fps φιλε μου...
Απο την αλλη το Pixon12 που ειχα, νομιζω, εχει την καλυτερη καμερα για κινητο.
Το HD βιντεο του iphone ειναι καλυτερο απο του Ομνια HD παντως.

#44   Fotis

Fotis

    iPH Enthousiast

  • 422 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/10/2010 - 14:47

Ειχα κι εγω το Ομνια HD... οντως η 8αρα καμερα ειναι πολυ καλη στις φωτο αλλα το HD βιντεο που τραβαει με το ζορι πιανει 17fps φιλε μου...
Απο την αλλη το Pixon12 που ειχα, νομιζω, εχει την καλυτερη καμερα για κινητο.
Το HD βιντεο του iphone ειναι καλυτερο απο του Ομνια HD παντως.


Εγώ σαν πρώην κάτοχος του i8910 μπορώ να πω πως το βίντεο του μου άρεσε περισσότερο απο αυτού του iphone. Το μόνο που έχει καλύτερο το iphone είναι το HD audio του βίντεο που και αυτό πάλι αλλοιώνει τις φωνές. Αλλά καμία σχέση ο ήχος με του Samsung όντως. Και πολύ καλύτερη camera έχει το i8910 απο το iphone.


Τώρα όσον αφορά το τέστ θα συμφωνήσω ότι είναι πολύ καλύτερες του Nokia. Αν και κατά την γνώμη μου είναι άκυρο το συγκριτικό. Είναι σα να τεστάρω μια Ferrari και μια Bmw. Δεν γίνεται τέτοια σύγκριση. To ένα είναι 12MP και το άλλο 5MP. Και ειδικά για κάποιον που ασχολείται με την φωτογραφία σίγουρα μετράνε τα ΜP. Γιατί θες την λεπτομέρεια. Το Nokia επομένως αλλά ξαναλέω άκυρο το συγκριτικό.

#45   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 01/10/2010 - 15:13

Εγώ σαν πρώην κάτοχος του i8910 μπορώ να πω πως το βίντεο του μου άρεσε περισσότερο απο αυτού του iphone. Το μόνο που έχει καλύτερο το iphone είναι το HD audio του βίντεο που και αυτό πάλι αλλοιώνει τις φωνές. Αλλά καμία σχέση ο ήχος με του Samsung όντως. Και πολύ καλύτερη camera έχει το i8910 απο το iphone.


Τώρα όσον αφορά το τέστ θα συμφωνήσω ότι είναι πολύ καλύτερες του Nokia. Αν και κατά την γνώμη μου είναι άκυρο το συγκριτικό. Είναι σα να τεστάρω μια Ferrari και μια Bmw. Δεν γίνεται τέτοια σύγκριση. To ένα είναι 12MP και το άλλο 5MP. Και ειδικά για κάποιον που ασχολείται με την φωτογραφία σίγουρα μετράνε τα ΜP. Γιατί θες την λεπτομέρεια. Το Nokia επομένως αλλά ξαναλέω άκυρο το συγκριτικό.


Δεν ειναι μονο ο ηχος χαλια στο Omnia HD αλλα και ο ρυθμος των καρε. Το iphone και καλυτερο ηχο εχει στα βιντεακια και περισσοτερα fps. Νομιζω οτι για 5αρα ειναι φοβερη του iphone. Για συγκρινετε την με αντιστοιχες 5αρες των SE και Nokia... Το χαος!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες