Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 4 GlassGate


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
131 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: iPhone 4 GlassGate

iPhone 4 GlassGate

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αν το iPhone 4 σας υποφέρει από το Glassgate ποιός έχει την ευθύνη;

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#1   ditheo

ditheo

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2010 - 12:18

Αντιγράφω από το myphone.gr

Το «Antennagate» φαίνεται πως ανήκει στο παρελθόν για την Apple, αλλά σύμφωνα με αναφορά του αρθρογράφου Ryan Block και της ιστοσελίδας gdgt.com, ένας νέος «πονοκέφαλος» έρχεται για να προβληματίσει την Apple γύρω από το iPhone 4. Το όνομα αυτού... «Glassgate».

Σύμφωνα με τον Block και με βάση πηγές εντός και εκτός της Apple λοιπόν, η εταιρεία έχει εντοπίσει τον τελευταίο καιρό πως μπορεί να παρουσιαστεί ζημιά στην συσκευή από θήκες, κυρίως τύπου slide-on, οι οποίες απευθύνονται σε κατόχους του συγκεκριμένου smartphone και τοποθετούνται σύροντας το κινητό μέσα σε αυτές.

Το πρόβλημα έγκειται στο ότι κατά την τοποθέτηση της θήκης ενδέχεται να «εγκλωβιστούν» ανάμεσα σε αυτήν και στο iPhone μικρά σωματίδια σκόνης ή άλλων υλικών. Τα σωματίδια αυτά είναι ικανά να οδηγήσουν σε γρατσουνιές ή ακόμη και σε σπάσιμο της πίσω όψης, εάν η θήκη «πιεστεί» μετέπειτα σε εκείνο το σημείο.

Φημολογείται πως η Apple έχει ήδη ξεκινήσει τη λειτουργία ενός εργαστηρίου, το οποίο διεξάγει δοκιμές γύρω από το προαναφερθέν ζήτημα. Πάντως, δεν είναι λίγοι αυτοί που σχετίζουν το πρόβλημα με τις θήκες και την γυάλινη πίσω όψη του iPhone 4, με την πρόσφατη απομάκρυνση πολλών από αυτών των αξεσουάρ από το e-shop και τα καταστήματα της εταιρείας, αλλά και την μετέπειτα επαναφορά ορισμένων εξ αυτών. Όπως πολλοί αναφέρουν, φαίνεται πως εξακολουθούν να απουσιάζουν θήκες τύπου slide-on.

Έως και αυτή τη στιγμή, δεν έχει υπάρξει κάποια ανακοίνωση από την Apple σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Nikos123

Nikos123

    iPH Addict

  • 691 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/10/2010 - 12:56

Μια τέτοια είχα παραγγείλει και μόλις τη πήρα και είδα οτι θέλει δύναμη για να μπεί (γιατι δεν έμπαινε) την πήρα και την πέταξα...

#3   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2010 - 13:14

Η παγκόσμια βλακεία ζει και βασιλεύει στο web. Φτάσαμε να κατηγορούμε μια συσκευή για την επιφανειακή φθορά που μπορεί να υποστεί από την σκόνη και μια κακοφτιαγμένη θήκη τρίτου μάλιστα κατασκευαστή.
Άραγε ο "συντάκτης" του άρθρου γνωρίζει κάποιο υλικό ανθεκτικό στην τριβή με τα σωματίδια quartz που εμπεριέχονται στην σκόνη; Εγώ πάντως μέχρι σήμερα δεν έχω ακούσει για κάποιο. :rolleyes:

#4   ditheo

ditheo

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2010 - 15:04

Στα options του iphone θα είναι διαθέσιμη και μια νέα επιλογή!

Τοποθέτηση της θήκης σε ειδικό εργαστήριο :P :P

#5   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 08/10/2010 - 15:07

Τώρα καταλαβαίνω τα παιδιά με το σφυρί !

#6   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 08/10/2010 - 15:14

Προστέθηκε το ανάλογο poll. Θα θέλαμε να ακούσουμε τις απόψεις σας πάνω στο θέμα :-)
Behind the Scenes...

#7   GadgetMaciac

GadgetMaciac

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2010 - 15:20

Με τι σφυρι το χτυπησαν το κινητο..

#8   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 08/10/2010 - 15:25

Ρε παιδια σε τι θηκες αναφερετε το προβλημα? Σε τετοιες http://www.iphoneuse...case-others.jpg

η σε τετοιες http://www.belkin.com/ipod/iphone4/ ?

Δηλαδη εννοω σε leather pouch η σε hard back cover case?

Τελευταία επεξεργασία από: malias4, 08/10/2010 - 15:27

iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#9   tasos53

tasos53

    iPH newbie

  • 43 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2010 - 15:28

Τι αλλο θα ακουσουμε για αυτο το κινητο ρε γμτ....δλδ μονο εργαλειο του σατανα δεν το εχουν βγαλει...ελεος

#10   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/10/2010 - 15:29

Το poll κατ'αρχήν είναι ελλειπεστατο. Δεν γίνεται να μην υπάρχει η επιλογή "πάτε καλά" η τουλάχιστον το "ποιος να το φανταστεί το γυαλί χαράζεται!!"

Όσο και να μου αρέσει να κοροϊδεύω την Apple έλεος!! Βρείτε κάποιο πραγματικό πρόβλημα όχι ένα non issue σαν αυτό.

#11   ReaLity

ReaLity

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/10/2010 - 15:32

Παντως και εγω το περιμενα αρκετα πιο ανθεκτικο απο οτι μου παρουσιαστηκε! Δηλαδη το πισω μερος κ εν αναμονη μεχρι να ερθει η θηκη μου εκανε μια μικρη γραμμουλα απο νυχι! απιστευτο?
Δεν ξερω ακομα πως, δηλαδη αν ειμουνα εγω ή καποιος που το επιασε στα χερια του να το δει. Απο τη δευτερη κιολας μερα εχω αυτη τη γραμμη δεν με πολυνοιαζει βεβαια, ετσι κ για το ματι, φτου φτου δεν εχει παρουσιασει κανενα απολυτος λειτουργικο θεμα ουτε με την κεραια ουτε τιποτα αλλο π.χ. με φωτογραφικη μηχανη που εχω ακουσει απο αλλους.

Ομως σιγουρα απο τοτε οταν το βαζω - βγαζω απο την οποια θηκη συρρομενη κ μη το καθαριζω με ενα πανακι για τα γυαλλια! Ισως οταν βγει το λευκο να παραγγειλω την πισω οψη ετσι για να μην το εχω στο μυαλο μου!

#12   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 08/10/2010 - 15:33

Το poll κατ'αρχήν είναι ελλειπεστατο. Δεν γίνεται να μην υπάρχει η επιλογή "πάτε καλά" η τουλάχιστον το "ποιος να το φανταστεί το γυαλί χαράζεται!!"

Όσο και να μου αρέσει να κοροϊδεύω την Apple έλεος!! Βρείτε κάποιο πραγματικό πρόβλημα όχι ένα non issue σαν αυτό.


Αυτό δεν περίμενα να το ακούσω από εσένα :P

Το θέμα είναι όντως για γέλια αλλά θα θέλαμε να δούμε πόσο θα προχωρήσει και αν θα φτάσει στα επίπεδα του AntennaGate. Μέχρι τότε δεν χάνουμε τίποτα με το να δούμε τις απόψεις των μελών μας πάνω στο "ζήτημα"...
Behind the Scenes...

#13   kaklas

kaklas

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2010 - 15:34

Ρε μια συσκευή ειναι!
Φυσικα και θα γίνουν γρατζουνιές!
Μηπως παραψάχνουμε για προβλήματα???

#14   cmak

cmak

    iPH Addict

  • 633 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 08/10/2010 - 15:38

Συγγνώμη αλλά αυτά είναι........Π@π@ριες :)

Κουραστήκαμε πια

#15   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/10/2010 - 15:39

Μα ΈΛΕΟΣ θα βγω από τα ρούχα μου. Φαντάσου πόσα εχω πει (περισσότερο κάνοντας το συνήγορο του διαβόλου να πω την αλήθεια) και πότε δεν εχω μιλησει για ποιότητα υλικών.

Και το κράμα της liquid metal (που έχει ήδη χρησιμοποιηθεί σε αλλά media players πριν το βάλει η apple δοκιμαστικά στο sim extraction tool ;) για να μην λες πως γίνομαι soft στα γεράματα ) να το βάλεις σε θήκη με σκόνη και το σέρνεις και το πιέσεις για να το βάλεις και αυτό που είναι και μέταλλο όχι γυαλί πάλι θα χαραχτεί.

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 08/10/2010 - 15:45


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες