Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 4 GlassGate


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
131 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: iPhone 4 GlassGate

iPhone 4 GlassGate

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αν το iPhone 4 σας υποφέρει από το Glassgate ποιός έχει την ευθύνη;

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#31   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/10/2010 - 16:32

Ναι αλλά όπως λες στο ποστ σου πιο πάνω δεν είναι sapphire glass αλλά aluminosilicate glass. Είδες το marketing τι σου κάνει.

Δεν είπα ότι είναι sapphire glass. Ο Jonathan Ive λέει στο video ότι είναι "comparable in strength to sapphire crystal".
Αν θες την μετάφραση είναι ΣΑΝ το γυαλί από ζαφείρι στην αντοχή.
Και ναι, η apple είναι έτη φωτός μπροστά στο marketing αποδεδειγμένα.

Το aluminosilicate glass μπορεί να χρησιμοποιείται στις υπερταχείες αλλά πόσο συχνά τρίβεις το τζαμί της υπερταχείας με σκόνη.

Δηλαδή η υπερταχείες τρέχουν με 200km/h στο απόλυτο κενό εε??

Τελευταία επεξεργασία από: kdelios, 08/10/2010 - 16:34


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 08/10/2010 - 16:32

Ψιλομούφα το θεματάκι όπως κ το θέμα με την κεραία. Υποθέτω οτι απλά ο ανταγωνισμός δημιουργεί ιστορίες για να μειώσει τις πωλήσεις της συγκεκριμένης συσκευής. Εμένα κ η επίσημη θηκούλα της Apple βολική μου φαίνεται κ μου αρέσει εμφανισιακά περισσότερο από άλλες που είχα κοιτάξει κ δωρεαν την πήρα λόγω του "προβλήματος" κ δεν έχω παρατηρήσει "χαρακιές". Είμαι ικανοποιημένος :rolleyes:

#33   Xedimi

Xedimi

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2010 - 16:33

Δεν αμφιβάλλω πως το iPhone 4 δεν σπάει αν το χτυπάνε μυγάκια με 200km/h

Χαχαχαχα... Σωστός... Τελικά τι σου κάνει το marketing...

#34   Xedimi

Xedimi

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2010 - 16:39

Σε γενικές γραμμές και 'γω είμαι της άποψης ότι ο ανταγωνισμός κάνει τα πάντα για να απομυθοποιήσει το όνομα Apple, αλλά δεν μπορεί και αυτό το δείχνουν απλά και όμορφα τα νούμερα και συγκεκριμένα το ότι δεν επηρεάστηκαν οι πωλήσεις μετά το σκάνδαλο με την κεραία. Πάντως πιστεύω ότι η εταιρία χρησιμοποιεί κατά το δοκούν το marketing. Είναι ο εργασιακός μου τομέας και βλέπω ότι χρησιμοποιεί όποιον όρο την βολεύει προκειμένου να φουσκώσει τα μυαλά του δυνητικού πελάτη... Παίζουμε δηλαδή με τις έννοιες και τις λέξεις, όπως το λέμε εμείς (βλ. sapphire glass / aluminosilicate glass).

#35   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/10/2010 - 16:45

@kdelios
Την υπερταχεία την νοιάζει να μην σπάσει ο ανεμοθωρακας, όχι να μην χαραχθεί, διαφορετικά θα έβαζαν sapphire glass. ;)

#36   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/10/2010 - 16:48

@kdelios
Την υπερταχεία την νοιάζει να μην σπάσει ο ανεμοθωρακας, όχι να μην χαραχθεί, διαφορετικά θα έβαζαν sapphire glass. ;)

Έλα μου ντε που το γυαλί της υπερταχείας γίνεται κομματάκια όταν πέσει το iPhone 4 από το 1 μέτρο...

#37   Nikos123

Nikos123

    iPH Addict

  • 691 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/10/2010 - 16:49

Παιδια εγω μιλαω για την θηκη που μου ηρθε απο το προγραμμα της apple για τις δωρεαν θηκες. Μου ηρθε μια διαφανη πλαστικη (σαν γυαλινη ηταν). Πηγα να την βαλω αλλα δεν εμπαινε. Ετσι οπως ηταν την πηρα και την πεταξα...

#38   stathiske

stathiske

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/10/2010 - 16:51

Ελεοσσσς! Τι αλλο θα ακουσουμε ρε παιδια;; Ολα αυτα για να ριξουν τις πωλησεις; Θες κινιτο ομορφο και για μενα το καλυτερο στην αγορα; Παιρνεις iphone! Θες κινιτο που να μην χαραζει απο πισω, απο μπροστα, απο τα πλαινα, δεν το αγγιζει σκονη και ηλιος οξινη βροχη; Παιρνεις ενα νοκια 3310 και το ντυνεις με μαρμαρο η ξυλο και καθε τοσο το γυαλιζεις. Αλλη λυση ειναι και το παλιο 5210 που το εβαζες κατω απο τη βρυση. Εσυ αποφασιζεις. Επισης το 3g πιστευω ηταν πιο ευκολο να χαρακτει γιατι η μαυρη πλαστικη επιφανεια χαραζεται και φενεται πιο ευκολα.

#39   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 08/10/2010 - 16:55

Ελεοσσσς! Τι αλλο θα ακουσουμε ρε παιδια;; Ολα αυτα για να ριξουν τις πωλησεις; Θες κινιτο ομορφο και για μενα το καλυτερο στην αγορα; Παιρνεις iphone! Θες κινιτο που να μην χαραζει απο πισω, απο μπροστα, απο τα πλαινα, δεν το αγγιζει σκονη και ηλιος οξινη βροχη; Παιρνεις ενα νοκια 3310 και το ντυνεις με μαρμαρο η ξυλο και καθε τοσο το γυαλιζεις. Αλλη λυση ειναι και το παλιο 5210 που το εβαζες κατω απο τη βρυση. Εσυ αποφασιζεις. Επισης το 3g πιστευω ηταν πιο ευκολο να χαρακτει γιατι η μαυρη πλαστικη επιφανεια χαραζεται και φενεται πιο ευκολα.


Το μόνο πρόβλημα που βλέπω σαν κάτοχος iPod (ουτε κάν iphone) είναι οτι εύκολα κάνει γρατσουνιές πίσω αλλα κατα τα άλλα είναι πολύ καλή κατασκευή και στο γυαλί δέν μου έκανε ποτέ γρατσουνιές (ενώ είχα κέρματα στην τζέπη μου μαζί του και πολλές φορές έτρεχα..)

#40   omokas

omokas

    iPH Contributor

  • 1.188 μηνύματα
  • Twitter:@orestismokas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 08/10/2010 - 16:57

Το μόνο πρόβλημα που βλέπω σαν κάτοχος iPod (ουτε κάν iphone) είναι οτι εύκολα κάνει γρατσουνιές πίσω αλλα κατα τα άλλα είναι πολύ καλή κατασκευή και στο γυαλί δέν μου έκανε ποτέ γρατσουνιές (ενώ είχα κέρματα στην τζέπη μου μαζί του και πολλές φορές έτρεχα..)


Και εμενα μου εκανε παρολο που δεν το εβγαλα ΠΟΤΕ απο την θηκη.. Το εβγαλα μια μερα να δω πως ειναι και τι να δω ? Ειχε θαμπωσει το πισω ΟΛΟ και πηρα απο το σουπερμαρκετ ενα σφουγκαρακι Scotch Brite και το εκανα "Brused iPod" (google it) :)

#41   stk

stk

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/10/2010 - 16:57

Δείτε τα πλεονεκτήματα όμως... Ένας λόγος παραπάνω να ξεσκονίζουμε στο σπίτι πιο συχνά. Το σφουγγάρισμα όμως μπορούμε ελεύθερα να το μειώσουμε καθώς το λεπτό στρώμα βρώμας θα προστατεύσει το τηλέφωνο μας σε περίπτωση πτώσης...

#42   evripidis90

evripidis90

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 08/10/2010 - 16:58

Κι εγώ το θεωρώ τραβηγμένο αυτό το θέμα με το γυαλί...
Αλλά αν υποθέσουμε πως δεν υπάρχουν δόσεις υπερβολής σε όλο αυτό,η καλύτερη λύση είναι μία μεμβράνη πίσω (πχ zagg invisible shield) με ένα apple bumper?
Με τις θήκες τύπου fold όπου εκεί που ακουμπάει το κινητό έχουν δέρμα ή κάτι βελουτέ,υπάρχει θέμα?

#43   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 08/10/2010 - 17:00

Κι εγώ το θεωρώ τραβηγμένο αυτό το θέμα με το γυαλί...
Αλλά αν υποθέσουμε πως δεν υπάρχουν δόσεις υπερβολής σε όλο αυτό,η καλύτερη λύση είναι μία μεμβράνη πίσω (πχ zagg invisible shield) με ένα apple bumper?
Με τις θήκες τύπου fold όπου εκεί που ακουμπάει το κινητό έχουν δέρμα ή κάτι βελουτέ,υπάρχει θέμα?


Μιλάω για iPod 1G.. Και πιστεύω πως με το νέο γυαλί κιόλας του 4 δέν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα..
Zagg invisible ίσως μόνο για back..

#44   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 08/10/2010 - 17:02

μαπα ειναι το iphone 4!πολυ μαπα βγηκε!αν θελεις κανεις να το πουλησει εγω ειμαι εδω ετσι παιδεια :)

#45   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 08/10/2010 - 17:05

μαπα ειναι το iphone 4!πολυ μαπα βγηκε!αν θελεις κανεις να το πουλησει εγω ειμαι εδω ετσι παιδεια :)


Hehehehe :lol:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες