Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 4 GlassGate


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
131 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: iPhone 4 GlassGate

iPhone 4 GlassGate

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αν το iPhone 4 σας υποφέρει από το Glassgate ποιός έχει την ευθύνη;

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#16   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2010 - 15:40

Πρωτον και βασικοτερο και ειναι ενας λογος που θεωρω το poll αστοχο.
Ξερετε ποσες θηκες επωνυμων κατασκευαστων ειναι slide και κυκλοφορουν σημερα διαθεσιμες στην αγορα.Αν ναι ας βγει καποιος γρηγορα να μου πει ποιες ξερει.
Το λεω αυτο γιατι ενω για το 3gs κυκλοφορουσαν αρκετες θηκες τετοιες με πρωτη και καλυτερη(μοσχοπουλησε)την Incase slider,τωρα δεν γινεται κατι αναλογο αφου και η θηκη της incase που ειναι τετοιου τυπου για το iphone 4 δεν την προτιμουν γιατι δεν καθησε και πολυ καλα στο κινητο.
Οι θηκες τετοιου τυπου ειναι πραγματι ελαχιστες οποτε αμφιβαλλω αν υπαρχουν 5 εδω μεσα που εχουν τετοιες θηκες αρα και την αναλογη εμπειρια.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   bluescorpion

bluescorpion

    iPH User

  • 157 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2010 - 15:44

οπως θα ελεγε και ο γεωργιου ´´ η μ....α σας δεν εχει οριά´

#18   kosnic

kosnic

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/10/2010 - 15:52

το πόσο σπαστική και κολλημένη είναι η apple στα προϊόντα που προσφαίρει(λογισμικό) είναι γνωστό σε όλους,αλλά από θέμα ποιότητας είναι εξαιρετική!
όλα τα άλλα είναι για γέλια και ειδικά όταν προέρχονται από ξένα προς αυτή συμφέροντα!

#19   virtu

virtu

    iPH Member

  • 346 μηνύματα
  • Twitter:@prokouk
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina +4G
  • GameCenter:Cuckoo Pro

Δημοσίευση 08/10/2010 - 15:53

Σε λίγο θα μας πουν ότι και το ακουστικό γεμίζει σκόνες ή κερί για όσους δν καθαρίζουν τα αυτιά τους...

ΕΛΕΟΣ!!! >:(

#20   omokas

omokas

    iPH Contributor

  • 1.188 μηνύματα
  • Twitter:@orestismokas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 08/10/2010 - 15:56

Μια τέτοια είχα παραγγείλει και μόλις τη πήρα και είδα οτι θέλει δύναμη για να μπεί (γιατι δεν έμπαινε) την πήρα και την πέταξα...


Και εγω πηρα μια θηκη που πιεζει ΠΑΡΑ πολυ το iPhone και για να την βγαλω χρησιμοποιησα το κολητηρι για να λιωσω τα γυρω-γυρω γιατι αλλιως δεν εβγαινε!! <_<

Στον καδο κατευθειαν η θηκουλα 8)

#21   Stargazer13

Stargazer13

    iPH User

  • 124 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2010 - 16:01

Παιδιά επειδή Εγώ τέτοια θήκη ψάχνω να παραγγειλω θέλω να μου πει κάποιος πιο...ψαγμενος σε αυτά τα θέματα αν υπάρχει περίπτωση να πάθει την παραμικρή ζημιά το πίσω μέρος από την θήκη ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΚΟΝΗ..

#22   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/10/2010 - 16:03

Ας μην ξεχνάμε ότι ο Steve Jobs έλεγε πως πρόκειται για "aluminosilicate glass" όμοιο με αυτό που χρησιμοποιείται σε παμπρίζ τραίνων υψηλής ταχύτητας και ελικοπτέρων. Επίσης ότι έχει επεξεργαστεί χημικά για να είναι 20 φορές πιο στιβαρό και 30 φορές πιο σκληρό από το πλαστικό.
Και ο Jonathan Ive, (Senior Vice President of Industrial Design), είπε ότι το νέο γυαλί είναι "comparable in strength to sapphire crystal"

#23   neo_com_3

neo_com_3

    Newbie

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2010 - 16:06

Το poll κατ'αρχήν είναι ελλειπεστατο. Δεν γίνεται να μην υπάρχει η επιλογή "πάτε καλά" η τουλάχιστον το "ποιος να το φανταστεί το γυαλί χαράζεται!!"

Όσο και να μου αρέσει να κοροϊδεύω την Apple έλεος!! Βρείτε κάποιο πραγματικό πρόβλημα όχι ένα non issue σαν αυτό.


Πολύ σωστός!!!

#24   Chris123GR

Chris123GR

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 08/10/2010 - 16:09

Φημολογείται πως η Apple έχει ήδη ξεκινήσει τη λειτουργία ενός εργαστηρίου, το οποίο διεξάγει δοκιμές γύρω από το προαναφερθέν ζήτημα.


Αν όμως αληθεύει αυτή η φήμη τότε το θέμα μάλλον έχει κάποια βάση , αλλιώς δεν φαντάζομαι να δαπανήσει μια εταιρεία χρόνο και χρήμα μόνο για τα μάτια του κόσμου και για αβάσιμες αιτιάσεις !
Συμφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες ότι φυσικά και η σκόνη με τον καιρό μπορεί να χαράξει σχεδόν όλες τις επιφάνειες ........απλά σκέφτομαι μήπως εδώ το ζήτημα είναι άλλης φύσης και όχι της απλής αισθητικής φθοράς ....

#25   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2010 - 16:09

Παιδιά επειδή Εγώ τέτοια θήκη ψάχνω να παραγγειλω θέλω να μου πει κάποιος πιο...ψαγμενος σε αυτά τα θέματα αν υπάρχει περίπτωση να πάθει την παραμικρή ζημιά το πίσω μέρος από την θήκη ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΚΟΝΗ..


Ας απαντησουν εν μερει στην απορια σου τα 2 παιδια που ψηφισαν οτι τους εσπασε το πισω μερος λογω της θηκης που φοραγαν.Τουλαχιστον δεν κανουν ενα κοπο να μας πουν ποια θηκη ηταν αυτη για να μην την παρουμε εμεις?

#26   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/10/2010 - 16:12

"ποιος να το φανταστεί το γυαλί χαράζεται!!"

Κι όμως το sapphire crystal ΔΕΝ χαράζει. Άλλα έλεγε στο keynote η apple δια στόματος Jonathan Ive. Ας μην τα έλεγαν για να εντυπωσιάσουν.

Τελευταία επεξεργασία από: kdelios, 08/10/2010 - 16:16


#27   eytyxhs

eytyxhs

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Twitter:@Eytyxhs
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:eytyxhs

Δημοσίευση 08/10/2010 - 16:12

εγω εχω βαλει ζελατινη απο πισω μετραει??????

#28   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/10/2010 - 16:17

Παιδιά επειδή Εγώ τέτοια θήκη ψάχνω να παραγγειλω θέλω να μου πει κάποιος πιο...ψαγμενος σε αυτά τα θέματα αν υπάρχει περίπτωση να πάθει την παραμικρή ζημιά το πίσω μέρος από την θήκη ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΚΟΝΗ..

Ότι και να κανείς το πίσω μέρος θα χαραχθεί. Αν το βάλεις σε θήκη θα μπαίνει πάντα σκόνη. Αν φοράς τζιν ξεθωριασμενα τότε θα μπαίνουν και τα υπολείμματα της αποβολής που γίνεται για το ξεθωριασμα.

Αν δεν βάλεις θήκη πάλι τα ίδια. Όλο και σε κάποια τσέπη με κάποιο κρέμα θα το βάλεις, κάπου θα σου πέσει, λίγο άγαρμπα θα το ακουμπήσεις πάνω στο τραπέζι κλπ κλπ.

Εν κατακλείδι normal wear που λένε στα ελληνικά.(φυσιολογική φθορά το λένε οι αγγλοσάξονες)

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, βαλε μια "ζελατίνα" zagg.

#29   Xedimi

Xedimi

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2010 - 16:20

Ας μην ξεχνάμε ότι ο Steve Jobs έλεγε πως πρόκειται για "aluminosilicate glass" όμοιο με αυτό που χρησιμοποιείται σε παμπρίζ τραίνων υψηλής ταχύτητας και ελικοπτέρων. Επίσης ότι έχει επεξεργαστεί χημικά για να είναι 20 φορές πιο στιβαρό και 30 φορές πιο σκληρό από το πλαστικό.
Και ο Jonathan Ive, (Senior Vice President of Industrial Design), είπε ότι το νέο γυαλί είναι "comparable in strength to sapphire crystal"

Εγώ πάντως κρίνω ότι αν όντως είναι κατασκευασμένο από το συγκεκριμένο υλικό, δεν θα έπρεπε να γίνεται καν λόγος για ράγισμα και σπάσιμο σε απλή πτώση από το ύψος πχ της μέσης. Δεν γίνεται να κοκορεύονται για το πόσο ανθεκτικό είναι το υλικό και να συζητάμε αυτή τη στιγμή για το αν ραγίζει από μια θήκη!!! Έλεος... Και μην ακούω ότι φταίει ο κατασκευαστής της θήκης σε περίπτωση σπασίματος, γιατί η Apple γνωρίζει ότι κάποιος ο οποίος θα προβεί σε αγορά του iPhone με δεδομένη την ακριβή τιμή του, θα αγοράσει και κάποιο προϊόν για την προστασία της επένδυσής του... Εννοείται δεν μιλάμε για κάποια εντελώς κακοφτιαγμένη θήκη... Μιλάμε για θήκες του μέσου όρου της αγοράς, οι εταιρίες των οποίων θέλουν να αυξήσουν το μερίδιό τους στην συγκεκριμένη αγορά...

#30   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/10/2010 - 16:26

Κι όμως το sapphire crystal ΔΕΝ χαράζει. Άλλα έλεγε στο keynote η apple δια στόματος Jonathan Ive. Ας μην τα έλεγαν για να εντυπωσιάσουν.

Ναι αλλά όπως λες στο ποστ σου πιο πάνω δεν είναι sapphire glass αλλά aluminosilicate glass. Είδες το marketing τι σου κάνει.

Το aluminosilicate glass μπορεί να χρησιμοποιείται στις υπερταχείες αλλά πόσο συχνά τρίβεις το τζαμί της υπερταχείας με σκόνη. Δεν αμφιβάλλω πως το iPhone 4 δεν σπάει αν το χτυπάνε μυγάκια με 200km/h αλλά σίγουρα χαράσσεται καθώς δεν είναι sapphire glass αλλά aluminosilicate glass που είναι σχεδόν το ίδιο αλλά όχι ακριβώς.

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 08/10/2010 - 16:27


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες