Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 3GS vs iPhone 3G


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
49 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   skous

skous

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:skous

Δημοσίευση 09/06/2009 - 10:16

Quote

κρίμα στην αναμονή, το καινούργιο iPhone νομίζω είναι απογοήτευση για τους περισσότερους....



πέραν της νέας χωρητηκότητας, CPU & RAM, δεν βλέπω να υπάρχει κανένας απολύτος λόγος για την αγορά του στην Ελλάδα... άμα βάλεις μέσα το ότι :

1. δεν ξέρω για τους άλλους, αλλά όσοι ξέρω είναι ικανοποιημένοι από τα 16GB που έχουν και δεν τρελαίνονται για τα 32

2. θεωρώ ότι τα 2 με τα 3 megapixel είναι σχετικά μικρή διαφορά, με την έννοια ότι πάλι δεν μπορείς να πεις ότι θα αντικαταστήσει μια κάμερα ικανοποιητικά ( για μένα τουλάχιστον, θες 5Mpixel για να πεις ότι αυτό ισχύει )

3. το video λίγο πολύ το έχουμε, το οποίο το λέω επιφυλακτικά μεχρι να δούμε αποτελέσματα

4. τα 3.6Mbit με 7.2Mbit διαφορά δεν πρόκειται να τα δει σχεδόν κανείς με τα Ελληνικά δίκτυα ( ναι ξέρω ότι υπάρχουν μεν, αλλά και η κάλυψη, και η ταχύτητα με εξωτερικό είναι χάλι, οπότε δεν πρόκειται να δούμε διαφορά )

5. η μπαταρία εξακολουθεί να είναι λίγο πολύ ψοφίμι... λίγο καλύτερη στα χαρτιά μόνο φαίνεται.

6. το "καινούργιο" bluetooth μπορεί να βοηθήσει λίγο στην μπαταρία όσους έχουν αξεσουάρ...



Δεν βλέπω ούτε front camera, ούτε καμιά βελτίωση στην οθόνη,  ούτε καμιά διαφορά εξωτερική alltogether (ματ πλάτη)... βρε μπας και έρχεται κι άλλη συσκευή ποιο μετά μέσα στο καλοκαίρι;;; αλλιώς τα updates δεν νομίζω ότι αφορούν τους υπάρχοντες χρήστες, αλλά είναι κερασάκια για όσους σκέφτονται να το αγοράσουν...



Εντάξι μην τα δραματοποιούμε τόσο τα πράγματα.....

Προφανώς και η Apple επέλεξε να επενδύσει πάνω στο ήδη επιτυχημένο μοντέλο του iPhone3G και με "μικρές" πινελιές να το κάνει πιο ευχάριστο και πιο ανταγωνιστικό. Βλέπε συνταγή που κερδίζει... δεν αλλάζει...

Πιστεύω ότι στόχος της σε αυτό το χρονικό σημείο είναι απλώς το να αυξήσει το market share της με το να προσελκύσει νέους πελάτες και όχ να ωθήσει τους παλιούς (όπως είμαστε οι περισσότεροι εδω μέσα) να κάνουμε upgrade.

Με δεδομένο το ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των χρηστών iPhone δεν θέλει να το αλλάξει για να πάρει κάποιο άλλο smartphone, με δεδομένο ότι οι περισσότεροι χρήστες iPhone ήθελαν κάτι παραπάνω στην ήδη υπάρχουσα συσκευή (βλέπε OS 3.0) και καθώς το ότι πολλοι "υποψήφιοι" γκρίνιαζαν για αυτές τις ατέλειες σε σχέση με τον ανταγωνισμό (π.χ. βίντεο,mms), η Apple θεωρώ ότι βρήκε την χρυσή τομή και έκανε αυτή την κίνηση η οποία θα της φέρει νέο όγκο χρηστών, αλλά και θα κρατήσει (με το OS 3.0) και τους περισσότερους από τους παλιούς...

Εγώ προβλέπω πάντως ριζικές αλλαγές το 2010 ή το 2011.


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Dimitris1986

Dimitris1986

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Twitter:@@mitsakos1986
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:mitsakospan

Δημοσίευση 09/06/2009 - 10:16

ωστε ετσι διατηρωντας σε παραγωγη το 8αρι ιphone 3g εχει ενα μοντελο σε χαμηλωτερη τιμη και με λιγοτερες δυνατοτητες χωρις να βγαλει νεο μοντελο.ετσι επιβεβαιωνεται και η υπαρξη μοντελου χαμηλωτερου κοστους και με λιγοτερα specs απο το 3gs. ;)

#18   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 09/06/2009 - 10:35

Βασικά δεν είναι 9 Ιούλη, αλλά Ιούλιο του '09!!!  ;D

[img width=600 height=399]http://cache.gizmodo...wdc2009-842.jpg[/img]


#19   jakeduth

jakeduth

    iPH Enthousiast

  • 440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Rambokouklo

Δημοσίευση 09/06/2009 - 10:36

εγώ πάντος παιδιά δεν βλέπω κανένα λόγο να αλλάγω το δικό μου. και τα 2 είναι ίδια εξωτερικά. όντως μονο η ταχύτητα και η ram είναι αυτα που σε τραβάνε αλλά προσωπικά τίποτα άλλο... είμαι ικανοποιημένος με το 3g και μόνο αν σπάσει θα πάρω το καινούριο, ίσως....

#20   pantnick

pantnick

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/06/2009 - 11:04

Και για εμένα η όλη παρουσίαση ηταν μεγάλη απογοήτευση... Περίμενα περισσότερα όπως ελαφρώς διαφορετικό σχεδιασμό εξωτερικά,ένα σωστό gps,υποστήριξη flash κτλ...
Έχω κ μια απορία... Το nike+ θα παίζει και στο 3g & στο 3gs με την διαφορά οτι στο πρώτο θα χρειάζεται τον αντάπτορα ενώ στο δεύτερο θα είναι built in?

#21   Kartisem

Kartisem

    iPH Addict

  • 678 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:Kartisem

Δημοσίευση 09/06/2009 - 11:19

για μενα ηταν λιγο πολυ αναμενομενο.....
Δε γινεται καθε χρονο να σου λανσαρουνε ενα υπερπληρες πολυεργαλειο,και συ να μπαινεισ στο τρυπακι να σκεφτεσαι να αγορασεις το νεο,με ενδεχομενη παρουσιαση ΝΕΟΥ μοντελου σε λιγοτερο απο 2χρονια....Εισαι μαζοχα(σορρυ κιολασ) αν το κανεις...

#22   akisp

akisp

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/06/2009 - 11:39

Quote

Έχω κ μια απορία... Το nike+ θα παίζει και στο 3g & στο 3gs με την διαφορά οτι στο πρώτο θα χρειάζεται τον αντάπτορα ενώ στο δεύτερο θα είναι built in?


εμενα ιδιο μου φαινεται, αν εξαιρεσεις τη ταχυτητα και τη RAM. Δεν ειμαι ακομα σιγουρος αν θα το αγορασω, ακομα δεν εχω κλεισει χρονο και δε ξερω και αν αξιζει μιας και με το 3G ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Και με τη καινουργια εκδοση θα γινει ακομη καλυτερο. Οσον αφορα το nike+ νομιζω εχει να κανει με την εκδοση και οχι με το τηλεφωνο. Νομιζω δεν ειμαι σιγουρος

#23   marios_jet

marios_jet

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/06/2009 - 13:32

Καλά ολα αυτά.. το κυριότερο δεν μάθαμε πόσο θα έχει?
χωρίς σύνδεση [σκέτη συσκευή] ??? ???

#24   Peris

Peris

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:peris72

Δημοσίευση 09/06/2009 - 13:35

Quote

Αυτό το Water and oil resistant τι ακριβώς σημαίνει;

Κάνω quote εμένα, γιατί δεν ξέρω αν το πρόσεξε κάποιος που μπορεί να ξέρει τι είναι αυτό το "Water and oil resistant" στο νέο iPhone!

Άλλο υλικό είναι αυτό που έχει στο πίσω μέρος π.χ. απο αυτό του 3G?
Στον πίνακα λέει ότι το 3G δεν το έχει αυτό και ότι είναι μόνο στο νέο κινητό!

#25   pantnick

pantnick

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/06/2009 - 13:38

Quote

για μενα ηταν λιγο πολυ αναμενομενο.....

Δε γινεται καθε χρονο να σου λανσαρουνε ενα υπερπληρες πολυεργαλειο,και συ να μπαινεισ στο τρυπακι να σκεφτεσαι να αγορασεις το νεο,με ενδεχομενη παρουσιαση ΝΕΟΥ μοντελου σε λιγοτερο απο 2χρονια....Εισαι μαζοχα(σορρυ κιολασ) αν το κανεις...

Εγω για κοροϊδία το βλέπω.
Την ίδια τακτική έχουν και με τoυς υπολογιστές... Πριν λίγους μήνες έβγαλαν τα macbook και ενω φώναζαν οτι το firewire δεν είναι πλέον χρήσιμο τώρα το πρόσθεσαν.Με λίγα λόγια οταν κάνεις update σε κατι που που έχεις βγάλει πριν λίγο καιρό κάνεις τον αλλο να αισθάνεται μακάκας.Περισσότερο στους υπολογιστές γίνεται αυτό. Για εμένα είναι κοροιδία να βγάζει νέο μοντέλο και οι μισές δυνατότητες του να έχουν βγεί στο cydia για το προηγούμενο...Προσωπική άποψη φυσικά... Έτσι κ αλλιως την τακτική τους δεν την συμπάθησα ποτέ σε αντίθεση με τα πρώτα 2 iphones τους.

#26   marios_jet

marios_jet

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/06/2009 - 13:38

Βλέπω την PALM (PALM PRE)να σκίζει στις πωλισεις!!!!

#27   DiMouBmX

DiMouBmX

    iPH Member

  • 275 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/06/2009 - 22:36

Quote

Quote

Έχω κ μια απορία... Το nike+ θα παίζει και στο 3g & στο 3gs με την διαφορά οτι στο πρώτο θα χρειάζεται τον αντάπτορα ενώ στο δεύτερο θα είναι built in?




εμενα ιδιο μου φαινεται, αν εξαιρεσεις τη ταχυτητα και τη RAM. Δεν ειμαι ακομα σιγουρος αν θα το αγορασω, ακομα δεν εχω κλεισει χρονο και δε ξερω και αν αξιζει μιας και με το 3G ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Και με τη καινουργια εκδοση θα γινει ακομη καλυτερο. Οσον αφορα το nike+ νομιζω εχει να κανει με την εκδοση και οχι με το τηλεφωνο. Νομιζω δεν ειμαι σιγουρος

Μην λεμε μαλ***** τωρα καμια διαφορα .!!! Για την καμερα μωρε σιγα.! Εγω
Προσωπικα δεν μασαω να σκασω τοσα λεφτα ενω εχω το 3g

#28   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/06/2009 - 11:27

δηλ τι αλλο θελετε για να το αγορασετε???πιστευο και αυτα που αλλαξανε ειναι πολυ καλα..κ νομιζω πως ειναι σοβαρος παραγοντας να εχεις ενα γρηγορο κινητο...φανταστητε το 3GS με το firmware 3 ? θα πεταει το κινητο....καλη η κινηση τις μαμας apple...διοτι στο μελλον πως θα βγαλουν κατι καινουργιο?ειναι θεμα marketing ποιο πολυ...

αν και εγω δεν θα το αγοραζα.απλα το κινητο τα σπαει.
αν ειχε flash τοτε θα το σκεφτομουν σοβαρα να το αγοραζα.

τεσπα οπως και να εχει το θεμα ολοι εμεις που κατηγορουμε κατι τοσο ομορφο στην τελικη το εχουμε στην τσεπη μας.
και δεν ειναι ωραιο να κατακρινουμε κατι το οποιο εχουμε,αλλιος δν θα το περναμε

#29   Marietta

Marietta

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 10/06/2009 - 14:03

χωρις περεξηγηση, αλλα βλεπω οτι οι περισσοτεροι λενε συνεχεια για ενα PALM PRE. μολις το εκανα αναζητηση στο γκουγκλ... παιδια ειναι μουφα. σιγα το αυγο που θα κανει και θραυση. τουλαχιστον εξωτερικα ειναι απαισιο. εσωτερικα δεν ξερω, αλλα εγω προσωπικα δεν θα το αγοραζα! το iPhone ειναι πολυ καλυτερο!

#30   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/06/2009 - 14:22

Quote

χωρις περεξηγηση, αλλα βλεπω οτι οι περισσοτεροι λενε συνεχεια για ενα PALM PRE. μολις το εκανα αναζητηση στο γκουγκλ... παιδια ειναι μουφα. σιγα το αυγο που θα κανει και θραυση. τουλαχιστον εξωτερικα ειναι απαισιο. εσωτερικα δεν ξερω, αλλα εγω προσωπικα δεν θα το αγοραζα! το iPhone ειναι πολυ καλυτερο!


ενοιτε ειναι ανωτερης κλασης ποιο πανω...δν συγκρινουμε το μηλο με αλλο κινητο

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες