Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τραβήξτε 720p video από το 3G[s]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
206 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#181   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 24/02/2011 - 22:47

Λοοοοιιιιποοοοοοονννν!!!!!!!! :)

Στο μεγαλο μου λαπτοπ βλεπω οτι τα frames παιζουν πολυ καλα. Μπορει και 30FPS. Οποτε εφταιγε το Netbook για αυτο.

Παει αυτο!

Το αλλο ειναι οτι βλεπω πααααααααρααααααααααα πολυ κοκκο (Noise). Μιλαμε για πολυ κοκκο. Το θεμα ειναι οτι ειναι βραδυ και το δοκιμαζω σε δωματιο. Το κακο ειναι οτι δεν βλεπω τρελη ευκρινεια στο βιντεο. Χεσε τον κοκκο αλλα ευκρινεια σε αντικειμενα τραπεζια προσωπα κτλ θα επρεπε να ειναι καλυτερη απο το μανισιο 640χ480. Αντ' αυτου ειναι χειροτερο, ετσι το νιωθω εγω.

Παω τωρα (και μαμω τη βραδια εχω :)) να τραβηξω νεο βιντεακι την οθονη του μεγαλου λαπτοπ που εχει πολυ φωτεινοντηα να φω τι σκ...α θα κανει. Θα τα δειξει εκει με ευκρινεια ή παλι θα βλεπω θολα πραγματα;

Για να δουμε...!!

ΥΓ: παρατηρω οτι και με μανισια κατασταση παλια αλλα και τωρα το βιντεο οταν το παιζω στο λαπτοπ και στα δυο το βλεπω παντα να ειναι σε περιστροφη -90 μοιρες, δηλ. στο πλαι. Γιατι;;;;

Εφυγα!!!!!!!!!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#182   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 24/02/2011 - 23:01

Λοιπον (2)!

Παρατηρησα τωρα τα εξης:

Η ευκρινεια χανεται και γινεται το βιντεο πολυ blurry. Αν πατησουμε στην οθονη για να κανει focus -τσακ!- νασου και η ευκρινεια. μολις αλλαξεις γωνια ληξης ή κινηθεις τσαπ παλι πιο σκουρα και λιγο θολα... Το θεμα ειναι να ειναι σχεον παντα focused και οχι να παταμε σαν μ...ες την οθονη!!!

Στην οθονη του λαπτοπ μου με την φωτεινοτητα του δεν εδειξε πλεον τον κοκκο αλλα η ολη εικονα εινα πολυυ πιο σκοτεινη απο την πραγματικοτητα. Επισης χαμηλα φαινοταν ακομα πιο σκοτεινη!

Θα ηθελα να το δοκιμασω και την ημερα αλλα φοβαμαι θα εχω τα ιδια...

Δεν θελω να το απεγκαταστησω απο τωρα...

Κανενα σχολιο;

#183   Feregorn

Feregorn

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Feregorn

Δημοσίευση 24/02/2011 - 23:43

Kοίτα εγώ όταν είχα το 3Gs (με 4.2.1) το είχα βάλει και όλα δούλευαν στην εντέλεια απροβλήματιστα. Ούτε κολλήματα είχε το κινητό ούτε το βίντεο ήταν κακής ποιότητας όπως το περιγράφεις. Το βίντεο ήταν αρκετά καλής ποιότητας με 30 σταθερότατα καρέ (πιο σταθερά από την Hd κάμερα του παλιού μου Omnia HD) και το μέγεθος αρκούντως μεγάλο για να δικαιολογεί το αυξημένο bitrate. Είχα βάλει και εγώ το 1080χ800 γιατί μ'ενδιέφερε περισσότερο το υψηλό framerate...

#184   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 24/02/2011 - 23:49

Kοίτα εγώ όταν είχα το 3Gs (με 4.2.1) το είχα βάλει και όλα δούλευαν στην εντέλεια απροβλήματιστα. Ούτε κολλήματα είχε το κινητό ούτε το βίντεο ήταν κακής ποιότητας όπως το περιγράφεις. Το βίντεο ήταν αρκετά καλής ποιότητας με 30 σταθερότατα καρέ (πιο σταθερά από την Hd κάμερα του παλιού μου Omnia HD) και το μέγεθος αρκούντως μεγάλο για να δικαιολογεί το αυξημένο bitrate. Είχα βάλει και εγώ το 1080χ800 γιατί μ'ενδιέφερε περισσότερο το υψηλό framerate...



Κοιτα τι γινεται και ευχαριστω για την απαντηση.

Δεν εχω απογοητευτει απλα το περιμενα πιο ...HD σε ολα του...

Τωρα δοκιμασα και το γυρισα πισω στα μανισια να δω τα ιδια βιντεο τραβηγμενα ομως τωρα με 640χ480. Να σου πω στην ευκρινεια το μανισιο 640χ480 εβρισκε και κρατουσε το focus πολυ πιο καλα απο το HD. Ιδεα μου τωρα ειναι δεν νομιζω...

Ιδια πλανα τραβηξα τωρα και βλεπω οτι στο lowres ειναι καθαρα αλλα μικρο καδρο και στο αλλο μεγαλυτερο καδρο αλλα πρεπει αρχικα να πατησω να κανει focus και αμα αλλαξω κουνηθω και επανερθω δεν ειναι τοσο ευκρινες, ειναι πιο blurry αν με καταλαβαινεις...

Τωρα το ξαναεκανα το tweak με το HD και αυριο εχω δοκιμη ημερας. Αν δεν τοτε...

ΑΥΡΙΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΩ!!!! :)

#185   arisgamatos

arisgamatos

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Twitter:@arisyo13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:arisyo13

Δημοσίευση 25/02/2011 - 00:25

Λοιπον λοιπον.. εγω εφτιαξα την βιντεοκαμερα με αναλυση 1080 χ 800 και το βιντει πριν ειναι μερα με τη νυχτα.. ειναι μακραν καλυτερη ποιοτητα και δεν οεφτει ποτε κατω απο 30Fps

#186   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 26/02/2011 - 00:25

Λοιπον...

Εκανα εξωτερικες δοκιμες και ειδα καλυτερησ ποιοτητας βιντεο αλλα οχι πολυ focused.

Καλοοοοο ειναι αλλα οχι και τελειο...

Το ερωτημα μου ειναι γιατι 800p και οχι 720p και μαλιστα με ακομα λιγοτερα Mbps πχ στα ~8Mbps?

Τι θα αλλαζε γιατι το 800 ειναι καπως και αργαει ο υπολογιστης...

Τελευταία επεξεργασία από: Altus, 26/02/2011 - 00:26


#187   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 26/02/2011 - 21:45

Παιδια μολις γυρισα απο μερικες ακομα ληψεις...

Λοιπον το tweak θα παραμεινει γιατι οντως ειναι ανωτερο απο το μανιο 640χ480 αλλα παρατηρησα οτι οντως δεν ειναι και πανακεια..

Το βιντεο ειναι οπως παντα καπως φλουταρισμενο και πρεπει να κανεις συχνα πυκνα ενα focus πατωντας στην οθονη...

Τα σημερινα δεν εχουν ηχο ενω τα χθεσινα ειχαν (να φταινε τα λαπτοπια μου;;;)

Παντως ακομα δεν μπορω να καταλαβω γιατι να ειναι στα 800p και οχι στα 720p και μαλιστα με ακομα λιγοτερα Mbps πχ στα ~8Mbps για παιζει και στα Netbooks.

Εχω την εντυπωση αυτο το 800p τα κανει να τα κακαρωνουν οταν τα παιζουμε στα Netbooks.

Το μανισιο 640χ480 γραφεται απο οτι ειδα στα 3Mbps...

#188   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 27/02/2011 - 22:55

Αραγε αν το ρυθμισω για πχ 1080χ720p και με 15000Mbps θα εχω καλη ευκρινεια και πιο καλο καφρο που να φερνει στα 16:9;

Εχει πειραξει κάποιος τις ρυθμισεις του και πως;

#189   Feregorn

Feregorn

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Feregorn

Δημοσίευση 03/03/2011 - 01:33

Το bitrate να αλλάξεις δεν θα έχεις πρόβλημα φαντάζομαι (αν και δεν ξέρω ακριβώς πως γιατί δεν έχω πια το 3gs). Δεν ξέρω και ποιο πακέτο για HD κατέβασες αλλά αυτό που είχα βρεί εγώ, πέραν του 1088x800 στα 30fps, είχε ως εναλλακτική τα 1024x768 με όμως 15fps. Από ότι είχε εξηγήσει ο τύπος οι συγκεκριμένες αναλύσεις μπορούσαν αν δουλέψουν γιατί η κάμερα και οθόνη του Iphone είναι 4:3 και μόνο αυτές τις αναλύσεις που έχουν το ίδιο aspect ratio μπορούσε να δεχτεί το Iphone χωρίς να εμφανιστούν προβλήματα (bugs/κολλήματα) στη κάμερα του κινητού κατά την καταγρφαή και την αναπαραγωγή βίντεο.

Τελευταία επεξεργασία από: Feregorn, 03/03/2011 - 01:34


#190   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 03/03/2011 - 20:12

Οκ

#191   giannis13

giannis13

    iPH newbie

  • 80 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 05/03/2011 - 12:52

ΕΧΩ IPHONE 3GS ΤΟ ΕΚΑΝΑ HD 1080x800 ΔΟΥΛΕΥΕ ΣΤΑ 29ΚΑΡΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.....ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΩ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΜΠΟΥΜ ΚΑΜΕΡΑΣ (ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΙΣΜΕΝΕΣ) ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ....ΒΑΖΩ ΤΑ ΠΑΛΙΑ .plist ΚΑΝΩ RESPRING ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΩ ΚΑΜΕΡΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΒΙΝΤΕΟ ΚΑΙ ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΙΣΜΕΝΕΣ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ??

#192   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2011 - 13:07

ΕΧΩ IPHONE 3GS ΤΟ ΕΚΑΝΑ HD 1080x800 ΔΟΥΛΕΥΕ ΣΤΑ 29ΚΑΡΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.....ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΩ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΜΠΟΥΜ ΚΑΜΕΡΑΣ (ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΙΣΜΕΝΕΣ) ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ....ΒΑΖΩ ΤΑ ΠΑΛΙΑ .plist ΚΑΝΩ RESPRING ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΩ ΚΑΜΕΡΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΒΙΝΤΕΟ ΚΑΙ ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΙΣΜΕΝΕΣ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ??

θες να σε φοβησω?μαλλον φλερταρεις με restore...λοιπον ακου εχω μια ιδεα ισως σου δουλεψει...το sb settings το εχεις?εαν ναι δες να επιδιορθωσεις τα permissions και μετα κανε reboot. Εαν δεν σου δουλεψει τοτε πας για restore

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 05/03/2011 - 13:09


#193   arisgamatos

arisgamatos

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Twitter:@arisyo13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:arisyo13

Δημοσίευση 02/04/2011 - 20:25

παιδια μιε ερωτηση.. λειτουργει στην 4.2.1? Ειμαι στην 4.1 και λειτουργει αλλα θελω να την αναβαθμισω στην 4.2.1 και δεν ειμαι σιγουρος για τη λειτουργια του..

#194   DMLSMD

DMLSMD

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/04/2011 - 21:12

Μολις εκανα και εγω την αναβαθμιση για καλυτερη αναλυση κτλ. θελω να μου πειτε πως να παω για να αλλαξω την αναλυση και τα frames να βαλω δηλαδη 1080*800. εκτος και αν περνωντας τα αρχεια αλλαξε απο μονη της. εχω 3gs 4.2.1 jb

#195   RIOTSHIELD

RIOTSHIELD

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/04/2011 - 22:25

Εγω εχω ρυθμίσει αναλυση 960Χ720 και δουλευει μια χαρα. το 1080Χ800 δεν ειναι ακριβως 4:3 (εχει παραμορφωθει λιγο το apect ratio) και δεν εχει και πρακτικη χρησιμοτητα τοο 800p.

οι πρωτες γραμμες του AVCapture.plist ειναι:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com...yList-1.0.dtd">
<plist version="1.0">
<dict>
<key>AVCaptureMode_AudioRecording</key>
<dict>
<key>AudioCodec</key>
<string>aac </string>
<key>OverridePrefixes</key>
<string>A:</string>
<key>PresetName</key>
<string>a</string>
</dict>
<key>AVCaptureMode_AudioVideoRecording</key>
<dict>
<key>AudioCodec</key>
<string>aac </string>
<key>Description</key>
<string>VGA Video</string>
<key>LiveSourceOptions</key>
<dict>
<key>Capture</key>
<dict>
<key>Height</key>
<integer>720</integer>
<key>PixelFormatType</key>
<string>420v</string>
<key>Width</key>
<integer>960</integer>

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες