Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 4 vs. HTC Surround


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
39 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   katakefalos

katakefalos

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 25/10/2010 - 10:50

Να παραθεσω και μια αλλη πτυχη του θεματος .Δεν σας κανει εντυπωση οτι η αγορα ειναι γεματη απο samsung s,htc motorola με android +win7 κι ολος ο κοσμος(οκ των αρρωστων σαν κι εμας) παρακαλαει για iphone?. Αρα η apple εκανε καλη δουλεια στο design και στο μαρκεταρισμα των συσκευων της.Ειναι θεμα design +glamour να εχεις iphone και ποιος νοιαστηκε(πλην λιγων) για τα υπολοιπα? Ασε που δινουνε τις συσκευες με το σταγονομετρο δημιουργοντας τεχνητη ζητηση.Θα σας πω ενα παραδειγμα για να καταλαβετε.Δουλευα σε ενα καταστμα τεχνολογιας στην Αθηνα και ενω δεν πουλουσαμε ipod ενας πελατης μου ζητησε ενα για το γιο του.Του ειπα πως δεν φερνουμε mp3 γενικοτερα αλλα μπορει να βρει σε γνωστα καταστηματα, οπως και οτι μπορει να παρει κι αλλη μαρκα mp3 εκτος ipod.Η απαντηση του πελατη ηταν πως δεν μπορει να παει οτι mp3 να ειναι στο γιο του αλλα μονο ipod λογω του οτι δεν ειναι μοδα τα αλλα αλλα μονο το ipod κια ολα τα αλλα παιδια εχουν ipod πως να παει κατι αλλο στο δικο του?? Mας εχουν ριξει τοσο διαφημηση που εμεις ακολουθουμε σαν προβατα.Και θα σας ρωτησω:ποσες τεχνολογιες πεθαναν σε μια νυχτα μεσα ασχετα αν ηταν καλες η οχι?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   gianton

gianton

    iPH Enthousiast

  • 463 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 25/10/2010 - 12:09

Μετά από ένα μήνα με Android κινητό (HTC Desire) και δύο μήνες με το iPhone 4, πιστεύω ότι το μέλλον γέρνει στο Android (ευκολία στο χειρισμό, πιο ωραίο UI και χωρίς το iTunes!!!). Το μόνο που υπερτερεί το iPhone 4 είναι η κατασκευή του (ότι καλύτερο είχα μέχρι σήμερα) και στη διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

#18   KostasSTi

KostasSTi

    iPH Enthousiast

  • 449 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:KostasSTi

Δημοσίευση 25/10/2010 - 12:15

Και DTS-ES να το πούνε, win mobile κινητό δεν παίρνω ποτέ ξανά.

#19   katakefalos

katakefalos

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 25/10/2010 - 13:38

Windows τηλεφωνο δεν θα αγοραζα ουτε εγω(μετα το χρονιο δραμα που τραβηξα με τα windows) ομως μπηκα σε σκεψεις για ενα android.

#20   drpantelisk

drpantelisk

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 25/10/2010 - 14:18

Και γω μαζι σου ειμαι, αντικειμενικα ομως το iphone τηλεφωνο δεν λεει και πολλα, εκει
η nokia του ριχνει στα αυτια.

Βεβαια το 4 βλεπω να εχει ΚΑΛΛΥΤΕΡΟ σημα εδω που ειμαι απο το 3 αλλα και παλι για δοκιμασε
να παρεις ας πουμε επιβεβαιωση οτι το μυνημα που εστειλες πηγε!!!!

ΒΛΕΠΕ: IPHONEDELIVERY.

#21   bacadef

bacadef

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2010 - 14:21

ΒΛΕΠΕ: IPHONEDELIVERY.

Ο φίλος μάλλον δεν θα το έχει κάνει jb..

#22   sakara

sakara

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:SAKARA214EVER

Δημοσίευση 25/10/2010 - 14:50

αν σας εδινα δηλαδη δωρο ενα iphone η ενα htc θα παιρνατε το δευτερο ε?εγω εχω και τα δυο αλλα το htc δε μου κανει.ειναι παντα προσωπικη η γνωμη που εκφραζω.το htc απλα δεν το εχω αγγιξει.γιατι?για οσους λογους θελετε.για τις 200.000!!!!! παραπανω εφαρμογες? για το πανεμορφο και πολυ πιο <<ζωντανο>> με την εννοια των χρωματων μενου?για τα απιστευτα tweaks της cydia?winterboard,sbsettings,κτλ.με ολο το σεβασμο και παντα φιλικα προς το φιλο παραπανω τι να το κανω το μνμ οτι παραδοθηκε το sms μου?ας μην το παρουν ποτε.αν ειναι επειγον παιρνω τηλ.καμερα 153213 megapixels τι να την κανω?φωτογραφος ειμαι?συγχωρεστε με αν γινομαι σπαστικος αλλα ο καθ'εις διαλεγει αυτο που πιστευει οτι τον εξυπηρετει καλυτερα.εγω εχω το iphone.καποιος αλλος του αρεσει και καλα κανει και παιρνει htc η nokia.no problemo!!!



@@@@s

#23   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/10/2010 - 14:53

Οι περισσοτεροι χρηστες iphone δεν κανουν επαγγελματικη χρηση του τηλεφωνου.

Οποιος θελει μια επαγγελματικη λυση , αγοραζει Blackberry.

Εφοσον λοιπον μιλαμε για χρηστες οι οποιοι κυριως χρησιμοποιουν τις multimedia δυνατοτητες της συσκευης , ειναι λογικο να πηγαινουν προς το Android και προς τα Windows Phone 7 .


Οποιος θέλει την ΚΑΛΥΤΕΡΗ εμπειρια κοινωνικης δικτυωσης ΔΕ θα αγοραζει Iphone.

Οποιος θελει μια πανεμορφη , πλουσια και εξυπνη επιφανεια εργασιας ΔΕ θα αγοραζει Iphone.

Οποιος θελει να μην εξαρταται απο ενα προγραμμα-προβλημα οπως το itunes ΔΕ θα αγοραζει iphone.

Οποιος θελει να μπορει να κουβαλαει μια δευτερη μπαταρια για μια ωρα αναγκης ΔΕ θα αγοραζει iphone.

Οποιος δεν εχει κοντα στα 660 ευρω για την φθηνοτερη λυση της apple ΔΕ θα αγοραζει iphone.

Οποιος θελει ενα ταχυτατο προγραμμα πλοηγησης στο Internet ΔΕΝ ειναι πια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να παρει iphone.




Στα περισσοτερα απο τα παραπανω ΔΕΝ υπηρχε εναλλακτικη μεχρι να ξεπεταχτει το Android.

Πλεον μπαινει και ενας νεος ανταγωνιστης με ενα NEO ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ , ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ και με το βαρυ ονομα της Microsoft.


Επαναλαμβανω οτι το μονο ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΟ πλεονεκτημα της Apple παραμενει το App Store .

ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΑΝΕΩΣΟΥΝ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΧΑΘΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ....


Οποιος δεν βλεπει οτι ολα τα παραπανω ειναι μια πραγματικοτητα απλα εθελοτυφλει....

Τελευταία επεξεργασία από: Looter, 25/10/2010 - 14:55


#24   katakefalos

katakefalos

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 25/10/2010 - 15:05

παιδια τα λειτουργικα των win7+ android δεν ειναι ξανασχεδιασμενα απο την αρχη ειναι καθαρη ( αλλα βελτιωμενη) απομιμηση του os της apple.Δειτε το interface των android.Καθαρη αντιγραφη των apps του iphone. Ομως περα απο αυτο τα πραγματα δειχνουν οτι τουλαχιστον το android λειτουργει καλητερα,κι οπως λεει κι ο φιλος παραπανω το φτηνοτερο iphone ειναι το iphone.Δεν υπαρχει επιλογη του καταναλωτη για παραδειγμα να αγορασει το φτηνο vodafone android με 110 ευρω αλλα πρεπει να τα χωσει στην apple.Ειναι καιρος να σταματησει αυτο,ναι στον ανταγωνισμο,ναι στα καλητερα προιοντα,ναι στα φτηνοτερα προιοντα.Τωρα οσο για την apple(οχι πως εχει αναγκη) αλλα θα ηταν ωραια ιδεα να πουλαει το os της σε κατασκευαστες τριτους και να "ανοιξει" τις εφαρμογες δινοντας ενα τερμα σε αυτο το κυνηγι κλεφτη κι αστυνομου.

#25   TheStig

TheStig

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 25/10/2010 - 15:46

Κατ αρχάς καλησπέρα σε όλους... Θα ήθελα να απευθύνω την εξής ερώτηση σε όλους αυτούς που "κράζουν" (ας μου επιτραπεί η λέξη) τα windows mobile/phone. Λέτε λοιπόν ότι δεν θα φτάσουν την apple ποτέ κτλ, έχετε χρησιμοποιήσει όμως windows mobile συσκευή πριν την έλευση της iOS 4; Με το windows mobile κατηγοριοποιούσες τα αρχεία σου σε φακέλους, που παρ' όλο το ότι δεν τους είχες στην "επιφάνεια εργασίας", είχες ένα οργανωμένο τηλέφωνο. Δημιουργούσες playlists, κατέβαζες videos από το youtube, έκανες επιτόπου convert σε όσα format υποστήριζε η εφαρμογή (ξέρω, δεν την είχες στο πιάτο με το appstore αλλά τι να κάνουμε), είχες αναφορά μηνυμάτων, μεταφορά αρχείων μέσω bluetooth και δεν συμμαζεύεται, με κόστος μικρότερο των 600 ευρώ των iphones.. Για να τα αποκτήσεις όλα αυτά, τα οποία η apple παρουσιάζει ως innovations κάθε φορά που τα ενσωματώνει στο iOS, ήθελες jailbreak.. Ρωτάω λοιπόν το εξής: Γιατί να μην είμαστε αντικειμενικοί σε αυτά που λέμε/ πιστεύουμε; Δεν λέω, η apple είναι μια εταιρία με τεράστιες προοπτικές και το δείχνει, ωστόσο έχει τεράστια κολλήματα τα οποία ο ανταγωνισμός γνωρίζει, και τώρα έχει μια ευκαιρία να δείξει τι ψάρια πιάνει, γιατί στην τελική εμάς συμφέρει. Η google έκανε την αρχή με το android, σειρά της microsoft τώρα..

Τελευταία επεξεργασία από: TheStig, 25/10/2010 - 15:47


#26   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2010 - 15:57

Κατ αρχάς καλησπέρα σε όλους... Θα ήθελα να απευθύνω την εξής ερώτηση σε όλους αυτούς που "κράζουν" (ας μου επιτραπεί η λέξη) τα windows mobile/phone. Λέτε λοιπόν ότι δεν θα φτάσουν την apple ποτέ κτλ, έχετε χρησιμοποιήσει όμως windows mobile συσκευή πριν την έλευση της iOS 4; Με το windows mobile κατηγοριοποιούσες τα αρχεία σου σε φακέλους, που παρ' όλο το ότι δεν τους είχες στην "επιφάνεια εργασίας", είχες ένα οργανωμένο τηλέφωνο. Δημιουργούσες playlists, κατέβαζες videos από το youtube, έκανες επιτόπου convert σε όσα format υποστήριζε η εφαρμογή (ξέρω, δεν την είχες στο πιάτο με το appstore αλλά τι να κάνουμε), είχες αναφορά μηνυμάτων, μεταφορά αρχείων μέσω bluetooth και δεν συμμαζεύεται, με κόστος μικρότερο των 600 ευρώ των iphones.. Για να τα αποκτήσεις όλα αυτά, τα οποία η apple παρουσιάζει ως innovations κάθε φορά που τα ενσωματώνει στο iOS, ήθελες jailbreak.. Ρωτάω λοιπόν το εξής: Γιατί να μην είμαστε αντικειμενικοί σε αυτά που λέμε/ πιστεύουμε; Δεν λέω, η apple είναι μια εταιρία με τεράστιες προοπτικές και το δείχνει, ωστόσο έχει τεράστια κολλήματα τα οποία ο ανταγωνισμός γνωρίζει, και τώρα έχει μια ευκαιρία να δείξει τι ψάρια πιάνει, γιατί στην τελική εμάς συμφέρει. Η google έκανε την αρχή με το android, σειρά της microsoft τώρα..


Δεν έχεις άδικο στις παρατηρήσεις σου, ωστόσο αυτές αφορούν τα Windows Mobile OS και όχι τα Windows Phone 7 στα οποία τα πράγματα έχουν αλλάξει ριζικά, πλησιάζοντας πλέον σε αυστηρούς περιορισμούς το iOS. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει απαραίτητα πως τα Windows Phone είναι χειρότερο ή καλύτερο σύστημα. Ο χρόνος θα δείξει τις αδυναμίες και τα πλεονεκτήματά τους, καθώς και τον αντίκτυπο που θα έχουν στην αγορά.

#27   TheStig

TheStig

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 25/10/2010 - 16:04

Βασικά δεν ήμουν αρκετά σαφής.. Εννοούσα ότι πολύς κόσμος αναφέρεται τα λειτουργικά της ms χωρίς να προσδιορίζει, έχω ακούσει και δεί πολλές φορές τα windows phone 7 ως windows mobile 7.. Όπως έκανα προ ολίγου εγώ με το iOS, εννοώντας και τις εκδόσεις πριν την 4.. Εξ ου και η κάθετος (windows mobile/phone).
ΥΓ. Συμφωνώ, ωστόσο για τον περιορισμό των 7, όπως είπες, ο καιρός θα δείξει..

Τελευταία επεξεργασία από: TheStig, 25/10/2010 - 16:05


#28   ivas75

ivas75

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 25/10/2010 - 16:43

Να καταθέσω και εγώ τη δική μου άποψη...
Είχα το 2G, το 3G και το 3GS.
Φέτος τον Αύγουστο αποφάσισα και άλλαξα στρατόπεδο αγοράζοντας το Galaxy S.
Η πρώτη εντύπωση ήταν θετική από την εντυπωσιακή εικόνα και το feeling γνώριμο, καθώς το UI του μοιάζει με του iOS.
Μετά από δύο μήνες συμβίωσης με το Android, (2.1 και 2.2) έχω να πω τα εξής:
Το iphone είναι πιο έτοιμο για χρήση από το κουτί του. Το ανοίγεις και παίζει.
Το Galaxy θέλει προσαρμογή και πολύ πολύ ψάξιμο.
Τελικά όμως το αποτέλεσμα είναι τόσο ικανοποιητικό που δύσκολα θα ξαναγύριζα πίσω.
Έχω άμεση απόκριση σε όλα,
γρήγορο ιντερνετ,
φοβερή οθόνη,
flash που πραγματικά δουλεύει,
έξτρα πλήκτρα που κάνουν τη δουλειά τους,
και βέβαια όλα όσα λείπουν από το iphone χωρίς πληρωμή εφαρμογών και χωρίς jailbreak (βλέπε bluetooth, tethering, reports, κλπ).
Στήνω και ξεστήνω το κινητό συνεχώς με απίστευτη ευκολία όποτε θελήσω, αλλά
δεν έχω την αίσθηση πως οι εφαρμογές είναι αντάξιες των δυνατοτήτων του κινητού.
Ο φίλος πιο πάνω έχει δίκιο για το app store. είναι το πιο δυνατό σημείο της Apple αυτή τη στιγμή.
Ξέχασα πως πλέον το iphone4 (λόγω βάρους) μου φαίνεται τούβλο μπροστά στο Galaxy.
Αν έπαιρνα σήμερα άλλη συσκευή γενικότερα, αυτό θα ήταν το ipad και όχι το iphone...
Γενικά λοιπόν, αν είσαι χρήστης που δε σου αρέσει να "ψάχνεσαι" με το κινητό σου, άνετα θα σε καλύψει ένα iphone.
Αν όμως τη βρίσκεις να περνάς καινούργια firmware και να δοκιμάζεις, τότε το android είναι μια χαρά.
Τέλος, όσο για τη μπαταρία, εγώ βγάζω μια μέρα με αρκετή χρήση και αγόρασα και "πακετάκι" 2 έξτρα μπαταρίες και φορτιστή με 10 ευρώ.
Φεύγω για τριήμερο, παίρνω μαζί μου 2 μπαταρίες (στο πορτοφόλι) και είμαι μια χαρά...
Σίγουρα το λεγόμενο user experience στο iphone ήταν πρωτοποριακό, αλλά πλέον το android και ίσως τα W7 πλησιάζουν επικίνδυνα... ;)
Υ.Γ.... Ξέχασα και το σημαντικό, ότι το Galaxy S έχει....

Τελευταία επεξεργασία από: ivas75, 25/10/2010 - 16:46


#29   gianton

gianton

    iPH Enthousiast

  • 463 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 25/10/2010 - 17:04

Το πιο δυνατό σημείο του iPhone 4 για μένα είναι η ποιότητα κατασκευής του. Απλά είναι σε δικό του επέπεδο με τη Samsung ένα σκαλί παρακάτω και την HTC δύο.
Ακόμη και το καινούριο Desire HD διαβάζω προβλήματα με κόκκους σκόνης κάτω από την οθόνη!

#30   sakara

sakara

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:SAKARA214EVER

Δημοσίευση 25/10/2010 - 19:42

http://gigaom.files....recent-2010.jpg
και παλι θα το ξαναπω παιδια εξαρταται για πιο λογο το θελει καποιος το smartphone.
και τα δυο λειτουργικα ειναι παρα πολυ ωραια σχεδιασμενα

Τελευταία επεξεργασία από: sakara, 25/10/2010 - 19:50


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες