Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Geolos EC (Event Calendar) - Καινούργιο εορτολόγιο


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
174 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#151   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 22/01/2013 - 13:51

Δηλαδή πρέπει να ορίσεις εσύ σε ποιες γιορτές θέλεις να σε ειδοποιεί έτσι;Thanx.

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#152   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 22/01/2013 - 14:02

Μπορει να λεω και χαζομαρα, δεν το εχω πολυψαξει πως γινεται απο τις επαφες.

Απλα εχω βαλει notification και καθε μερα εχω ειδοποιηση για το ποιος γιορταζει πχ σημερα Τιμοθεος.

Επισης απο το facebook integration σε ειδοποιει για τα γενεθλια των φιλων σου.

Ας μας πει καλυτερα ο dev.

#153   geolos

geolos

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/01/2013 - 14:09

Καλησπέρα,

Η εφαρμογή σου παρουσιάζει αυτούς που γιορτάζουν (ονομαστική εορτή ή γενέθλια) από τις επαφές του κινητού ή του Facebook λογαριασμού σου. Μέσω των ρυθμίσεων της εφαρμογής έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις εσύ για ποιες συγκεκριμένες εορτές θες να ενημερώνεσαι.

Αυτό έχει και το καλό ότι μπορείς να επιλέξεις να ειδοποιηθείς και για μια ονομαστική εορτή η οποία δεν είναι αποθηκευμένη στις επαφές σου π-χ του 3χρονού ανιψιού σου που δεν έχει κινητό (και επομένως δεν είναι και στη λίστα των επαφών σου) ή ενός συναδέλφου που απλός δεν έχεις πολλά πάρε-δώσε (και ο οποίος δεν είναι στις επαφές σου) αλλά παρόλαυτα «καλό» είναι να του ευχηθείς…

Ελπίζω να έλυσα την απορία σου.


ΜΦΧ,
Χρήστος

ΥΣ: Εάν δεν επιλέξεις για ποιες εορτές θες να ενημερώνεσαι δεν πρόκειται να λάβεις καμία υπενθύμιση.

Τελευταία επεξεργασία από: geolos, 22/01/2013 - 14:11


#154   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 22/01/2013 - 14:14

Αυτό όπως λες έχει το πλεονέκτημα να μπορείς να ειδοποιηθείς και για κάποιον άλλον που δεν έχεις στις επαφές αλλά καλό θα ήταν να διαβάζει κι από τις επαφές και να ενημερώνει κατ επιλογήν του χρήστη.
Η εφαρμογή είναι πολύ πολύ καλή, αν μπορούσε και ήταν εύκολα υλοποιήσιμο θα ήταν καλό κι αυτό το feature.
Αν όχι πάλι, όλα καλά. Είμαστε ευχαριστημένοι.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση..:)

Αναρτημένη εικόνα


#155   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 22/01/2013 - 14:29

Το έχω ξαναπεί βέβαια αλλά αφού δίνετε η ευκαιρία να το ξαναπώ.. Είναι δύσκολο δηλαδή να "σκανάρει" τις επαφές που έχουμε στον κατάλογο και να μας ενημερώνει μόνο για αυτές? Πχ εγώ στον κατάλογο έχω 90 άτομα και θέλω να λαμβάνω notification μόνο για αυτά .Ξέρω ότι μπορώ να επιλέξω ένα - ένα αυτά τα ονόματα από τη λίστα ώστε να λαμβάνω ειδοποίηση για αυτά. Θα ήταν πολύ χρήσιμο όμως αν το έκανε αυτό αυτόματα. Από τη στιγμή που έτσι κι αλλιώς η εφαρμογή ζητάει πρόσβαση στις επαφές ..

#156   geolos

geolos

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/01/2013 - 15:22

Το έχω ξαναπεί βέβαια αλλά αφού δίνετε η ευκαιρία να το ξαναπώ.. Είναι δύσκολο δηλαδή να "σκανάρει" τις επαφές που έχουμε στον κατάλογο και να μας ενημερώνει μόνο για αυτές? Πχ εγώ στον κατάλογο έχω 90 άτομα και θέλω να λαμβάνω notification μόνο για αυτά .Ξέρω ότι μπορώ να επιλέξω ένα - ένα αυτά τα ονόματα από τη λίστα ώστε να λαμβάνω ειδοποίηση για αυτά. Θα ήταν πολύ χρήσιμο όμως αν το έκανε αυτό αυτόματα. Από τη στιγμή που έτσι κι αλλιώς η εφαρμογή ζητάει πρόσβαση στις επαφές ..



Υπάρχουν διάφορες λύσεις αλλά η κάθε μια έχει τα θετικά και τα αρνητικά της. Έχε υπόψη ότι το Geolos EC (και κάθε άλλη εφαρμογή) για να έχει πρόσβαση στις επαφές πρέπει να είναι ενεργή και να τρέχει. Αυτό σημαίνει - για τη δυνατότητα που αναφέρεσαι - ότι εάν προσθέσεις ή αφαιρέσεις κάποια επαφή από το κινητό σου και δεν ξανατρέξεις την εφαρμογή που διαχειρίζεται τις εορτές/υπενθυμίσεις σου τότε δεν πρόκειται να λάβεις καμία ειδοποίηση (για τη συγκεκριμένη επαφή που τροποποιήθηκε) για τον απλό λόγο ότι η εν λόγο εφαρμογή δεν έχει ενημερωθεί… άρα αυτό που προτείνεις θα μπορούσε να έχει βάση μόνο εάν κάθε φορά που προσθέτεις ή αφαιρείς μία επαφή τρέχεις και το Geolos EC….άρα τι νόημα έχει? Πιστεύω ότι ο σκοπός είναι να μην ‘ασχολείσαι’ καθόλου και να έχεις την εφαρμογή να σε υπενθυμίζει από μόνη της… και όχι κάθε φορά να πρέπει να μπαίνεις στην εφαρμογή για να ανανεωθεί η λειτουργία των υπενθυμίσεων.

#157   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 22/01/2013 - 15:25

Για να υπενθυμίζει από μόνη της να φανταστώ ότι πρέπει να βάλεις on όλα τα ονόματα.??:D
Δλδ κάθε μέρα θα μαθαίνεις τις γιορτές, μετά από καμμιά 10αριά χρόνια μπορεί να γίνεις και Παπάς..:P
Πλάκα κάνω μην παρεξηγηθείς..

Αναρτημένη εικόνα


#158   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 22/01/2013 - 15:29

Απλα θα μπορουσε πχ να υπαρχει δυνατοτητα να σκαναρει τις επαφες και να προσθετει αυτοματα τις επαφες μας στη λιστα με τα ονοματα που θελουμε να λαμβανουμε ειδοποιηση. Όχι απαραιτητα δηλαδη να βλεπει τις επαφες μας η εφαρμογη καθε φορα "live" Δηλαδη μονο μια φορς να σκαναρει τις επαφες μας .. Οκ και αν αλλαξουμε κατι.. Προσθεσουμε μια επαφη κτλ να υπαρχει δυνατοτητα να παταμε ανανεωση (refresh) και να ανανεωνετσι ξανα η εφαρμογή
Ειναι λιγο κουραστικό να βρισκουμε εναν - εναν στη λιστα και να το κανουμε χειροκινητα :P

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 22/01/2013 - 15:30


#159   geolos

geolos

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/01/2013 - 16:38

Απλα θα μπορουσε πχ να υπαρχει δυνατοτητα να σκαναρει τις επαφες και να προσθετει αυτοματα τις επαφες μας στη λιστα με τα ονοματα που θελουμε να λαμβανουμε ειδοποιηση. Όχι απαραιτητα δηλαδη να βλεπει τις επαφες μας η εφαρμογη καθε φορα "live" Δηλαδη μονο μια φορς να σκαναρει τις επαφες μας .. Οκ και αν αλλαξουμε κατι.. Προσθεσουμε μια επαφη κτλ να υπαρχει δυνατοτητα να παταμε ανανεωση (refresh) και να ανανεωνετσι ξανα η εφαρμογή
Ειναι λιγο κουραστικό να βρισκουμε εναν - εναν στη λιστα και να το κανουμε χειροκινητα :P



Θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο αλλά και πάλι! κάθε φορά θα έπρεπε να ανοίγεις την εφαρμογή. Εφαρμογή που δεν εκτελείτε ή βρίσκετε στο background δεν μπορεί να εκτελέσει κώδικα (τουλάχιστον στο iOS) – με εξαίρεση εφαρμογές GPS/μουσική, αλλά και αυτές με περιορισμό δυνατοτήτων στο τι ακριβώς (προγραμματιστικά) μπορούν να κάνουν...
Το έχω μελετήσει το θέμα… δεν είναι τυχαίος ο σχεδιασμός της εφαρμογής ;-) τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω.

Για να υπενθυμίζει από μόνη της να φανταστώ ότι πρέπει να βάλεις on όλα τα ονόματα.?? :D
Δλδ κάθε μέρα θα μαθαίνεις τις γιορτές, μετά από καμμιά 10αριά χρόνια μπορεί να γίνεις και Παπάς.. :P
Πλάκα κάνω μην παρεξηγηθείς..




Πλάκα - πλάκα για την λίστα των εορτών είχα επισκεφτεί εκκλησία και είχα δανειστεί το βιβλίο των εορτών… μόνο 6500 είχε περίπου (πχ- υπάρχουν πολύ Άγιοι που γιορτάζουν διαφορετικές ημερομηνίες ανά περιοχή) – παρ' όλα αυτά ο παπάς δεν με έπεισε να γίνω κληρικός :-p

#160   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3.129 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/01/2013 - 16:41

Το eortes δεν το κανει αυτο αυτοματα;σκαναρει μονο του τις επαφες και ειδοποιει ειτε σε γενεθλια ειτε σε ονομαστικη εορτη .κανω λαθος,το εχω αγορασμενο 2 χρονια τωρα και τα κανει ολα αυτοματα.ποτε δεν με κρεμασε με καποιον που γιορταζε

RF forever


#161   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 22/01/2013 - 16:44

Θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο αλλά και πάλι! κάθε φορά θα έπρεπε να ανοίγεις την εφαρμογή. Εφαρμογή που δεν εκτελείτε ή βρίσκετε στο background δεν μπορεί να εκτελέσει κώδικα (τουλάχιστον στο iOS) – με εξαίρεση εφαρμογές GPS/μουσική, αλλά και αυτές με περιορισμό δυνατοτήτων στο τι ακριβώς (προγραμματιστικά) μπορούν να κάνουν...
Το έχω μελετήσει το θέμα… δεν είναι τυχαίος ο σχεδιασμός της εφαρμογής ;-) τουλάχιστον έτσι θέλω


Μαλλον δεν εγινα κατανοητος ισως δεν το εξεφρασα σωστα.

Τώρα δεν μας ερχονται καθε μερα notifications με τς ονοματα που γιορταζουν? αλλα επειδη δεν μπορω να καθομαι να επιλεγω ενα ενα απο αυτα που θελω αναγκαστικα το εχω βαλει να ενημερωνοναι για ολες τις γιορτες και του χρονου ισως γινω κι εγω παππας :P

Ε λοιπον εννοω να επιλεγοντσι απο τη λιστα μονο τα ονοματα που εχουμε στον καταλογό μας και μετα να μας ερχεται notification μόνο για αυτά. Να αποθηκευονται δηλαδη στην εφσρμογή οι γιορτες που εχουμε στον καταλογό μας και να επιλεγεται αυτοματα απο τη λιστα οι γιορτες που ειναι στο contacts . (Να μας κανει τη δουλεια δηλαδη απο το να επιλεγουμε ενα - ενα τα ονοματα) δεν εχει καποια σχεση αυτο με το να τρεχει η εφαρμογή στο background

#162   parex

parex

    iPH Elite Poster

  • 3.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/01/2013 - 17:30

παιδιά έχω αγοράσει και την άλλη πρόταση ημερολογίου και έχω δουλέψει και τα δυο
το geolos ec+ πιστεύω είναι το καλύτερο

#163   parex

parex

    iPH Elite Poster

  • 3.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/01/2013 - 17:36

Καλησπέρα,

Η εφαρμογή σου παρουσιάζει αυτούς που γιορτάζουν (ονομαστική εορτή ή γενέθλια) από τις επαφές του κινητού ή του Facebook λογαριασμού σου. Μέσω των ρυθμίσεων της εφαρμογής έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις εσύ για ποιες συγκεκριμένες εορτές θες να ενημερώνεσαι.

Αυτό έχει και το καλό ότι μπορείς να επιλέξεις να ειδοποιηθείς και για μια ονομαστική εορτή η οποία δεν είναι αποθηκευμένη στις επαφές σου π-χ του 3χρονού ανιψιού σου που δεν έχει κινητό (και επομένως δεν είναι και στη λίστα των επαφών σου) ή ενός συναδέλφου που απλός δεν έχεις πολλά πάρε-δώσε (και ο οποίος δεν είναι στις επαφές σου) αλλά παρόλαυτα «καλό» είναι να του ευχηθείς…

Ελπίζω να έλυσα την απορία σου.


ΜΦΧ,
Χρήστος

ΥΣ: Εάν δεν επιλέξεις για ποιες εορτές θες να ενημερώνεσαι δεν πρόκειται να λάβεις καμία υπενθύμιση.

Καλησπέρα,

Η εφαρμογή σου παρουσιάζει αυτούς που γιορτάζουν (ονομαστική εορτή ή γενέθλια) από τις επαφές του κινητού ή του Facebook λογαριασμού σου. Μέσω των ρυθμίσεων της εφαρμογής έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις εσύ για ποιες συγκεκριμένες εορτές θες να ενημερώνεσαι.

Αυτό έχει και το καλό ότι μπορείς να επιλέξεις να ειδοποιηθείς και για μια ονομαστική εορτή η οποία δεν είναι αποθηκευμένη στις επαφές σου π-χ του 3χρονού ανιψιού σου που δεν έχει κινητό (και επομένως δεν είναι και στη λίστα των επαφών σου) ή ενός συναδέλφου που απλός δεν έχεις πολλά πάρε-δώσε (και ο οποίος δεν είναι στις επαφές σου) αλλά παρόλαυτα «καλό» είναι να του ευχηθείς…

Ελπίζω να έλυσα την απορία σου.


ΜΦΧ,
Χρήστος

ΥΣ: Εάν δεν επιλέξεις για ποιες εορτές θες να ενημερώνεσαι δεν πρόκειται να λάβεις καμία υπενθύμιση.

η δικιά σου λύση στις ειδοποιήσεις πιστεύω είναι πιο χρηστική , στο τηλεφωνικό μου κατάλογο μπορεί να έχω ένα δικό μου άνθρωπο με παρατσούκλι (γι αυτόν δε θα πάρω πότε ειδοποίηση)

#164   geolos

geolos

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/01/2013 - 17:51

Το eortes δεν το κανει αυτο αυτοματα;σκαναρει μονο του τις επαφες και ειδοποιει ειτε σε γενεθλια ειτε σε ονομαστικη εορτη .κανω λαθος,το εχω αγορασμενο 2 χρονια τωρα και τα κανει ολα αυτοματα.ποτε δεν με κρεμασε με καποιον που γιορταζε


Δοκίμασε προτού σε υπενθυμίσει για μία εορτή να προσθέσεις μία καινούργια επαφή και εάν σε υπενθυμίσει για αυτή την επαφή (χωρίς πρωτύτερα να μεταβείς στην εφαρμογή) … ότι θες από μένα ;-)

Μαλλον δεν εγινα κατανοητος ισως δεν το εξεφρασα σωστα.

Τώρα δεν μας ερχονται καθε μερα notifications με τς ονοματα που γιορταζουν? αλλα επειδη δεν μπορω να καθομαι να επιλεγω ενα ενα απο αυτα που θελω αναγκαστικα το εχω βαλει να ενημερωνοναι για ολες τις γιορτες και του χρονου ισως γινω κι εγω παππας :P

Ε λοιπον εννοω να επιλεγοντσι απο τη λιστα μονο τα ονοματα που εχουμε στον καταλογό μας και μετα να μας ερχεται notification μόνο για αυτά. Να αποθηκευονται δηλαδη στην εφσρμογή οι γιορτες που εχουμε στον καταλογό μας και να επιλεγεται αυτοματα απο τη λιστα οι γιορτες που ειναι στο contacts . (Να μας κανει τη δουλεια δηλαδη απο το να επιλεγουμε ενα - ενα τα ονοματα) δεν εχει καποια σχεση αυτο με το να τρεχει η εφαρμογή στο background



Γι’αυτό το λόγο που αναφέρεις πρόσθεσα τν επιλογή ‘Συνήθεις’ …
Όπως ανέφερα υπάρχουν πολλές λύσεις η κάθε μία με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα τους.

#165   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 28/01/2013 - 16:06

Σήμερα όντως γιορτάζει ο Χάρης ;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες