Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

TomTom-Navigon-Sygic-Destinator-Other....


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
65 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: GPS navigation (165 μέλη έχουν ψηφίσει)

Ποιο προγραμμα θεωρειται καλυτερο για Ελλαδα αποκλειστικα?

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#31   omokas

omokas

    iPH Contributor

  • 1.188 μηνύματα
  • Twitter:@orestismokas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 24/11/2010 - 02:06

Δεν ξέρω σε τρένο, αλλά στο αυτοκίνητό μου ακόμα και πεταμένο το iPhone στο δίπλα κάθισμα παραπάνω από 10" δεν κάνει να κλειδώσει ακόμα και μέσα σε στενά. Καμμιά σχέση με το 3GS που είτε με Navigon είτε οποιαδήποτε nav εφαρμογή δεν υπήρχε περίπτωση να κλειδώσει στίγμα αν δεν περνούσε κανένα πεντάλεπτο. Μαύρο χάλι ήταν στα αλήθεια ο δέκτης GPS στα προηγούμενα μοντέλα.

Όσο για το ...ασανσέρ πως μέτρησες το χρόνο; Βόλτες πάνω - κάτω έκανες μέχρι να κλειδώσει; :lol: Αστειεύομαι και μην με παρεξηγήσεις. Απλά μπυ φάνηκε εντελώς παράδοξο και μόνο που το ανάφερες. Ουσιαστικά όταν μιλούμε για GPS εννοούμε αυστηρά και μόνο ανοιχτό ουρανό. Και μόνο να κατάφερνε να κλειδώσει στίγμα μέσα σε ασανσέρ, έστω και αν χρειαζόταν μιά ώρα, θα έπρεπε να το θεωρείς κατόρθωμα.


Χαχαχα :P

Όχι δεν έκανα τεστ μέσα στο ασανσέρ αλλά έτυχε να περιμένω 2-3 λεπτά την μητέρα μου να μου φέρει έναν σάκο επειδή έφευγα για σχηματαρι :P

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2010 - 02:18

Πάντως μια και μιλούμε για turn-to-turn navigation εφαρμογές, θα το πω το παράπονό μου. Μπορεί να θεωρώ το Navigon με διαφορά το καλύτερο του είδους του (σε iPhone), αλλά και αυτό πάσχει από την ίδια ασθένεια όπως και οι άλλες αντίστοιχες εφαρμογές. Βαρύ, bloated, μετριότατο και συχνά αντιεργονομικό user interface, κακογραμμένος κατά τα φαινόμενα κώδικας, τρομερά αργό refresh των χαρτών κατά το scroll κλπ.

Αφού όλο και συχνότερα, και με εξαίρεση την φωνητική καθοδήγηση, πιάνω τον εαυτό μου να προτιμώ χίλιες φορές να χρησιμοποιώ το ταχύτατο και εξαιρετικά καλοφτιαγμένο Google Maps παρά το Navigon ή άλλη ανάλογη εφαρμογή. Εδώ τις περισσότερες φορές σκρολάρεις ταχύτερα στον online χάρτη του "Maps" παρά σε αυτόν του Navigon και ας βρίσκεται ο τελευταίος αποθηκευμένος στο κινητό. Ψιλοχάλια με λίγα λόγια, αλλά ας όψεται που δεν υπάρχει κάποια αξιόλογη εναλλακτική πρόταση. :rolleyes:

Τελευταία επεξεργασία από: Athan, 24/11/2010 - 02:24


#33   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 24/11/2010 - 03:02

Navigon εννοείται.. Τέλειο ::)

#34   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.693 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2010 - 03:30

Πάντως μια και μιλούμε για turn-to-turn navigation εφαρμογές, θα το πω το παράπονό μου. Μπορεί να θεωρώ το Navigon με διαφορά το καλύτερο του είδους του (σε iPhone), αλλά και αυτό πάσχει από την ίδια ασθένεια όπως και οι άλλες αντίστοιχες εφαρμογές. Βαρύ, bloated, μετριότατο και συχνά αντιεργονομικό user interface, κακογραμμένος κατά τα φαινόμενα κώδικας, τρομερά αργό refresh των χαρτών κατά το scroll κλπ.

Αφού όλο και συχνότερα, και με εξαίρεση την φωνητική καθοδήγηση, πιάνω τον εαυτό μου να προτιμώ χίλιες φορές να χρησιμοποιώ το ταχύτατο και εξαιρετικά καλοφτιαγμένο Google Maps παρά το Navigon ή άλλη ανάλογη εφαρμογή. Εδώ τις περισσότερες φορές σκρολάρεις ταχύτερα στον online χάρτη του "Maps" παρά σε αυτόν του Navigon και ας βρίσκεται ο τελευταίος αποθηκευμένος στο κινητό. Ψιλοχάλια με λίγα λόγια, αλλά ας όψεται που δεν υπάρχει κάποια αξιόλογη εναλλακτική πρόταση. :rolleyes:


Συμφωνω απολυτα.Στο δικο μου iphone δεν υπαρχει κανενα προγραμμα πλοηγησης αυτη τη στιγμη.Τις ελαχιστες φορες που θα χρειαστω καποια βοηθεια χρησιμοποιω το google maps και οταν θελω κανονικη πλοηγηση(αυτο και αν ειναι σπανιο)βγαζω απο τη θηκη του ενα κανονικο συστημα πλοηγησης που μου εκαναν δωρο πριν καποιους μηνες και τουλαχιστον το ευχαριστιεμαι.
Παντως ελικρινα,στο 3gs ιδιως αλλα και στο 4 κανενα προγραμμα δεν ειναι οπως το θελω.Ολα μα ολα χρηζουν βελτιωσης αν και βηματα σωστα εχουν γινει.

#35   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2010 - 09:06

Παντως ελικρινα,στο 3gs ιδιως αλλα και στο 4 κανενα προγραμμα δεν ειναι οπως το θελω.Ολα μα ολα χρηζουν βελτιωσης αν και βηματα σωστα εχουν γινει.

Έτσι ακριβώς είναι δυστυχώς. Έγιναν κάποια λίγα βήματα προς τη σωστή κατεύθυνση αλλά και πάλι δεν αρκούν. Δεν είναι τυχαίο πως αν πιάσουμε τις δύο κατηγορίες εφαρμογών GPS του AppStore, αυτή των Turn-To-Turn navigators (Navigon, TomTom κλπ) και αυτή των trackers & GPS utilities (GPS Kit, MotionX, Trails κλπ), οι περισσότερες της δεύτερης κατηγορίας είναι σαφώς ταχύτερα, πληρέστερα, ακριβέστερα και πολύ πιο καλοφτιαγμένα και διαρκώς εξελισσόμενα προγράμματα από ότι τα μεγάλα τους "ξαδέλφια" τα οποία ολοφάνερα έχουν κάπου κολλήσει.

#36   cmak

cmak

    iPH Addict

  • 633 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 24/11/2010 - 09:09

Δυστυχώς με IGO έκλαψα τα λεφτά μου. Λάθος διαδρομές, δρόμοι που δεν υπάρχουν πια. Για Ελλάδα το πρόγραμμα δε λέει. Σε αντίθεση με το φτηνότερο co pilot που είναι σαφώς καλύτερο. Αλλά αν χρειάζεστε μία πιο ολοκληρωμένη λύση με χάρτες τότε το NAVIGON είναι μονόδρομος

#37   gorillas

gorillas

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2010 - 14:16

Εμένα πάντως το Navigon έχει μια μικρή καθυστέρηση, σε 3gs. Εσείς έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο;

#38   bravelover

bravelover

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2010 - 14:20

mls destinator talk and drive απλα το καλυτερο για ελλαδα.
το εχω αγορασμενο και το navigon απο instalous κατεβασμενο

Τελευταία επεξεργασία από: bravelover, 24/11/2010 - 14:21


#39   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2010 - 14:23

Εμένα πάντως το Navigon έχει μια μικρή καθυστέρηση, σε 3gs. Εσείς έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο;

Αυτό δεν είπαμε και προηγουμένως; Το GPS radio του 3GS δυστυχώς δεν ήταν και ότι καλύτερο με αποτέλεσμα πέραν των άλλων καθυστερήσεων της εφαρμογής να χρειάζεται το Navigon τουλάχιστον 30-40" (στην καλύτερη περίπτωση) για να κλειδώσει. Δεν είναι όμως θέμα εφαρμογής αλλά δέκτη. Στο iPhone 4 το Navigon κλειδώνει σχεδόν πάντοτε μέσα σε 5-10 δευτερόλεπτα.

#40   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2010 - 14:27

mls destinator talk and drive απλα το καλυτερο για ελλαδα.

Δεν ξέρω τι κάνει το MLS στην Μυτιλήνη όπου από ότι βλέπω κατοικείς, αλλά τουλάχιστον στην Β.Ελλάδα είναι για τον πρώτο κάδο σκουπιδιών που θα συναντήσεις, και αυτό δεν αφορά μόνο τους χάρτες του. :lol:

#41   dolfinpg

dolfinpg

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 24/11/2010 - 14:46

Navigon σε 3GS και απο εμένα. Κανένα πρόβλημα εκτός κάποιας καθυστέρησης σε φυσιολογικά επίπεδα στο πρώτο κλείδωμα του GPS και κατά τη δική μου άποψη το πιο κατανοητό γραφικό περιβάλλον κατά την πλοήγηση.

#42   dimitrisxalkideos

dimitrisxalkideos

    iPH User

  • 149 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2010 - 15:15

Παιδία, έχω ψοδέψει πάρα πολλά χρήματα για προγράμμτα navigation και επιμένω ότι το καλύτερο σε pda είναι το GARMIN που έχει χάρτες της autodrive hellas γιατι έχει συνεχείς (κάθε τριες μήνες) δωρεαν πανεύκολες αναβαθμήσεις μέσω Ιντερνετ (έχει ακόμη και μονοπάτια που δεν μπορεις να τα διαβείς ούτε με Τζιπ!). Το MLS DESTINATOR TALK AND DRIVE είναι υπέροχο πρόγραμμα και απόλυτα ασφαλές (δεν χρειάζεται να πληκτρολογείς κατά την οδήγηση, απλά εκφωνείς ονόματα) αλλά οι χάρτες του είναι απελιπιστικά εκτός πραγματικότητας! Δεν έχει δρόμος ταχείας κυκλοφορίας που έχουν δοθεί στην κυκλοφορία εδώ και τρία χρόνια!!! Θεωρώ άχρηστο ένα πρόγραμμα πλοήγησης αν δεν έχει συνεχή ενημέρωση τουλάχιστον δύο φορές τον χρόνο! Καταλήγω, αν μιλάμε για Iphone 4 (στο οποίο έχω αγοράσει και εγκαταστήσει σχεδόν όλα τα προγράμματα) ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από το NAVIGON και SYGIC ότι αυτά τα δύο είναι πολύ καλά προγράμμτα. Σε PDA καλύτερα θεωρώ τα garmin που έχουν τους χάρτες της AUTODRIVE HELLAS με συνεχή δωρεάν αναβάθμιση!

#43   gorillas

gorillas

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2010 - 15:15

Mα το πρόβλημα δεν είναι στο κλείδωμα. Εμένα max σε 20 δευτερόλεπτα κλειδώνει. Το πρόβλημά μου είναι κατά την πλοήγηση. Συνήθως δείχνει το αυτοκίνητο λίγο πιο πίσω από ότι είναι.

#44   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/11/2010 - 15:20

Navigon είναι καλύτερο σε σχέση με το Tom Tom που είχα πάντα βέβαια μιλάω για Ρόδο Αθήνα δεν έτυχε να ανέβω και να το δοκιμάσω 8) .

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#45   sitelem2

sitelem2

    iPH Member

  • 307 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/12/2010 - 00:19

Navigon σε 3G και απο εμένα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες